Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emre Devrim,

Fitness Coach

Varsa bir sorunuz her türlü cevaplarız :D

Şubat 2014

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Kilo problemi olanların egzersiz sürelerini nasıl hesaplamaları gerekir?

Egzersiz şiddetini belirlemede en önemli nokta doz-yanıt ilişkisidir. Doz, antrenmanın yükü olup üç ögesi vardır:

  1. Egzersizin şiddeti
  2. Süresi
  3. Sıklığı
Egzersiz programının etkili ve yararlı olabilmesi için belli bir eşik düzeyinin üstünde, buna karşılık maksimal sınırın altında olması gerekir. Bu dozu belirlemek için çeşitli yöntemler olmakla birlikte en pratik olanı nabız sayarak yapılan değerlendirmelerdir. Bu amaçla kullanılan başlıca iki yöntem vardır.

  1. Maksimal kalp atım sayısı yöntemi: Maksimal nabız sayısı = 220 - Yaş ± 10 formülüyle hesaplanmış bir değer olup, bulunan değerin yüzde kaçıyla egzersiz yapılacağı planlandıktan sonra egzersiz sırasında nabız kontrolü yapılmalıdır.
  2. Maksimal kalp atım sayısı yedeği yöntemi: Maksimal kalp sayısı yedeği = Maksimal nabız - istirahat nabzı formülüyle hesaplanır. Örneğin 50 yaşındaki bir kişiyi ele alalım. 50 yaş için maksimal nabız 174′dür. Bu kişinin istirahat nabzı 74 olsun. O halde maksimal nabız yedeği 174-74 = 100'dür. Kişinin 74 + 70 = 144. O halde bu kişinin yaptığı egzersiz, nabız 144'e çıkaracak şiddette olmalıdır.
Egzersiz şiddetinin en doğru değerlendirmesi ise metabolik kriterle, yani max VO2 tayiniyle yapılabilir. Egzersizin sıklığı ve süresi, birbiriyle yakından ilişkilidir.
Şubat 2014

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Crossfit hareketlerinin fit görünmeye çok yardımcı olduğunu duydum. Bu hareketler nelerdir ve evde yapılabilir mi?

Temelinde insan vücudunun sınırlarını zorlamak olan bu sistem, high volume training'in daha ilkel bir versiyonudur aslında. Standart, komplike fitness ekipmanları yerine, serbest ağırlık çalışmaları, barfiks, depar ve squat gibi egzersizlerin bir bütünüdür.

Patlayıcı kuvvet çalışmaları önemli bir kısmını kaplar. Vücut çok yüksek yoğunlukla ve sürekli farklı şekillerde vurulduğu için hızlı bir şekilde kas kütlesi elde etmeye uygundur. Uzman kontrolünde yapılmasını tavsiye ederim.
Kasım 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Şöyle açıklayayım; hapın özellik bakımından herhangi bir kaybı olmaz kırınca. Ama hapın sert bir yapısı olduğundan kırıldığında bir tarafı keskinleşebiliyor bu açıdan dikkat edilmeli soluk borusuna zarar verebilir. Bir de kırılınca damakta o kötü tadını bırakıyor :)
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Zayıf insanlar için vücut geliştirme egzersizleri nasıldır?

Sanırım sıkıcı. 2, 5 - 3 kg luk dumbellarla takılmak pek eğlenceli olmasa gerek : )
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Beyaz kas nedir? Vücudumuzda görevi nedir?

Tip 2B Kaslar: Beyaz renklidirler, bu adale lifleri tamamı ile anaerobiktirler ve enerjilerini glikozu ATP’ye dönüştürerek elde ederler, çabuk kasılırlar ve yorulurlar, dinlenmeye ihtiyaçları vardır ancak bütün kas iplikçiği türleri içinde en yüksek hıza ve kuvvete sahip olanlardır.
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Protein tozlarının zararları nelerdir?

Her şeyden önce söyleyelim ki, whey (protein) tonla tüketilen alkolle, abur cuburla kıyas bile kabul etmeyecek sağlıklı bir gıda takviyesidir. Zararını keşfetmek için yapılan araştırmalarda, kısa süreli kullanımında sağlığa herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Bununla birlikte bazı tüketicilerde sindirim rahatsızlıkları kayda geçmiştir, bunlar: gaz, şişlik, yorgunluk, başağrısı, kramplar. Konsantre whey kullananlardaki gaz şikâyetleri daha fazla olmuştur. Yine de bu konuda yeterli araştırma yoktur ve whey'in bu durumunun kişilerden kaynaklı sıradan bir gıda toleranssızlığı olduğu düşünülmektedir. Whey doğal kaynaklardan elde edilse de ne olursa olsun sonuçta işlenmiş bir besin maddesidir, neredeyse kana doğrudan karışan bir proteindir. Doğal, alıştığımız kaynaklara benzemez. Lif falan içermez. Bu gibi sebepler whey’i fazla ve sürekli kullanmamak için ileri sürülebilir.
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Vücut geliştirmek için spor salonuna gidiyorum fakat yumurta yemiyorum. Yumurta yemek çok gerekli mi? Olmasa da olur mu?

Yumurta yemezsen olmaz diye bir kural yok. Bir çok vejeteryan sporcu var ve hiç bir hayvansal gıda takviyesi almadan spor yaptıklarını biliriz. Günlük protein açığını kapattığın sürece sıkıntı yok.
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Evde şınav ve mekik çekerek fit bir vücuda sahip olabilir miyiz?

+100 kg bir kişiyseniz zor, hem de çok zor. Ama 65-70+kg birisiyseniz eğer sürekli şınav mekik yaptığınızda göğüs, omuz, karın kaslarında gelişim olacaktır. Ama o da bir yere kadar, vücut buna uyum sağlayacak ve gelişme bir yerde takılacaktır...
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Çektiğim barfiks sayısını artırmak için ne gibi egzersizler yapmalıyım?

Aktif spor yapıyorsanız sırt omuz ve merkez bölgesi kaslarınızı kuvvetlendirmeniz gerekiyor. Bunun haricinde kimse barfikse yapıştığında çatır çatır barfiks çekemez : ) ilk başlarda 2-3 yaparsınız ilerleyen dönemlerde çalışma planınıza bağlı olarak çok daha fazla tekrar yapabilirsiniz.
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Yağ yakıcılar zararlı mıdır?

Sorun şu ki, (piyasadaki hiçbir işe yaramayan para tuzaklarından olmasa ve gerçekten etkisi olsa bile) yağ yakıcı ve benzeri hiçbir ürün, sadece onlara bel bağladıysanız sizi hiçbir yere ulaştırmaz. Doğru beslenme ve düzenli diyet yağ yakım savaşınızın en ama en önemli parçasıdır. Bilinçli, düzenli ve doğru egzersiz yapmak ve aldığınız günlük kaloriyi düşürmek de bu yağ yakım savaşının en önemli cephesidir. Yağ yakıcılar, sporcu destek ürünleri gibi, sonuca ulaşmanızda sadece birer destekleyicidir ve ancak doğru yolda giderseniz sizi destekleyebilirler. Başka bir deyişle, Sumo güreşçisi gibi yiyip yiyip sonra da bir yağ yakıcı aldığınızda tüm aldığınız kaloriyi yok edeceğinizi sanıyorsanız feci şekilde yanılıyorsunuz. Bu iş öyle olmuyor! . .
Ekim 2013

Emre Devrim bir yanıt verdi.

Fitnessa yeni başlayanlar ilk hangi kaslara ağırlık vermelidir?

Yeni de başlansa, uzun dönemde yapılsa ''öncelikli kas'' diye bir şey yoktur. Çünkü bu mantıkla devam eden sporcularda bir süre sonra Bacak, Trapez, Calf, Ön kol eksikliği göze çarpıyor. Tüm kaslara gerekilen özeni göstermeliyiz vücudumuz sadece göğüs, biceps, kanattan oluşmuyor.

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler