Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

Kurumsal şirketler daha çok hangi mobil platformlar için uygulama üretiyorlar?

Genelde iki platform öncelik tercihleri oluyor. Kurumsal şirketler iOS/Android platformlarına uygulama üretiyor ya da ürettiriyorlar. Windows'un bu tercihler arasına girememesi tabi ki cihaz sayısının az olmasından dolayı. Genelde seçimler sadece bir platformda çıkmayı da içerebiliyor. Örneğin, daha önceki görüşmelerimden yola çıkarak saha uygulaması yazdırmak isteyen şirketler sadece Android işletim sisteminde uygulama yazdırmak istiyorlar. Çünkü bu noktada cihaz maliyeti iOS işletim sistemi kullanan cihazlara göre daha düşük çıkıyor.
Mayıs 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

Türkiye'de en fazla kullanılan mobil işletim sistemi iOS mu yoksa Android mi?

En fazla kullanılan mobil işletim sistemi Android. Fakat bunu şöyle düşünmek gerek Android işletim sistemini kullanan bir çok firma var ve çok ucuz fiyatlara donanımsal yetenekleri kısıtlı cihazlarda mevcut. Bu faktörler Android sayısının daha çok olmasını normal kılıyor. Bir Apple aşığı olarak bu açıklamayı yapmam gerekti :). İOS işletim sistemi tasarımı ve kullanım kolaylığı ile Android den çok daha iyi.
Nisan 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

Android için oyun yapmak istiyorum. Hangi programlara ihtiyacım olacak?

Merhabalar,

Eğer oyun geliştirme olayına Unity ile başlarsanız. Bu size yaptığınız oyunu hem Android hem de iOS platformuna yayınlamanızı sağlayacaktır. Unity C#, Javascript dillerini de desteklemekte. Eğer ciddi ciddi oyun geliştirme olayına girmek istiyorsanız, Unity en iyi adres...
Nisan 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

DevExtreme ile ilgili türkçe kaynaklar nereden bulabilirim?

Merhabalar,

DevExtreme için henüz pek türkçe kaynak yok hatta hiç yok bile denebilir. Ama youtube.com/user/developerexpress hesabına abone olup tutorialları takip edebilirsiniz. Benim fikrim eğer mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız bunu native diller ile yapmalısınız.
Şubat 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Sakız çiğnemek dişlerimiz için sağlıklı mıdır? Sağlıklı ise ne tür sakız tercih etmeliyiz?

Çiğnenen sakızın şeker içerip içermemesine göre ayrılır. Eğer şekerli sakız çiğniyorsanız dişleriniz için sağlıklı değildir. Ancak şekersiz sakızın yararı olabilir.
Dişlerde var olan bakteriler, dişlerin arasındaki artıklarla beslenirler. Şekerli sakızın bıraktığı şekerle de beslenebilirler. Dişlerde asit üretirler ve çürümeye neden olurlar. Bununla mücadele eden ise tükürük salgısıdır. Tükürük salgısı asitleri yıkar. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısının artıracağı için bakterilerle mücadeleyi de artırmış oluruz.

Diş


 • Şekersiz sakız, plakların ve çürüklerin oluşumunu engeller.
 • Diş minesinde mineral bozukluklarını onarır.
 • Diş lekelerinin oluşumunu önler, olanları azaltır.
 • Sağlıklı bir ağız için yararlıdır. Sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücut demektir. Bir çok bakteri ağız yoluyla bulaşır. Buna engel olmaya yardımcıdır.
 • Nefesin ferah olmasına da yardımcıdır.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

iOS mobil işletim sistemin 6.1 versiyonu ile gelen özellikler nelerdir?

Daha fazla operator icin LTE destegi saglandi.iTunes match aboneleri artik iCloud dan parcalari tek tek indirebilecekler,reklam taniticisini sifirlamak icin yeni bir buton eklendi.
Ocak 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Sadece mutsuz mu yoksa depresyonda mı olduğumuzu nasıl anlayabiliriz?

