Bilmek istediğin her şeye ulaş

Burçin Gökgöz, 

Öğretmen

You might be a big fish in a little pond,doesn't mean you've won, Cause along may come a bigger one

Şubat 2019

Burçin Gökgöz bu yanıtı beğendi:

Gün ve ay isimleri nereden geliyor?

Tavla oynayanlar Farsça altıya kadar saymasını bilirler. (yek, du, se, cihar, penç, şes) Şimdi de yedi sayısını öğreniyoruz. Farsça yedi (heft) dir veya (hefte) Yedi günlük hafta ismi de buradan alınmıştır.
Halen Türkçede kullandığımız gün isimlerinin kökenlerinin neler olduklarını biliyor musunuz?
Cuma Arapça (Toplama, toplanma)
Cumartesi Arapça (Ertesi) Türkçe
Pazar Farsça Ba (Yemek), zar (yer)
Pazartesi Farsça (Ertesi) Türkçe
Salı İbranice (Üçüncü)
Çarşamba Farsça (Cehar) şenbe (dördüncü gün)
Perşembe Farsça (Penç) şenbe (beşinci gün)
Günümüzde kullandığımız ay isimlerinin geldikleri yerler de karışık. Hicri takvimdeki Arabi ay isimlerinin bugün hiçbirini kullanmamamıza rağmen yine de Şubat, Nisan, Haziran, Temmuz ve Eylül aylarının isimlerinin kökenleri Arapça ve Süryanice, Kasım ayının ise Arapça.
İşin daha ilginç yanı bunlardan Şubat, Nisan, Temmuz ve Eylül hemen hemen aynı telaffuzla Yahudi takviminde de yer alıyorlar. Gelin ayların isimleri ve kökenlerine bir göz atalım.
Ocak Türkçe (Kışın evlerde ateş yakılan yer)
Şubat Süryanice
Mart (Latince Mariîus mitolojik isim Mars tan)
Nisan Süryanice
Mayıs (Latice Tanrıça Marianın ayı)
Haziran Süryanice
Temmuz Arapça Süryanice
Ağustos (Latice Roma İmparatoru Augustusun adından)
Eylül Süryanice
Ekim (Türkçe Toprağı ekmekten)
Kasım (Arapça Bölen)
Aralık (Türkçe İki zaman dilimi arası)
Şubat 2017

Burçin Gökgöz bir yanıt verdi.

Ocak 2017

Burçin Gökgöz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Triggerfinger On My Knees live at AB 2014

On My Knees live at AB http://www.triggerfinger.net http://www.facebook.com/triggerfingerpage follow us on twitter (triggerfingerrr)
Ocak 2017

Burçin Gökgöz bir yanıt verdi.

Sınavsız üniversiteye giriş sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üniversite sınavına ek olarak IQ testi bile yapılması lazımken sınavsız üniversite konuşuluyor
sen koru yarabbim
Ocak 2017

Burçin Gökgöz bu yanıtı beğendi:

Beyinden veri çekme işlemi nasıl yapılabilir? Bu alanda bilimsel çalışmalar ne durumda?

Beyinden veri çekme işleminde, ne düşündüğünü kelime kelime dökebilecek bir sistem henüz geliştirilmedi fakat, Korktuğunu, heyecanlandığını ya da yalan söylediğini vb durumları anlayabiliyorlar. Buda şu şekilde gerçekleşiyor. Beynin her bölümünün farklı bir işlevi var ve buradaki hareketliliği ölçerek ne hissettiğin gözlemlenebiliyor. Beyin haritasını çıkarmak için yıllardır çalışılıyor ve halen tamamlanmış değil. Blue Brain Project 2023 'de tamamlanmayı hedefliyor. İşte o zaman işler birazcık daha karmaşık bir hal alacak diye düşünüyorum. Beyin haritası tamamlanmış ve simule edilebilir konumda olacak. İşte o zaman yeni bir çağa giriyor olacağız :)
Aralık 2016

Burçin GökgözEvren Bilimci kişisini takip etmeye başladı

Evren Bilimci, Web Developer, @evrenbilimci

Python bebeğim

Aralık 2016

Burçin Gökgöz  bu yazıyı beğendi:

Dünyanın En Uzun Köprüleri

Danyang–Kunshan Grand Köprüsü : Beijing – Şangay arasını bağlayan bu köprü, 164, 8 km’lik uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsüdür.

Köprüler

Bang Na köprüsü: Tayland'da ye alıyor. 54 kilometre uzunluğunda olan köprü 2000 yılında hizmete açıldı.

Köprüler

Lake Pontchartrain Causeway Bridge: İki köprüden oluşuyor. Köprülerin ikisi de ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunuyor. Birinci köprü 1956, ikinci köprü ise 1969′da tamamlandı. İlk köprünün uzunluğu 38, 352 km, ikinci köprünün ise 38, 422 km’dir.

