Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yılmaz Açıkel,

İnternet Girişimcisi

Bu dakikadan sonra işim olmaz haksızlığa göz yumanlar en az haksızlığı yapanlar kadar sorumludur.

Haziran 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

İnploid'de Gezi Parkı ile ilgili yapılan paylaşımların ve yazıların tarafsız olduğuna inanıyor musunuz?

Benim için bu konu bitmiştir. Serkan Köse'ye bir lafım yok. Sadece Hakan Köse'ye şunu söylemek istiyorum. Silinen yorumlarımı bir okuyun ne hakaret etmişim ne küfür etmişim bir bakın. Sonra geçip bana deyin ki bunları yaptığınız için silinmiş deyin. Çapulcu Şaman sadece kendi egosunu tatmin etmek için silmiştir. Kendisi de bunu zaten Serkan Köse'ye yapmış olduğum yorumun altında itiraf etmiştir. Size son olarak tavsiyem. Bu tür moderatörler ile sitenize katkı sağlayamazsınız. Yararından çok zararı olur. Yolunuz açık olsun. Umarım projenizde başarılı olursunuz...

***Vermiş olduğunuz yanıtlardan sonra moderatör arkadaşların kimler olduğunu en azından isim veya nicklerinin yanında bir işaret veya yazı ile belirtirseniz iyi olur.
Bir talebimde istemediğimiz şahısların yorumlarımızın altına yorum yapmasını engelleyecek bir özellik olmalı. Böylelikle gereksiz muhabbetler uzamaz. İş tartışma çatışma boyutuna gelmez.
Haziran 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Çapulcu ne demektir? Türk Ceza Kanunu'na göre hakaret olarak nitelendirilebilir mi?

Sayın Turan Söylemez, kelimenin anlamına göre yola çıkarsak Gezi Parkı eyleminin ilk günlerinde ortaya çıkan görüntüler verilen tepkilerden sonra, Başbakan'ın bu kelimeyi kullanmış olmasından dolayı (Çapulcu) kelimesi hakaret ifade etmez, TCK 125. Madde kapsamına da girmez. Eğer başbakan eylemin ilk gününde daha ortada hiçbir şiddet olayları yok iken bu kelimeyi kullanmış olsaydı belki söylediğiniz gibi suç olabilirdi. Ancak işgal eylemine dönüşen, şiddet görüntülerinin yer aldığı bir ortamdan sonra bu ifadeyi kullandığı ve kelimenin anlamına uygun bir benzetme olduğu için suç unsuru yoktur.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Örnek web projeleri bulabileceğim, kaynak ya da kaynaklar söyler misiniz?

templatemonster.com

Ben bu site üzerine başka site tanımam aklına gelebilecek her türlü tasarımı bulabilirsin.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Bazı hizmetleri kullanabilmesi için kredi satışı yapılan bir internet projesinde yasal prosedür ne olmalıdır? Satın alınacak kredi miktarlarının çok düşük (örneğin: 1 lira) olması durumunda bile mesafeli satış sözleşmesi mi geçerlidir?

@AhmetFaik sorun aslında benim de daha önce araştırmak isteyip ancak daha sonra araya başka işlerin girmesinden dolayı askıya aldığım bir soruydu. Bugün senin sayende tekrar hatırlayıp araştırma fırsatı buldum. Sorunu doğru anladıysam ortada fiziksel bir ürün yok. Sadece bir hizmet satışı var. Yani vermiş olduğun internet ortamındaki bir hizmet için para talep ediyorsun. Bunun yasal prosedürü araştırmalarım sonucunda sanırım bir noktaya vardı. Ticari bir kuruluş olmadığın için yani tüzel bir kişiliğe sahip olmadığın için, otomatik olarak gerçek kişi statüsünde Gelir Vergisi'ne tabi oluyorsun. Gelir Vergisi Kanunu'nda kanunun kimleri kapsadığı ve istisnai durumlar anlatılmış. İstisnai durumlar kısmındaki dördüncü bölümü aynen aktarıyorum:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kazançlarda İstisnalar
Serbest meslek kazançlarında:
Madde 18 – (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)
(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.) Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.

Ben buradan bizi alakadar eden bilgisayar programcısı ve bilgisayar yazılımı kısmını alarak şöyle bir sonuca ulaşıyorum. Yapmış olduğun hizmet bir web yazılımı sayılır. Bu nedenle burada aktarmış olduğun bilgi, belge, dokuman, resim vb içerik anonim olduğu süre içerisinde sanırım bir problem yok. Ancak eğer içerik anonim değil ise paylaşmış olduğun daha doğrusu para ile satmış olduğun hizmet bir başka kişiye ait ise o zaman Fikri Mülkiyet Hukuku'nun kapsamına girersin ve o zaman hukuki bir yaptırım ortaya çıkar.

Senin maliyet olarak saymış olduğun masraflara da gelince. Sen ürünü sanal ortamda hizmet olarak verdiğin için yani kullanım alanı internet üzerinde olduğu için fiziki bir ürün satmadığın için uzaktan satış sözleşmesini göndermene gerek yok. Sadece üyelik sırasında şahıs mesafeli satış sözleşmesini okudum butonunu tıkladığında bu kaydı veri tabanında kanıt olması açısından saklamalısın. Çünkü bu sözleşmenin sana getireceği yükümlükler var. Karşı tarafın cayma hakkını kullanması durumu gibi. Fakat yine sanal bir ürün olduğu için ürün hizmetin alınması ile kullanılmış olacağından karşı tarafın hak talebi geçersiz olur. Yani yapmış olduğum araştırmalar sonucunda benim mantığım derki bu işin sana problem olacak hukuki bir tarafı yok gibi gözüküyor. Benim aklımda da bir kaç proje var ve onların mantığı da senin projenin mantığında. Bu nedenle iyi oldu. Umarım sana da yardımcı olabilmişimdir. En azından kafanda bir fikir oluşmuştur.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Google play store ile ilgili sorunlarınız nelerdir?

Google Play Store'daki en büyük problem programların güvenirliliği. Birçok program yazılımcısı programının çalışması için ihtiyacı olmadığı halde sizden yükleme sırasında birçok bilgiyi almak istiyor. Telefonunuzun bir takım özelliklerini kullanmak istiyor. En büyük sıkıntı bu bence. Evet bazı programların gerçekten etkin bir şekilde çalışması için birçok izne ihtiyacı var. Ancak ufacık sadece internet bağlantısını kullanarak uygulamanın çalışmasını sağlayacak programlar bile sizden kişisel bilgilerinizi, hesap ayrıntılarınız, kullanıcı tercihlerinizi vb. özel bilgileri isteyebiliyor. Bu noktada mutlaka bir kontrol mekanizması olmalı. Çünkü Google Play Store'dan program indiren herkes teknik açıdan yeterli bilgiye sahip değiller ve deneme amacıyla indirmiş olduğu programların kötü niyetli yazılımcıları ile uğraşamazlar ve burada ki sorumlulukta bence Google'da buna bir çözüm bulması gerekiyor. Benim açımdan en büyük problem bu olarak gözüküyor.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Piyasadaki en iyi laptop soğutucusu hangisidir?

ZALMAN ZM-NC3000 notebook soğutucu oldukça iyi. Fiyat olarak pahalı olmasına rağmen sağlamış olduğu performans ile her kuruşunu hak ediyor. 3 USB girişi mevcut, fan hızını ayarlayabiliyorsunuz. İsterseniz enerjiyi laptoptan alabilir yada daha yüksek performans için harici adaptörü kullanabilirsiniz. Daha etkin bir soğutma için Alüminyum bir panel kullanılmış. Birçok soğutucu plastiktir. Alüminyumun özelliğini söylersek bunun ne gibi bir avantaj sağladığı daha iyi anlaşılacak herhalde. Alüminyum daha çok ısı emer ve daha yavaş ısıyı iletir bu sayede daha iyi bir performans elde edersiniz. Yüzey tasarımındaki 1300 adet yüksek kapasiteli havalandırma deliği ile havanın laptopa eşit olarak dağıtım yapması sağlanmış. Fan olarak 220 mm aksiyel fan kullanılmış. Kullandığınızda oldukça memnun kalacaksınız. Tek dezavantajı kutudan adaptör çıkmıyor ayrıca tedarik etmeniz gerekiyor. Benim önerebileceğim piyasadaki en iyi soğutucu şuan bu ancak markadan ziyade belli özelliklere dikkat ederek bir soğutucu tercihi yapabilirsiniz.

Bu özellikler:
  1. Alüminyum panelden imal edilmesi
  2. Havalandırma deliklerinin dizaynı
  3. Ayarlanabilir fan özelliği
  4. Harici adaptör
  5. Ekstra USB girişi (Bazı laptoplarda 3 USB girişi mevcut birisi Mouse için kullanılıyor bir tanesine de soğutucuyu takarsanız geriye bir USB kalır. Arcade oyunlarda tek USB girişi sizin için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle ekstra USB girişi bulunan soğutucuyu tercih edin.)
Bu standartlara sahip soğutucu işinizi görecektir. Birde unutmadan fanın boyutuna ve dönüş hızına da dikkat edin. Küçük fan kullanımlarında birden fazla merkezkaç fanı kullanılması önemli. Tek bir küçük fan belirli bir alanı soğutacak istediğiniz performansı vermeyecektir. Bu noktaya da dikkat ederseniz işinize yarayacak bir soğutucu bulabilirsiniz. Sevgiyle kalın...
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Siteme Facebook beğenme ve Google +1 butonu nasıl eklerim?

Sitenizin alt yapısı hakkında bilgi verirseniz size net bilgi verebiliriz. Sitenizi php, asp, html vb. hangi betik dili ile hazırladığınızı veya Wordpress, Joomla vb. gibi hazır bir şablon üzerinde mi kurulu olduğunu belirtirseniz net bir bilgi alabilirsiniz.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Bağış kabul edebilen bir internet projesinde yasal sorumluluklar nelerdir?

Konunun başına bu açıklamayı yapmak farz oldu. Hazırlamış olduğunuz internet projesinde bağış kabul edebilmeniz için Yardım Toplama Kanunu kapsamında izin almanız gerekmektedir. Yardım Toplama Kanunu kapsamında ne gibi sorumluluklarınız olduğunu da genel hatları ile aşağıda paylaştım.
Yardım toplama hususu, 2860 sayılı "Yardım Toplama Kanunu" ve bu kanun uyarınca 29.04.1998 tarih ve 23327 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik" ile düzenlenmiştir. Anılan düzenlemeler, Bakanlar Kurulunca izin almadan yardım toplayabileceği belirtilen kamu yararına çalışan dernek, vakıf ve kurumlar dışındaki kişi ve kuruluşların yardım toplama faaliyetinin izne tabi olduğunu ve yardım toplama faaliyetlerinin bir ilin sadece bir ilçesinde yapılması halinde o ilçe kaymakamlığından, bir ilin birden fazla ilçesinde yapılması durumunda o ilin valisinden, birden fazla ili kapsaması durumunda da İç İşleri Bakanlığından izin alınması gerektiğini hüküm altına almıştır.

Bakanlar Kurulunca izin almadan yardım toplayabileceği belirtilen kamu yararına çalışan dernek, vakıf ve kurumlar ise yukarıda belirtilen izin makamlarına ve yetkili makamlara bilgi vermek durumundadırlar.
Gerçek Kişiler, yardım toplama faaliyeti için 3 kişilik bir sorumlu kurul oluşturmak zorundadırlar. Tüzel Kişilerin sorumlu kurulu yönetim organlarıdır.
Sorumlu kurulda yer alanların ve değişikliklerin 10 gün içerisinde izin veren makama bildirilmesi gerekmektedir.

Müracat Dilekçesinde bulunması gerekli hususlar; hangi amaçla ve ne miktarda yardım toplanacağı, yardım toplama faaliyetinin sürdürüleceği il ve ilçeler, yardım toplama şekillerinden hangilerinin uygulanacağı bilgileridir, ayrıca toplanacak yardım miktarını belirlemeye yarar keşif özeti, rapor ve benzeri bilgi ve belgeler eklenir. Tüzel kişilerce yapılacak müracatlarda kuruluşun yönetim organlarında bulunanların, gerçek kişilerce yapılacak müracatlarda sorumlu kurulda yer alacakların ve yardım toplama faaliyetinde görev alacakların açık kimlikleri ve adresleri belirtilir. Yardım toplama faaliyetinde bulunanlar bu faaliyetin düzenli ve verimli yürütülmesinden, süresi içerisinde sonuçlandırılmasından, toplanan para ve eşyanın korunmasından, amaca uygun olarak kullanılmasından sorumludurlar.

Ayrıca sorumlu kurullar, yardım toplama süresinin bitiminden itibaren on gün içerisinde toplanan yardımın kesin hesabını çıkarmak ve bir örneğini izin veren makama vermekle yükümlüdürler.
Diğer hususlar izin veren makam tarafından belirlenecek ve izin yazısında açıklanacaktır.

Genel hatları ile belirtmiş olduğum Yardım Toplama Kanununa muhalefet etmeniz durumunda cezai müeyyideler mevcuttur. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi Dernekler Dairesi Başkanlığının sitesini ziyaret ederek elde edebilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Hemen uyumak öğrenilebilir mi?

