Bilmek istediğin her şeye ulaş

Efrahim, 

Öğrenci

Öğrenci Efrahim inploid.com'da 0 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Kasım 2015

EfrahimFatma Akgul kişisini takip etmeye başladı

Fatma Akgul, Social Media Specialist, @thisisreal

Kasım 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

İlk görüşte bir kızda iyi bir izlenim nasıl bırakılır?

Öncelikle, müsaadenle bir eleştiride bulnacağım, genel anlamda iyi bir izlenime sahip olmadığın sürece bir kıza ilk görüşte iyi izlenim bırakmak ikiyüzlülüktür.

Bir de, bir kızda herhangi bir izlenim bırakmamak en iyisidir çünkü bu ya onun beklentilerini senin gerçekte olduğun standart halinin üstünde oluşturur, ya da altında oluşturur. E sen de insansın sonuçta, sürekli kendini onun beklentilerine göre ayarlamak zorunda kalmayasın sonra.

Ama farzı misal daha en başından kısa süreli ilişki düşünüyorsan, bunu açıkça söylemeni öneririm. Genel anlamda onda bırakacağın en kalıcı "iyi izlenim" bu olacaktır. Kabul etsin veya etmesin. Sonuç olarak "kalıcı" bir iyi izlenim edinmiş olursun.
Kasım 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

Okuduğunuz en güzel psikoloji içerikli kitap hangisidir?

Haluk Nurbaki , Yusuf Suresinin Yorumu
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

Termos nasıl sıcağı sıcak, soğuğu soğuk tutar?

Yalıtım sayesinde. Termos iç içe iki şişeden oluşur. İç şişede ısısı korunmak istenen sıvı bulunur, şişenin duvarları kızıl ötesi yani ısı yayılım ışınlarını geri yansıtmak üzere içe doğru aynadır. İki şişe arası vakumludur. Vakum ısı yalıtımını sağlar. Ardından da dış sıcaklıklara maruz kalan dış şişe gelir. Böylece aslında ısının üç yayılma şekli de engellenmiş daha çok kısıtlanmış olur.
  1. İletim yolu birbirine değmeyen iki şişe sayesinde engellenir.
  2. Konveksiyonu arada ısı iletkeni havanın olmaması kısıtlar.
  3. Işımayı da içteki ayna kısıtlar.
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

Mikrodalga fırınlar yaydığı radyasyonla bazı rahatsızlıklara neden olurken zamandan ve enerjiden çok ciddi oranda tasarruf etmemizi sağladıkları da düşünüldüğünde sizce kullanmalı mıyız?

Mikrodalga firinlar rusyada zararli olduklarindan dolayi yasaklandi seneler önce. Mikrodalga yemegin icindeki tüm vitaminleri, mineraleri giderir. Bilim adiyla buna ölü gida denir. Bir arastirmada bir kediye bir müddet mikrodalga firinda isitilmis yemek verildi ve bu kedi dört hafta sonra öldü. Ölüm nedeni besin eksikligidi.
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

Neden kadınlar kısa etek giyer?

Dikkat cekip özgüven kazamak icin. Bir kadin ona kimsenin bakmadigini fark ederse komplekselere girer ve buna karsi önlem almayi calisir ve etek giyer : D
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Takvâ ehli ve dindar bir kimseye, ilim sahibi olup ilmini Allah yolunda kullanana özenmek lâzımdır. Çünkü bu özellikler kalıcı ve Allah katında değerli olan şeylerdir. Bu sebeple Peygamber Efendimiz, dünyalık yönünden herkesin kendinden daha aşağı derecede olanlara bakmasını tavsiye etmiştir. Böylece herkes kendi bulunduğu hale hamd ve şükretme imkânına kavuşmuş olur.
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

İnsanlara karşı güvenim yok. Bu bazı durumlarda kaygılanmama, kuruntu yapmama neden oluyor. Sizce bu durumun düzelme imkânı var mıdır?

Arkadaş çevrenizi değiştirin. Arkadaşlarınızı güvenilir, dürüst, salih insanlardan seçin.
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Bazen milletimizin seçilmiş millet olduğunu düşünüyorum. Bu durum size de oluyor mu? Acaba gerçekten böyle midir, ya da ben aptal mıyım, ya da bütün milletlerden insanlar da kendi milletleri için aynı şeyi düşünüyor mudur?

Yahudiler de kendini seçilmiş millet olarak görüyorlar. Bu düşünceniz bir nevi ırkçılık oluyor.
Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sâhib çıkmanız için milletlere, sülalelere ayırdık. Şunu unutmayın ki Allah'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvada en ileri olandır. Muhakkak ki ALLAH her şeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır. (HUCURÂT -13) Bu ayeti kerime bu konuyu açıklamaya yeterlidir.
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Bulunduğum şehirde kpss için dershane imkanları kısıtlı. Mesela ders verecek bazı öğretmenlerin yeterli bilgileri bulunmamakta, buna rağmen dershaneye gitmek faydalı olur mu?

Benim tavsiyem; kendiniz tek başınıza çalışabiliyorsanız kendiniz çalışın. Hocadan destek gereken tek ders matematik. Diğerlerini okuyarak ve yazarak halledebilirsiniz.
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

İ.T.Ü. Makina Mühendisliği'ni hedefleyen çok zeki olmayan biri çok çalışarak iyi bir yerlere gelebilir mi?

Başarılı bir mühendis olmak için gerçekten sıkı çalışmak ve doğru adımlar atmak önemli. Eğer "İTÜ Makina" öylesine bir hedef değilse; okulu, bölümü, dersleri ve mesleği araştırmış, kendini bu işe uygun hissederek bu hedefe kilitlenmiş birisi yolun bir kısmını şimdiden kat etmiş demektir.
Hangi mühendislik dalı olduğu fark etmez, dünyanın her bir tarafında yüz binlerce kişi belirli alanlarda çalışıyor, uzmanlaşıyorlar. Bunlar kimsenin akıl sır erdiremediği muallak konular değil o yüzden. Bununla birlikte, ancak belli bir bilimsel alt yapıyı oluşturduktan sonra üzerine yeni bir şeyler inşa edilmesi mümkün olan çalışma alanlarıdır mühendislik dalları. Çok çalışmak, doğru çalışmak bu yüzden gerekli evet. Demek istediğim tüm kitapları yalayıp yutmak, günde 15 saat çalışma masasından kalkmamak değil elbette. Çok çalışmak biraz yetersiz veya yanlış bir ifade. Verimli çalışmak, bir başkasına danışmak, takım çalışması yapmak, neye çalışacağını bilmek, öğrenilenler ile neler yapılabileceğinin farkında olmak... Gibi meseleler çok daha önemli fikrimce.
Malesef ülkemizde -ve tüm gezegende- yeteneklerinin farkına varamayan, varacak ortama sahip olmayan sayısız genç insan var. Bir hedefiniz varsa peşini bırakmayın, fırsatlar yaratmaya çalışın. Çok çalışarak istemediğiniz bir insan da olabilirsiniz, iyi yerlere de gelebilirsiniz. Ancak hedefiniz doğrultusunda çalışmak hem daha çok motive eder hem de doğru adımlar atıyor olduğunuzun bilincine vardırır.
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Makina mı doğrudur makine mi?

TDK de makine diye geçiyor fakat Türkiye'de daha çok makina olarak kullanılıyor. Türkçe bir kelime olmadığı için ayrıca ikisinde de anlaşıldığı için sıkıntı olmuyor.
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Linux da neden virüs yok?

Kullanıcısı fazla olmadığı için.. .
Eylül 2015

Efrahim  bu yazıyı beğendi:

ÖLMEYEN HÜCRE : HELA

Bundan tam 64 yıl evvel ölümlü bir canlıdan ölümsüz bir canlı türetildi. Bu canlı yıllardır çeşitli ve azımsanmayacak önemdeki sonuçları mümkün kılan araştırmalarda kullanıldı, kullanılıyor ve kullanılmaya devam edecek. Hela hücreleri adı verilen bu canlılar uygun kültür ortamı sağlandığı sürece ölmüyorlar. Bu hücreler şu anda dünyanın dört bir tarafındaki laboratuvarlarda kanser başta olmak üzere çeşitli araştırmalarda kullanılıyorlar.
Baltimero'lu 31 yaşındaki Henrietta Lacks isimli siyahi bir kadının hikayesi bu aslında. Henretta Lacks rahatsızlığı sonucu hastaneye gidiyor. Hastanede kendisinin rahim ağzı bölgesinden alınan örneklerin incelenmesi sonucu rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor. Akabinde kadına hastalığı için zamanının gerektirdiği bütün tedavi yöntemleri uygulanıyor fakat yaklaşık 8 ay sonra kadın ölüyor. Daha sonra doktoru George Gey ve onun ekibi kadından aldıkları örneklerle yaptığı araştırmada bu kanserin bu zamana kadar karşılaştığı kanser hücrelerinden farklı bir davranış sergilediklerini keşfediyor. Normal kanser hücreleri uygun kültür ortamında olsalar dahi ölüyorlar fakat Dr.George Gey bu hücrelerin ölmediğini fark ediyor ve hücrelere hastanın baş harflerini taşıyan He-La adını veriyor. Daha sonraları bu hücreler dünya üzerinde çeşitli laboratuvarlara gönderiliyorlar ve büyük önem taşıyan araştırmalarda kullanılıyorlar. Dr.George Gey hastanın ailesinin yasal işlemlere başvurmasından çekindiğinden aileden izin almadan hücreleri kullandığını da belirtmek isterim.
Sonraları genetik bilimin daha da ilerlemesiyle yıllardır in vitro olarak kullanılan bu tümoral hücre hattının DNA dizisiyle sağlıklı insan hücresinin DNA dizisi karşılaştırılıyor ve görülüyor ki artık iki dizinin birbiriyle bir alakası kalmamıştır. Hatta günümüzde rahim ağzı bölgesi tümörlerinden elde edilen hücrelerle Hela hücrelerinin genomik yapısının farklı olduğu anlaşılmıştır. Yine Hela hücreleri insan hücresinden farklı olarak aşırı duplikasyonundan ötürü 80 ve daha fazla kromozoma sahiptir. Fakat Hela ne kadar değişmiş olsada insan epitel hücresinin bir tür soyudur ve ölümsüzdür.
Hela hücreleri kanser arştırmlarında büyük bir öneme sahip olmasının yanı sıra bir çok araştırmada kullanıldı. İşte bu araştırmalardan bazıları:
Virüslerin yol açtığı hastalıklara karşı mücadelede geliştirilen tedaviler Hela hücreleri üzerinde denenmiştir. (Örn: Palio virüsü aşısı, Çiçek aşısı)
Hela hücreleri yerçekimsiz ortamda hücre davranışlarını incelemek amacıyla farelerle birlikte uzaya gönderilmiştir.
Tüp bebek ve klonlamanın temelinin atılmasında büyük rol oynamıştır.
Kozmetik şirketleri ürünlerinin yan etkilerini incelemek için kullanmışlardır.
ABD ordusu denedikleri atom patlamalarının canlı üzerindeki radyasyon etkisini ölçebilmek için kullanmışlardır.
Bilim insanları Kanserin tedavisi ve başka önemli sorunların çözümü için aranan cevapların bu hücrede var olduğuna inanıyorlar. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bundan sonraki çalışmalarda Hela hücrelerinin büyük önem arz edeceğini gözler önüne seriyor. Kim bilir belki bu hücreler farklılaştırılıp kanser hücreleriyle savaşan ve insan bağışıklığına destek olan hücreler haline getirilebilir yada bu hücrelerden ölümün bilimsel sebeplerine ilişkin önemli bulgular elde edilebilir. Her ne bulunursa bulunsun bu hücreler nesiller boyu bilgi aktarımı yapmaya devam edecek ve bulunduğu her nesilde önemli soruların cevaplarına ulaşmada büyük önem sahibi olacaktır.
SEZER ÇEVİK

YARARLANILAN KAYNAKLAR:
1)madsci.org/posts/archives/may97/86043111. . .
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

Türk Dil Kurumu'nun çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biraz olsun çalışsalardı, çoğu Türk memleketinden Türkçe kelimeleri Türkiye'de kullandırtırlardı. Dilimizi de diğer dillerin baskılarından kurtarırlardı.
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

Bir Psikolog iyi derecede bir websitesi teması ve yazılım sistemi (fikirsel açıdan) hazırlamaya yardımcı olabilir mi? Bu Türkiye'de uygulanabilir mi?

BİR PİSKOLOG İLE YAZILIMCININ ORTAK ÇALIŞMASI FİKRİ HARİKA.
BİR YAZILIMCI (KODLAYICI) RENKLERİN ALGILAMADAKİ ÖNEMİ YERİNE YAZDI KODLARIN TEMİZLİĞİ İLE UĞRAŞMASI AYRICA PİSKOLOĞUN İSE HEDEF KULLANICININ ALGISI İLE UĞRAŞMASI NEKADAR RAHATLATICI BİR FİKİR.
AYRICA KODLAYICIYI DA KORUMAYA ALMIŞ OLURSUZ
Eylül 2015

Efrahim bu yanıtı beğendi:

İ.T.Ü. Makina Mühendisliği'ni hedefleyen çok zeki olmayan biri çok çalışarak iyi bir yerlere gelebilir mi?

Dilara hanım yani bu genç zeki değil diye hayallerinden mi vazgeçsin ? Siz zannedresm zeki birisiniz bu gencin halinden anlamıyorsunuz. dilara_ozgur
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Tercih yapmamış bir mezunun diploma puanı düşer mi?

Hayır düşmez. Puan düşme işlemi tercih yapanlar için geçerlidir.
Eylül 2015

Efrahim bir yanıt verdi.

Sakarlığın sebebi nedir?

Yorgunluk, uykusuzluk
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Genel Kültür (Muhabbet)

3683 Kişi   280 Soru

Psikoloji

2917 Kişi   968 Soru

Yarışma (Televizyon)

896 Kişi   23 Soru

Yazılım

3244 Kişi   564 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Kişisel Gelişim

2075 Kişi   155 Soru

İnsan Davranışları

3849 Kişi   962 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

902 Kişi   48 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Matematik

716 Kişi   161 Soru

Geyik Muhabbeti

1437 Kişi   816 Soru

Bilim Adamı

305 Kişi   28 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Öğrenme Teknikleri

740 Kişi   27 Soru

Çizim Programları

409 Kişi   28 Soru

Hastalıklar

432 Kişi   276 Soru

Elektronik Mühendisliği

315 Kişi   22 Soru

Tıp

355 Kişi   261 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

831 Kişi   76 Soru

İcatlar

343 Kişi   42 Soru

Türkiye Tarihi

415 Kişi   87 Soru

Mühendislik

790 Kişi   66 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

Yüksek Lisans

187 Kişi   48 Soru

Fizik

304 Kişi   266 Soru

Siyaset (Dünya)

294 Kişi   120 Soru

Yenilenebilir Enerji

185 Kişi   17 Soru

Kuran-ı Kerim

189 Kişi   59 Soru