Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2012

Enes Yahya

Türkiye'de blog yazarlığı ve blog okurluğu ne seviyededir?

Blog yazarlığı oldukça yaygın iken blog okurluğu da bir o kadar düşük seviyede... Her zaman ki gibi klasik Türk insanı tavrı. Aslında yazmayı severiz ama okumayı asla. Konuşmayı severiz ama dinlemeyi asla...

  • 1 Yanıt
Mart 2012

Enes Yahya

Çeşitli gündelik sebepler ile yaşlandıkça azalan beyin hücrelerinin azalma hızını nasıl yavaşlatırız?

İnsan beyninde milyarlarca nöron (beyin hücresi) bulunmaktadır. Ve her geçen saniye dış etmenlere bağlı olarak (radyasyon, travma, stres, yaşlılık vs) sayıları azalmaktadır. Vücut bu duruma karşı "sinaps" dediğimiz bir yöntem geliştirmiştir.

Sinaps, bir sinir hücresinin diğer sinir hücresi ile bağlantı kurması demektir. 1 nöron yaklaşık bin kadar nöron ile bağlantı kurar, bundan dolayıdır ki sinir hücrelerinin her geçen saniye azalması insanı olumsuz etkilemez.

Nöronların azalma hızını yavaşlatmanın en iyi yolu beyni aktif tutmaktır. Çünkü ne kadar çok düşünen ve aktif olan beyniniz varsa bu o kadar fazla elektrik deşarjı ve o kadar fazla sinaps demektir. Devamlı uyarı halinde olan nöronlar sinaps yapma durumuna giderler ve böylelikle sayıları azalsa da biyolojik deformasyon ortaya çıkmaz.

  • 1 Yanıt
Mart 2012

Enes Yahya

Ses kablodan nasıl iletilir?

Ses, kablodan elektriksel titreşimlerle geçer. Mikrofon veya herhangi bir verici tarafından gönderilen sinyaller (ses dalgası) kablo tarafına elektriksel titreşimler olarak düşmektedir.

Mikrofonların içinde bulunan diyafram dediğimiz düzeneğe gelen ses dalgaları, basınca göre değişim ile birlikte mekanik titreşimler uygular. Mikrofonun çıkış ucu ve o uca bağlı olan kabloda ise bir gerilim meydana gelir. Bu gerilimler ses dalgalarının şiddeti ve titreşim düzeni ile orantılı olarak kabloda elektriksel titreşimlere dönüşür. Bu sayede verici ve alıcı arasında oluşan yolda ses dalgaları elektriksel bir titreşim olarak hareket eder.
  • 1 Yanıt
Mart 2012

Enes Yahya

İyi bildiğiniz bir konuda Yazar olmak ister miydiniz?

Uzmanlaştığıma inandığım bir konuda birikimlerimi kitaplaştırmak isterim. Bunu yazana da yazar demek okuyucunun lütfu diyelim.
  • 1 Yanıt
Mart 2012

Enes Yahya

Ne kadar el titremesi normal karşılanır?

Vücudunu da titretmiyorsa sıkıntı yok.
  • 2 Yanıt
Mart 2012

Enes Yahya

ALES'e hazırlanmak için hangi siteleri önerirsiniz?

Ales abartılacak kadar zor bir sınav değildir ortalama bir türk genci zaten o evreye gelene dek hali hazırda yüzden çok sınavla test edildiğinden bize vız gelir tırıs gider
  • 4 Yanıt
Mart 2012

Enes Yahya

E-tohum nedir? Nasıl çalışır?

Bir projedir.. Türkiyedeki internet girişimcileriyle yatırımcı olabilecek kurumsal veya bireysel kişileri bir araya getirmek amacıyla kurulan bir girişimdir (Bir internet şirketi aslında).


Başarılı olmuş girişimcilerin yeni girişimcilerle deneyimlerini paylaştığı ve gerektiğinde yatırım da yaptığı Türk eko-sistemi'nde kendi içinde bir projedirdiyebiliriz..


Herkes başvurabilir (internet üzerinde yapmayı düşündüğü bir fikri olan, bu fikri yaşama geçirmiş olan,..gibi)


Başvurular Ağustos'tan Ocağa kadar olan süreçte yapılmalı... Daha ayrıntılı bilgi için: etohum.com

  • 1 Yanıt
Daha fazla göster