Belirtiler DSM-4 kriterlerine göre asagidaki gibi seyrediyorsa depresyonda oldugumuz düşünülebilir. Depresyon varsa mutlaka tedavi edilmelidir:

İki haftalık bir dönem sırasında , daha önceki işlevsellik düzeyinde bir değişiklik olması ile birlikte aşağıdaki semptomlardan beşinin (yada daha fazlasının) bulunmuş olması ; semptomlardan en az birinin ya depressif duygudurum ya da ilgi kaybı ya da artık zevk alamama olması gerekir.
1- Hemen her gün, yaklaşık gün boyu süren depressif duygu durum,
2- Hemen her gün, yaklaşık gün boyu süren, tüm etkinliklere karşı (yada çoğuna) ilgide belirgin azalma ya da artık bunlardan eskisi gibi zevk alamaması,
3- Kilo alımı ya da kilo kaybı,
4- Hemen her gün, insomnia (uykusuzluk) ya da hipersomnia (aşırı uyku) olması,
5- Hemen her gün, psikomotor ajitasyon ya da retardasyonun olması,
6- Hemen her gün, yorgunluk-bitkinlik ya da enerji kaybının olması,
7- Hemen her gün, değersizlik, aşırı ya da uygun olmayan suçluluk duygularının olması,
8- Hemen her gün, düşünme ya da düşüncelerini belirli bir konu üzerinde yoğunlaştırma yetisinin azalması ya da karasızlık,
9- Yineleyen ölüm düşünceleri, yineleyen intihar etme düşünceleri ve intihar etmeye yönelik tasarılarının olması.
Ocak 2013

Emre KoçİOS Development konu başlığını takip etmeye başladı.

İOS Development

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2013

Emre KoçHakan kişisini takip etmeye başladı

Hakan, Bütçe Uzmanı, @hakkan

Son 700 yıldır yok edilmeye çalışılan bir beyaz Türk. Genetically Anarchist.

Ocak 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Beyin epifizinin görevi nedir?

Beyin epifizi, kafatasının üst bölümünde yer alan beyin zarıyla örtülü olan duyum ve bilinç merkezlerinin bulunduğu yerdir. Mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir.


 • Epifizin en önemli görevi melatonin salgılamaktır. Melatonin sadece karanlıkta salgılanır.
 • Melatonin, doğrudan uykuyu etkiler. Uyuma-uyanık kalma süresini belirler.
 • Melatonin sayesinde beyiz epifizi etkin kılınır.
 • Beyin epifizinin 3. göz olduğu iddia edilmektedir. Yapısal olarak da göze benzer ancak temel bir fark vardır. Gözler ışık olduğu zaman devreye girer ve çalışır, epifiz ise karanlık durumdayken işlev gösterir.
Epifiz bezi (pineal gland)

İnsan Anatomisi
 • Epifiz bezi sodyum floridi çeker. Buda epifizin kireçlenmesi ve vücuttaki tüm hormonal işlemlerin dengelenmesine yardımcı olur.
Ocak 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Web ve mobil için konum bazlı uygulama yaparken nelere ihtiyaç vardır? Nasıl yapılır?

Ben de bir windows phone uygulama geliştiricisi olarak olayın senaryosundan bahsetmek istiyorum. Bu senaryo her telefon için geçerlidir. İster iOS, ister android, ister windows phone, ister blackberry.

Aslında @emrekoc güzel anlatmış. Dediği gibi öncelikle ihtiyacınıza bağlı olarak türlü şeyler gerekebilir.

Ama temelde şunlar bilinmelidir.

Mobil cihazlar size Latitude - Longitude (Enlem - Boylam) bilgilerini verirler. Direkt olarak adres bilgisini vermezler. Sizin eğer string bir adres ile işiniz var ise gelen bu latitude longitude değerlerini google, bing gibi arkadaşların bize sunduğu web servisleri aracılığıyla çok basit bir biçimde adrese çevirebilirsiniz.

Bunun haricinde örneğin kullanıcının günlük verilerini toplama gibi bir uygulama geliştirecekseniz, yukarda bashedilenlere ek olarak sizin database e girmeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak bilmeniz gereken telefonun size anlık enlem boylamını sağladığı, gerisinin de sizin yaratıcılığınıza kalmış olduğudur. :)
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Web ve mobil için konum bazlı uygulama yaparken nelere ihtiyaç vardır? Nasıl yapılır?

Sorunuzun mobil kısmının iOS tarafını cevaplandırabilirim.Öncelikle ihtiyaç, ne yapmak istediğinize bağlı.Örneğin, uygulamanızın kullanıcılarının konum hareketlerini harita üzerinde göstermek istiyorsanız işin içine database de girer.Ya da kullanıcının konumun bilgisini alıp sadece bir adres sorgulama yapacak iseniz başka ihtiyaçlar doğurabilir.

iOS'da konum bazlı uygulama yapmak istediğinizde CoreLocation frameworkü kullanılır. Bu framework'ü import edip daha sonra CLLocationManager classından bir nesne türetilir. CLLocationManagerDelegate çağırılır.

@interface className : UIViewContrller<CLLocationManagerDelegate>
{
CLLocationManager*locationManagerr;
}

CLLocationManagerDelegate'i çağırdığınız classin .m tarafina şu method eklenir.

(void) locationManager : (CLLocationManager *) 
manager didUpdateToLocation : (CLLocation*)
newLocation fromLocation : (CLLocation*)
oldLocation
{
//Nslog(@"%f",newLocation.coordinate.latitude);
}


Bu method içerisine yine sizin belirlediğiniz aralıklarda yeni location bilgisi düşer. Tabi bu methodun çalışması için şu kodları da eklemeniz gerekli:

(void) viewDidLoad
{
locationManager=[[CLLocationManager alloc]init];
locationMagener.delegate = self ;
}


Faydalı olur umarım.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Geliştirilmiş bir uygulama apple store ve android store'a ne kadar zamanda yüklenir?

Android hakkinda bir bilgim yok. AppStore a uygulama yuklediginizde maximum 7 gunluk bir kontrol suresi vardir.Bu sure icinde kontrol edilir ve uygulama yayin kurallarina aykiri bir sey gorulmedigi takdirde kabul edilir.
Not: Uygulamaniz 20 mb astiginda 3g uzerinden indirilemez.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıta alt yorum yaptı

@halilertekin denemekte fayda var üstad. Daha önce bende karşılaştım o problem ile flashta değil mobilde bu şekilde çözüme ulaştım.
Turkce karakter iceren taglariniza cdata ekleyerek bu sorunu cozebilirsiniz.Ornegin:
<isim><![ CDATA[üçşİğ]]>
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

XML'de Türkçe karakter sorunu nasıl çözülür ?

Turkce karakter iceren taglariniza cdata ekleyerek bu sorunu cozebilirsiniz.Ornegin:
<isim><![ CDATA[üçşİğ]]>
Ocak 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Neden çok fazla bayan yazılımcı yoktur?

Benim ablam'da yazılım mühendisi :) Çocukta yaparım, kariyerde'nin USA versiyonunu oynuyor :) Bir aileye 1 tane IT çalışanı yeter, böyle 3/4 kişi olunca ve herkes MS/PhD seviyesinde olunca mecburen aile içi sanal şiddet kaçınılmaz oluyor :) Herkes aynı VPN'de ama farklı proxy'ler kullanıyor. Evde paranoya hat safhada :) Bir kısım Microsoft çalışanı öbür taraf Linux Kernel developer ve bu iki grup bir araya geliyorlar :) Emin olun o ortamda bulunmak istemezsiniz :)

Bir de Türkiye'de sanırım çok zeki kadın pek sevilmiyor, ondanda olabilir :) Düşünsenize akşam eve geliyorsunuz.

- Hayatım bugün işin nasıl geçti?

- GPU Sync'de problem vardı, bende binary patch yaptım ve reverse engineering ile hallettim.

- Hımm, Sanırım tatil işini öne almalıyız :)


Son olarak bu güzel video'u sizlerle paylaşıyım:;

Ocak 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Yazılımcıların verimliliğini arttıran araçlar nelerdir?

 • SSD'ler
 • Bolca RAM
 • İyi bir kulaklık
 • Yazılım konferansları
 • Bolca yazılımcıdan oluşan bir arkadaş çevresi
 • Takip edilebilecek iyi bir yazılımcı
 • Devamlı sürüm kontrolü
 • Bir tanesi büyük olmak üzere iki monitör
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Çok iyi bir yazılım mühendisini normal bir yazılım mühendisinden ayıran nedir?

Her programcı, bilgisayarın anlayabileceği kodu yazabilir. İyi programcılar insanların anlayabileceği şekilde kod yazarlar.
Ocak 2013

Emre Koç bu yanıtı beğendi:

Bazı sosyal kulüplerin, sinemaların vb. yerlerin Android ve iOS ile uyumlu takvimleri olabilir mi? Gerekli uygulamalar ve API'ler ile akıllı telefonlardaki takvimler kulübün etkinliklerine göre kendini senkronize edebilir mi?

Gmail'de oluşturduğunuz takvimleri bir arkadaşınıza veya bir gruba gönderebilirsiniz. Gmail hesabınızı iPhone'a kurarken takvim seçeneğini açarsanız takvime eklenmiş olan olaylar, alarmlar, mesajlar otomatik olarak eşleştirilir. Takip etmek istediğimiz klübün gmail takvimi var mı diye kontrol edin. Yoksa kendiniz yaratıp arkadaşlarınıza gönderin. Benim yaptığım gibi :)
Daha Fazla