Bilmek istediğin her şeye ulaş

Duygu Uzunalı, 

Mimarlık Öğrencisi

Mimarlık Öğrencisi Duygu Uzunalı inploid.com'da 11 soru sordu, 142 soru yanıtladı ve 72 takipçisi var.

Nisan 2013

Duygu Uzunalı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Twitter listelerini kullanarak ana sayfa akışınızı nasıl düzenlersiniz?

 • 100,000+ kişiyi takip eden kullanıcıların her gün milyonlarca tweeti nasıl okuduğunu hiç merak ettiniz mi?
 • Bu kadar geniş çevreye sahip twitter hesaplarının gerçekten okunduğuna inanıyor musunuz?
 • Bir kişi bu kadar takip ederken kocaman bilgi akışı ve her saniye değişen haberlerden nasıl bir şey anlayabilir?
Peki cevap nedir?
Twitter'ı verimli kullanabilmenin sırrı Twitter listelerini kullanmaktan geçiyor.

Twitter listeleri; size twitter içeriğinizi ayırmak ve düzenlemek konusunda yardımcı olur. Her bir akışı kategorilendirerek bunu başarabilirsiniz. Her bir listeye isim verip, o listeden Twitter kullanıcı hesabı çıkartıp ekleyebilirsiniz. Bir listeye 500 hesaba kadar ekleme yapabilirsiniz.Videoda yazar kendi Twitter hesabından;

Bir çok twitter listesi ve twitter akışı yaratmak,
Başkaları tarafından hazırlanan twitter listelerini takip etmek,
Diğer kişilerle bağlantılı twitter listeleri bulmak konularına açıklık getiriyor.
 • Bu bilgiyle siz de kendi Twitter akışınızı özelleştirebilir ve çoklu, düzenlenebilir, daha küçük çaplı ve anlamlı bir ana sayfaya sahip olabilirsiniz. Oluşturduğunuz her liste size farklı bir Twitter ana sayfası oluşturur ve özelleştirir.
“Oluşturduğunuz her twitter listesi sizin beğenilerinize özel bir twitter akışı sunar. Sadece listeye eklenen hesaplardan gelen tweetleri ekler ve size konsantre halde bir bilgi akışı oluşturur.”

Twitter listeleri oluşturmak ve kullanmak önemli konulara ihtiyacınız olduğunda erişmenizi kolaylaştırır. Örneğin; bir blog yazarken her an güncel ve acil endüstriyel bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Listeler ayrıca belli sektörlerdeki aktif hesapları keşfetmenize olanak sağlar.

Videoda Listorious (listorious.com) kullanmaktan bahsedilmektedir;

Listorious; özelleşmiş konu alanlarında en çok ilgi çeken kişileri bulan bir Twitter listesi rehberidir.”

Listorious, twitter kullanıcılarının yeni listeler keşfetmesi ve listelerdeki hesaplarla bağlantı kurabilmesi için harika bir kaynaktır. Yani takip edilecek hesapları aramak için bir diğer yoldur.

Twitter konusunda tecrübeli ya da yeni bir kullanıcı olmanız farketmeden sizi Twitter listelerini kullanmanız konusunda cesaretlendiriyorum;
 • Gelen tweet içeriklerini yönetilebilir küçük alanlara bölerek ve amaçlarına uygun bir şekilde düzenleyin.
 • Belirli bir endüstride yeni ve ilgi çekici Twitter kullanıcılarıyla bağlantı kurun
* Her twitter hesabı en fazla 20 adet twitter listesi oluşturabilmektedir.
Nisan 2013

Duygu Uzunalı  bu yazıyı beğendi:

Sen dili - Ben dili

İletişim kurarken bir takım yöntemler kullanmak ve bunu hayatımıza yerleştirmek her zaman ilişkilerimizi güçlendirir. Karşınızdaki insanla iletişimi kurarken her zaman ben dilini kullanmak işe yarar. Anlattığınız bir şeyi anlamadığında ona yönelteceğiniz soru 'Ben anlatamadım galiba?' olması iletişimden kopmayı engeller.

SEN DİLİNİN ÖZELLİKLERİ
 • Bu dili kullanmak karşınızdaki insanı suçlayıcıdır.
Örnekler;

Niçin kapıyı açık bırakıyorsun?
Her zaman sözümü kesiyorsun.
Böyle anlayışsız olduğunu bilmiyordum.
Her zaman aynı şeyler, bıktım artık...

