Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2016

Doğan Ataman

Çocuklara tecavüzü başlatan 4+4+4 eğitim sistemi ne zaman kapatılmalı ki, gereksiz vakıf, dernek ve imam müsveddelerinden kurtulalım?

Çocuklara tecavüz 4+4+4'ten önce de vardı sonra da var olacak. Vakıf, derneklerden kurtulduğumuz gibi sendika, birlik, siyasi partilerden falan da kurtulalım tam olsun.
  • 4 Yanıt
Ocak 2016

Doğan Ataman

Mal veya hizmet alırken pazarlığı nasıl yaparsınız?

Pazarlığı kendi kendine yapan satıcı haricinde pazarlık yapmamaya gayret gösteririm.

-Bu ayakkabı ne kadar?
+ 250 lira ama sana .... 185 olur abla
-150 yap alayım
+tamam abla 170'e al, güle güle giy....

diye uzar gider.
  • 7 Yanıt
Kasım 2015

Doğan Ataman

Ömür dediğin harcanıp giderken, bir insan ömrünü neye vermeli?

Kendini mutlu etmeye... .
  • 6 Yanıt
Şubat 2015

Doğan Ataman

13 Şubat yobaz eğitim karşıtlığı hakkında cesur fikriniz nedir?

Cesur dediniz cesur yazayım. Zorunlu din dersi devletin laik düşüncedeki insanlara tecavüzüdür. Bu tecavüz hiç sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır.
  • 2 Yanıt
Ocak 2015

Doğan Ataman

Google vb. yerlerden 5 dakikadan önce öğrenilecek şeyleri burada soru olarak sormanın nedeni nedir? Gerekli midir?

Bilgi konusunda kısmen haklısınız, kısmen diyorum çünkü burada çok özel sorular sorup uzmanlarından yanıt isteyebiliyorsunuz. Bir çok soruda da fikir soruluyor, işte o konuda Google oldukça zayıf kalıyor.
  • 2 Yanıt
Ocak 2015

Doğan Ataman

Kendinizi; buradan Fransa'ya, timsah gözyaşları dökülmeye gidildiğini anlayacak seviyede zeki buluyor musunuz?

Batılı liderler bu konuda beraber hareket edeceklerini göstermek için, İslami liderler bunu yapan bizden değildir demek için, teröre yataklık yapan, silah sağlayan lider ise ben suçsuzum demek için gitti. (Yalnız, yememişler: odatv.com/n.php?n=hem-isidi-guclendirdi-...) Komplo iddiaları var, belki de siz de onu ima ettiniz. Komplo da olabilir ama komploya maşalık edecek rezillerin de belli bir din mensuplarından kolayca bulunuyor olması pek de hayra alamet değil. Bir Yahudi ya da Hristiyan'ı böyle pis işler için kiralayamazsınız. . .
  • 2 Yanıt
Aralık 2014

Doğan Ataman

Petrol fiyatları yarı yarıya düştüğü halde, enerji çıktı kaynakları olan akaryakıt, gaz, elektrik vb. fiyatları neden düşmez?

Ekonomiden pek anlamam ama ben olayı şöyle gözümde canlandırabiliyorum. Hesap da doğru çıkıyor...

Petrol fiyatları eğer pompaya yansırlarsa vergileri de beraberlerinde düşürürler. Yani eğer petrol %50 ucuzlarsa ve bu fiyat akaryakıta yansırsa devletin aldığı vergi de %50 azalır. Verginin nerelerde kullanıldığı cevap kapsamının dışında ama devlet bu gelirinden feragat etmek istemez belki de zaten ona bağımlıdır ve feragat edemez. Ayrıca tüketilen miktar belli, tedarikçi adeti de belli. Tedarikçilerin ve işleme tesislerinin de bu pazardan yaşamaya devam edebilmeleri gerekir. Dolayısıyla önce işleme tesisleri ardından tedarikçilerin kar oranı artar ki geçinebilecekleri parayı kazanmaya devam edebilsinler üstüne devlet de vergi oranlarını arttırır, fiyatlar da ham petrol fiyat düşüşünün çok altında düşer.

Diyelim ham petrol litresi 2,5TL, pompadan çıkışı vergisiz 5TL, devlet de vergi koyuyor ve bunu 10TL'ye satıyor. Ham fiyat %50 düşsün 1,25TL olsun, tedarik zinciri hala hayatta kalabilmek için litre başı 2,5TL getiriye ihtiyaç duyuyor, devlet de hala litreden 5TL istiyor. Akaryakıt pompa fiyatı böylece 8,25TL oluyor. Yani ham petrol %50 düşerse pompaya %17,5 olarak yansıyor ki bizdeki hissedilen düşüş de buna orantılı oldu son düşüşte.
  • 2 Yanıt
Aralık 2014

Doğan Ataman

Eski kafalarla, yeni Türkiye olur mu?

  • 0 Yanıt
Kasım 2014

Doğan Ataman

Otobüsle gece yolculuğu nasıldır, sizde ruhsal anlamda nasıl bir etki bırakır?

Ağlayan bir çocuk yoksa, Biri kösele ayakkabısını çıkarmamışsa, lakin biri çıkarınca herkes çıkarıyor. Öndeki şahsiyet koltuğunu seni ezecek düzeyde arkaya yatırmamışsa, önde arkada yada yanda saçma sapan konuşup rahatsız edici düzeyde gülen birileri yoksa, ''Gece yolculuklarında hayatı sanki daha iyi sorguluyorum. ''
  • 8 Yanıt
Kasım 2014

Doğan Ataman

Gençliğinden orta yaşlara kadar politik yaşam süren bir insan, neden APOLİTİK olma mücadelesine girer ve sonuç ne olur sizce?

Enerjisi tükenmiştir ve artık ne haliniz varsa görün moduna geçmiştir bence
  • 5 Yanıt
Daha fazla göster