Köprüler

Hangzhou Köprüsü : Şangay ile Ningbo arasındadır. Mesafeyi 120 km kısaltmaktadır. Köprünün uzunluğu 33, 5 km’dir.

Köprüler

Kral Fahd Köprüsü: Suudi Arabistan’da bulunan Kral Fahd köprüsü 1986 yılında tamanlandı. Köprünün uzunluğu 25 km'dir.

Köprüler

The Vasco da Gama Köprüsü: Portekiz Başkenti Lizbon'da bulunan Tejo Nehri'nin üzerinden geçen bir köprüdür. Uzunluğu 17, 2 km'dir ve bu uzunlukla Avrupa'nın en uzun köprüleri arasındadır.

Köprüler

Rio-Niteroi Köprüsü: Brezilya’da bulunan Rio-Niteroi köprüsü Rio de Janerio ve Niteroi kentlerini birbirine bağlıyor. 1974′de açılan köprünün uzunluğu 13, 9 km'dir.

Köprüler

Penang köprüsü: Malezya Pinang adası ile Malezya anakarasını bağlayan köprü 1985 yılında tamamlandı. Uzunluğu 13. 500 metredir.

Köprüler

Confedration Köprüsü: Kanada ile Prens Edward Island arasındaki yolu kısaltmak amacıyla inşa edilen köprü 1997 tarihinde açıldı ve köprünün uzunluğu 12, 9 km'dir.

Köprüler

San Mateo Köprüsü: San Mateo Köprüsü San Fransisco Körfezinde bulunuyor. 1967′da tamamlanan köprünün uzunluğu 11, 3 km'dir.

Köprüler

West Gate köprüsü: Avustralya Melbourne'da Yarra Nehri üzerinden yapıldı. Köprünün yüksekliği 58 metre ve uzunluğu 2, 582 metre. Her iki yönde 5 şeridi bulunuyor.

Köprüler
Kasım 2016

Burçin Gökgöz bir yanıt verdi.

Kasım 2016

Burçin Gökgöz bir yanıt verdi.

Bir öğretmenin metodolojisini faydasız bulduğu bir okulda çalışması ikiyüzlülük müdür?

Öğretmenler mesleğe idealist başlar, şunu böyle yapacağım, bunun böyle olması gerekiyor gibi.. Elinizden geldiği kadar kendi yöntemlerinizi uygularsınız ama daha büyük sorguladığınız zaman dikkat çeker göze batarsınız. Düzen, sizden istenenin yerine getirilmesini ister, kendi amacının gerçekleşmesini.. Profesyonellikte burada devreye girer. Yani sizin için ister saçma ister faydasız olsun ikiyüzlülük değildir, uyum sağlamanız gerekir. Törpülenmemeye dikkat edin
Ekim 2016

Burçin Gökgöz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2016

Burçin Gökgöz  yeni bir  gönderide  bulundu.

HAİM NAHUM DOKTRİNİ

Haim Nahum doktrini;
şu ana fikir kümelerinden oluşmaktadır. Türkleri savaşla yıkamazsınız. Türkleri yıkmak için;
Türk Milleti’ni aç bırakacaksınız. Yani ekonomik üretkenlikten el çektirerek kendisine özgüveni olmayan bir topluluk yapacaksınız.

*Türk Milleti’ni işsiz bırakacaksınız. Yani üretkenlik melekelerini yok edeceksiniz. Gerekirse onlara bir tarım toplumu olmayı bile çok göreceksiniz. Onların ahırlarla, sığırlarla ve hayvanlarla meşgalesine bile yani hayvancılık yapmalarına bile meşakkatler getireceksiniz.

*Türk Milleti’ni borca esir edeceksiniz. Türk Devleti’ni borçlandırmak yetmez. Fert fert bu milleti borçlandı
racaksınız. ” Onurum, ömrümden uzun olsun
şuur sadeliğindeki bir millet borçlandırılabilirse, yok edilmesi kolay olacaktır.

*Türk Milleti’ni dininden yani gerçek İslam’dan uzaklaştıracaksınız. İşte bu dört şartı yerine getirmeden Türk Milleti’ni tarih sahnesinden silmek için savaşmayınız. Eğer bu şartlar tekâmül etmeden savaşırsanız, kazanamaz yenilirsiniz.