 • Kusur bulucu, yargılayıcı, aşağılayıcı mesajlar taşır.
 • İşbirliği kurmaktan uzaklaştırır.
 • Savunucu ve düşmanca tavırlara neden olur.
 • Olumsuzlukları pekiştirir.
 • İnsanlar kendilerini kızgın, incinmiş ve değersiz görür.
 • Değişmek isteyen bir insana karşı olumsuzluk oluşturur.
 • Kişi önemsenmediğini düşünür.
 • Öç almaya hakkım var düşüncesini doğurur.

BEN DİLİNİN ÖZELLİKLERİ

 • Hissedilenleri ifade eder.
 • İyi niyetle işbirliği çağrısıdır.
 • Çözüm getirmez, durumu açıklar.
 • Güven oluşmasını sağlar.
 • Suçlayıcı ve yargılayıcı bir dil değildir.
 • Kişinin kendini savunmasına neden olmaz.
 • Paylaşımcı bir dildir.
 • Karşıdaki kişide düşünme ve empati yaratır.
 • Hisler ve kaygılar açıkça dile getirilir.
 • Durum, davranış ve olumsuz duygu belirtilir.
 • Kişilere saldırı yoktur. Öz güveni baltalamaz.
Nisan 2013

Duygu UzunalıBurhan Çetinkaya kişisini takip etmeye başladı

Burhan Çetinkaya, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @Burhan

software developer @inploid , ceit @YeditepeUni , interested in #bodybuilding #happiness

Nisan 2013

Duygu Uzunalı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Uçakta hangi koltuk en güvenlisidir?

Uçaklarda kanat kısmının en güvenli bölge olduğu iddia edilse de (çünkü en güçlü bağlantılar buradadır) popüler düşünce herhangi bir düşme durumunda en güvenli bölgenin uçağın arka tarafının olduğunu göstermektedir.

The Crash belgeselinin yapımcıları kamera, sensör taşıyan bir Boeing 727 tipi uçakla ve kırılabilen kemikler bulunan mankenlerle Meksikadaki Sonoran Çölüne çarpmışlar. Yere çarpmadan hemen sonra uçağın önü yani ilk 11 sıradaki koltuk, çoğunlukla business class için ayrılan bölüm, dağılmıştır. Uzmanlar sonuç olarak hiç bir birinci sınıf yolcusunun kurtulamadığını belirtti. Ancak yolcuların yüzde 78inin uçağın arka tarafına oturdukça kurtulma şansının yükseldiği belirtilmiştir. sunshine.co.uk'un yaptığı ankete göre; birinci sınıflarda yapılan soruşturmada keskin bir düşüş görülmüştür.

Tek bir düşüşün analizi her ne kadar yanıltıcı olsa da, 2007'de bazı destekleyici durumlar görülmüştür. Dergi 1971'den bugüne tüm çarpmaları analiz etmiş ve kanatlardan sonraki uçağın arka bölümüne yaklaştıkça güvenliliğin arttığını bulmuştur. Kurtulma yüzdeleri arkada yüzde 69, kanat üzerinde yüzde 56, ön kısımda ise yüzde 49 görülmüştür.

Uçak


Bu araştırmalara rağmen iki büyük uçak yapım şirketi kesin bir sonuç oluşturmadığına dair ısrar etmektedirler. "Bir koltuk diğeri kadar güvenlidir. Özellikle de kemerleriniz bağlı olduğunda." Boeing tipi uçaklar için açıklamaları bu şekildedir. Son yıllarda Meksika'da yapılan bir çalışmada; 3 cansız denek aynı sıraya fakat farklı pozisyonlarda oturulmuş. Bir tanesi kemeri bağlanmış ve çarpma pozisyonunda, diğeri kemerli ama normal oturan, en sonuncusu ise kemersiz normal oturur biçimde. Bağlı olmayan kemere sahip yolcu tek kurtulamayan olmuştur. Uçaklarda gerçekleşen yaralanmalarda en çok görülen nedenler türbülans, koridorda dolaşmak ve kemer takmamak olduğu kaydedilmiştir. Koltuk üzerindeki bagajların ya da servis arabalarının düşmesi gibi risklerde ise cam kenarı en iyisi mi oluyor?

Airbus da rakibine benzer sözlerde bulunsa da şöyle ekliyor; En güvenli uçak; çökme yapmamış ve sürekli bakılan uçaktır. Sertifika sürecinden ve boşaltma testlerinden bahsediyor -dünyanın en büyük uçağı olan A380, 850 yolcusunu zifiri karanlıkta, yarı kapaları kapalı şekilde 90 saniyede boşaltabiliyor.-

Boşaltma süreci bir diğer anahtar bölüm. Yaygın inancın aksine, uçak çarpmalarının çoğu kurtarılabilirdir. United States 568 uçak kazasını analiz etmiş ve 1993-2000 yılları arasında 53,487 yolcu ve görevliden 51,207 -yüzde 90'dan daha fazla bir oran- yaşamıştır. Çok kötü sayılan 26 çarpmada bile yarısından fazlası ayağa kalkmıştır. Yani kesin olarak çıkışa yakın olan koltuk en garantisi midir? Bu teori Greenwich Üniversitesinin yaptığı bir araştırmayla desteklenmiştir. Araştırmacılar 2,000 kurtulan yolcunun 105 kazada hesaplarını incelemiş ve çıkıştan 6 sıra sonra olan bölümde çok daha az hayatta kalan bulmuştur. Pencere ve koridor arasındaki "marjinal" farka rağmen.

Sonuç olarak uçak oldukça güvenlidir. planecrashinfo.com sitesine göre bir uçuşta ölme ihtimaliniz 4.7 milyonda 1 görülüyor.

Ancak bu ihtimali ekonomi bölümünde oturup, kemerinizi bağlayarak, cam kenarında ve mümkün olduğunca acil çıkışa yakın oturarak daha da arttırmanız mümkün.
Nisan 2013

Duygu Uzunalı  bu yazıyı beğendi:

Antibiyotikler hakkında önemli bilgiler

Antibiyotik

Antibiyotik, herhangi bir mikroorganizma tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen maddelere verilen addır. Antibiyotikler etkili oldukları mikropların metabolik işlemlerine müdahale ederek çalışırlar. Antibiyotik alımı, var olan enfeksiyonun türüne ve ne kadar sürede kullanılması gerektiğine karar verildikten sonra alınmaya başlanır. Önemli bir ilaç grubudur. Eğer antibiyotikleri çok sık ve gereksiz tüketirseniz, mikroorganizmalara karşı direnç gelişir ve gerekli olduğu durumlarda kullanıldığında etkisiz kalır.

Kullanacağınız antibiyotik çeşidine siz değil doktorunuzun karar vermesi gereklidir. Seçtiğiniz antibiyotik doğru olmayabilir ve yanlış yere kullanmanıza sebep olabilir. Kullandığınız antibiyotiklerin etki etmemesinin en büyük neden budur, çünkü yanlış kullanılan ilaçlar vücutta direnç oluşturur ve ilaçların etkisiz hale gelmesine neden olur.Diğer tüm ilaçlar gibi gereksiz yere kullanılan antibiyotikler, karaciğer ve böbreklere zarar verir.

Bazı antibiyotikler karaciğerdeki enzimleri etkileyebilir. Bu enzimler alkolü vücuttan uzaklaştıran enzim olursa alkol kullanan hasta, alkolün vücuttaki etkisinden kurtulamaz ve etkisini çok fazla hissedebilir. Karaciğer toksik maddeyi uzaklaştıramaz ve zehirlenmeye neden olabilir.

Gebe hastalar antibiyotik kullanma durumunda mutlaka doktora danışmalıdır. Aksi halde bebeğe ciddi zararlar veren ilaçlar kullanabilirler. İlaç seçimi çok önemlidir. Yine emziren annelerde yine doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır. İlaç etkisi süte geçtiği için bebekte yan etkiler meydana gelebilir. Nezle ve grip gibi hastalıklarda ise annenin ilaç kullanmaması gereklidir. Bebeğe zararlıdır.

Yan etkileri
 • Sindirim Sisteminde bozukluklar meydana gelir. Bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık vb. Antibiyotikler bağırsaklarda bulunan doğal florayı bozduğu için ishal ve kabızlıklara neden olur. Bu durumu aldığımız gıdalarla geçirmeye çalışmalıyız.
 • Dolaşım sisteminin aksaması; tansiyon düşüklüğü
 • Solunumun sıkıntılı olması
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği
 • Bazı antibiyotikler beyne geçebilir. Sinir sistemi bozuklukları meydana gelebilir.
Antibiyotikler neden etkisini göstermez?
 • Gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin oluşturduğu direnç nedeniyle
 • Tedavide verilen dozdan daha az kullanmak ya da dozu atlamak
 • Tedaviye uymamak ve bitirmek
 • Etki edeceği alan bakımından geniş alanı kapsayan antibiyotikleri kullanmak
 • Hastalığa uygun olmayan antibiyotiğin kullanılması ( en çok görülen neden )
Saat neden önemlidir?
Saatler önemlidir çünkü bazı ilaçlar altı, sekiz saat arayla alındığı gibi bazı ilaçlar da 12 ya da 24 saat arayla alınmalıdır. Bu ilaçların maksimum kanda kalma miktarları değişiklik gösterir. Saatlere uymazsanız ilaç etki etmez. Unuttuğunuz ya da geç aldığınız ilaç vücudun ilaçsız kalmasına neden olur ve vücutta direnç gelişir, antibiyotik etki etmez.
Nisan 2013

