Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendisi Elif Ersen inploid.com'da 1 soru sordu, 13 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Cmt - 12:53

Elif Ersen bu yanıtı beğendi:

Şu zamana kadar izlediğiniz en güzel film nedir ve neden?

Çook güzel filmler var farklı farklı alanlardan hepimizin bildiği filmler.. Fight club, yeşil yol, inception vs vs
Ama benim özellikle aklıma gelen "Amelie"nin insanı filmin içine çeken o samimi havası ve "Küçük prens"in en tatlı dille gerçekleri insanın yüzüne çarpması. . .
Mayıs 21 - 21:06

Elif Ersen  yeni bir  gönderide  bulundu.

HENÜZ ÜNİVERSİTEDEYKEN İŞİNİ GARANTİLEME ÖNERİLERİ

Yazımın başlığı sakın size iddialı gelmesin. Potansiyelinizi ileri taşımak zannettiğinizden çok daha kolay.

Yaklaşık 14 yıl önce endüstri mühendisliği hayalime adım atmamla , kendini geliştirme kavramıyla tanıştım.Pek çok sınıf arkadaşımla ne yapmalıyız, nasıl adımlar atmalıyız ki mesleki gelişimimize fayda sağlayalım konulu sohbetler ederken, kursa mı gidelim, hangi seçmeli dersleri alalım, nerelerde staj yapalım derken yoğun bir mesleki arayış içerisindeydik.

Bunları yazmamın temel amacı bugün üniversitede okuyan ya da yeni mezun olmuş arkadaşlara neden faydalı olmayı amaçladığımı anlamanız içindir. Şimdiki nesil diye başlayan cümleler için henüz erken, ben sadece sizlere iş bulma stresine girmemenizi öneriyorum.Ben 3. Sınıfta bu stresi yoğun olarak yaşamaya başlamıştım.

Şimdi kağıdı kalemi alın size nacizane birkaç küçük tavsiye vermek istiyorum.

Birincisi okuduğunuz okulun kütüphanesinden maksimum şekilde faydalanın.Kitap almak , dergi abonesi olmak mali gider gerektirdiğinden , siz elinizin altındaki bedava kaynaktan yararlanın.Mesleğinizle ilgili en az 1 süreli yayını takip edin.

İkincisi sektörünüzde yaygın olarak kullanılan bilgisayar programlarını tespit edin ve internetten araştırma yapın. Bilgi edinin. Mümkünse demolarını indirin. Üzerinde çalışın.Denemeler yapın. Konuyla ilgili zaman geçirin.

Eğer Endüstri Mühendisliği öğrencisiyseniz ERP bilmeden mezun olmayın.SAP, AXAPTA, BAAN sektörden bağımsız en çok kullanılan programlardır.ERP mantığını anladığınız an, farklı paket programlarına ve versiyonlarına adaptasyonunuz rahat olur.Sadece ERP üzerinde araştırmalar, çalışmalar yaparak bile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Yalnızca bu konuda kendinizi geliştirdiniz diye bile sizi işe alırlar.

Yine kendi bölümüm olan Endüstri Mühendisliği için tavsiyem Excel bilginizi uçurun. Tabirde bir hata yok.excel konusunda kendinizi öyle bir geliştirin ki, iş görüşmelerinde arkanıza yaslanıp çayınızı yudumlarken, ben profesyonellik derecesinde makro yazabiliyorum deyin. İşletmenizde manuel olarak oluşturduğunuz raporlarınızı makroya uyarlayıp, hazırlama sürenizi kısaltabilirim deyin.

Süreçlerinizi inceleyip uzun işlem süresi olan veri operasyonlarını yönetebilirim.ERP'nin maksimum düzeyde kullanımı sağlayarak veri kirliliğini ortadan kaldırabilirim.

İşte bunları diyebilmek için de bu endüstri mühendisi ablanızın sözlerine kulak verin.

Bu söylediklerimi uyguladığınız anda işsiz kalmazsınız.

Bir diğer önerim İngilizcedir.İngilizce konusunda ne seviyede olursanız olun, mutlaka minimum upper intermediate seviyesine yükseltin. Tabi gönül ister ki advanced , native gibi çıtayı yüksek tutun.

İngilizce sizin dünyaya açılan kapınızdır. O kapıyı kilitli tutmayın.Zamanın neler göstereceği hiç belli olmaz. Akademik kariyer yaparsınız, işiniz yabancı paydaşları içerir ya da bunların hiçbiri olmaz da sadece mesleki gelişim için yabancı yayınları takip edebilirsiniz.

Bunlar uzak kavramlar değil. Birkaç yıl ötenizde sizleri bekliyor.

En son tavsiyem okuyun.Ama öyle roman, çok satanlar v.b. Şeyleri kastetmiyorum. Onları da okuyun tabi ama önceliğiniz mesleğiniz olsun. Bölümünüzle ilgili hangi kaynaklara erişebiliyorsanız onları mutlaka okuyun, yorumlayın.Arkadaşlarınızla, hocalarınızla fikir telakisinde bulunun.

Okumak geliştirir. Hem de öyle bir geliştirir ki, bir gün kendi yaptığınız bir yoruma şaşarsınız.Ben bu bölüme başladığımda bu kadar ilerleyebileceğimi öngöremiyordum kelimeleri dökülür dudaklarınızdan . Birikiminiz başlangıç çizgisinde yanınızda olanları hayrete hatta hasete düşürür. Bunların hepsi tecrübeyle sabit.

Yaşam enerjinizi ve zekanızı boşa harcamayın. Bilgi güçtür. Bunu asla unutmayın.

En az bir kişinin hayatına dokunabilirsem ne mutlu bana.

Sizlere başarılar dilerim arkadaşlar.

Sevgiler.

Elif ERŞEN
Mayıs 20 - 22:50

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

İki elimin erdiğini mutlu etmeye çalışıyorum. Bu beni de çok memnun ediyor. Herkes mutlu ben mutlu. Tam bir kazan kazan felsefesi.
Mayıs 20 - 17:26

Elif ErsenOperasyon Yöneticisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Mayıs 20 - 17:26

Elif ErsenÜrün Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Mayıs 20 - 17:26

Elif ErsenBeyin Ve Sinir Cerrahisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Beyin Ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve sinir cerrahisi, nörocerrahi ya da nöroşirürji merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahele yoluyla tedavisi...

Mayıs 20 - 17:26

Elif ErsenSağ Beyin konu başlığını takip etmeye başladı.

Sağ Beyin

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 20 - 17:26

Elif ErsenBeyin Dalgaları konu başlığını takip etmeye başladı.

Beyin Dalgaları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 20 - 17:26

Elif ErsenBeyin Takımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Beyin Takımı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 20 - 08:17

Elif Ersen bu yanıtı beğendi:

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

Dünyayı değiştirecek öğrenciler yetiştiriyorum.. .
Mayıs 20 - 08:14

Elif Ersen bu yanıtı beğendi:

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

Köy okullarına kütüphane kurulmasında yardımcı oluyorum.
Mayıs 20 - 08:05

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Linkedin hakkında tam olarak bilgisi olan var mı? Markalar için mi yoksa kişilerin kariyerleri için mi?

Kişilerin kariyerleri açısından önemli. Bana çok faydası oldu. Hahgi konularda diyecek olursanız tecrübeli iş insanlarının fikirleri, yorumları, sorulan sorulara verilen cevapların kalitesi v.b. nedenlerden dolayı Linkedin ciddi bir kaynak. Kullanılmalı. Hatta sömürülmeli 😄Ciddi bir kariyer gelişim sitesi.
Mayıs 17 - 22:08

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Teknoloji bizi yalnizlastiriyor. Tamam bilgiye ulaşmak konusunda oldukca iyi.Ama akraba ziyaretleri, komsuluk ilişkileri ve daha pek çok şey azalmaya başladı. Apartmanimizdaki komsularimizi tanımıyoruz.Selamlasmiyoruz.Baska da ornek vermeye gerek yok.
Mayıs 17 - 22:03

Elif Ersen bir yanıt verdi.

23 yaşındayım ama daha kendimi keşfedemedim. Ne tür zekaya sahibim, hangi işi zorlanmadan yaparım, neye yeteneğim var, neye ilgim var, hangi sektörde olmalıyım hiçbirinin cevabını bilmiyorum. Kendimi nasıl keşfederim?

Neyi seviyorsan sen osundur. Hosuna giden konulara odaklanmak.Ne izlesen oflamazsin.Ne okusan begenirsin.Kimlerle ne konuşmaktan hoslanirsin. B bunlara cevap bul . Sonra zaten ne istediğini bulursun.
Mayıs 17 - 22:00

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Dünyada gelmiş geçmiş en çok sevip örnek almaya çalıştığınız kişi kimdir? Neden?

Atatürk'tur elbette.Cunku sabırlıdir.Egitime önem verir.Cok iyi yetişmiştir.Adildir.Durusttur.Yenilikcidir. Ozu tertemiz dışı modern ve ilericidir. O dogustan farklı biridir.Bizdendir. Koylunun karşısında icsellestirdigi hizmet anlayışıyla durur . Çocukları sever.Gencleri sever.İnsanlari sever.Ben de onu seviyorum.Cok saygı duyuyorum.Rol model belirliyorum. Ornek alıyorum.
Mayıs 17 - 21:55

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Mayıs 17 - 21:53

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Endüstri Mühendisliği okurken, eğitim nasıldır?

Çok genel bir soru olmuş. Endustri Mühendisliği okuması en eğlenceli Muhendislik dalıdır.Ancak ilgisini cekmeyenler için eziyet de olabilmektedir.Ben tavsiye ediyorum.Kisisel farkındalığı arttıran, hayata uygulanacak bir eğitimdir. İyi ki de vardır. Bu meslek yaşamını şölene çevirmiştir.
Mayıs 17 - 21:49

Elif Ersen bir yanıt verdi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra direk MBA yapmak nasıl bir fikir? İş tecrübesi olmadan MBA yapmak pek işe yaramaz diyenler var. Aksi örnekler hiç mi mevcut değil?

Eğitimin ise yaramamasi siz konusu bile olamaz.Ancak birkaç yıl iş tecrübesi olursa daha net anlarsın.Egitime yorumunu katabilirsin.Bence de önce çalış sonra MBA düşün
Mayıs 16 - 20:18

Elif Ersen bir yanıt verdi.

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Bu soruyu zamanında bizler de sorduk. 8yildir çalışan bir mühendis olarak şunu diyebilirim ki, not ortalaması için çalışmayın.Merak ettiğiniz için, gelismek için, hem kendine hem de ulkene faydalı olmak için çalışmak lazim . Başarı zaten gelir. . .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Mühendislik Meslek Odaları

869 Kişi   48 Soru

Endüstri Mühendisliği

162 Kişi   26 Soru

Mühendislik

762 Kişi   66 Soru

Yabancı Dil

978 Kişi   102 Soru

Kişisel Gelişim

1950 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2381 Kişi   325 Soru

Felsefe

1885 Kişi   498 Soru

Kitaplar

2995 Kişi   267 Soru

Teknoloji

1903 Kişi   580 Soru

Edebiyat

948 Kişi   203 Soru

Psikoloji

2773 Kişi   960 Soru

Hayal Gücü

907 Kişi   42 Soru

İnternet Sitesi

988 Kişi   171 Soru

Programlama Dilleri

560 Kişi   93 Soru

İstanbul

559 Kişi   196 Soru

Cep Telefonları

597 Kişi   224 Soru

İngilizce

763 Kişi   107 Soru

Kariyer

633 Kişi   90 Soru

Yemek Kültürü

819 Kişi   86 Soru

Proje Yönetimi

700 Kişi   36 Soru

Bilim

817 Kişi   285 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

806 Kişi   69 Soru

Sanat

593 Kişi   108 Soru

Zeka

846 Kişi   92 Soru

Güncel

563 Kişi   137 Soru

Öğrenme Teknikleri

691 Kişi   27 Soru

Kitap Önerileri

676 Kişi   78 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

362 Kişi   51 Soru

Özlü Sözler

422 Kişi   26 Soru

Gezi

358 Kişi   72 Soru