Uykusuzluk problemi yaşamanın birçok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi psikolojik etkenlerdir. Yattığınız zaman kafanızda çözüme ulaştırmadığınız problemler, korkularınız, beklentileriniz, hayalleriniz, gün içerisindeki yaşamış olduğunuz olaylar sizin uyumanıza engel olur. Bunlardan kurtulmanın tek yolu düşüncelere bir kenara bırakmaktır. Bu kolay olmamak ile beraber imkansız da değildir. İlk olarak beyninize şu telkini yönlendirmeniz gerekir. "Sorunları şuan düşünerek sonlandırabilecek miyim?" Cevap Evet ise bir süre olayları düşünün ancak baktınız hala çözüm yok. Bu sefer beyninize şu telkini gönderin. "Sorunlara bir çözüm bulamadığım gibi uykumdan oluyorum. Şimdi uyuyup yarın sabah daha zinde bir şekilde uyanarak olayları çözmeliyim." Bu telkini gönderdikten sonra beyninize küçük bir oyun oynayabilirsiniz. Bu aynı zamanda bir NLP taktiğidir. Kendinizi güzel bir bahar havasında doğa ve denizin iç içe olduğu bir ortamda, karanlığın sessizliği içerisin ötüşen çekirge ve ateş böceklerinin çıkardıkları sesleri dinlerken esen meltemin yüzünüzde bıraktığı tatlı esintiyle bir hamağın üzerinde uzanmış bir vaziyette düşünün. Kendinizi böyle bir hayalin içerisine yerleştirebilmelisiniz. Daha sonra uyku size gelecektir. Fakat düşünsel yöntemlerle uyumayı başaramadıysanız, o zaman fiziksel faktörlere başvuracaksınız. Ilık süt, ılık bir duş uykuya geçmek için ilk aşamada uygulanabilir. Daha sonra eğer vücut enerjinizi atamadıysanız 10-15 dakikalık egzersizler sizi rahatlatacak ve bedeninizi uykuya hazırlayacaktır. Daha sonra yatağınıza yatın ve vücudunuzun en rahat olduğu pozisyonu alın. Vücudunuzun rahat olması önemli. Ne kadar rahat olursanız o kadar kısa sürede uykuya dalarsınız. Sonraki aşamada ise düşüncelerden kurtulmak için dua okuyabilir, koyun sayabilir, içinizden şarkı söyleyebilirsiniz. Bunları yaparken gözleriniz kapalı olsun. Uykuya geçme süresi yapılan bilimsel araştırmalarda 7 dakika olarak belirlenmiştir. Tüm bunları yaptıktan sonra hala uyuyamıyorsanız. Bir sonraki gün ilk işiniz bu konuda uzman bir uyku kliniğine başvurmak olmalı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Karakollarda son 5 yılda meydana gelen 24 ölüm olayında güvenlik kameralarının arızalı olduğu için kayıt yapamadığı ortaya çıktı. Sizce bütün bu kameraların bozuk olması tesadüf müdür?

Bu tür durumlarda bozuk olan kameralar değil arkadaşlar. Yanlış bilgi aktarımından kaynaklanan bir bilgi kirliliği var. Karakollarda kullanılan sistemler oldukça basit CCTV sistemleri. Bunların çoğu herhangi bir DVR cihazına bağlı değil bu nedenle normal gündelik işlemlerin yapıldığı bilgisayarlarda kayıtlar tutulduğu için sistemde meydana gelen donanımsal veya yazılımsal hatalar kayıt programını da etkilemektedir. Burada çalışan personel teknik konularda yeterli donanıma sahip olmadığı için arızanın farkında bile değildir. Ekranda kamera görüntüleri olduğu sürece kameranın kayıt yaptığını düşünmektedir. Ancak bir olay olup kayıtlar alınmak istendiğinde bu tür problemler ortaya çıkmaktadır. Tabi ki bu geçerli bir sebep değildir. Bunun içinde gerekli önlemler alınabilir. Amacımız burada medyada sürekli güvenlik kamerası arızası diye bildirilen şeyin teknik bir arıza değil bilgi eksikliğinden ve yazılımsal hatalardan kaynaklandığını anlatmak. Sonuçta kamera görüntüleri olmasa bile sonuçta suçu işleyen mutlaka cezasını alıyor. Medya üzerinden takip edemediğiniz birçok polis şiddetinin sonucu ağır cezalar ile bitiyor. Meslekten ihraca kadar giden birçok olay var. Yani adalet er geç yerini buluyor....
Mayıs 2013

Yılmaz Açıkel bir yanıt verdi.

Mobese kayıtlarını nereden ve nasıl talep edebiliriz?

Mobese kayıtları öyle herkes istediğinde alınabilecek kayıtlar değildir. Olayla ilgili olarak savcılık kanalı ile istendiği takdirde mobese kayıtları paylaşılır.