Bilmek istediğin her şeye ulaş

Efecan Başöz, 

Endüstri Mühendisi

Endüstri Mühendisi Efecan Başöz inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Ağustos 2012

Efecan BaşözSoykan OZCELIK kişisini takip etmeye başladı

Soykan OZCELIK, Software Developer, @soykanozcelik

VFP Evangelist - Database Application Developer (Visual Foxpro, .Net, SQL Server, Web, Mobile) -Doing customize software development - GS Fun

Ağustos 2012

Efecan BaşözSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ağustos 2012

Efecan Başöz bir yanıt verdi.

İyi bir (odtü-boğaziçi) üniversitede elektrik elektronik okursam iş bulma şansım nedir?

Sana mutlaka artısı var buralara girmenin fakat önemli olan oraya girmek değil orada ders dışında yaptığın aktivitelerdir. Eğer klüplere katılır, sosyal ve kişisel gelişim yönünden artı katar isen hem okul adı hem bunlar ile çok iyi bir iş bulabilirsin.

Ağustos 2012

Efecan Başöz bir yanıt verdi.

Ağustos 2012

Efecan Başöz bu yanıtı beğendi:

Endüstri mühendisliğinde genellikle önerilen master alanları nelerdir?

Mühendislik Yönetimi
Ağustos 2012

Efecan Başöz bu yanıtı beğendi:

Dokunmatik ekranların çalışma mantığı nedir? Parmağımızın ekran üzerinde nereye dokunduğunu nasıl anlıyor?

Dokunmatik ekran üretmek için en çok kullanılan 3 teknoloji vardır:

1. Dirençsel (Resistive)
2. Sığasal (Capacitive)
3. Yüzey dalgalı (Surface acoustic wave)

1. Dirençsel sistem, normal bir cam panelin üzerine iletken ve dirençli iki ayrı metalik katmanın aralarında bir miktar boşluk olacak şekilde (iki ekranın arasında ortasında boşluklar olan bir petek olduğunu düşünün) yerleştirilip üzerlerine de çizilmeye karşı dayanıklı bir katman konulması ile elde edilir. Ekran etkin olduğu sürece bu iletken ve dirençli katmanlara elektrik verilir ve kullanıcı ekrana dokunduğunda aralarında boşluk olan iki katmanın buluşup aralarında elektrik iletimi olması sağlanır. Elektrik alanında oluşan değişikliklikler kaydedilir ve üzerlerinde işlem yapılarak dokunuşun hangi koordinatlarda gerçekleştiği (gayet hassas ve kesin bir şekilde) tesbit edilir.
Elektronik

 • Dirençsel dokunmatik ekranlar bir çok katmandan oluşmaları nedeniyle yaklaşık %75 - %80 arasında şeffaflık gösterirler (bunu ekranın parlaklığının seviyesi olarak düşünün). Katmanların kalınlıklarını azaltacak teknolojiler geliştikçe gösterdikleri şeffaflıklar %90 ve üzerine çıkabilmiştir.
 • Ekranın dokunuşu algılaması için basınç uygulayacak herhangi bir nesne (parmağınız, kalem veya pena gibi) kullanmanız gerekmektedir.
 • Bu tip ekranlarda yalnızca dokunmakla kalmaz; hassas seçimler yapabilir, resim çizebilir ve elinizle yazı yazabilirsiniz
 • Ekranda seçim yapmak için basınç uygulamak gerektiğinden, parmağınızı ekranda artistik hareketlerle süzülecek şekilde (ekrana bir yandan hafifçe bastırmazsanız) kullanamazsınız, ancak bunun karşılığında yanlış tuşlara basma ihtimaliniz düşüktür.
 • 2. Sığasal sistemde ekranın üstündeki cam panelin üstünde elektrik yükü taşıyan bir katman vardır. Kullanıcı katmana dokunduğunda, bu elektrik yükünün bir kısmı kullanıcıya geçer ve katmanın elektrik yükü azalır. Ekranın dört köşesinden katmanın üzerindeki elektrik yükünü kontrol eden bir alt sistem bu yük azalımını tesbit eder ve azalımın gerçekleştiği noktayı dört köşeden aldığı verilerle karşılaştırıp dokunuşun hangi koordinatlarda gerçekleştiğini (ortalama bir hassaslık ve kesinlik düzeyi ile) bulur.

  Elektronik

 • Sığasal dokunmatik ekranlarda katman sayısı daha az ve dolayısı ile ekranın üzerindeki kalınlık az olduğundan şeffaflık oranı %90 civarındadır.
 • Ekranın dokunuşu algılaması için ekrandaki akımı alabilecek bir nesne (genelde yalnızca parmağınız uygundur) kullanmanız gerekmektedir.
 • Bu tip ekranlar hassas seçimler yapmaya, resim çizmeye veya elinizle yazı yazmaya müsait değildir. Yalnızca parmağınızla dokunabilirsiniz.
 • Bu tip ekranlar (şu an kullanılan teknolojiler altında) ekranda birden çok noktaya dokunuşu algılayabilmeye müsait tek ekran tipidir.
 • Ekranda seçim yapmak için basınç uygulamak gerekmediğinden, parmağınızı ekranda artistik hareketlerle süzülecek şekilde kullanabilirsiniz, ancak yine basınç uygulamak gerekmediğinden yanlış tuşlara basma ihtimaliniz artar.

 • 3. Yüzey dalgalı sistemlerde ekranın bir ucundan diğer bir ucuna elektromekanik dalgalar (bunlar genelde kızılötesi veya ultrasonik ışınlardır) gönderen bir verici ve bu dalgaları alan bir alıcı vardır. Yüzey dalgalı ekranların çalışma prensipleri, üretilen elektromekanik dalganın vericiden alıcıya ulaşmasının (dokunuş ile) engellendiği noktanın (gayet hassas ve kesin bir şekilde) tesbit edilmesine dayanır. (90'lardaki Türkiye'deki eski dokunmatik bankamatikleri hatırlıyor musunuz? Onlarda dokunuşunuzun sadece belirli bölgelerde olduğu takdirde algılandığını anımsıyorsanız bu ekran tipinin ilk örneklerine yabancı değilsiniz demektir)

  Elektronik


 • Ekranın üzerinde herhangi bir katman olmadığı için şeffaflık oranı %100'dür. Bu, yüzey dalgalı sistemlerin detaylı grafik gösterimleri için ideal olmasına yol açar.
 • Ekranın dokunuşu algılaması için ekran üzerindeki dalga iletimini kesecek bir nesne gerektiğinden, (dalga iletimini kesecek yeterli dirence (örneğin kızılötesi ışın kullanılıyorsa, kalınlığa ve opaklığa) sahip olduğu sürece) hemen hemen herşey ile kullanabilirsiniz; hatta aslında ekrana dokunmak zorunda bile değilsiniz.
 • Bu tip ekranlarda yalnızca dokunmakla kalmaz hassas seçimler yapabilir, resim çizebilir ve elinizle yazı yazabilirsiniz; ancak bunun için ekranın bunlara uygun tasarlanmış olması şarttır (yukarıda bahsettiğim dalga iletimini kesecek yeterli direnci biraz da verici ve alıcıların hassasiyeti belirler)
 • Ekranda seçim yapmak için basınç uygulamak gerekmediğinden, parmağınızı ekranda artistik hareketlerle süzülecek şekilde kullanabilirsiniz, ancak yine basınç uygulamak gerekmediğinden yanlış tuşlara basma ihtimaliniz artar.

  Yukarıdaki bilgilerin özetini verecek olursam... Henüz yüzey dalgalı ekrana sahip cep telefonları olmadığı için bunları baştan eliyorum. Amacınız cihazınızı yalnızca parmağınız ile kullanmak ise size sığasal (capacitive) ekranlı bir cihaz uyacaktır. Ancak yalnızca parmağınızı kullanmak istemiyorsanız size dirençsel (resistive) ekranlı bir cihaz uyacaktır.
 • Ağustos 2012

  Efecan Başöz bir yanıt verdi.

  Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliklerinden hangisi iyi ve bu mühendislikleri anlatabilir misiniz?

  Endüstri mühendisliği sanıldığı gibi 'herşeyden biraz bilir' falan değil aksine herşeye hakim olabilecek bilinçte ve özellikte yetiştirilen bir mühendislik dalıdır. Tamamen kendinizi hangi yönde geliştirmek istediğiniz ile alakalı bir durum. Endüstri mühendisi olarak ayda 2bin liraya da emekli olabilirsin, büyük bir şirketin CEO'su olarakta olabilirsin. Para konusunda tamamen kendini geliştirmen ile alakalı açıkçası. Endüstri mühendisliğini bitiren biri olarak aslında adının yanlış olduğunu ve 'Yönetici Mühendisliği' diye değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşaat mühendisliği konusunda çok bilgim olmasa da sonucunda genel olarak kendi inşaat şirketini açarak devam ediyorsun, belli bir sermayen yok ise girişte biraz zorlanırsın diye tahmin ediyorum. Makine mühendisi ülkede artık o kadar fazla fakat istihdam tam tersine bir o kadar azaldığı için tavsiye etmiyorum. Makine mühendisi olacak isen yüksek lisansını da bilgisayar/bilişim tabanlı bir disiplinde yapar isen ve kendini geliştirir isen o zaman önün baya açık olur tabi. Özellikle ulaşım, telekomünikasyon ve uzay dallarında iyi işler bulabilirsin ( Uzay kısmı Türkiye'de zor olsa da TAI iyi bir tercih olabilir ).

  Daha Fazla

  İlgilendiği KonularTümü

  Fotoğrafçılık

  1949 Kişi   167 Soru

  Sinema

  3254 Kişi   301 Soru

  Futbol

  878 Kişi   196 Soru

  Apple

  196 Kişi   91 Soru

  Nikon

  22 Kişi   5 Soru

  Mac OSX

  33 Kişi   21 Soru

  MacBook Air

  9 Kişi   8 Soru

  İPhone

  146 Kişi   70 Soru

  İPad

  38 Kişi   31 Soru

  İOS Uygulamaları

  63 Kişi   45 Soru

  Endüstri Mühendisliği

  169 Kişi   27 Soru