Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2013

Can Alkan bir yanıt verdi.

Futbol tarihinin en başarısız transferleri nelerdir?

Bugüne kadarki en başarısız transfer Southampton tarafından yapılan Ali Dia transferidir.. Eski GS'lı teknik direktör Souness'in ( FB stadına bayrak diken olarak bilinir ) George Weah'in tavsiyesiyle aldığı bir oyuncudur, kendisi George Weah'ın kuzeni ve aslında sadece bir atlettir. Hayatından hiç futbol oynamamıştır. Souness hızlı bir forvet aramaktadır ve o esnada Ingiltereye okumak için gelmiş olan Dia Weah tarafından Souness'a önerilir ( Weah'in yaptığı da tam bir terbiyesizliktir aslında :) ). Oyuncu bu sebepten 1 aylık kontrat imzalar ve baya iyi para alır :)

Ve ilk maçında Leeds'e karşı forma giyer.. 32. dakikada oyuna girdiğinde görürler ki adam topun yuvarlak bişi olduğunu bile yeni görmüştür.. Top kontrol edemez, pas atamaz ne yapacağını bileme halde sağa sola koşturur.. Tam bir saçmalık ibaresidir kendisi :)) 20 dk sonra oyundan alınır ve bir daha hiç futbol oynamaz :)
Şubat 2013

Can Alkan bir yanıt verdi.

Gemide bir kadının bulunması sizce de uğursuzluk getirir mi?

Korsanlar filan yalandır.. Bu işin aslı şudur; gemilerin ilk icatlarından sonra denize atılmaları gerekmektedir. Ama o zamanki inanışta deniz tanrısı Poseidon'un böyle bir duruma izin vermeyeceği ve buna çok sinirleneceğine insanlar inanmış durumdadır. Bu sebepten, Poseidon'u kızdırmamak için gemiler süslenerek, bir bayan adı verilerek ( ki ingilizce de gemilerden "she" olarak bahsedilir, geminin boyanmasına ingilizce de "make up" denir, Türkçesi makyaj, gemiden "lady" olarak bahsedilir... ) Poseidon'a hediye şeklinde sunularak denize atılmaya başlandı, bu durumda Poseidon buna kızmayacaktı. Böyle olduğu içinde, kadınların birbirini kıskançlıklarının teeeee o zamanki insanlar tarafından bile bilindiği için yine bir bayan olarak görülen gemilerde başka bir bayanın olması kıskançlıktan ötürü uğursuzluk olarak nitelendirildi.