Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

Kurumsal şirketler daha çok hangi mobil platformlar için uygulama üretiyorlar?

Genelde iki platform öncelik tercihleri oluyor. Kurumsal şirketler iOS/Android platformlarına uygulama üretiyor ya da ürettiriyorlar. Windows'un bu tercihler arasına girememesi tabi ki cihaz sayısının az olmasından dolayı. Genelde seçimler sadece bir platformda çıkmayı da içerebiliyor. Örneğin, daha önceki görüşmelerimden yola çıkarak saha uygulaması yazdırmak isteyen şirketler sadece Android işletim sisteminde uygulama yazdırmak istiyorlar. Çünkü bu noktada cihaz maliyeti iOS işletim sistemi kullanan cihazlara göre daha düşük çıkıyor.
Mayıs 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

Türkiye'de en fazla kullanılan mobil işletim sistemi iOS mu yoksa Android mi?

En fazla kullanılan mobil işletim sistemi Android. Fakat bunu şöyle düşünmek gerek Android işletim sistemini kullanan bir çok firma var ve çok ucuz fiyatlara donanımsal yetenekleri kısıtlı cihazlarda mevcut. Bu faktörler Android sayısının daha çok olmasını normal kılıyor. Bir Apple aşığı olarak bu açıklamayı yapmam gerekti :). İOS işletim sistemi tasarımı ve kullanım kolaylığı ile Android den çok daha iyi.
Nisan 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

Android için oyun yapmak istiyorum. Hangi programlara ihtiyacım olacak?

Merhabalar,

Eğer oyun geliştirme olayına Unity ile başlarsanız. Bu size yaptığınız oyunu hem Android hem de iOS platformuna yayınlamanızı sağlayacaktır. Unity C#, Javascript dillerini de desteklemekte. Eğer ciddi ciddi oyun geliştirme olayına girmek istiyorsanız, Unity en iyi adres...
Nisan 2014

Emre Koç bir yanıt verdi.

DevExtreme ile ilgili türkçe kaynaklar nereden bulabilirim?

Merhabalar,

DevExtreme için henüz pek türkçe kaynak yok hatta hiç yok bile denebilir. Ama youtube.com/user/developerexpress hesabına abone olup tutorialları takip edebilirsiniz. Benim fikrim eğer mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız bunu native diller ile yapmalısınız.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

iOS mobil işletim sistemin 6.1 versiyonu ile gelen özellikler nelerdir?

Daha fazla operator icin LTE destegi saglandi.iTunes match aboneleri artik iCloud dan parcalari tek tek indirebilecekler,reklam taniticisini sifirlamak icin yeni bir buton eklendi.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Web ve mobil için konum bazlı uygulama yaparken nelere ihtiyaç vardır? Nasıl yapılır?

Sorunuzun mobil kısmının iOS tarafını cevaplandırabilirim.Öncelikle ihtiyaç, ne yapmak istediğinize bağlı.Örneğin, uygulamanızın kullanıcılarının konum hareketlerini harita üzerinde göstermek istiyorsanız işin içine database de girer.Ya da kullanıcının konumun bilgisini alıp sadece bir adres sorgulama yapacak iseniz başka ihtiyaçlar doğurabilir.

iOS'da konum bazlı uygulama yapmak istediğinizde CoreLocation frameworkü kullanılır. Bu framework'ü import edip daha sonra CLLocationManager classından bir nesne türetilir. CLLocationManagerDelegate çağırılır.

@interface className : UIViewContrller<CLLocationManagerDelegate>
{
CLLocationManager*locationManagerr;
}

CLLocationManagerDelegate'i çağırdığınız classin .m tarafina şu method eklenir.

(void) locationManager : (CLLocationManager *) 
manager didUpdateToLocation : (CLLocation*)
newLocation fromLocation : (CLLocation*)
oldLocation
{
//Nslog(@"%f",newLocation.coordinate.latitude);
}


Bu method içerisine yine sizin belirlediğiniz aralıklarda yeni location bilgisi düşer. Tabi bu methodun çalışması için şu kodları da eklemeniz gerekli:

(void) viewDidLoad
{
locationManager=[[CLLocationManager alloc]init];
locationMagener.delegate = self ;
}


Faydalı olur umarım.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

XML'de Türkçe karakter sorunu nasıl çözülür ?

Turkce karakter iceren taglariniza cdata ekleyerek bu sorunu cozebilirsiniz.Ornegin:
<isim><![ CDATA[üçşİğ]]>
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Çok iyi bir yazılım mühendisini normal bir yazılım mühendisinden ayıran nedir?

Her programcı, bilgisayarın anlayabileceği kodu yazabilir. İyi programcılar insanların anlayabileceği şekilde kod yazarlar.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

AppStore için uygulama/yazılım geliştirmenin riskleri nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Risk bakımından, bence en fazla uygulamayı gönderirsiniz ve reddederler. Bunun önüne geçmek içinde apple developer sitesinde App Review Guidelines bölümünü okuyabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

Yeni bir versiyon çıktığında apple bazı methodları deprecated ediyor. Bu yüzden bunlara dikkat etmeyip bir projeyi geliştirmeye başladığınızda development version 5.x seçip daha sonrasında 6.x sectiğinizde eğer kaldırılmış methodları kullandıysanız o işlevlerin çalışmadığını ya da görevi farklı bir şekilde yerine getirdiğini görürsünüz.

Ve tabi bellek yönetimi. Bellekte yer açtığınız bir değişkeni mutlaka tekrar bellekten silmeniz gerekir. Çünkü bu şekilde yer açılıp silinmeyen değişkenler belirli bir noktadan sonra uygulamanın kasılmasına ya da kilitlenip kendini kapatmasına sebeb olabilir. Ve uygulamanızı mutlaka cihaz üzerinde test etmelisiniz çünkü simülatör bilgisayarın belleğini ve işlemcisini kullanır.

Son olarak uygulamayı gönderim esnasında en çok yapılan hata dil ayarıdır. Bir çok içeriği sadece Türkçe olan bazı gazete uygulamaları, en önemli e-ticaret sitelerinden bazılarının uygulamaları, AppStore'da Languages alanında English, German gibi diller yazmaktadır. Bu konuya da dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

iPhone 5 uygulama geliştiricileri için ne anlama geliyor?

UI tasarimlarinda pek bi zorluk cikarmadi.Uygulamayi gelistirme esnasinda 640*1136 boyutunda Default.png dedigimiz iphone 5 icin gereken acilis resmi atildiginda ,tasarlamis oldugunuz ui ler belirlediginiz autosizing ozelliklerine gore konumlaniyor,genisliyor veya daraliyor.Tabi eger tasariminizi yaparken background olarak bir resim kullandiysaniz bu resimin iphone 5 icin olanini da eklemeniz gerekir.
Ocak 2013

Emre Koç bir yanıt verdi.

Yazılım geliştirme konusunda yeni olan ve kendini geliştirmek isteyen biri ne yapmalıdır? Hangi kurslar, kitaplar veya eğitimler yeterlidir?

Ben de bir dile odaklanılması görüşündeyim.Tabi ki bir yazılım geliştirirken farklı platformları da kullanmak gerekebilir. Ama öncesinde birinde iyi olmak lazım. Bence yazılım işinin başı algoritmadan geçer. 10 tane sayının nasıl sıralanması gerektiğini oluşturduktan sonra for'u if'i öğrenmek kolay.

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler