Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emine Budak, 

Öğrenci

Öğrenci Emine Budak inploid.com'da 2 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 29 takipçisi var.

Mayıs 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

Eğitim düzeyi aynı olmayan iki kişinin mutlu bir evlilik sürdürmesi mümkün müdür?

Eğitim düzeyi tabi ki ilişkide önemli bir faktördür. Ama burada eğitim diploma ile ölçülmemeli. Bir insanın bilgisi, kültürü, düşünce yapısı diploma ile ölçülemez. Bu tip yaklaşımlara rastgeldim. "Bizim kız üniversite bitirdi, sizin oğlan lise mezunu, kusura bakmayın" gibi kız isteme cevaplarına tanık oldum.

Şimdi çiftler birbirleri ile akademik bir yarış içerisinde olmayacaklarına göre en basit tanımla anlaşmaları yeter. Önemli olan dar görüşlü olmamaktır. Bilmediğini kabul edip soran, araştıran veya genel fikirlerini o konuya uygulayan insanlar bilgi eksiklerini kibarca kapalar. Şimdi yurt dışında İşletme mastırı yapmış bir bayanla evlensem, bana "insan kaynakları performans değerlendirme yöntemlerini nasıl bilmezsin Gökhan! " mı diyecek?

Bayanların eğitimsiz oluşu toplumda pek hor görülen bir durum değil. Ama erkeğin eğitim seviyesi düşükse bu biraz sorun ediliyor. Evet bu ülkede bayanlar, erkeklerden daha fazla eğitim, diploma almaya çalışmalıdır. Maddi özgürlükleri için, kişisel ve ailevi haklarını bilmesi için.

Kız ve erkek 2 çocuğum olsa kızım için bir miktar da olsa daha fazla çaba gösterirdim. Maddi özgürlüğünü eline alsın, elin kazmasına köle olmasın diye. Hakkaten böyle bir durum azalsa da var. Adam karısını dövüyor, buna dayanamayan kadıncağız eve gidiyor ama babası, "senin yerin, kocanın yanıdır. Hadi git" diyebiliyor. Mesleği, diploması olmayan bir kadın ne yapsın bu durumda?

Bu ülke genelinde böyle demiyorum. Ama ne yazık ki kötü örnekler insanı daha dikkatli olmaya itiyor. En yakın arkadaşımın ablası, babası memur emeklisi olmasına rağmen hemşirelik okudu, masrafları için kütüphanede çalıştı, diğer okul birimlerinde çalıştı. Sonra İtalya'ya gidip öğrenim gördü. Şimdi araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Evli ve çok tatlı bir çocuğu var. Ama arkadaşım okumadı. 23 yaşında ÖSS girerek 2 senelik bir bölüm kazandı. Bunla ilgili çabalıyor şimdi. Ama en azından gidip satış elemanlığı yapıyor, geceleri bayanların çalışamayacağı şartlarda çalışıyor.

Erkek bir şekilde kendini götürebiliyor. Ama burada arkadaşımın ablası okumasaydı, kısmet beklerdi. Güzel de bir bayandır, kısmet çıkardı. Ama sonra eşinin ona nasıl muamele edeceği büyük bir boşluk. Sekreter olarak alırlar, taciz ederler, "her dediğimizi yapar mısın?" derler. Ki arkadaşıma gülerek bu bir görüşmede söylendi.

İlişki yürür. Ama ne eğitimlinin bir üstünlüğü vardır, ne de eğitimsizin eksiği. Bu hayatı paylaşma durumudur. 22 yıllık eşine 20 yıldır bakan adam var. Evliliklerinin 2. Yılında kadının MS hastası olduğu ortaya çıkıyor ve yatalak kalıyor. Yani hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor kendi başına. Anne ve babasının bile unuttuğu kızlarına adam 20 yıldır bakıyor ve sorunca "seviyorum" diyor. "Onu bu halde nasıl bırakırım? " diye soruyor. Burada kadın büyük bir şirkette üst yönetici olsa ne olur, ya da doçent olsa ne yazar? Adamın eğitimini bilmiyorum ama 20 yıldır ona bakıyor. Ben de MS hastası olduğum için bu hikaye gözlerimi doldurdu. O sevgiyi, çünkü 20 yıldan bahsediyoruz, bu sevgi olmalı, değilse nedir? 20 yıldır koruyor.

Ben ne okursam okuyayım, ne kadar param olursa olsun, çok kültürlü olayım ama o adamın tırnağı olamam. Bu kadar hastalık, kaza, ölümler varken lise ve üniversitenin farkı mı bu aileyi bozacak? Hayır! diyorum.
Mayıs 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Kürk Mantolu Madonna - Sebahattin Ali
Tavsiye edilir, ilk başlarda sıkıcı olabilir ama sonunda müthiş bir hayat hikayesi.
Mayıs 2014

Emine Budak bir yanıt verdi.

Sosyoloji okuyup da psikoloji bölümü çift ana dal yapmak mümkün müdür? Mümkünse hangi üniversitede olmaktadır?

Ege üniversitesinde bildiğim kadarıyla yapılıyor. İkisi de Edebiyat Fakültesinde olduğu için sorun yaşamazsın. Tabi ortalaman yüksek olmalı.
Nisan 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

40 yaşındayım ve 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana çok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

Bence eleştiriler değil iki kişi arasındaki yoğunluk ve memnuniyet esas ancak; bazı açılardan da düşünmeniz gerekir kanısındayım. Kız arkadaşınıza yakın yaşlarda bir kız kardeşim var ve daha yaşı 20 üniversitede hayatta ne yapacağını hangi yöne gideceğini bilemediği ve en çok değişiklikleri yaşadığı dönemde, hayata karşı sünger gibi verilen her bilgiye her öğretiye heyecanla baktığı bir dönemde bazen haddinden fazla emin, olgun bazen ürkek ve küçük bir çocuk. Günü gününe değişken genç ergen. Yaşıtları olan yahut yakın yaşlardaki insanlar ile kurduğu diyalog sayesinde duyduğu kaygıların aynı olduğunu ve zorlukları normal bileceği bir algı sahibi olabilir ancak; yaş olarak hayranlık ve aşkı karıştırabilir bir yaş dönemi olduğunu düşünüyorum. Sizin gibi 40 yaşında bir insanın etkisi heyecanları bakış açısı nedeni ile olması gereken yaştan farklı büyük davranma isteği ileride bugün yaşını yaşamamasının verdiği dezavantajları getirmemesi için dikkatli olmak gerekir. Normal değil demiyorum ama sizden deneyimlerinizden alacağı pek çok heyecan belirli yaşa geldiğinde farklı görünebilir. Aynı olgunluğa yaş ile oda vardığında sizin için yahut kendisi için çok başka bakış açıları getirebilir. Bu neden ile olduğu yaş gibi olması konusun da rahat olmasını sağlayın benim önerim. Ve sosyal ortamı kendi yaşıtlarıyla da devam etmeli. Kişilerin kendini tanıyamadan yapılan Erken evlilikler, birliktelikler verilen yanlış kararlar oluyor sonunda ve şimdiki ayrılık yada boşanmaları getirir. Dikkat edilmeli paralel büyümeli yahut gelişilmeli ama hesaba katılamayan çok faktör olduğu unutulmamalı. Sizinde ortak yahut yakın geçmişten insanlarla olabilecek ortak alanlar sizin sohbet ve keyif ortamlarınızı yaratır, anlamak ve anlaşılmak daha kolaydır. Bu iki farklı kuşak arasında benzer geçmiş arayışınız olmaması gerekir . 18 yaş ile kuşak farkı çok yoğun özellikle dönemsel bakıldığında; hızlı değişti dönemler malum internet ile doğan çocuklar ile bir olamayız kanısındayım. Bence çok yönlü tatmin olamaz bu tür ilişkilerde. Ama iki tarafı tatmin eden başka egolar var ise olabilir... Biraz sıkı bağ patalojik etkenler olmalı. (yaşlanmaktan korkmak adam, kızın baba arayışı vsvsv.) umarım birlikte istediğiniz gibi gider ilişkiniz.

sorunuzu inploid de sorulacak kadar açık olduğunuz için, açık görüşlü olduğunuza inanarak fazla hadsiz bir yorum olmadı kanısındayım. Bayan yaşı 25-30 siz 40- 45-50 olsanız daha güvenli bir birliktelik olurdu en azından birey olarak bayan tarafı da seçim algısının bilinci daha net olurdu kanısındayım.

hatta bu tür aşklar ile ilgili pek çok film vardı...
imdb.com/media/rm400596480/tt0064598? Re... , imdb.com/title/tt0974554/? ref_=nm_flmg_... .
Nisan 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

Bugüne kadar Türkiye'de İngilizce eğitim ilkokuldan üniversiteye kadar sürekli verilir. Ama yine de genel olarak İngilizce'miz neden istediğimiz düzeyde olmaz?

Ben hem lise başlangıcında hem de üniversitede toplam 2 yıl İngilizce eğitimi almış biri olarak bir kaç şey yazayım.

İngilizce eğitimi bizim okullarımızda temel olarak "dil bilgisi (grammer) " aşamasına yoğunluklu yapılıyor. Esasen toplum olarak biraz da utangaç olduğumuzdan veya küçük yaşlardan itibaren "tanımadığın insanlarla konuşma" diye tembihlendiğimizden ötürü olsa gerek "konuşma" konusunda çok fazla eksiklik yaşıyoruz.

Meseleye biraz bu açıdan bakınca İngilizce eğitim almış ama sürekli olarak "pratik" eksikliği olduğundan şikayet eden çok fazla sayıda insan var.

Ben kendi adıma, İngilizce konuşmaları yüksek oranda anlayabiliyorum, metin okurken de çok zorlanmıyorum ancak iş konuşmaya geldiğinde "kelime eksikliği" ve "pratik eksikliği" nedeni ile zorlandığımı belirteyim :) Yaptığım iş biraz teknik bir iş olduğu için işimle ilgili teknik konularda İngilizce ile pek bir sorun yaşamadım.

İngilizce'yi geliştirmenin en iyi yolu bence temel eğitimi alırken daha da fazla konuşma becerisini geliştirmektir. Bu nedenle sizinle aynı eğitimi almış insanlar yurt dışında 6 ay kaldıklarında dönünce sizden daha akıcı ve takılmadan konuşabilirler.

Kısaca, kitaplardan oku oku nereye kadar azıcık da olsa İngilizce konuşmak gerek :)
Mart 2014

Emine Budak  bu yazıyı beğendi:

Philosophers aka. After The Dark/ Filozoflar aka. Karanlıktan Sonra

Hani bazı filmler vardır, filmi 90-100 dakika seyredersiniz ama sonunda izleyiciyi şaşırtıp "twist"li bir final yapmak adına 100 dakika boyunca seyrettiğiniz her şey ya baş karakterin gördüğü bir rüya ya da alt benliğiyle hesaplaşması çıkar veya her şey sanal alemde geçen bir oyun olur. İşte "Philosophers/ Filozoflar"da da ekranda ya da beyazperde de izlediğiniz her şey bir deney aslında, hatta bir sınıf içindeki 20 felsefe öğrencisinin öğretmenleriyle yaptıkları bir "seçimlerimiz ve sonuçları" tartışması. Ancak buradaki fark sizin bunu filmin başından beri biliyor olmanız. Yönetmen sonunda çıkıp, "aslında her şey bir oyundu" demiyor; veya film "Das Experiment/Deney"deki gibi gerçek bir deney üzerine kurgulanmıyor. Aksine 21 kişi sınıfta bu deneyi tartışırken size bu tartışmayı film halinde yansıtıyor yönetmen. Kah sınıfa geri dönüyorsunuz kah tartışmanın içine giriyorsunuz. Tabii bütün bunları yaparken de size bu tartışma canlandırması içinde küçük küçük sürprizler de yapmıyor değil film; bence en büyük özelliği de bu zaten filmin.
Devamını okumak için linke tıklayın, pişman olmazsınız:
hayatinizboyuncaseyretmenizgereken. Blog...

26
Mart 2014

Emine Budak  bu yazıyı beğendi:

unutulmaz film replikleri

2171

Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum. - Dom Za Vesanje/ Çingeneler Zamanıdevamı: fotogaleri.haberler.com/unutulmaz-film-r...

Mart 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

İyi bir üniversitede okumak devlet yönetimine karşı olmayı tetikler mi?

Devlet yönetimine karşı olmak veya olmamak, bireyin kişisel eğilimidir. Yaşadığı ülkede gördüklerini, kendi yaşadığı olayları, insanların hayat standartlarını, kendi yaşam koşullarını, ve devletin bu konularda nasıl bir tavır sergilediğini, birey kendisi yorumlar ve iyi bir yönetime sahip olup olmadığı konusunda kendisi karara varır. Çevresinden, duyduklarından, kendisine empoze edilmek istenenlerden ne kadar etkileneceği, yine bireyin kendi zekasının ve kendi vicdanının vereceği bir karardır.

Üniversite ise; kişinin zaten az veya çok eğilimli olduğu kendi görüşüne ortak insanlarla bir araya gelebilmesini sağlayabilir en fazla... Böyle bir ortamda, bu insanlarla bir araya gelip gelmemek, aktif olarak birlikte görüşünü savunmaya çalışıp çalışmamak, karşı olduğu konularda sesini duyurmak isteyip istememek de yine bireyin kendi kişisel kararıdır.

Bir üniversite yönetimi ve üniversitenin öğretim görevlileri, kendi görüşlerini öğrencilere empoze etmeye çalışsalar bile, kişilerin görüşlerini böyle basit yöntemlerle değiştirmenin mümkün olabileceğine inanmıyorum. -Ki; başlıkta geçen " iyi üniversite " tanımındaki üniversitelerde, belki bir kaç istisna kişi dışında, öğretim görevlilerinin böyle bir çaba içerisinde olduklarını da hiç zannetmiyorum. Zaten, belli bir görüşe yakın olan bir kişi, kendisine empoze edilmek istenen başka bir görüşe karşı savunmaya geçmek isteyecektir, kendi görüşüne daha çok bağlanacaktır. Ya da zaten aynı görüşe yakın ise, var olan görüşü konusunda daha emin ve kararlı olmaya başlayacaktır. Her iki durumda da kimse kimsenin görüşünü değiştirmiş sayılmaz. Yine de; okuduğu üniversite ve çevresindeki arkadaşları nedeniyle, kişi kendi görüşünü değiştirip başka bir görüşü desteklemeye başlasa bile, yine de buna beyin yıkamak denilemez. Kişi kendi sahip olduğu değer yargılarıyla kendi kararını kendisi vermiştir.

Özet olarak; üniversite mevcut devlet yönetimine karşı olmayı tetiklemez. Zaten kişi devlet yönetimine karşı bir görüşe sahip ise; bu görüşünü savunabileceği ve sesini duyurabileceği bir ortama üniversitede sahip olabilir veya olamaz.
Mart 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

Kişisel gelişim için sadece kitap okumak yeterli midir?

Tabii ki değildir. Ancak her okuduğumuzu hayata geçiremeyiz, bazılarını da geçiremiyoruz. Kişisel gelişimi sağlamak istiyorsak, en azından okuduklarımızı paylaşacak tartışma platformaları oluşturabiliriz. Örneğin; inploid.com/discussions/
Mart 2014

Emine BudakNaz Asilay kişisini takip etmeye başladı

Naz Asilay, Öğrenci, @nazasilay

Mart 2014

Emine BudakKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Mart 2014

Emine Budak  bu yazıyı beğendi:

Mart 2014

Emine BudakAB (Avrupa Birliği) konu başlığını takip etmeye başladı.

AB (Avrupa Birliği)

Avrupa Birliği ya da kısaca AB, yirmi yedi üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örg...

Mart 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

Çocuklara kitap okuma sevgisi nasıl kazandırılır?

Tabii ki bol bol okuyarak. Ben çocukken evimizde 3000 kadar kitap vardı ve ana babamız sürekli okurlardı, hatta okumak bir işi yapmamak için bahane bile olabiliyordu. Düşünebiliyor musunuz, çocuksunuz ve bir Jack London ya da hatta Bukowski kitabı okuyorsunuz, orada haytaların, serserilerin hayatını anlatıyor ve siz onu okuyorsunuz, serserilikle meşgul olduğunuz halde hiçbir işe karışma zorunluluğunuz yok, çünkü edebiyat tüketiyor, okuyorsunuz. :) Okuyun, verin okuyanın ayrıcalıklarını bakın çocuğunuz da nasıl okuyor... Çocuklar (12 yaşından sonra) için tavsiyem Küçük prens zaten ama yanı sıra Jack London, Ernest Hemingway, John Steinbeck, Aziz Nesin, Muzaffer İzgü, unutmadan Guareschi'den Don Camillo'da.
Şubat 2014

Emine BudakFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Ocak 2014

Emine Budak bir yanıt verdi.

10. Sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim, hedefim başarılı bir avukat olmak ve bunun için şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum. Nasıl bir çalışma yöntemi izlemeliyim?

Öncelikli olarak şu an 10. Sınıf öğrencisi olduğun için doğru bir üniversite seçmeye yönelmelisin ve seçtiğin üniversiteye girmek için yeterli puanı almalısın. Önündeki 3 yıl iin ilk hedefin bu olsun. Eğer okuyabiliyorsan hoşuna gidip gitmediğine bakmak için Hukukun temel kavramlarına yönelik kitaplar var onları okumanı tavsiye ederim. Başarılar.
Ocak 2014

Emine BudakKaan Evlice kişisini takip etmeye başladı

Kaan Evlice, Öğrenci, @kaanevlice

Ocak 2014

Emine Budak bu yanıtı beğendi:

İyi bir devlet başkanı olmak için ne tür bir eğitim alınmalıdır?

Hukuk almamalı (hukukla oynayarak kendi aleyhine çevirebiliyorlar)
İktisat almamalı (parayı kendi aleyhine çevirebiliyorlar)
İşletme almamalı (makamı işletme olarak görüyorlar)
Türkçe ve Edebiyat almamalı (Yalanları çok iyi sıralayabiliyorlar)
Psikoloji almamalı (Kimi nasıl susturabileceğini öğreniyorlar)
İngilizce almamalı (one minut çıkışları yapabiliyorlar)
Biyoloji almamalar (Toma suyuna biber gazı yerleştiriyorlar)
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Filmler

3381 Kişi   192 Soru

AB (Avrupa Birliği)

61 Kişi   32 Soru

Kitaplar

3130 Kişi   269 Soru

Türkiye Politikaları

439 Kişi   128 Soru

Sendika

6 Kişi   6 Soru

Sendikacılık

3 Kişi   3 Soru