Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emre Devrim, 

Fitness Coach

Varsa bir sorunuz her türlü cevaplarız :D

Temmuz 2014

Emre DevrimEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Şubat 2014

Emre DevrimSimge Saraç kişisini takip etmeye başladı

Simge Saraç, Psikolog, @simgesarac

Şubat 2014

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Kilo problemi olanların egzersiz sürelerini nasıl hesaplamaları gerekir?

Egzersiz şiddetini belirlemede en önemli nokta doz-yanıt ilişkisidir. Doz, antrenmanın yükü olup üç ögesi vardır:

  1. Egzersizin şiddeti
  2. Süresi
  3. Sıklığı
Egzersiz programının etkili ve yararlı olabilmesi için belli bir eşik düzeyinin üstünde, buna karşılık maksimal sınırın altında olması gerekir. Bu dozu belirlemek için çeşitli yöntemler olmakla birlikte en pratik olanı nabız sayarak yapılan değerlendirmelerdir. Bu amaçla kullanılan başlıca iki yöntem vardır.

  1. Maksimal kalp atım sayısı yöntemi: Maksimal nabız sayısı = 220 - Yaş ± 10 formülüyle hesaplanmış bir değer olup, bulunan değerin yüzde kaçıyla egzersiz yapılacağı planlandıktan sonra egzersiz sırasında nabız kontrolü yapılmalıdır.
  2. Maksimal kalp atım sayısı yedeği yöntemi: Maksimal kalp sayısı yedeği = Maksimal nabız - istirahat nabzı formülüyle hesaplanır. Örneğin 50 yaşındaki bir kişiyi ele alalım. 50 yaş için maksimal nabız 174′dür. Bu kişinin istirahat nabzı 74 olsun. O halde maksimal nabız yedeği 174-74 = 100'dür. Kişinin 74 + 70 = 144. O halde bu kişinin yaptığı egzersiz, nabız 144'e çıkaracak şiddette olmalıdır.
Egzersiz şiddetinin en doğru değerlendirmesi ise metabolik kriterle, yani max VO2 tayiniyle yapılabilir. Egzersizin sıklığı ve süresi, birbiriyle yakından ilişkilidir.
Şubat 2014

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Crossfit hareketlerinin fit görünmeye çok yardımcı olduğunu duydum. Bu hareketler nelerdir ve evde yapılabilir mi?

Temelinde insan vücudunun sınırlarını zorlamak olan bu sistem, high volume training'in daha ilkel bir versiyonudur aslında. Standart, komplike fitness ekipmanları yerine, serbest ağırlık çalışmaları, barfiks, depar ve squat gibi egzersizlerin bir bütünüdür.

Patlayıcı kuvvet çalışmaları önemli bir kısmını kaplar. Vücut çok yüksek yoğunlukla ve sürekli farklı şekillerde vurulduğu için hızlı bir şekilde kas kütlesi elde etmeye uygundur. Uzman kontrolünde yapılmasını tavsiye ederim.
Şubat 2014

Emre Devrim bu yanıtı beğendi:

Vücut geliştirme cinsel sorunlara yol açar mı?

Cinsel sorunlar, sex gücü kişiden kişiye göre değişen faktörlerdir. Bunu etkileyen faktörler fizyolojik olabildiği gibi psikolojik de olabilir. Sportif aktivitelerin cinselliğe zararı olacağını düşünmek bilimsel desteği olmayan bir durumdur.

Hatta, sportif aktiviteler, vücut geliştirme ve fitness çalışmaları, vücut organlarını kuvvetlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, hormon faaliyetlerini olumlu yönde etkiler ve kişinin güven duygusunu artırır. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış fizyolojik etkilerdir. Birde psikolojik yönden destekleyiciliği bulunmaktadır. Aktivite esnasında salgılanan bir takım özel hormonlar, beyinde haz almayı sağlamaktadır. Kişinin kendine olan güvensizliğini giderir ve mutlu olmasını sağlar. Çünkü spor yapan kişi kendini daha estetik ve çekici hisseder. Cinsel hayatınızın istenen doyumda ve düzeyde artmasını sağlar.

Yapılan araştırmalarda, düzenli olarak egzersiz yapanların %45’inin rahatça cinsel istek duyarak tahrik olabilme derecelerini arttığını, %35’inin cinsel doyuma ulaşmada daha rahat oldukları saptanmıştır.

Vücut geliştirmek cinselliği negatif yönde etkilemez. Hatta daha da artırır. Ancak cinsellik vücut geliştirmeyi etkileyebilir. Çinde yapılan bir araştırmaya göre bir seksten sonra tekrar seks yapılmazsa testosteron seviyesi günden güne artmakta ancak 7. Günde azami noktasına ulaşıp tekrar normal seviyeye düşmektedir. Testosteron kas yapımını doğrudan etkiler. Bu nedenle normal bir spor düzeninde haftada 2-3 kez seks yapmak testosteron seviyelerinizi maksimumda tutar ve vücut geliştirmeye destek olur.

Kasım 2013

Emre DevrimÖzlem Yılmaz kişisini takip etmeye başladı

Özlem Yılmaz, Diyetisyen, @zlmylmz

Kasım 2013

Emre DevrimŞeker konu başlığını takip etmeye başladı.

Şeker

Şeker veya sakkaroz çoğu bitkinin bünyesinde bulunur. Fakat bünyesinde ekonomik olarak şeker elde edilebilecek kadar şeker bulunduran iki bi...

Kasım 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Şöyle açıklayayım; hapın özellik bakımından herhangi bir kaybı olmaz kırınca. Ama hapın sert bir yapısı olduğundan kırıldığında bir tarafı keskinleşebiliyor bu açıdan dikkat edilmeli soluk borusuna zarar verebilir. Bir de kırılınca damakta o kötü tadını bırakıyor :)
Kasım 2013

Emre DevrimEgzersiz konu başlığını takip etmeye başladı.

Egzersiz

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2013

Emre Devrim bu yanıtı beğendi:

Vücudun her bölgesinin sıcaklığı aynı mıdır?

Hayır, aynı değildir. Vücudun sıcaklık mekanizması klimaya benzer bir mekanizmadır. Bütün klimalarda olduğu gibi deride de, önce dış sıcaklığın hissedilmesi, sonra otomatik çalışan termostatların prensibine benzer şekilde ısı üretilmesi, vücut içi ısısı aşırı yükselmişse, soğutulma işlemine geçilmesi gerekir. Bu iş için deriye; sıcak ve soğuk alıcıları yanında, çeşitli ağrı ve acıların da algılanması için, 4 milyon serbest sinir ucu yerleştirilmiştir. İnsan derisinin her santimetresinde ortalama 150 adet serbest sinir ucu mevcuttur. Bu serbest sinir uçlarının az bir kısmı, sıcaklık ve soğuk hissini; büyük bir kısmı da, ağrı duyusunu algılamak üzere bulunur.

Derinin maruz kaldığı sıcaklıkların hissedilmesinde, belli eşik sınırlar vardır. Bu sınırlar aşıldığında "oradan uzaklaşılması gerektiğine dair" uyarı anlamında bir ağrı belirir. İnsanın normal deri sıcaklığı, 31–36 °C arasındadır; herhangi bir rahatsızlığın hissedilmediği bu sıcaklığa nötr sıcaklık denir. Sıcak alıcılarının hissetme sınırları 36–45 °C arasındadır, 45 °C'nin üzerinde yanmaya bağlı ağrı hissi oluşur. Soğuk alıcılarının normal hissetme sahası 31–17 °C arasındadır; 17 °C'nin altında soğuk acısı hissedilmeye başlanır. 45 °C'nin üzerinde, soğuk reseptörlerinin de sıcaklık hissi olarak uyartı vermesi, paradoks gibi görülebilecek bir durumdur.

Soğuk ve sıcak alıcıları insan vücudunun farklı yerlerine yerleştirilmiştir ve mevcut ısıya göre olması gereken sıcaklıkların korunması için değişken değerlere sahiptirler.
Anatomi

Pratik olarak normal vücut ısısı 37°C'dir. Vücudun çeşitli bölümleri farklı sıcaklıkta olup bölümler arasındaki sıcaklık farklarının büyüklüğü ortam ısısına göre değişir. Kollar,bacaklar,eller ve ayaklar genellikle vücudun diğer bölümlerine göre daha soğuktur. Makattan alınan ısı ağızdan alınan ısıdan 0,6°C kadar daha yüksektir. Makattan alınan ısı vücudun iç bölgesinin sıcaklığını en iyi biçimde temsil eder ve ortamın sıcaklığından en az derecede etkilenir. Erkeklerde scrotum sıcaklığı duyarlı bir şekilde 32°C'de tutulur. Kadınlarda yumurtlama zamanı vücut ısısında artış meydana gelir. İnsanlarda en düşük sıcaklık sabah 6’da en yüksek sıcaklık ise akşam üstü görülür.
Ekim 2013

Emre DevrimSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Ekim 2013

Emre DevrimYemek konu başlığını takip etmeye başladı.

Yemek

Gıda, yemek veya yiyecek, canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli maddelerdir. Yaratıldıktan beri insanlar, hayvanları avl...

Ekim 2013

Emre DevrimBurçak Yılmaz kişisini takip etmeye başladı

Burçak Yılmaz, Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi, @burcaktarlasi

İnsanlarla olan münasebetin ateşle olan münasebetin gibi olsun. Çok yaklaşma yanarsın. Çok uzaklaşma donarsın. ( SADİ ŞİRAZİ )

Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Erkek için en iyi karın kası egzersizi hangisidir?

Bayan Erkek fark etmez bence en iyisi Crunch!
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Zayıf insanlar için vücut geliştirme egzersizleri nasıldır?

Sanırım sıkıcı. 2, 5 - 3 kg luk dumbellarla takılmak pek eğlenceli olmasa gerek : )
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Beyaz kas nedir? Vücudumuzda görevi nedir?

Tip 2B Kaslar: Beyaz renklidirler, bu adale lifleri tamamı ile anaerobiktirler ve enerjilerini glikozu ATP’ye dönüştürerek elde ederler, çabuk kasılırlar ve yorulurlar, dinlenmeye ihtiyaçları vardır ancak bütün kas iplikçiği türleri içinde en yüksek hıza ve kuvvete sahip olanlardır.
Ekim 2013

Emre DevrimEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Ekim 2013

Emre DevrimFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Ekim 2013

Emre DevrimKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Daha Fazla