Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sinem Kayacan, 

Köşe Yazarı

Köşe Yazarı Sinem Kayacan inploid.com'da 0 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Ekim 2012

Sinem Kayacan bir yanıt verdi.

Çocuk ya da bebeklerde diş fırçalamaya ne zaman başlanmalıdır?

dusuncekutusu.com/index.php/bir-cocuk-kac-yasindan-itibaren-dislerini-fircalayabilir/

2-2,5 yaşından itibaren bunu çocuk öğrenebilir. Bunun için dişlerinizi çocuğun önünde fırçalayın, sizi taklit etmeye çalışacaktır. Başlangıçta belki de çok başarılı olamayacaktır. 5 yaşına kadar kendisinden dişlerini iyi fırçalamasını beklemeyin. Bu işlemi tamamlamak size düşecektir, böylece diş çürüklerinin başlangıcı ve belirtisi olan siyah lekeleri de görmüş olacak­sınız.

Fırçalama biçimi en az diş macunu kadar önemlidir: İki dakika süre­since yukarıdan aşağıya, önler ve arkalar titizlikle fırçalanmalıdır.

Günümüzde flüor’un diş çürüklerini önleyen bir madde olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Flüorlu diş macunlarının kullanımı giderek yaygın­laşmaktadır. İlk aydan itibaren, hekim, flüor haplarının kullanılmasını önermektedir (bunlar ağızdan düzenli olarak verilir).

Bebek Sağlığı

Anormal bir durum fark etmediyseniz de, 3 yaşından itibaren, çocuğu­nuzu yılda bir defa dişçiye götürmelisiniz: Çürük bir diş ağıza zarar verebi­leceği gibi vücudun herhangi bir noktasına da etki etmektedir. İştah ke­silmesi, nedeni belirsiz ateş gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Çocuk çiğneme yaşına ulaştığında, diş sağlığı için çiğneyebileceği besin­ler verilmelidir. Bu demektir ki çocuğu ağızda kolay eriyen ezme türü yiye­ceklere mahkum etmektense, ona elma, çıtır ekmek gibi sert besinler ver­meliyiz.

Gördüğünüz gibi sağlıklı dişlere sahip olunması için erkenden hazırlık yapılmalıdır. Dişlerde seyreklik, sıralama gibi estetik bozukluklar varsa ve tedavi ettirmeyi düşünüyorsanız 10 yaşından sonraya bırakın.

Dikkat : Şeker, tatlı yiye­cekler çocuğun dişlerinin birinci düşmanıdır. Dişlere yapışır ve ilerde çürümelere yol açan asitli maddeler ihtiva ederler. İki öğün arasında verilen şekerler diş sağlığını bozar ve en yoğun çürümelere neden olan şekerler yatmadan önce verilenlerdir.

Ekim 2012

Sinem Kayacan bir yanıt verdi.

Bebeklerde zeka geriliği olduğu nasıl anlaşılır?

Down sendromuna neden olan etkenler tam olarak bilinememektedir. Ancak uyuşturucu, alkol, annenin yaşı, tiroit antibodies gibi olgulardan kaynaklanacağı düşünülmektedir. Anne yaşında ki artış sendromun çokluğu ile alakalı tek gerçek varsayımdır. Ancak kromozomun bölünememesi sadece anne yumurtasından değil baba sperminden de kaynaklanan bir sorun olabilir. Kısacası ileri yaşlarda doğum yapan annelerde daha sık rastlanılan bir sendrom türüdür.

Down Sendromlu Çocukların Dış Görüntüsü Nasıldır?

Down sendromlu çocukların dış görünüşleri genelde birbirine çok benzer. Bu sendromlu çocukların kafaları vücuda göre daha küçüktür, burun kökleri yassı, kulaklar kafaya göre daha küçük ve dilleri ağız yapısına göre daha büyük olduğundan ağızdan dışarı taşar. Ense bölümleri çok gevşek bir yapıya sahip olduğundan bu bölgede etler yığılma yapar. Bu tür çocuklarda vücut gerginliği çok azdır, parmakları tombuldur. Ellerinde bulunan serçe parmakları ise içe doğru kıvrıktır.

Bebek Sağlığı

Down sendromlu çocukların hangi organlarında bozukluk görülür?

Down sendromuna maruz kalan bebeklerde genellikle sindirim ve kalp hastalıklarına sıklıkla rastlanır. Kalp reflekslerinin ağır olması anne karnında iken kalp yetmezliği sebebi ile tüm vücudun şişmesine sebep olur. Sindirim sisteminde ki bozukluklardan dolayı da acil ameliyat gerektiren durumlar meydana gelebilir.

Down sendromlu çocukların çoğunda lösemi yani kan kanseri olma riski de çok fazladır. En belirgin ve üzücü belirtisi ise çocuk büyüdükçe gelişen zeka geriliğidir. Zekâ geriliği bebek ve çocuklarda farklılık gösterir. Bu durumun ilerlememesi için çocukların özel eğitim programlarına katılmalarında yarar vardır ve oldukça güzel sonuçlar alınır.

Yeni doğana nasıl tanı koyulur?

Yeni doğan bebekler de tanı koyma oldukça kolaydır. Ancak en doğru tanı kromozom testleri ile konur. Down sendromunda erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı ile zekâ geriliği daha alt seviyelere çekilebilir.

dusuncekutusu.com/index.php/cocuk-neden-down-sendromlu-olur/

Ekim 2012

Sinem KayacanRecep Şahin Sargın kişisini takip etmeye başladı

Recep Şahin Sargın, Hukuk Öğrencisi, @Vaveyla

R.Ş.S

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazarlık

353 Kişi   69 Soru

Edebiyat

984 Kişi   204 Soru

Gazeteler

69 Kişi   33 Soru

Online Dergi

34 Kişi   6 Soru

Mizah Dergileri

55 Kişi   4 Soru

Dergi

36 Kişi   27 Soru

Gazetecilik

90 Kişi   28 Soru

E-dergi

6 Kişi   2 Soru

Metin Yazarlığı

28 Kişi   2 Soru

Köşe Yazarları

39 Kişi   8 Soru