Duygu Uzunalı  bu yazıyı beğendi:

Yüz yogası üzerine

Yüzümüzde meydana gelen sarkıntılar ve kırışıklıklar için doğal bir yöntem olan yüz yogası doğal bir gerdirme yöntemidir. Bu yöntemi her yaştan insan deneyebilir. Kısa sürede etkisini göstermesi için sigara içmeyen, sağlıklı beslenen bir cilde sahip olmak gereklidir. Yüz yogası 4 hafta kadar kısa bir sürede cevap vermeye başlar.

Yüzünüz kırışmasını engellemek için; sürekli kaş çatan ifadeyle bakmaktan kaçınmalısınız. Yüzün farklı bölgelerinde oluşan kırışıklıklar için farklı hareketler yapılmaktadır.
 • Yanaklar ve gıdının sarkmasını engellemek için; bir kaşık yardımıyla hareket yapılabilir. Kaşığın arkasını alt dudağınız önce olacak şekilde ağzınızda sıkıştırın ve yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Bu şekilde 10 sn bekleyin ve bu işlemi 3 kere yapın.
Yoga

 • Göz çevresi kırışıklıkları için iki elinizle gözlerinizin etrafını gerdirip 10 sn bekleyin ve bu işlemi 3 kere tekrarlayın.
Yoga

 • Alın kırışıklığını engellemek için ve kaşlar için el bileğini kaşlara bastırarak, aşağı bakın ve kaşlarınızı çatmaya çalışın bu işlemi de yine 3 defa 10 sn süre ile yapın.
Yoga

 • Dudak çevresinde meydana gelen kırışıklıklar için; bir kalem yardımıyla hareketler yapılır. Kalem ileri geri çevrilerek dudakların çalışması sağlanır.
Yoga
Nisan 2013

Duygu Uzunalı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yurtdışından Ürün Alımı

Yurt dışından ürün getirirken ya da internet üzerinden alışverişlerde bilinmesi gereken bazı kurallar ve kısıtlamalar mevcuttur. Yurt dışından ülkemize gönderilen her ürün mutlaka gümrükten geçer. Gümrük vergileri ve işlemleri ürüne, ürün miktarına, ürün fiyatına ve alınan ülkeye göre değişiklik gösterir.

Öncelikle alınan ürünlerin ticari olarak kabul edilmemesi için gereken koşullar;
 • Kişinin şahsi kullanımına mahsus olması
 • Aynı üründen en fazla iki tane getirilmesi,
 • Toplam değeri 1500 Eurodan fazla değil ise
 • Toplam agırlığı 30kg'ı geçmiyorsa,
Gönderinin ticari ürün olarak değerlendirilmemesi için iki ayda en fazla 1, yıl içinde en fazla 5 sipariş vermelisiniz.

Ürün bedeli 75 Eurodan az olan ürünler vergiden muaftır ve kapınıza kadar gelir. Ödediğiniz kargo bedeli ürün bedelini hesaplamada bir kriter oluşturmamaktadır. Yani aldığınız ürün 70 Euro, kargo 20 Euro ise vergiden yine muaf olunur.

Fiyatı 75 Euro ile 1500 Euro arası kalan ürünlerde ise tek ve sabit oranda bir gümrük vergisi ödenir. Bu vergi oranı Avrupa Birliğine üye ülkelerden gelen ürünler için %18, diğer ülkeler için %20 dir. Vergilendirme oranına yine kargo ücreti dahil değildir. Yüzde ürün bedeli üzerinden hesaplanır.

Eğer aldığınız ürün ticari ürün kategorisine giriyorsa ürünlerinizi almak için gümrük komisyoncusu tutmanız ve ürün değerinin ortalama %50 sini vergi olarak ödemeniz gerekir.

Bazı ürünlerde ithal serbest iken bazı ürünlerde ise yasaktır. Ancak bu ürünler sıkça değişmektedir bu sebeple ürün getirmeden önce resmi bir adresten tekrar kontrol etmeniz yararlı olandır.

İthali yasak olan ürünler; Cep Telefonu, uyuşturucular, ateşli silahlar, gece görüş dürbünleri

İthali izne tabi ürünler; gece görüş mesafe ölçme özelliği olmayan dürbünler, tüfek dürbünü, çakı, havalı tüfek
Yurtdışı Seyahat

Eğer ki bir yurt dışı seyahatinizden ürünle dönmek gibi bir niyetiniz varsa Tax Free uygulamasını kullanmak çok avantajlı olabilir.

Tax Free Uygulaması
Tax Free Uygulaması, Turist olarak gittiğiniz ülkelerdeki alışverişlerinizde aldığınız ürünün ülke tarafından belirlenmiş olan vergisinin belirli bir kısmını geri aldığınız uygulamadır.

Kullanabilmek için neler gereklidir;

a) Ürününüzü satın alır iken Faturanızı Tax Free faturası olarak isteyiniz.
b) Aldığınız Tax Free faturasını ürünü aldığınız ülkede ki Gümrük Ofisine onaylatınız.(ürün yanınızda olmalı )
c) Biriktirdiğiniz aynı zamanda onaylattığınız Faturalarınız da ki vergi miktarlarını Dünya'da bulunan 200 ü aşkın Tax Free Ofisi'nden birinden Nakit, Kredi Kartınıza aktararak ya da Çek olarak alabilirsiniz.

Geçerli olan ülkeler; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere.

Arjantin, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kore, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Meksika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

Gittiğiniz ülkede oturma izniniz varsa ( örnek vermek gerekirse özellikle Avrupa'da yüksek lisans okumaya (erasmus dahil ) giden arkadaşlar için ya da Avrupa' da yaşayan vatandaşlarımız için Avrupa Birliği içeresinde ) bu uygulamadan faydalanamıyorlar.

Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte şu adres sizin için yaklaşık olarak hesaplıyor
global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-...

Hangi ülkelerden alışveriş yapmak avantajlıdır?
Uzakdoğu; Çin: Taklit ürünlerin rahatlıkla bulunduğu ülkedir
Tayland, Singapur: Elektronik eşyalar; özellikle fotoğraf makineleri
Dubai, Bahreyn, Katar: Elektronik eşyalar; bilgisayar, cep telefonu, ev eşyaları
Avrupa; Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya: Takı, mücevher, moda konularında oldukça avantajlıdırlar.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;
 • Yurt dışından ürün alma, yurt içinden daha risklidir. Çünkü yurt içindeki kadar kolay değiştirme veya iade işlemi yapamazsınız. Geri gönderme masrafının üründen fazla olduğu durumlar bile ortaya çıkabilir. Ayrıca yurt dışından aldığınız ürünün garanti belgesi olsa bile, ülkemizde bu hizmet için anlaştığı bir kurumun olmaması ihtimali çok yüksektir. Garantinin geçerli olabilmesi için ürünün uluslararası garanti belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • Ürününüzün geldiği ülke Çin gibi uzak bir ülkeyse, paketiniz yamulabilir. Firmalar bu nedenle her ne kadar özenli bir paketleme yapsalar da böyle bir risk olduğu unutulmamalıdır. Örneğin; Çin’den 20 günde gelen bir kargo haliyle oldukça sarsılmış olacaktır. Paketi ne kadar dayanıklı olursa olsun, içinde bir elektronik eşya varsa onun da ne kadar sallanacağını hesap etmeniz gerekir.
 • Gümrük konusunda en az sorun yaşanan kargo şirketi PTT kargodur. Her ne kadar diğerlerine oranla daha yavaş ulaştırıyorsa da en az problemin PTT ile yaşandığı bir gerçektir. Uzak mesafedeki ürünlerin kargosunun kendinden pahalı olduğu düşünüldüğünde geç olsun, ucuz olsun diye düşünebilirsiniz.
Mart 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Sanat hakkında her insanın bilmesi gerekenler nelerdir?

Benim de çok sevdiğim günümüz sanatçılarından ve düşünürlerinden Damien Hirst'ün sanat hakkındaki az ve öz sözleri olaya açıklık getirebilir;

 • Sanat para için yapılmayan en pahalı şeydir.
 • İş sanata geldiğinde hiç bir şey çok azdır, her şey çok fazla.
 • Sanat; yapabilme yeteneği değildir, yapabilmeye karar vermektir.
 • Sanat boşluğu doldurmak değildir ancak boşluğa bir konu koymaktır.
 • İyi fikir, iyi bir fikrin son ihtiyacı olan şeydir.
 • Harika sanat, harika yanlışlarla olur.
Ayrıca Norbert Lynton-Modern Sanatın Öyküsü kitabı sanat tarihini anlamak için bir ders kitabı niteliğindedir.

Mart 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Mimarlık ile deneyim ne ölçüde ilişkilidir?

Hala öğrenci olmanın verdiği idealistlikle biraz daha tecrübesizce konuşmam kabul edilebilir belki; şöyle ki mimarinin uygulamayla ilişkisi su götürmez bir gerçektir ancak artık mimarlığın tanımı her zaman bu yörüngeden daha geniştir. Mimarlık sadece inşa etmek değil bunun yanında fikir üretmek ve projelendirmek olabilir. Tabi ki bu aşamada da tecrübe gereklidir. Ben bu soruyu biraz da tecrübe-deneyim anlam farkından algılayıp mimarinin insan algılarına ve deneyimlemeye ne kadar açık olması gerektiğiyle ilgili cevap verirsem; bence günümüz mekan anlayışı artık zamandan bağımsız düşünülemez. Hareket, değişim gibi olgular da mimarinin olmazsa olmazlarıdır ve bu sanatı bu kadar kusursuz yapan da bu olay dizisidir.
Mart 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Irklar ve zeka arasındaki bağlantı nedir?

Irklar arasındaki zeka farklılıklarını tartışmak sosyal olarak kabul edilemez olsa da, kanıtlar önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin iddia ettiği görüşlere göre;

  Zeka testleri ABD'de İngilizce konuşan Zenci Amerikalılar veya diğer yerlerde doğmuş kişilere karşı kültürel önyargı göstermemektedir. Ortalama zeka ırklara bağlı olarak değişir. Bazı ırklar için IQ ortalaması (Yahudiler ve Doğu Asyalılar) bir bakıma beyaz ırklardan daha yüksektir. Bu gibi ırklar için tam IQ puanı belirlenmemiştir. Diğer gruplar (Zenci Amerikalılar ve Hispanikler) ise beyaz ırklardan daha düşük IQ ortalamasına sahiptir. Zenci Amerikalılar için çan eğrisi aşağı yukarı 85 IQ civarında iken; beyaz ırklar için çan eğrisi aşağı yukarı 100 IQ civarındadır. Hispaniklerin altgruplarının ortalaması da aşağı yukarı 85 IQ ve 100 IQ civarındadır. Hem ortam hem de genetik kalıtım ırksal farklılıkları belirler. Yine de, bu bir ırk grubunun içinde açıkça görülür, genetik kalıtım zekayı, bir kişinin sosyo-ekonomik geçmişinden daha fazla etkiler. Örneklendirmek gerekirse, zengin ailelerin Zenci Amerikan çocukları, fakir ailelerin Zenci Amerikan çocuklarından daha yüksek IQ'ya sahiptir, ancak ortalamada, beyaz ırktan olan fakir ailelerin çocuklarından daha yüksek puan alamamaktadırlar.
Mart 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Dali Atomicus fotoğrafı nasıl çekilmiştir?

Düzenlenmemiş hali aşağıdaki şekilde olan bu fotoğraf biraz yardımcı olabilir. Ancak yine bu kareyi yakalamak 26 fotoğraf karesine mal olmuş ve dikkatli bir planlama sonrasında da yoğun bir karanlık oda çalışması ile bu mükemmel ana ulaşılmıştır. Kediler için biraz üzücü sadece :)
Fotoğrafçılık
Mart 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

DSLR makinelerin geleceği nedir?

 • Yüksek ISO performansında artış ve buna bağlı olarak çözünürlüğün artması beklenen özellikler arasında bulunuyor. Çok büyük bir yenilik olmasa da gerekliliği yüksek.
 • Vektör bazlı fotoğraf ve video çekimi de piksel ve çözünürlük sistemini rafa kaldıracağa benziyor.
 • SLR makinalarının sonu gelebilir. Hassas sensörler, görüntüleme motorları ve hızlı işleme özellikleriyle gövdedeki ayna tamamen ortadan kalkabilir.
 • Saniyede çekilen kamera sahneleri artacak. Şu anda en yüksek teknoloji 12 fps olarak biliniyor.
 • Sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin fazlasıyla artmasıyla birlikte DSLR makinelerin Instagram, Facebook gibi uygulamalarla bağlantıya geçmesi ya da Lomography özellikli fotoğraflar ise fotoğrafın geleceği için kötü bir gelişme olarak görülüyor.
Ocak 2013

Duygu Uzunalı bu yanıtı beğendi:

En iyi ses taşıyan medya (plak, kaset, cd, dijital vb.) nedir? Neden?

Sesi orijinaline sadık olarak taşıyan medya, 24 bit 44.1/48/96 kHz wave formatındaki dijital medyadır. Fakat donanım üreticilerinin üzerinde anlaşabildiği en yaygın kullanılan format hala "CD kalitesi" olan 16 bit 44.1kHz wave olduğu için, CD de yeterlidir.

16 bit 44.1 kHz wave (ya da aiff) formatı, insan kulağının algılayabildiği dinamik aralığın tamamını kapsamaktadır. Bit başına düşen dinamik aralık 6 dB'ye denk gelir. O da CD formatı için toplamda 96 dB'dir.

Nyquist teoremine göre, insan kulağının duyabildiği en yüksek frekansı 2 kere örneklersek, doğada duyduğumuz bir sesi tam anlamıyla kaydedip aktarabiliyoruz.İnsan kulağının duyabildiği en yüksek frekans da 20.000 Hertz, yani 20 kiloHertz'tir.44.100 Hz de, teorik olarak 20.000 x 2 = 40.000 Hz'in epey üstünde bir rakamdır.

Bu nedenle CD formatı, insan kulağının algılayabildiği tüm sesleri tutabilecek kadar yeterli bir formattır.

Plak ya da kaset gibi diğer eski medyalarsa, hem frekans genişliği hem de dinamik aralık olarak insan kulağının algısına yetişemeyecek aktarım medyalarıdır.

"Plak mı iyidir, yoksa CD mi?" ise, bu aşamada girilmemesi gereken bir tartışmadır. Çünkü bu tip tartışmalarda teknik ve bilimsel değerlerden ziyade, subjektif değerler öne çıkar.
Ocak 2013

Duygu Uzunalı bu yanıtı beğendi:

Fiyat/Performans oranı en yüksek olan fotoğraf makinesi lensi hangisidir? Neden?

Kısaca yazmak gerekirse, hız söz konusu ise 50mm f/1.8 autofocus lens (marka farketmeksizin.)

Bu lensin 1.8 diyafram açıklığı düşük ışık koşullarında bile fotoğraf çekilmesini sağlar, sığ alan derinliği sağlar, çektiğiniz kişiyi fondan ayırır

bu da güzel portreler için önemlidir. En keskin lenslerdendir.

Çok yönlü kullanım önemliyse 18-55 f3.5-5.6 lensler (makine ile birlikte kit lens olarak satılır genelde) Bu lenslerin Canon'da IS, Nikon'da VR olarak kısaltılan titreşim engelleme özellikli yeni versiyonları düşük ışık koşullarında size daha uzun pozlama ile net fotoğraf çekme imkanı sağlar. Zoom lens olduğu için hem geniş açı çekimler hem de orta açı çekimlerde istediğiniz odak mesafesine ayarlayabilirsiniz. Bu lenslerin de keskinliği oldukça iyidir. Otomatik netlemeleri de hızlı ve başarılıdır.

50mm ya da 18-55 İki lens de alınabilecek en ucuz autofocus lenslerdir.

Ocak 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Beatles'ın dağılmasına Yoko Ono mu neden oldu?

Ringo Starr ve George Harrison arasındaki anlaşmazlıklar, Ringo Starr'ın son albümdeki 4 şarkının kaydına girmemesi ve Paul McCartney'nin onun yerini doldurması ayrıca grup kurulduktan bu yana eşlerin provaya getirilmemesi kararının John Lennon'ın sürekli Yoko Ono'yu getirmesiyle bozulması da tansiyonu arttıran bir diğer sebep olarak gösteriliyor.

Grubun menajeri olan Brian Epstein'ın hayatını kaybetmesi sonrasında da yeni menajer konusunda anlaşamayınca aradaki bağlar iyice kopmuş oldu.

Grubun hayata bakışları, müzik anlayışları ve iş hayatına bakışlarının değişmesi dağılmalarındaki en büyük sebep olmuştur kuşkusuz.

Ocak 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Postmodern mimarinin en iyi örnekleri nelerdir?

