Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi Emre Avşar inploid.com'da 2 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Şubat 2014

Emre Avşar bir yanıt verdi.

Elektrik elektronik mühendisi için İngilizce'ye ek en mantıklı yabancı dil hangisidir?

Arkadaşların yorumlarını okudum gayet güzel ve doğru tespitler... Özellikle çalışacağın yere göre bunu belirlemelisin bunu bir alan olarak da düşünebilirsin. Ama teknoloji piyasası Almanlar, Japonlar ve Çinlilerin elinde bu yüzden piyasanın hakimi onlar o yüzden bu dillerin birini bilmen bir kaç adım öne götürür seni
Aralık 2013

Emre AvşarYasin Kuş kişisini takip etmeye başladı

Yasin Kuş, Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi, @YasinKus

Kasım 2013

Emre Avşar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Türk Telekom Önemli Bir Anlaşmaya İmza Attı!

Türk Telekom, Türkiye'nin 2 milyarı bulan veri transferi açığını azaltmak için ABD'li Akamai ile anlaştı. Yeni sistemle sosyal ağ ve video sitelerine erişim hızı 2. 5 kat artacak.
Türk Telekom, ABD'li Akamai ile büyük bir ortaklığa imza attı. Facebook benzeri sosyal ağlar ve YouTube gibi video sitelerine erişim hızını artıracak işbirliği ile mevcut internet altyapısının en yüksek verimlilikte kullanılması amaçlanıyor. Türkiye'nin veri transfer açığının artması, yurtdışındaki sitelere ödenen erişim ücretini artırıyor. Bu anlaşmayla veri açığının kısmen azaltılması hedefleniyor. Bağlantı ve dosya indirme sürelerinin de kısalması planlanıyor.
2014'TE devreye girecek
İşbirliğinin ayrıntıları Türk Telekom CEO'su Tahsin Yılmaz ve Akamai CEO'su Tom Leighton'ın katılımıyla Londra'da düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Tahsin Yılmaz, Türk Telekom'un bireysel ve kurumsal müşterilerinin bu girişimin sonuçlarını 2014'ün ilk çeyreğinde görmeye başlayacağını belirtti. Yılmaz, müşterilerin erişim hızının artışına ilişkin hiçbir ücret ödemeyeceğini vurgulayarak şunları söyledi: "Yüksek veri trafiğine sahip sitelerin içeriğini Türkiye'de Akamai birlikte sunacak olmamız, internet altyapımızın çok daha verimli bir şekilde işlemesini sağlayacak. Sektörümüzün tüm paydaşlarına da büyük bir performans artışı getirecek. Bu şekilde internet ve sosyal ağlara erişim hızı iki katına kadar çıkacak. " Yılmaz, yurtdışındaki sunuculara ödenen erişim ücretiyle de ilgili de bilgi verdi. Yılmaz, bu gelişmenin Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaklarını vurgulayarak, "Aynı zamanda Türkiye'deki sunuculardaki içeriğe diğer ülkelerden gelecek taleple oluşacak veri trafiği de ekonomimiz için ek bir gelir kaynağı teşkil edecek" diye konuştu.
BULUT BİLİŞİMDE FIRSAT Akamai Kurucusu ve CEO'su Tom Leighton da, Türkiye'nin medya ve bulut bilişim servislerinin yaygınlaşması açısından ciddi fırsatlar sunduğunu söyledi. Leighton, "
Türk Telekom ile başlattığımız iş ortaklığı pazara yenilikçi servisler getirme, Türkiye'de ve bölgede iş yapan firmalara yardımcı olma noktasında iki şirkete de geniş ufuklar açacak
" diye konuştu.
Sabah gündeme getirmişti
Türkiye 'nin veri transferi açığının 2 milyar lira seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl SABAH'ın gündeme getirdiği bu açığın, Türk Telekom ve Akamai arasındaki bu anlaşmayla, kısmen azalacağı tahmin ediliyor. Anlaşmayla sosyal ağ ve video sitelerinin Türkiye'deymiş gibi, Türk şirketlerinin de yurtdışında barındırma hizmeti alıyormuş gibi hizmet vermesi sağlanıyor.
Facebook gibi sosyal ağlar ve YouTube benzeri video sitelerine erişim hızı 2 ila 2. 5 kat seviyesinde artacak.
Veri trafiği yüzünden yurtdışına yapılan ödemeler azalacak. Cari açık gibi veri açığı da düşecek.
Yeni girişimle Türk Telekom'dan hizmet alan Türkiye'deki içerik portalları, e-ticaret platformları, video ve medya siteleri, finans kurumları ile uluslararası hizmet sunan havayolu şirketlerinin yurtdışından erişim hızı artacak. Şirketlerin veri trafiği maliyetleri de azalacak.
Video siteleri ve Facebook uçacak.
Tıklanan linkler ve dosya indirme süreleri kısalacak. Mobil cihazlarda yazılım güncellemeler daha hızlı yapılacak.

Timur Sırt/Sabah

Kasım 2013

Emre Avşar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Best Buy, Electro World Derken Şimdi de Saturn Türkiye'den Çekiliyor!

Teknoloji perakendecisi Saturn'un mağazalarının Media Markt'a dönüştürülmesine karar verildi. Best Buy, Electro World derken bir dev marka daha Türkiye'den çekilmiş oldu.
Saturn'le ilgili karar Media Markt tarafından yapılan şu açıklamayla kamuoyuna duyuruldu:
"
Ortalama 3 bin 500 metrekare mağaza büyüklüklerimizle ürün kategorisindeki trendlere paralel olarak lokasyon seçimine karar veriyoruz. Dinamik organizasyon yapımızı devam ettirmek, şehrin içinde, kalbinde yer almak; ve Türkiye'de marka gücü ve tanınırlığı yüksek olan Media Markt'a daha fazla odaklanmak amacı ile Saturn mağazalarımızı Media Markt olarak değiştirme kararı almış bulunuyoruz.

Türkiye'de Media Markt'ın artan pazar payı ve marka bilinirliği göz önüne alındığında yılda bizi ziyaret eden 50 milyon müşterimize çoklu kanal stratejimizle de daha da yakın olacağız.

Saturn mağazalarının Media Markt olarak değiştirilmesi sonucu herhangi bir mağaza kapanması ve işten çıkarma operasyonu yaşanmayacaktır.

Müşterilerimize Saturn çatısı altında sunmuş olduğumuz tüm hizmetler ve geçmiş dönemde kazanılmış tüm haklar aynı şekilde Media Markt markası ile devam edecektir
. "

Kaynak: Sabah

Kasım 2013

Emre Avşar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Google'ın deniz ortasına inşa etmeye başladı üssün sırrı çözülüyor!

Google'ın iki ayrı lokasyonda, denizin ortasında inşaasına başladığı yapıların gizemi çözülüyor. Şirketin sözcüsü yaptığı açıklama ile birlikte bu sırrın ardında ne olduğunu açıkladı.
Hatırlayacağınız gibi Google'ın denizin ortasında gerçekleştirdiği bir inşaat projesi teknoloji dünyasına bomba gibi düşmüştü. Pek çok mecra şirketin suların içinde neden bir yapı inşaa ettiği ile ilgili varsayımlar yürütürken, Google'dan doyurucu bir açıklama gelmemişti. Tanıtılacak yepyeni bir teknolojiye hazırlık olarak yorumlanan bu çalışmanın perde arkası ise bugün belli oldu.
Google sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre San Francisco ve Portland'da yapılan bu inşaat çalışmasının sırrı oldukça basit. Projenin halen ilk aşamalarda olduğunu belirten sözcü, pek çok şeyin temelden değişebileceğini söylerken, denizlerin ortasındaki bu yapıların "yeni teknolojileri öğrenmek isteyenler için interaktif bir alan"a dönüşeceğini, açıkladı.
Benzeri bir açıklama geçtiğimiz günlerde San Francisco'lu TV kanalı KPIX 5 üzerinden gelmiş ve gizemli yapınınyüksek teknoloji ürünü bir tür show-room olacağı belirtilmişti. Tüm bu detaylara rağmen Google'dan dişe dokunur bir "detaylı açıklama" gelmedi.
teknokulis.com sitesinden alıntıdır.
Kasım 2013

Emre AvşarSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Kasım 2013

Emre Avşar bu yanıtı beğendi:

Yüksek gerilim hatlarında bulunan kırmızı-beyaz topların amacı nedir ve ne için kullanılmıştır?

Havacilik spect lerinde bulunun kirmizi - beyaz rengi tum havaalanlarindaki hava tarafindaki kucuk binalar da dikine kirmizi -beyaz renge boyanir.
Kasım 2013

Emre Avşar bu yanıtı beğendi:

Yüksek gerilim hatlarında bulunan kırmızı-beyaz topların amacı nedir ve ne için kullanılmıştır?

Bu küreler, yüksek binalarda yanıp sönen ışık mekanizması ile aynı görevi yapar. Alçak uçuş yapan helikopter, uçak vs. gibi hava araçlarının hatları görmesini sağmalak içindir.

Elektrik
Kasım 2013

Emre Avşar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Galaxy S3 için Android 4.3 uygulaması resmi olarak dağıtıma başladı

Samsung’un geçtiğimiz yılki “amiral gemisi” telefonları Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 telefonları 4. 1. 2 sürümünden sonra bir güncelleme alamamış ve Samsung bu konuda oldukça ciddi eleştirlere maruz kalmıştı. Samsung ise bir sürpriz yaparak bu cihazların 4. 2. X güncellemesi almadan direkt 4. 3 sürümüne geçeceği müjdesini vermişti.
Bu günlerde Android 4. 4′ün hangi telefonlara ne zaman geleceği konuşulurken 4. 3 güncellemesine sevinmek ne kadar doğru bilemiyorum. 4. 3 güncellemesini yaptıktan hemen sonra “peki 4. 4 gelecek mi” gibi bir soruyu sorabileceğinizi düşünerek hemen cevap vermek isterim. Değerli yazarımız Sayın Mustafa KILIÇ’ın yazısında belirttiği üzere Android 4. 4’e belki kavuşacaklar listesinde yer alan Note 2 ve S3′ten sadece Note 2 güncelleme alacak ve bu güncelleme de bu telefon için Samsung’un biz Note 2 kullanıcılarına yaptığı son iyilik olacak.
Şu anda sadece İrlanda için güncellemenin sunulduğunu belirtmekte fayda var. 931, 7 mega baytlık güncelleme dosyasnı buradan indirebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gerekenleri Sayın Mustafa KILIÇ’ın talimatları ile yapabilirsiniz. Talimatları bilmeyenler için aşağıya yazıyorum.
1- Buradan Odin3 v3. 09 sürümünü indirin.
2- Test sürümü ve Odin zip klasörlerinde yer alan dosyaları masaüstüne çıkarın. (veya iki dosyayı farklı klasörlere çıkarın)
3- Odin uygulamasını çalıştırın ve telefonu kapatarak Download moduna alın. (Ses Kısma + Home + Güç butonlarına basılı tutun)
4- Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. İlk defa bağlıyorsanız bir süre Driver’ların yüklenmesini bekleyin. Telefon ve Odin arasındaki bağlantı sağlandıktan sonra indirdiğiniz ROM klasöründeki dosyaları Odin üzerinde alt bölümde gösterildiği şekilde yerleştirin.
AP bölümüne; AP_I9300XXUGMJ9_1902166_REV00_user_low_ship.tar.md5 ekle
BL bölümüne; BL_I9300XXUGMJ9_1902166_REV00_user_low_ship.tar.md5 ekle
CP bölümüne; MODEM_I9300BUUGMJ3_REV02_REV04_CL1413323.tar.md5 ekle
CSC bölümüne; CSC_VFG_I9300VFGGMJ5_1986192_REV00_user_low_ship.tar.md5 ekle
Not: ROM tek parçadan oluşuyorsa AP bölümüne yerleştirilecek.
Not: Odin üzerinde re-partition bölümü işaretli olmayacak.
5- Start butonuna tıklayın ve ROM’un yüklenmesini bekleyin. Yükleme işlemi sonrası telefonun açılış ekranda kalması durumunda ise Recovery menüsünden “wipe/factory reset” uygulayın.
Not: Temiz bir kurum için her durumda “wipe/factory reset” işlemini uygulamanızı tavsiye ederiz.
Not 2: Yüklemeden kaynaklanan hatalardan sitemiz sorumlu değildir. EFS klasörünü mutlaka ama mutlaka yedek alınız.
andronova.net sitesinden alıntıdır.
Kasım 2013

Emre Avşar  yeni bir  gönderide  bulundu.

iPad mini 2 için kötü haberi Tim Cook verdi!

Olağan son çeyrek toplantısını gerçekleştiren Apple yetkilileri, yeni tanıtılan iPad Air ve Retina ekranlı iPad mini 2 hakkında da bazı açıklamalarda bulundu. Apple CEO'su Tim Cook, özellikle iPad Air için övgü dolu sözler söylerken, iPad mini 2 içinse kafaları karıştıran bir haber verdi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Tim Cook, iPad Air'in bugüne kadar yapılmış en iyi iPad olduğunu söylerken, satış beklentilerinin bir hayli yüksek olduğundan da bahsetti. "Bu yıl sonunda iPad Noel'i yaşayacağız" diyen Cook, Retina ekranıyla fanları büyük beklentiye sokan iPad mini 2 içinse, ilk etapta sınırlı stokla satışa sunacaklarından bahsetti. Apple CEO'su Tim Cook, iPad mini 2'nin çıkış tarihi ile ilgili soruları ise, "Kasım ayından sonra... " şeklinde yanıtladı. Sınırlı stok açıklamasının altında yatanın, Retina ekranların tedarikinde yaşanan sorunlar olduğu tahmin ediliyor.

Görünüşe göre, Retina ekranlı iPad mini 2'ye sahip olmak, başlangıçta çok da kolay olmayacak. . .
Kasım 2013

Emre Avşar bir yanıt verdi.

Özgüven sahibi çocuk yetiştirmenin yolları nelerdir?

Özgüven sahibi çocuk yetişmenin yolları bence fikrine saygı duymakla başlar her ortamda her konu da onun fikrine başvurmakla kendini ifade etmesine imkan tanımakla devam eder bazı konular belirli sorumluluklar verilebilir yaşına ve durumuna göre ona güvenildiğini ve istediğinde başarabileceği görür başarısızlık durumunda onu yargılamak yerine başarıyı nasıl yakalayacağını anlatmak da özgüven kazanılmasına fayda verir
Kasım 2013

Emre Avşar bir yanıt verdi.

Twitter'ın eğitsel kullanımına örnekler nelerdir?

Twitter Facebook gibi sosyal medya eğitsel olarak çok fazla bir katkı maalesef sağlamıyor. Bunun nedenleri herkese açık olduğu için daha doğru bir ifadeyle bir kişi çok fazla hesap açabildiği için aşırı bir kalabalıklaşma oluyor eee nerede çokluk orada b*kluk diye boşuna dememişler. Çok fazla gereksiz kişi ve sayfalar olduğu için aradan sağlamları seçmel zaman alıyor o yüzden tavsiyem ilgi duyduğun konuyla alakalı blog siteleri, internet siteleri bunun gibi şeyleri takip edebilirsin.
Kasım 2013

Emre Avşar bir yanıt verdi.

Şu anki eğitim sisteminde Fatih Projesi'nin önemi sizce nedir?

Proje esasında teknoloji ile eğitimi buluşmaya dayanıyor. Sizlerde takdir edersiniz ki 21. Yy teknoloji gelişmelerinin çok sürat ile yaşandığındı bir dönem ve bu teknoloji eğitimle buluşturmak hem okulların verimliliğini artıracak hem öğrencilerin çalışma azmini artıracak. Düşünün ki her şeyin internet üzerinden olduğu bir dünya da artık nesilleri defter ve kitap arasına sığdıramazsınız. Fatih projesi bu bağlamda önem arz eden bir proje. Fakat insanoğlu yapı itibariyle bazı iyilikleri suistimal edebiliyor veya gerektiği gibi kullanamıyor mesela benim de dahil olduğum büyük bir kesimin interneti verimli kullanamaması gibi. Dünya da eğitim sistemi revize edilebilirken bizim bunu bir türlü başaramamamız zaten eğitimde nerelerde olduğumuzu göstermeye yeterli. Öyle zannediyorum ki Fatih projesi ne zaman tam manasıyla rayına oturur işte o zaman eğitimde ciddi mesafe almış sayılırız.
Kasım 2013

Emre Avşar bir yanıt verdi.

Plan/Program yapmak ne kadar yararlı, her öğrencinin yapması gerekli mi? Gerekliyse neden?

Plan program kesinlikle önemli zamanı verimli kullanma için önemli en başta. Bizler genelde zamanımızı nasıl verimli kullanacağımızı bilmiyoruz. Mesela uyku düzenimiz yok yemeklerimizde düzen yok biraz karambole yaşıyoruz. Belirli bir düzen olması için bazı yerlerin oturmuş olması lazım mesela erken uyanılan bir gün ve erken saatte yapılan bir kahvaltı hem insanı zinde tutar hem gününü verimlendirir. Öğlen saatlerinde uyanıldığını varsayarsak günün yarısı gitmiş oluyor üstüne bide yemek yemekti uyku sersemliğinin üzerinden atılmasıydı derken akşamı buluyor ee o saatten sonra ne yapılabilir ki?? Herşeyi bir sıraya koymak ve o sırada yapmak kişiyi de rahatlatır işlerinin düzene girmesini de sağlar verimliliği de %40-%50 arttırır.
Kasım 2013

Emre Avşar bir yanıta alt yorum yaptı

Ama gördüğüm bütün samsung'larda birisi aradığı sırada dokunmatik kitleniyor bazen ve tuş kilidini açıp kapatmak gerekiyor
Senin telefonunda problem var.
Ekim 2013

Emre Avşarİsmet Acar kişisini takip etmeye başladı

İsmet Acar, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @acarfb

"Sevmek sevmekse, sevmek sevmemektir!" :)

Ekim 2013

Emre Avşar bir yanıt verdi.

Okurken yurtta mı kalmak mantıklıdır yoksa eve çıkmak mı?

Lise için yurtu tek geçerken üniversitede evi tek geçerim kesinlik... Herşeyi istediğin gibi dizayn edebilirsin yattığın odadan yemek yediğin odaya kadar
Ekim 2013

Emre Avşar bir yanıt verdi.

40 w holojen bir lamba aldım adaptörsüz nasıl çalışıyor?

Holojen gazlardan faydalanarak yapılan lambalardır. Lamba içerisinde bulunan gaz ısı etkisi ile uyarılarak ışıması sağlanır.

Bu lambalarda genelde ksenon, argo ve kripton kullanılır.

Arabalarda sıkça duyduğumuz xenon (zenon) farlar bu halojen lamba dediğimiz şeye örnek olarak verilebilir.
Daha Fazla