Türkiye’yi pazarlıyoruz mantığı ve devleti küçültüyoruz iddiasının neticesinde, emperyalist ülkelerin şirketleri ülkemizde ezici ve orantısız bir boyutta devleşmiştir. Milletimiz ekemez, biçemez, dikemez ve üretemez olmuştur. Bu gün milletimiz her türlü üretme becerisi unutturularak, himaye mantığı ile hayat sürdürmenin eğilme kolaycılığına alıştırılarak çok mübalağalı bir sadaka anlayışına terk edilmiştir. Milletimizin büyük çoğunluğunun zihin ve midesi; kapısına bırakılacak erzak ve iaşe ile geçinmenin zorluğuna terk edilmiştir.

Ülkemizde; üretimin önüne, tarımın önüne, hayvancılığın önüne, sanayileşmenin önünde son dokuz seneden beri takozlar inşa edilmiş, ancak emperyalizmi kanlandıracak tüketim sarhoşluğu ise adeta teşvik edilmiştir. Ülkemizde üretim ve tüketim dengeleri arasına müzakere edilmeyen ve tedbirine yanaşılmayan bir karakter öldürücü yaban virüsü girmiştir ve tüm bedeni her geçen gün daha da zayıf düşürmektedir. Tüm bu nedenlerin neticesi olarak ülkemizde işsizlik oranları dağlar kadar yüksek seviyelere oturmuştur.

Bunlara ilaveten, ülkemizde özel teşebbüsün 200 milyar dolar borcu, devletin 220 milyar dolar borcu, millet olarak ferdin 110 milyar dolar borcu ve bu ülkenin nihai olarak toplam 530 milyar dolarlı
k devasa bir borç stoku her geçen gün daha da artarak yükselmektedir.

Avrupa Ülkeleri yaklaşık 200 yıldan bu yana, insan haklarını, adaleti, eşitliği, özgürlüğü ve kalkınmayı ulaşabildikleri tüm dünya ülkelerine cömertçe sunmanın gayreti içerisinde olduklarını, demokrasi bahanesini de öne sürerek kullanmışlardır. Gerçek olan ise, tüm bu çaba ve söylemleri ile sömürge karakterlerini tüm mazlum milletler üzerinde acımasızca icra etmekten başka bir kaygı taşımamışlardır.

Mısır hahamı olan Siyonist Haim NAHUM 1923 yılında Lozan antlaşması öncesinde Avrupalı dostlarına ve mason loca şeflerine şöyle seslenmiştir. '' Yanlış yapıyorsunuz; Anadolu'yu işgal etmekle Müslüman Türkleri sindireceğinizi mi sanıyorsunuz? Hayır, birkaç yıl içinde bu milletin yeniden dirileceğini, toparlanıp derleneceğini hesaba katmıyorsunuz! Öyleyse yapılacak şey; Lozan antlaşmasıyla bunlara bir fırsat tanıyıp, bu zaman içinde İslamiyet'ten uzaklaştıracak, din ve tarih şuurunu unutturacaksınız. Müslüman Türkler, bir iman ve ahlak tahribatı süreci geçirmelidirler. Ekonomileri çökertilmeli, siyasi partilerden gazetecilere, hepsi ele geçirilmelidir. Onlar, ülkelerini parsel parsel satacak hale getirilmelidirler. Yumuşak ve kolay lokma yapıldıktan sonra ise, Türkiye parçalanıp büyük İsrail'e katılmalıdır. '' demiştir.


Bu kocaman cümle tamamen Siyonist Haim NAHUM’a aittir. Korkulacak bir şey yoktur. Korkudan bayılıp ölünecek bir durum vardır. Çünkü bizlerden hariç herkes görevini yapıyor. Yine çok korkunuz ve korkudan ölünüz! Çünkü herkeslerin haricindeki bu sessiz yığınlar, uyku suskunluğundadırlar. Çünkü bu ölüm uykusuna yatmış sessiz yığınlar ölümün sekaret nöbetindeler. Hoşça kalın…(Fahrettin Korkmaz'ın yazısıdır)
Ekim 2016

Burçin Gökgöz yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2016

Burçin GökgözNuh Ankın kişisini takip etmeye başladı

Nuh Ankın, Öğretmen, @nuhankin

Eylül 2016

Burçin Gökgöz  yeni bir  gönderide  bulundu.

youtube.com/watch?v=p51ivqf28hsgençliğin pastel zevklerine karşı eskilerden devam..

Nick Cave & The Bad Seeds - Loverman

Music video by Nick Cave & The Bad Seeds performing Loverman.
Eylül 2016

Burçin Gökgöz bir yanıt verdi.

Temmuz 2016

Burçin GökgözDünya Tarihi konu başlığını takip etmeye başladı.

Dünya Tarihi

YÖNLENDİR Dünya tarihi

Temmuz 2016

Burçin Gökgöz bir yanıt verdi.

Yunanistan Avrupa Birliği'ne neden kabul edilmişti?

AB kriterlerine göre gelişmiş bir ülkenin bölgesel farklılıklarının düşük olması yani bölgelerin ekonomik, sosyal vs. bakımdan benzer, homojen olması gerekirken Yunanistan'da bu fark fazlaydı. ortak kültür, tarih, anlayış, strateji olarak zaten Avrupa'yla birlik içindeler ama tek açık ekonomileriydi. bölgesel dengesizlikler halledilince AB'ye dahil olmuş oldular.
Haziran 2016

Burçin Gökgöz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Haziran 2016

Burçin Gökgöz bu yanıtı beğendi:

Gerçekten mutlu musunuz?

Evet çok sorulan bir soru ve bunun nedeni net bir cevabının olmaması.

Öncelikle mutluluk kilo ile satılan bir şey değil yani ne kadar mutlusunuz sorusuna yanıt veremezsiniz. Her insana ve her yaşanılana göre değişir.

Fakat soruyu biraz daha spesifik hale getirip sınırlarını daraltınca yanıt vermek kolaylaşır. Mesela, yaptığınız işten mutlu musunuz? Veya mutluluk kaynaklarınız nelerdir? Ya da sizi mutlu eden şeyler nelerdir?

Tüm bunlara ayrı ayrı verilebilecek yanıtlarınız vardır.

Bence mutluluk bunların bütünü olmakla beraber, esasen bu bütün huzurlu olmanızı sağlar. Mutluluk ise bunları bir araya getiren parçalarıdır.

Hangi parçadan ne kadar mutlu olduğunuz ise hangisini yaşamınızda nerede konumlandırdığınıza göre değişir. Bazı insanlar bir çoğumuzun mutlu olacağını düşündüğü kadar çok paraya sahipken, hayatta amaçlarına eriştiklerinde mutluyum derler. Bazılarımız ise parasız ama mutludur.

Tüm bunlar değişir. Bence bunu başkalarına sormak yerine yapmanız gereken şey kendinize bu soruyu sormak ve kendinize karşı dürüst ve açık olmaktır.
Mayıs 2016

Burçin Gökgöz bu yanıtı beğendi:

Sherlock Holmes hakkında az bilinen gerçekler nelerdir?

  • Sherlock Holmes maceralarının geçtiği bazı yerlerde Holmes hayranları tarafından konulan kimi heykeller, plaketler bulunmaktadır. (Örneğin Reicenbach şelalerinde böyle bir plaket bulunmaktadır.) Bunlardan en bilineni ise Londra'da 221 Baker Sokakta bulunan Sherlock Holmes Müzesidir. Dünya çapında ise yaklaşık 400 tane müzasi bulunuyor.
  • Son Soruşturma adlı hikâyede Holmes'ü en büyük düşmanı Profesör Moriarity'nin öldürmesini sağlamış, ancak halkın buna tepkisi büyük olunca Holmes yazarı tarafından uygun bir şekilde diriltilmiştir.
  • Sherlock Holmes'in gerçek olduğunu sanan birçok hayranı evine posta yollamıştır! :)
  • Osmanlı padişahı II. Abdülhamit büyük bir S. Holmes hayranıydı.
  • Sherlock Holmes, filmlerde en çok canlandırılan karakter olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 200 kadar filmde canlandırıldı.


Edebiyat
Londra'da bulunan Sherlock Holmes Müzesi...
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Coğrafya

60 Kişi   69 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3669 Kişi   280 Soru

Filmler

3376 Kişi   192 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2397 Kişi   175 Soru

Kitaplar

3127 Kişi   269 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

823 Kişi   69 Soru

Edebiyat

978 Kişi   204 Soru

Sinema

3246 Kişi   301 Soru

Yabancı Dil

1036 Kişi   103 Soru

İnsan Davranışları

3826 Kişi   962 Soru

Bilim Adamı

303 Kişi   28 Soru

Psikoloji

2898 Kişi   966 Soru

Astronomi

124 Kişi   68 Soru

Zeka

901 Kişi   94 Soru

Ülke Ekonomisi

632 Kişi   103 Soru

Seyahat

467 Kişi   88 Soru

Beyin

315 Kişi   104 Soru

Hafıza

322 Kişi   40 Soru

Karikatür

235 Kişi   13 Soru

Psikanaliz

159 Kişi   41 Soru

Rock Müzik

120 Kişi   31 Soru

Genel Kültür

92 Kişi   58 Soru

Davranış Modelleri

188 Kişi   17 Soru

Renkler

87 Kişi   49 Soru

En İyi Filmler

75 Kişi   17 Soru

Yay Burcu

2 Kişi   3 Soru

Özdemir Asaf

16 Kişi   3 Soru

Klasik Caz

8 Kişi   2 Soru

Varoluş Hakkında

2896 Kişi   1061 Soru

Maden

31 Kişi   19 Soru