Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2010

Ece Berçin

Mikrodalga fırınlar yaydığı radyasyonla bazı rahatsızlıklara neden olurken zamandan ve enerjiden çok ciddi oranda tasarruf etmemizi sağladıkları da düşünüldüğünde sizce kullanmalı mıyız?

Bu konuda birçok tartışma olmakla birlikte mikrodalga aslen insan zararlı radyasyon yaymaz. Kapağındaki ince kırmıklar sayesinde (dikkatle kapaklarına baktığınızda görürsünz) yayılan dalga içeride hapsolmaktadır. Alıntı olarak: f4st-ec.org/bulten/2008/02/tr/08_1.html Yazının en sondaki özet kısmını aşağıya alıntıladım.

Genel Yanlış Düşünceler
Mikrodalga fırınlar hakkında genel bazı yanlış düşünceler şöyledir:
  • Mikrodalga fırınlar gıdanın kimyasal yapısını bozmaktadır: doğru değildir. Gözlemlenmiş tek değişiklik, gıdanın hızlı bir şekilde pişirilmesinden kaynaklanabilmektedir. Ancak, mikrodalga ışınları ile tehlikeli ya da zehirli herhangi bir bileşenin oluştuğuna dair bir kanıt yoktur.
  • Mikrodalgada pişirilmiş bir gıdayı tüketmek, radyasyona maruz kalmanıza sebep olmaktadır: doğru değildir. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde fırın kapatıldıkça, herhangi bir mikrodalga fırında ya da gıdada kalmayacaktır.
  • Mikrodalga radyoaktiftir: doğru değildir. Mikrodalga enerjisi, fırını, gıdayı ya da herhangi bir yüzeyi radyoaktif yapmamaktadır. Genişletilmiş araştırmalar sonucunda, herhangi bir seviyede mikrodalgaya maruz kalma ile ne kanser oluştuğu ne de kanserin ilerlediğini gösteren kanıt yoktur.
  • 14 Yanıt
Aralık 2010

Ece Berçin

Yeraltı edebiyatından kitaplar okumak istiyorum nereden başlamalıyım? Kitap önerilerinizi bekliyorum...

yeraltından notlar/dostoyevski nin; altıkırkbeş yayınevinden çıkan kitaplar dergiler(undergroundpoetix), charles bukowski, baudelaire(kötülük çiçekleri, paris sıkıntısı), yusuf atılgan(aylak adam, anayurt oteli),bi de hakan günday çıkarmış kinyas ve kayra diye ama ben beğenmedim:((; he oğuz atay ı atladım tutunamayanlar var koskoca-(tavsiye) he bi de chuck palahniuk vardır.(fight club, tıkanma vs).
  • 3 Yanıt
Aralık 2010

Ece Berçin

Bir yiyecek küflendiğinde görünürdeki küfleri yiyecekten uzaklaştırsanız bile küfün ürettiği mikotoksinleri yiyecekten atamadığınızı ve bu mikotoksinlerin çok ciddi kanser yapıcı olduğunu biliyor musunuz?

KANSER'e karsi nasil iyi koruyacagini detayli dusundum. Bunun ancak gunluk gida kalkani ile olacagini gordum. Bu kalkanin adina 'ALAN SAVUNMASI (5:4:2:2:)' dedim. Bagisiklik sistemini en iyi güclendirmenin tek yolu bu gozukuyor. Her gun 5 farkli ot/bitkiden olusan bir salata, 4 farkli bitkiden olusan bitki cayı, 2 farkli meyve ve 2 farkli tohum tuketmek yeterlidir.
  • 5 Yanıt
Aralık 2010

Ece Berçin

Bizi bu kadar mutlu eden kar acaba evsiz insanları da sevindiriyor mudur?

"Ona bir oda ver baba. Bir evi olsun."

(Babam ve Oğlum)

  • 2 Yanıt
Daha fazla göster