Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski Inploider,

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Microsoft .NET Framework teknolojileri ile uygulama geliştirme.

Şubat 2014

Eski Inploider

Faizsiz bankacılıkta katılma hesabından cari hesaba para transferi işleminde 'Katılma hesabından ilk iş gününe kadar işlem yapılamamaktadır' mesajı ne anlama gelmektedir?

Aslında katılma hesabının da fonksiyonel olarak vadeli hesaptan bir farkı yoktur. Katılma hesabı açılırken de bir vade belirlenir ve o vadeye kadar hesaba para giriş çıkışı yapamazsınız, tıpkı vadeli mevduatta olduğu gibi. Bazı katılım bankalarının buna imkan veren hesap ürünleri mevcuttur ancak onlar da belli limitler dahilindedir ve yine bazı işlem gün sayıları ile kısıtlanmıştır.
 • 1 Yanıt
Şubat 2014

Eski Inploider

Windows denetim masasındaki mikrofon ayarlarından en iyi nasıl faydalanabiliriz?

Okudum, adı üstünde mikrofonun sesini arttırıyormuş, çok açınca da sesi bozuyormuş, sanırım bir gain ayarı ya da ön amfinin yükseltmesi istenen miktar.
(rapmusic.com/threads/what-does-mic-boost... )
Bir de ekranların Türkçesine de bak istersen, Türkçede mikrofon bası yazmışlar :)
Mikrofon

Bu ekranda da sesin çözünürlüğü seçiliyor, daha iyi çözünürlük daha iyi kalite oluyor tabii ama zaten en düşük kalite CD kalitesi de müzik için standart. Hangi çözünürlük kayıt edilirse edilsin, müzik sonunda CD kalitesine düşürülüyor ve kulağın da daha fazlasını duymadığı söyleniyor. Yüksek çözünürlük yüksek data boyutu da oluyor sonuçta.
Mikrofon
 • 2 Yanıt
Şubat 2014

Eski Inploider

Bilgisayarımda ses kaydı yaparken donanım sesi de karışıyor bunu azaltabilir miyiz ?

 • En iyi çözüm uzun bir monitör kablosu ile bağlanmış bir monitör ve bilgisayarın başka bir odada durması, fare ve klavye de ya uzun menzilli kablosuz olmalı ya da uzatma kablolarıyla kullanılacaklardır.
 • İkinci çözüm çözüm için desktop kullanmalısınız... İçine yalıtım olan kalın aluminyum kasalar var, onlar donanımın sesini azaltabiliyor. (O kasalardan her gidişimde bakıyorum ama büyük bilgisayar marketlerinde Türkiye'de hiç görmedim)
 • ebay.de/itm/xigmatek-asgard-miditower-bl...
 • ebay.de/itm/leiser-multimedia-pc-i5-4x-3... gibi...
 • Üçüncü çözüm, en önermeyeceğim olacaktır ama yapılan kaydın noise reduction sanal aletiyle temizlenmesi. Bunun da aslında kalitelisini kullanmalısınız Cubase veya Cool Edit gibi programlardaki aletlerden biriyle kaydın başındaki sessiz kısımdaki fan sesini örnekleyip sadece o sesi sildirmelisiniz.
On board ses kullanıyorsanız kayıtta ne yazık ki her zaman bir makine gürültüsü oluyor. Ya extern ya da PCI bir ses kartı gerekir.
Mikrofon olarak da kardioit kondansatör kullanırsanız hem mikrofonun algı alanını bir miktar yönlendirebilirsiniz hem de kuvvetli sesin (sizin sesiniz) kayıtta fan sesine göre daha baskın çıkmasını sağlarsınız.. Yine de en iyisi bilgisayarın kayıt yapılan odada durmaması.
 • 1 Yanıt
Şubat 2014

Eski Inploider

Bilgisayarımda mikrofon için dışarıya çıkış verilmemiş sadece kulaklık çıkışı var. Harici mikrofon kullanılabilir mi?

Stereo Bluetooth Mikrofonlu Kulaklıklar var hem şık tasarımlı,
Bilgisayar
 • 3 Yanıt
Şubat 2014

Eski Inploider

Kilo problemi olanların egzersiz sürelerini nasıl hesaplamaları gerekir?

Egzersiz şiddetini belirlemede en önemli nokta doz-yanıt ilişkisidir. Doz, antrenmanın yükü olup üç ögesi vardır:

 1. Egzersizin şiddeti
 2. Süresi
 3. Sıklığı
Egzersiz programının etkili ve yararlı olabilmesi için belli bir eşik düzeyinin üstünde, buna karşılık maksimal sınırın altında olması gerekir. Bu dozu belirlemek için çeşitli yöntemler olmakla birlikte en pratik olanı nabız sayarak yapılan değerlendirmelerdir. Bu amaçla kullanılan başlıca iki yöntem vardır.

 1. Maksimal kalp atım sayısı yöntemi: Maksimal nabız sayısı = 220 - Yaş ± 10 formülüyle hesaplanmış bir değer olup, bulunan değerin yüzde kaçıyla egzersiz yapılacağı planlandıktan sonra egzersiz sırasında nabız kontrolü yapılmalıdır.
 2. Maksimal kalp atım sayısı yedeği yöntemi: Maksimal kalp sayısı yedeği = Maksimal nabız - istirahat nabzı formülüyle hesaplanır. Örneğin 50 yaşındaki bir kişiyi ele alalım. 50 yaş için maksimal nabız 174′dür. Bu kişinin istirahat nabzı 74 olsun. O halde maksimal nabız yedeği 174-74 = 100'dür. Kişinin 74 + 70 = 144. O halde bu kişinin yaptığı egzersiz, nabız 144'e çıkaracak şiddette olmalıdır.
Egzersiz şiddetinin en doğru değerlendirmesi ise metabolik kriterle, yani max VO2 tayiniyle yapılabilir. Egzersizin sıklığı ve süresi, birbiriyle yakından ilişkilidir.
 • 1 Yanıt
Şubat 2014

Eski Inploider

Alan adı transfer işlemi nasıl gerçekleşir ?

Alan adınızın bitiş tarihi önemli bu durumda, transfer işlemi 5-7 gün sürebiliyor, alan adı bitiş tarihinizin en az 15-20 gün süresi olmasına dikkat edin, İkinci en önemli unsur ise alan adı alırken ki kayıt olduğunuz mail adresi, eğer kullanılabilir bir mail mail adresi girmediyseniz aldığınız kayıtçı firmaya başvurup yeni mail adresinizi giriniz çünkü bu mail adresine onay maili gelecek maili onaylamas iseniz transfer gerçekleşmez, Gelelim transfer işleminin başlatılmasına, alan adı aldığınız firmadan transfer işlemi için EPP kodu almanız gerekiyor ve transfer edeceğiniz firmaya bu kodu iletmeniz yeterli olacaktır, yukarıdaki yazdığım unsurlara dikkat ederseniz transfer işleminiz 5-7 sürede taransfer olmuş olacaktır, son olarak düşük bir ihtimalle bir unsur daha var oda bazı firmalar sizin isteiğiniz dışında bilgilerinizi gizleyebiliyor, transfer işleminde bu bilgilerin açık olması gerekir, zaten transfer edeceğiniz firma size bu durumu iletir, sizde daha önce aldığınız yerden durumu bildirir açtırırsınız,
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

Windows 8.1 sürümlerinin, sürüm adı ve türlerinin anlamları nelerdir?

Windows sürümlerinde ve Microsoft'un diğer yazılım ürünlerinde genellikle benzer biçimde adlandırmalar yapılıyor. Bunlar bazı temel özellik ve işlevsellik farklarını temsil eden işaretler.

Örneğin Windows için VL ve N şu anlamları taşır:
VL = Volume License instead of retail product key
N = Without Windows Media Player (WMP) .

Daha kapsamlı olarak ise şu şekilde:

 1. Windows 8 with Apps 32-bit: 32-bit işlemciler için varsayılan sürüm.
 2. Windows 8 with Apps 64-bit: 64-bit işlemciler için varsayılan sürüm.
 3. Windows 8 Debug/Checked Build 32-bit/64-bit: Debug/Checked versiyonu aygıt sürücülerini debug etmek için kullanılır. Versiyon içinde run-time hata kontrolü bileşenleri bulunuyor: msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardwa...
 4. Windows 8 SDK 32/64-bit: Bu sadece Windows 8 SDK (Software Development Kit) içerir.
 5. Windows 8 Symbols 32-bit/64-bit: Genellikle hiç ihtiyaç duyulmayan bir versiyon (en.wikipedia.org/wiki/Debug_symbol)
 6. Windows 8 Symbols Debug/Checked Build 32-bit/64-bit: Bu da 5 numara ile aynı ama Checked versiyonu.
 7. Windows 8 WDF Co-installer 32/64-bit: Yüksek ihtimalle sürücü geliştirme ile ilgili bir sürüm (Windows Driver Foundation: en.wikipedia.org/wiki/Windows_Driver_Fo... ) .
 8. Windows 8 WDK 32/64-bit: 7 numara ile aynı ancak Windows Driver Kit içerir (en.wikipedia.org/wiki/WDK) .
 9. Windows Hardware Certification Kit 32/64-bit: Donanım sertifikasyonu için gerekli işlemleri içerir.

Debug/Checked ile ilgili bir bilgi: answers.microsoft.com/en-us/windows/foru...

Tüm Windows versiyonlarının listesi: en.wikipedia.org/wiki/List_of_Microsoft...
Tüm Windows 8. 1 sürümleri: msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/d... .
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

Hazır CMS sistemlerinde 'slug' ve 'permalink' anlamları ve farkları nelerdir?

Permalink bir yazıya işaret eden URL'dir (internet adresi, link, anchor). Slug ise bir yazıyı veya nesneyi işaret eden ve Latin1 karakterlerden oluşan katardır (dize, string).

Permalink: adres.com/abcdef
Slug: abcdef
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

Ücretsiz ekran kaydetme programları nelerdir?

Bu konuda çok program denedim. En güzeli BB FlashBack. Deneyin.
NOT: Bunu yapan online site de var, evet!
screencast-o-matic.com
screenr.com
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

Google Apps ücretli mi oldu?

Evet, Google Apps artık ücretli. Kullanıcı başına fiyatlandırmaları aylık 5 dolar şu anda (google.com/enterprise/apps/business/pric...). Eski kullanıcılar ücretsiz olarak kısıtlı şekilde kullanmaya devam ediyor ancak yeni üyelikler ücretli. Buna benzer hizmet için Windows Custom Domains veya Yandex Kurumsal kullanabilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

2014 yılının etohum 15 girişimi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Yatırım alan girişimleri yerinde dinledim. Bazı projeleri önceden duymuş ve biliyor idim. Girişimlerin çoğu önceden yapılmış projelerin replikası/uyarlaması olarak ortaya çıkmış. Etohum'dan destek alan projeler bir ölçüde hayata geçmiş projeler olduğundan ortada risk sermayesi kavramını tanımlayan senaryolar çok az. Yatırımcı için durum en yüksek faiz veren bankaya para yatırmak kadar basit bir ikilem. Bu sebeple şapkadan tavşan çıkaracak girişimlerden çok, birçok benzeri olan girişimler destek alabiliyor.
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

İstanbul'dan Ankara'ya otobüs ile seyahat için hangi firmayı önerirsiniz?

 • Pamukkale Turizm
 • Kamil Koç
 • Nilüfer Turizm
 • Metro Turizm
 • Varan Turizm
Bilet fiyatları otobüs özelliklerine göre değişkenlik gösterdiğinden kesin bir fiyat söyleyemeyiz fakat 25 ile 50 tl arasında otobüs özelliklerine göre değişmektedir.
 • 3 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

Telefona gelen tehdit ve hakaret smsleri için nasıl bir hukuki yol izlemeliyim?

Telefona telesekreter koyup oraya konuşmasını sağlamalısın. Sesi sakın kaydetme bu yasal değil. Savcılığa gidip bir dilekçe ver ve eğer şahitin varsa onu da yanında götür. Eğer insiyatifli bir savcıya denk gelirsen şikayetini ciddiye alıp davanın üstünde duracaktır. Eğer gerçekten olay ciddiyse ve avukata kadar gitmeyi düşünüyorsan. Savcılık ilk makamdır. Şikayet dilekçenle telefonla ikaz edileceklerdir. Devam ederlerse ikinci dilekçeyi verip daha derin hukuka intikal etmen şart olacaktır ne yazık ki...
 • 4 Yanıt
Ocak 2014

Eski Inploider

Garanti kapsamında servise verdiğim ürünü talep edilen ücretten dolayı yaptırmadım ancak teslim alırken ürün ekranında kırıklar fark ettim. Tüketici haklarım nelerdir?

Emre bey tüketici olarak siz firmadan telefonun camının değişimini , camın değişimiyle düzelmeyecek bir durumsa telefonun sıfırını , o da mümkün değilse bir üst modelini talep edebilirsiniz. Eğer talebiniz karşılıksız kalırsa firmayı dava da edebilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Aralık 2013

Eski Inploider

Youtube videoları toplu olarak nasıl indirilir?

Aşağıdaki programlarla bunu yapabilirsiniz.
 • 1 Yanıt
Aralık 2013

Eski Inploider

API kullanımları ile ilgili eğitim veren siteler nelerdir?

CodeCademy.com 'un bu konuda yaptığı çalışmayı çok beğeniyorum

codecademy.com/tracks/apis
 • 2 Yanıt
Aralık 2013

Eski Inploider

HTML5 öğrenmek için hangi kaynakları önerirsiniz?

Şu kaynağa bir göz atmanızı öneririm > w3schools.com/html/html5_intro.asp
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster