Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2012

Enes Yahya

Öğrenim adına üzücü durum...

Teknoloji, insanının işini daha seri, kolay, kaliteli, güvenilir yapması için gerekirken, insanımızı aksine tembel ve takatsiz ediyor."Kolay" kelimesinden kolaya kaçmayı, "kaliteli" kelimesinden en çok duyulmuşu, "güvenilir" kelimesinden de en çok denenmiş olan yada çoğunluğun olduğu durum olarak değerlendiriyor.

Nereden mı çıktı şimdi bu düşünce?

Bir hocamızın halini görünce, düşündüm ki durum bu konuma gelmiş. Bir olaydan yola çıkarak da yazmıyorum. Genelde herkes bu halde.Hocamızın halini görünce dedim, konuyu da aktarayım;

Ders başlamadan önce hoca sınıfa girer bilgisayarını projeksiyona bağlar ancak projeksiyon çalışmaz. Sınıftan yardım ister kimse yapamaz. Arkadaşlardan birisini yollar boş bir sınıf aranır ve sağlıklı bir projeksiyon bulununca tüm öğrenciler bu sınıfa -ki sınıf bir alt katta- alınır. Yeni sınıfta projeksiyon çalıştırılır ancak bilgisayar ile bağlantısı kurulamaz.(Olay basittir yeni sınıfın projeksiyonunun markası farklıdır ve kendi ip sinde wireless ile bağlanıp projeksiyondan program dosyasını indirip bilgisayara kurulum yapılacaktır sadece! Bense karışmayıp ne olacak bakalım diye izlemeyi tercih ettim. ) Bu neden ile yeni bir sınıf aranır :) .Yeni sınıf bulunur projeksiyonu çalıştırılır ve ders başlar ... Yaklaşık 20 dk kaybedilmiş öğrenci arkadaşlarda işi doğal olarak geyiğe vurmuş haldedir.

Uzun lafın kısası işte tam bu mantık ile teknolojiye yaklaşıldığından, değil onunla daha ileriye gitme, bildiğini unutuyor, tembelleşiyor, köreliyor insanlarımız. Bize meslek öğreteceklerini iddaa eden bu tip insanlar...

Mart 2012

Enes Yahya

Şehrin yerlisi "bulutlar"

Çok ilginç hep takip ettiğim ve farklı haberler edindiğim doyumsuz site ntvmsnbc nin yeni bir resim albümü. Keşke daha fazla şeyler ekleseler.

Şu resimleri paylaşmak istedim.

fotogaleri.ntvmsnbc.com/masal-diyarlari.html

Mart 2012

Enes Yahya

Üç Bozkırlı

Geçmiş ile şimdi ki zamanı kıyasladığımızda "kesinlik ile imkansız" denilenleri başarmış,kimine göre deli kimine göre canavar kimine göre Göktanrı (kendi inançlarına göre) tarafından görevlendirilmiş varlıklar vardı. "Kim bunlar?" bu kitapta bu insanlardan üçünden bahsediyor tavsiye ederim özellik ile Cengiz Han'ın birçok konuda yaptıklarını genişce anlatıyor.Çıkarılacak çok da ders var.Neyse...

Mart 2012

Enes Yahya

inploid Net"in neresinde?

Açıkcası siteyi bu siteyi nasıl keşfettiğimi 5 dk. önce hatırlayamadım. Historyden aratınca fark ettim. Sitenin doğasından bulmuşum. Bir web sitesi kurmayı düşünüyorum ve iş yapabileceğini düşünüyorum bunun kafamda oluşturduğu bazı sorulara cevap olacakları netten avlarken karşılaşmıştım.


İki gündür sitenin yapısı ve çalışması ilgimi çekti, alexa.com ile sıralamasına baktım fena değil (alexa.com/siteinfo/inploid.com#) neyse ama ilginçtir ki ekrana düşen yazılar 2010 tarihine kadar eski!? Sitenin anladığım amacına göre işleyişi biraz farklı, bir kargaşa var sanki? Misal 2010 da yazılmış yanıtlanmış bir bilgi veritabanında olabilir kabul. Ancak üzerinden 1 yıl geçmiş bir metini yeni okuyan bir insanın ona yorum yapması, sonradan kendisine yalnızlık hissi uyandırıyor ki zaten bu şekilde sosyal sitelerde anlık güncellik çok önemlidir.O konuda sanki olmamış. Bir yenilik ihtiyacı var gibi.


Şimdilik bu kadar uzun yazı yazmyı sevmiyrum.

Mart 2012

Enes Yahya

Bu(ldozer) ne yaa =D

sehirfirsati.com%2fdeals%2fistanbul%2fjc...

 

Ne ilginç fikirler var. Aslın da ticaret mantığı, talep varsa neden olmasın değil mi?

Mart 2012

Enes Yahya

Stumbleupon

Stumbleupon

Aslında bu site ile ilk tanışmam çok önceleri. Üye oluyorsunuz ve sonra ki adımda ilgi alanlarınızı belirliyorsunuz. Gerisi zaten tahmin ettiğiniz gibi  Stumble 'a tıkla ve ilgini çekecek yeni sayfalara bağlan.