Robert Venturi - Vanna Venturi's House


Mimari

Louis Kahn - Salk Institute


Mimari

Louis Kahn - Exeter Academy Library


MimariOcak 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

T.B.M.M.'de neden 550 milletvekili var? Bu sayıya kim karar verdi?

 • 1991 yılında hükümet, Süleyman Demirel başkanlığında DYP-SHP koalisyonu tarafından kuruldu. Cumgurbaşkanı Turgut Özal'ın vefat etmesinden sonra başbakan Süleyman Demirel Mayıs 1993'te Cumhurbaşkanı seçildi ve başbakanlık Tansu Çiller'in olmuş oldu. Bu süreçte meclisteki milletvekili sayısı 450 iken 1995 yılındaki erken seçimler için yasa çıkarılarak sayı 550'ye yükseltildi.
 • Bir diğer değişiklik ise tercihli oy sisteminin kaldırılması oldu. Kontenjan milletvekilliği uygulamasına da son verildi. İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki iller bir seçim bölgesi olarak kabul edildi. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) Anayasa Mahkemesi’ne başvurması üzerine, Türkiye milletvekilliği uygulaması iptal edildi. Yüksek Mahkeme tarafından kaldırılan bir diğer uygulama ise bölge barajı oldu. Partiler sadece ülke barajına göre değerlendirildi.
Ocak 2013

Duygu Uzunalı bir yanıta alt yorum yaptı

tabi ki bir anda buna adapte olmak mümkün değil, bu yüzden kampanyalara yerel yönetimleri bilgilendirerek başlamak öngörülüyor. Evet uzun bir süreç ama aslında aynı zamanda da geç kalınmış..

Okyanus asitlenmesi; küresel ısınmanın şeytani ikizi olarak nitelendirilmekte. İki felaket de fazla karbondioksit gazından ve ne yazık ki insan elinden çıkmaktadır.

Normalde atmosferdeki karbondioksitin %30unu emmesi gereken okyanus, bu oranın artmasından dolayı bünyesine fazla karbondioksit almak da bu da okyanus suyunun daha asidik olmasına sebep olmaktadır.

Aslında yapılması gereken açık; fosil yakıtlarını kullanmayı bırakın!


Ne yazık ki ülkemizde bu kirlilik için başlatılmış bir kampanya bulunmamakta. Ancak araştırırken gördüğüm kadarıyla aşağıdaki linkle Canada'dan bir şeyleri değiştirmeye başlamak mümkün olabilir.


livingoceans.org/protect-our-oceans-acidification


OkyanusOcak 2013

Duygu Uzunalı bir yanıt verdi.

Okyanus asitlenmesi nasıl önlenebilir?

Okyanus asitlenmesi; küresel ısınmanın şeytani ikizi olarak nitelendirilmekte. İki felaket de fazla karbondioksit gazından ve ne yazık ki insan elinden çıkmaktadır.

Normalde atmosferdeki karbondioksitin %30unu emmesi gereken okyanus, bu oranın artmasından dolayı bünyesine fazla karbondioksit almak da bu da okyanus suyunun daha asidik olmasına sebep olmaktadır.

Aslında yapılması gereken açık; fosil yakıtlarını kullanmayı bırakın!


Ne yazık ki ülkemizde bu kirlilik için başlatılmış bir kampanya bulunmamakta. Ancak araştırırken gördüğüm kadarıyla aşağıdaki linkle Canada'dan bir şeyleri değiştirmeye başlamak mümkün olabilir.


livingoceans.org/protect-our-oceans-acidification


OkyanusDaha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Autodesk

114 Kişi   3 Soru

Autocad

316 Kişi   17 Soru

Mimarlık

418 Kişi   138 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru

İç Mimarlık

286 Kişi   62 Soru

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)

635 Kişi   16 Soru

Akıllı Ev

51 Kişi   4 Soru

Öğrencilik

2367 Kişi   124 Soru

Mimari

197 Kişi   134 Soru

Yurtdışında Eğitim

879 Kişi   51 Soru

Öğrenci Olayları

780 Kişi   17 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

Öğretim Sistemi

198 Kişi   9 Soru

Mesleki Eğitim

437 Kişi   27 Soru

Cad

76 Kişi   2 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Milli Eğitim Bakanlığı

332 Kişi   34 Soru

Konsept Tasarımı

104 Kişi   2 Soru

Dil Eğitimi

570 Kişi   25 Soru

Tasarım

378 Kişi   53 Soru

Burs

70 Kişi   25 Soru

Dünya Sorunları

162 Kişi   25 Soru

Özel Burslar

44 Kişi   12 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru