Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elif Acar, 

Astronot

Astronot Elif Acar inploid.com'da 3 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Aralık 2013

Elif AcarEsin Sesli kişisini takip etmeye başladı

Esin Sesli, Astronot, @esinsesli

Aralık 2013

Elif AcarZuhal Feza kişisini takip etmeye başladı

Zuhal Feza, Astronot, @bacchapan

Aralık 2013

Elif AcarÖzge Can Balaban kişisini takip etmeye başladı

Özge Can Balaban, Mimar, @artemis

Bir gün benim ülkemde de insanlar insana değer verecek

Aralık 2013

Elif AcarHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Aralık 2013

Elif Acarnorthstar99 kişisini takip etmeye başladı

Ali, İşletme, @northstar99

Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Karadelik sizce gerçek mi? Gerçekse karadeliğin öbür tarafında yeni hayat var mıdır?

Karadelikler var bunu biz arkasındaki yıldızların bükülerek yamuk yamuk gelen yıldız görüntülerinden anlıyoruz.

karadelikin bildiğimiz özelliklerini de bu şekilde anlıyoruz çünkü uzayı büküyor. Yani diyoruz ki o kadar yoğun ki bu kadar büküyor.

peki nasıl bu kadar kütlesi var. Büyük yıldızlar dış kütlelerini yakıtlarını bittiğinde kaybediyor sonra iç kütle galip geliyor ve denge içe doğru çökmeye doğru bozuluyor ve sonunda çok hızlı bir şekilde o bütün kütle küçük bir uzayda sıkışıyor. Denildiği gibi karadelik patlamaz bi kere süreç başladı mı geri dönüş yok. Sadece ışık dalgalarını bırakmaz ama olay ufkunda gamma ışını yayar, kusar ve biz bunu algılayabiliriz. Çok yemek yiyince kusmamız gibi aynı mantık olabilir.

karadelik uzayı 3 boyutta büker çünkü uzay aslında boşluktan ziyade görünmez bir maddedir biz içinden saydammış gibi geçiyoruz. Kütle çekim bu saydam maddeyi büküyor. Einstein bu maddeyi çelikten akışkan madde olarak tanımlamıştı. Uzay zamanı büker dediğimizde aslında bu ikisi nasıl oluyorsa artık ayrılmaz ikili olduğundan öyle diyoruz. Ne demekse artık:s

öbür tarafında hayat var mı sorusu garip çünkü bunu bildiğimiz arkası olan delik gibi düşünmeyin. Delikten kasıt içine düşeceğiniz bir delik gibi olması ama delikte sizi karadelik bekliyor. Girdap gibi.

karadelikten kurtulma şansınız yüzde 0 çünkü karadelike yaklaşırken ayağınız ile başınız arasındaki çekim farkı o kadar büyür ki, başınız kopacaktır daha karadeliğe çok yaklaşmadan. Yani lastik gibi uzardınız.
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

En etkileyici uzaylı filmleri hangileri?

Alien serisini geçenlerde yeniden izledim, ilk film korku gerilim türünde cidden bir baş yapıt.

Ender's Game izlemedim fakat kitap serisini okudum çok başarılıdır, izlemeden önerebilirim.

Bir efsane olarak Star Gate var. Ardından da Star Gate SG-1 izlenmeli.

District 9 tabi getirdiği yeni solukla baya bir etkileyici.

geldikçe aklıma eklerim.
Aralık 2013

Elif Acar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünya nasıl oluşmuş?

İşte Dünya'nın Oluşumu


Aralık 2013

Elif Acar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Meslek bulmak ne kadar zormuş...

Ben hep küçükken doktor, öğretmen veya ressam olmak isterdim ama büyüdüm ve ne olacağıma karar verdim. Astronot olacağım. Bazen ne biçim meslek o derlerdi. "Sen büyücen de astronot olucan" derlerdi. Ama hiç aldırış etmeyeceğim. Çünkü ben astronot olacağım. Sözünde kararlı olan beğensin...
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Niye astronot ya da uzay mühendisi olmak istiyorsunuz?

Merak, her konuda bugüne gelmemizi ve daha da ilerlememizi sağlayan dürtü sanırım. Bilinmeyenlere insanoğlunun ilgi duyması nedeniyle üzerinde birçok teori geliştirilen ama hala çok bilinmeyenli bir denklemi çözmek isteği sanırım.
Aralık 2013

Elif Acar yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2013

Elif AcarEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Bir gün uzaylı bir arkadaşınız olsun ister miydiniz?

Öncelikle, uzaylılar ile karşılaşma ihtimalimiz üzerine ufak bir fikir vermesi açısından konuya şöyle bir giriş yapayım.

Gözlemleyebildiğimiz kadarı ile evrende 100 milyardan fazla galaksi bulunuyor, yani bu demek oluyor ki, bizim güneş sistemimiz gibi 100 milyardan fazla sistem var. Yani; özetle, başka canlıların veya varlıkların olmama olasılığı çok düşük.

Dolayısıyla, başka canlılar ile direkt olarak karşılaşma ve temas kurma meselemiz henüz gerçekleşmedi ise bunun nedeni hem bizim hem de onların evrende ve uzayda istediğimiz gibi seyahat edemiyor olmamızdan bence. Bu gerçekleştiğinde belki de başka gezegenlere seyahat edecek ve hatta yaz tatilimizi başka bir gezegende planlayacağız : ) Komik geliyor ama bu olabilir ve hatta olacaktır.

Yani, kısacası bizim ömrümüz yetecek mi sanmıyorum ama gelecekte bunlar olacaktır. Eğer öyle bir durumda olsaydım, elbette başka bir gezegende tanıdıklarım olmasını isterdim : )
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Evrenin en soğuk yeri neresidir?

Evren
Dünyaya 5 bin ışık yılı uzaklıkta yer alan büyük bir toz ve gaz bulutu "Boomerang Bulutsusu"nda sıcaklık eksi 272 derece olarak tahmin ediliyor. Son 1500 yıldır saatte 500.000 km. hızla gaz püskürtmekte. Püsküren gaz ise uzaydan iki derece daha soğuk.
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Yeni bulunan ve dünyaya benzetilen GJ 667Cc gezegeninde hayat olabilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

Bana karamsar diyebilirsiniz ama eminim yok sonuçta evrende hayat olsaydı şimdiye kadar çıkarlardı
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Bir gün uzaylı bir arkadaşınız olsun ister miydiniz?

Aslinda size aciklamam ne kadar dogru bilemiyorum ama uzayli arkadaslarim zaten var ki.
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Albert Einstein'a göre hız arttıkça zaman yavaşlar. Uzayda zaman dünyadaki zamana göre daha yavaştır. Bu teoriye göre uzay istasyonunda uzun süre kalan astronotlar daha uzun sürede mi yaşlanıyorlar?

Dünya kendi ekseninde saatte 1670km, güneşin etrafında 108. 000km hızla dönüyor. Ayrıca evrenin genişliyor olması neticesinde inanılmaz bir hızla hareket ediyoruz. Fakat biz gündelik hayatımızda bu astronomik hızlardaki hareketlerimizi algılayamıyoruz. Çünkü beynimiz hızımızı ölçmek için bizden bir referans noktası istiyor. Örneğin, koltuğumuzdan kalkıp mutfağa giderken, koltuğa olan uzaklığımız ve o noktaya gelene kadar geçen zamanı referans alarak, mutfağa gidiş hızımızı hesaplıyor. Yani muazzam hızlarda hareket ediyor olmamıza rağmen çevremizde beynimizin algılayabileceği bütün referans noktaları da bizimle birlikte hareket ettiği için beynimiz görebildiğimizin dışındaki bu hareketleri algılayamıyor.
Şimdi yaşamsal koşullarımız değişmeden zamanın çok daha yavaş veya çok daha hızlı olduğu bir ortama gidebildiğimizi farzedelim. Vücudumuzu oluşturan kütle ve referans noktalarımız da bizimle aynı zaman koşullarına maruz kalacağından ve gittiğimiz yerdeki zamanın hızına endeksli olarak faaliyetlerine devam edeceğinden beynimiz yine aradaki farkı anlayamayacaktı. Beynimizi, zamanın daha farklı bir hızla aktığına ikna edebilmenin yolu, referans noktasını gözlemleyebilmek veya sağ-salim geri dönüp yola çıktığımız noktadaki arkadaşlarımızın ne kadar yaşlandığını görmek olurdu. Zaman ne hızla akıyor olursa olsun, netice itibariyle kalbimiz hayatımız boyunca yine ortalama 2 buçuk milyar kez atıyor olacaktı ve bunu da bir referans noktası olarak kabul edecek olursak, daha uzun sürede yaşlanmak değil de, farklı zamanlarda yaşlanmak diyebiliriz.
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Albert Einstein'a göre hız arttıkça zaman yavaşlar. Uzayda zaman dünyadaki zamana göre daha yavaştır. Bu teoriye göre uzay istasyonunda uzun süre kalan astronotlar daha uzun sürede mi yaşlanıyorlar?

Evet, yarış aracındakiler de, hatta koşan insan durana göre daha uzun sürede yaşlanır, -tabi daha yavaş olana görece. (Çok çok küçük süreler söz konusu)
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

İnsanlar neden uzayın soğuk olduğunu düşünürler?

İtirazım var hakim bey. Uzayda güneşin yakınına git terliyor musun terlemiyor musun? : ) )
Aralık 2013

Elif Acar bu yanıtı beğendi:

Gezegenler neden yörüngelerini terketmiyorlar?

Güneşin manyetik alanından oluşan çekim kuvvetinden dolayı gezegenler yörüngelerinden ayrılamıyorlar. Yoğunluk ve kütlesel farklılıkdan dolayı da uzaklıkları farklı oluyor. Yani gezegenlerin merkezkaç kuvveti ve Güneş'in çekim gücü arasında bir denge var.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Uzay Araştırmaları

180 Kişi   55 Soru

Uzay

228 Kişi   96 Soru

Uzaylı

74 Kişi   25 Soru