Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dogukan Onal,

Tıp Öğrencisi

Profesyonel Fotoğrafçı

Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

'Fotoğrafçı' ve 'Fotoğraf Sanatçısı' aynı şeyi mi ifade eder?

Yukarıdaki iki harika yorumdan sonra cevaba gerek yok ancak gene de fikrimi belirteyim. Fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı arasındaki farkı ifade ederken yanlış kelimeleri seçmişsiniz. Ne demek istediğinizi anladık ama "fotoğrafçı" "fotoğraf sanatçısı" olamaz, fotoğraf sanatçısı da fotoğrafçı değildir diyebiliriz sizin yaptığınız ayırımı yaptıktan sonra. Mantıklı geldi mi? Hayır. Aslında "stüdyo fotoğrafçısı" ve "fotoğraf sanatçısı" olmalı konu. Fark şudur, fotoğraf sanatçısı aynı zaman da bir stüdyo fotoğrafçısıdır. Stüdyo fotoğrafçısının tek yeteneği deklanşöre basıp 12 adet vesikalık için 5 TL almaktır.
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Polaroid makina almak istiyorum. Filmlerini bulmakta güçlük çeker miyim?

Kesinlikle. Yani bulamazsınız demiyorum. Satan kişiler var ancak stoklara bağlısınız. İnsanların elinde tükenince makine de işlevsiz kalacak. Bu bir.
İkincisi: Fiyatlar. 10 adet Polaroid kartuşu yani "filmi" 80-150 tl arasında. Daha ucuz bulmanız mümkün değil. Çektiğiniz fotoğrafın tanesine 8-15 TL ödemeye hazırsanız alın derim. Tabi ekonomisi yeterli insanlar için bir hobi olabilir bu.
Üçüncüsü: Bu filmlerin tekrar üretime geçeceğine dair duyumlar aldık, ancak sanmıyorum. :) Hurafedir. Siz Fujifilm Instax serilerine yönelin. Filmleri rahat bulursunuz, çünkü halen üretimde. Toplu almak da size ucuza gelir. Saygılarımla. 
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Kendi ülkemizden çıkan inşaat mühendislerinin bize depremde güvenebileceğimiz bir daire vermemelerini nasıl açıklarsınız?

Pardon da ne alaka? Dün 100 kişi öldü diye bizim yetiştirdiğimiz doktorlar mı suçlu olacak? İnşaat mühendisi binanın sadece hesaplamalarını yapar eline beton alıp bina yapmaz. Binayı yaparken malzeme çalan müteahhit ihtimalinden önce direk inşaat mühendisi suçlamanın mantığı ne? Mimarı var amelesi var ustası var. İnşaat müh. ne alaka? Sorunuz 0-6 yaş aralığında bir soru çocuk bile böyle bir soru sormaz. Rica ederim kaldırın şunu :D Sesli güldüm.
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Bedelli askerlik ile ilgili önerilen modellerde yaş aralığı ve ödenecek miktar konusunda sizce nasıl bir uygulama yapılmalı? Elde edilen gelir nasıl değerlendirilmeli?

Meslek gruplarına göre belirlenmeli. Normalde insanlığa faydalı bir iş yapan zekalar zaten askerlikle uğraştırılmamalı. Bknz: Osmanlı. Çok secdiğiniz Osmanlı' da askerlik bir görev değil meslektir. İşi profesyoneller yapmalı. Asker olanlar. Doktor adamı askere göndermemeli. Ya da mühendisi. Bunu geçersek bedelli askerlik ücretleri de başta dediğim gibi meslek gruplarına göre belirlenmeli. Kasiyer ve mühendisten aynı ücret alınmamalı.
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Apandis ne işe yarar?

Öncelikle; apandisit bir organ değil hastalıktır. Bahsettiğiniz organ "apandis". Bu organın iltihaplanması ise "apandisit" olur. Kesilip alınmasıyla sorun hallolur. Organa gelince; Apandisin vücuttaki fonksiyonu henüz bilinmemektedir. Sadece lenf dokusu bakımdan zengin bir yapıdır. Mikropları tuttuğu da doğrudur. Bağışıklık sisteminizde yer alır.
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Vücuda giriş yapan her türlü maddenin asıl görevinden ziyade yan etkileri de mevcuttur. Sadece etken madde kullanılarak hazırlanamazlar çünkü. Tatlı bir ilacı aldığınızda, baş ağrınızı geçirebilir, içerisindeki şekerin size kalori olarak dönmesi bile en basitinden bir yan etkidir.
Sorunuza gelince, ilacın markasına göre evet çok çeşitli yan etkileri vardır. Öldürücü seviyede olmamakla birlikte elbette... Sadece çok özel sağlık problemleri olduğu zaman ciddi etkiler ortaya çıkabilir.
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Sinir sisteminde duyu organlarına verilen tepkilerin eşik değerleri, evet artırılabilir. Yüksek sesle müzik dinlemenin zamanla sizi rahatsız etmemesi, kas yaptıkça daha çok ağırlığın zahmetsizce kaldırılabilmesi gibi, ağrıya neden olan eşik değerler de artırılabilir. 
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Türkiye ekonomisi son yıllarda neden bu kadar hızlı bir çıkış içerisinde?

Yükselen ekonominin vatandaşa bir getirisinin olmadığı bir ülkede bunu tartışmak kadar anlamsız bir şey olamaz.
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Şişman insanların daha az üşüdüğü doğru mudur?

Tamamıyla efsanevi bir bilgidir. Üşümeyi engelleyen şey kan dolaşımınızın ve dolaylı olarak metabolizmanızın hızıdır. Metabolizma ne kadar hızlı olursa vücut ısısı o kadar korunur. Şişmanlığın asıl nedeni ise metabolizma hızının yavaş olmasıdır zaten. Bu durumda şişmanlığa neden olan faktör ile üşümeye neden olan faktör aynıdır takdir edersiniz ki. Yağ tabakası, kilo gibi etmenler değil; kan dolaşımı gibi faktörlerle bunu açıklayabiliriz. Dolayısıyla mevzunun şişmanlık, zayıflıkla ilgisi yoktur. (Erciyes Üni - Tıp Fakültesi, Saygılarımla)
Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Kasım 2011

Dogukan Onal bir yanıt verdi.

Dengeli bir biçimde ve tamamen bitkisel olarak bir kaç kilo vermek için ne yapmak gerekiyor?

Dengeli bir biçimde kilo vermek tamamen bitkisel olarak sağlanamaz. Vücudun ihtiyacı olan ve insan vücudunun sentezleyemediği "esansiyel" adını verdiğimiz aminoasitler ve yağ asitlerinin tamamını bitkilerden almak mümkün değildir. Bu işlemi tamamlamadığınız zaman ilk birkaç gün bitkisel gıdaların metabolizma hızlandırıcı etkileri nedeniyle hızla kilo kaybedebilirsiniz ancak vücudunuz bir süre sonra bu duruma ayak duracaktır ve kilo kaybetme işlemi başladığı hızla sonlanacaktır. Esansiyel besinlerin tamamını dengeli bir şekilde tüketebileceğiniz bir diyetle, spor dahi yapmadan kilo verebilirsiniz, çünkü vücut ihtiyacı olan her şeyi aldığını fark ettiği durumda açlığınızı ve kilo metabolizmanızı dengeleyecektir. Ancak bahsettiğiniz şekilde mümkün olmadığını, biz tıp fakültesinde biliyoruz en azından. Saygılarımla.

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler