Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ağustos 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Sizce anestezi, hemşirelik ve ATT (Acil Tıp Teknisyenliği) bölümlerinden hangisi daha iyidir?

Her birinin yaklaşımı, hastaya hizmeti çok farklıdır.. Birbirleriyle kıyaslamak yerine birebir değerlendirmek daha akıllıca yaklaşım olur.
Mayıs 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Migrene neden karanlık iyi gelir?

Migrene karanlık ortamın iyi geldiği doğrudur. Tam mekanizma bilinmemekle beraber, aşırı ışığın beynin görme yollarının merkezini (occipital kortex) etkilediği ve beraberinde strese yol açarak ağrı oluşturan maddelerin salınmasına neden olduğu düşünülmektedir. Pratikte migreni olan bir kişinin sessiz ve karanlık bir ortamda dinlenmesi sağlandığında, atağın daha kısa sürede atlatıldığı gözlemlenmektedir.
Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Evlerde su arıtma sistemini kullanıp, arıtılmış suyu kullanmak ne kadar sağlıklıdır?

Toplumumuzda yaygın olarak kullanılan su arıtma cihazları her ne kadar sağlıklı olarak lanse edilse de çalışma prensibi açısından böyle olduğunu düşünmüyorum. Bütün canlıların hayatını idame edebilmesi için, su çok önemli bir faktördür. Su arıtma cihazlarının suyu yumuşatabilmesi için kullandıkları reçine sistemi sayesinde, su içindeki doğal minerallerden kalsiyum ve magnezyumu reçine tutar yerine ise sodyumu ise suya bırakır. Bu detay gözardı edilmemelidir. Çünkü bu suyu tüketen tansiyon hastaları sudaki sodyum iyonları nedeniyle risk altındadır ve tansiyonu artıracaktır. Beraberinde suda kalsiyumun olmaması, minerallerin büyük kısmını su vasıtasıyla alan bir toplum olarak kemik erimesine (Osteoporoz) maruz kalınacaktır.
Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Damacana mı yoksa pet şişe mi daha sağlıklıdır?

Her ne kadar cam şişenin daha sağlıklı olduğu konusunda hemfikir olsak da göz ardı edilmemesi gereken bir konu daha var ki tek kullanımlık olmayan cam ya da damacanaların tekrar dolum öncesi hijyeninin sağlanması... Bu konuda yetersiz kalındığını düşünüyorum...
Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Rett bozukluğu nedir? Rett bozukluğu olan bir çocuğun beşinci ayına kadar normal gelişiminden sonra neden bozukluklar ortaya çıkar?

X kromozomu üzerindeki bir genin mutasyonu sonucu ortaya çıkar. 6 ila 18 aya kadar hastalık normal görünümleri ve bazı gelişimsel ilerlemeleri nedeniyle farkedilmeyebilir. Motor ve beceri hareketlerini kullanmaya basladığı dönemde diğer yaş grubu hastalığı olmayan çocuklara kıyasla ilerleme olmaması aksine gerileme olması hastalığı fark edilir hale getirir.. Hasta kas aktivitesi gerektiren işlevleri yapmakta zorlanır.. Nefes almada zorlanma ya da kaslarda hareket kısıtlılığı örnek verilebilir..
Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Yürüyüş yapmak mı yoksa bisiklet sürmek mi daha verimlidir?

Kişinin yaşı, bedensel yapısı, hayat tarzıyla bir bütün olarak değerlendirmek gerekir.. Kilolu bir insana hafif tempo ve kısa süre yürüyüş önermek eklemlerine zarar vermesini önleyecektir. Bununla beraber yürüyüş stili ve bisiklet sürüş hızının değişkenliği de verimliliği etkileyecektir. Hızlı bir bisiklet sürme kaloriyi fazla harcatabileceği gibi aktif pasif yürüyüş de bisiklete oranla daha çok kalori yakımına neden olabilir..
Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Siyatik hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ek bilgiye gerek yok..güzel cevaplar verilmiş ...ağrı varsa kontrol şart ..
Nisan 2013

Ebru Elitas bir yanıt verdi.

Düzenli spor yaparak kilo verilebileceğine inanıyor musunuz?

Olaya matematiksel boyutta bakarsak; günlük yaşamda yaktığınız kalori miktarı, aldığınız kalori miktarına göre fazla ise kilo kaybı olur...