Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emre Uğurcan, 

Üniversite Öğrencisi

Trakya Üniversitesi - Makina Mühendisliği

Şubat 2015

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

Şubat 2015

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Ray Bradbury - Fahrenheit 451
müthiş bir distopya
Ocak 2015

Emre Uğurcan bu yanıtı beğendi:

Doğuştan görme ve işitme, dolayısıyla konuşma engelli olan bir insan nasıl düşünür?

Doğuştan görme ve işitme engelli insanlar iletişim kurdukları ve en çok maruz kaldıkları iletişim biçimiyle düşünür. İşaret diliyle iletişim kuranlar yine bu dilde düşünür. Çoğu sağır insan, bir dilden bağımsız olarak, imgeler yoluyla düşündüğünü belirtmiştir. Biz bir kelimeyi düşündüğümüzde genellikle onun kağıda yazılmış hali aklımıza gelir. Kabartma alfabesini kullanan görme engelli insanlar da aynı şekilde kelimeyi kafalarında o şekilde canlandırabilir. Biz yazının görüntüsünü gözümüzün önüne getiririz, onlar ise parmaklarındaki dokunuşu.

Ocak 2015

Emre UğurcanSeda Tpl kişisini takip etmeye başladı

Seda Tpl, Yazılım Geliştirme Takım Lideri, @sedatpl

If there is, no way create one. Sedd. Ben söylediklerimden sorumluyum , anladıklarınızdan değil ..

Ocak 2015

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

Aralık 2014

Emre Uğurcan bu yanıtı beğendi:

İstanbul'da gidilecek cafe/bar'lar ve mutlaka denenmesi gereken özel lezzetleri olan, fiyatları uçuk olmayan yerler nereleridir?

Kadıköy Ayıbar; Her ülkeden çeşit çeşit bira.
Aksaray Siirt Şeref Büryan; öğleden önce .
Aralık 2014

Emre Uğurcan bu yanıtı beğendi:

Yabancı dil öğrenmenın en kolay yolu nedir?

Öncelikle kendine zaman ver. Acele etme. Doğduğun ve yaşadığın ülkenin dilini doğru bir şekilde konuşana kadar en az 6 yılını verdin unutma.
Dil mi öğreniyorsun? Amacın ne? O sınavları geçmek bir dili öğrenmek sayılmaz. İnanılmaz paralar harcayıp o kurumlara gidiyorsunuz ve genelde tek bildiginiz test teknikleri oluyor. O zaman da tatmin olmuyorsunuz çünkü gerçek hayat çok farklıdır.
Bir kere o dili kullanacaksın, bunun yolu bu. Şimdi teknoloji var, başka ülkelere gitmek daha kolay, dünyanın herhangi bir uerinden biriyle konuşmak çok kolay, binlerce kaynak var, git istersen Komançice öğren. Bunca fırsat varken o dili kullan işte. Okumayı bırak. Gözlerinden çok kulaklarına güven. Önce dinlersin, sonra konuşursun, okuma-yazmayı en son öğrenirsin gerçekte. Hiç bir şey yapamıyorsan saçmala, aynada kendinle konuş, gerekirse içinden o dilde konuşmaya zorla kendini. Konuşanları dinle. Çeviri yapmaya değil dili anlamaya çalış.
Aralık 2014

Emre Uğurcan bir yanıta alt yorum yaptı

Ben İngilizce filmi, yine İngilizce alt yazı ile izlenmesini tavsiye ederim. Daha yararlı oluyor.
1. Yabancı dil dersinin yapıldığı sınıfta Türkçe konuşmak yasak olmalı
2. Türkçe alt yazılı filmler izlenmeli
3. Önce basit hikayelerden başlayarak yabancı dilde yazılmış kitaplar okunmalı.
Aralık 2014

Emre UğurcanEren Anar kişisini takip etmeye başladı

Eren Anar, Üniversite Öğrencisi, @erenanar

Trakya Uni-Bilgisayar mühendisliği

Aralık 2014

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

Acıyı tatmayan insan eksik midir?

Mesela sanatla çok uğraşan insan var, biliyoruz ama gelin görün ki kimler başarılı, ünlü diye baktığınızda hayatında acıyı yaşamış insanlar olduğunu görürsünüz. Gerisi eksiktir.
Aralık 2014

Emre UğurcanGüzin Turhan kişisini takip etmeye başladı

Güzin Turhan, Psikolog, @guzinturhan

Aile danismani-cinsel terapist-cognitif terapist

Aralık 2014

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

Bir dershanenin A sınıfında 19, B sınıfında 20 öğrenci vardır. A sınıfındaki kızların sayısının erkeklerin sayısına oranı 8/11, B sınıfındaki erkeklerin sayısının kızların sayısına oranı 3/2 dir. Buna göre A ve B sınıflarındaki toplam kız öğrenci sayısının toplam erkek sayısına oranı kaçtır?

Ak : A sınıfındaki kız öğrenci sayısı Bk : B sınıfındaki kız öğrenci sayısı
Ae : A sınıfındaki erkek öğrenci sayısı Be : B sınıfındaki erkek öğrenci sayısı

A sınıfı toplam öğrenci sayısı : 19
Ak / Ae = 8 / 11
=> 11 Ak = 8 Ae
=> Ak = 8 ve Ae = 11
B sınıfı toplam öğrenci sayısı : 20
Be / Bk = 3 / 2
=> 2 Be = 3 Bk
=> Be = 12 ve Bk = 8

Ak + Bk / Ae + Be = ?
=> 8 + 8 / 11 + 12
=> 16 / 23
Aralık 2014

Emre Uğurcan  bu yazıyı beğendi:

Gidilesi

Victoria Şelalesi Şeytan Havuzu (Afrika)
Gidilip yüzülesi.

1133

Mara Nehri (Kenya)
Nehri geçerken dövüşen çılgın hayvanları izlenesi.

1133

1133

Blue Grotto (Capri)
Sarhoş olup dalınası.

1133

Aşk Tüneli (Ukrayna)
Manitayı alıp yürünesi.

1133

Preikestolen Uçurumu (Norveç)
Eline birayı alıp ucuna oturulası.

1133

Wisteria Tüneli (Japonya)
İçinde koşturulası.

1133
Aralık 2014

Emre Uğurcan bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Yaptığım çok küçük şeyler bile hayatımı değiştirmiş olabilir ama en kayda değer olan tek başıma ve çok az parayla başka bir ülkeye yerleşmek olmuştu. O süreçte ciddi anlamda aydınlandım ve ilk defa hayatımın amaçlarını net görebildim.
Aralık 2014

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

Ne yaptın ve hayatın değişti?

T cetveli aldım ve olaylara bakış açım değişti.
Aralık 2014

Emre Uğurcan bu yanıtı beğendi:

Her sınav aşamasında matematik bilgisi sınanırken, bu kadar üniversite, mühendislik fakültesi açılmışken; neden hala maden göçüğü, asansör kazası, yanlış sinyalizasyon, yol kaynaklı trafik kazası, iş kazalarından; kısaca mühendislik hatalarından, olmamışlıklardan çeken bir ülkeyiz?

Çünkü mühendislik fakültelerimizde mühendislik etiği dersleri gereksiz diye müfredatlardan çıkarılmaya başlandı, hatta bir kısım okulda müfredata bile giremedi bu dersimiz. Ayrıca devlette çalışan "kraldan çok kralcı" olan "bazı" mühendislerimiz maaşlarına bir sıfır daha eklenmesi için çoğu şeye göz yummakta. Ee oralara gelebilmek için bazı şeylere göz yummaktan başka çareleride yok tabi. Kpss sınavında dönen pislikleri hepimiz biliyoruz zaten. bu konu üzerine çok daha fazla konuşulabilir ama burası türkiye lafı cuk oturuyor bu duruma.
Kasım 2014

Emre Uğurcan bir yanıt verdi.

Eve doktor, kuaför, vs. çağıramazken, dar gelirli aileler bile neden özel ders öğretmeni çağırma peşindeler?

Bu sınav sistemiyle sadece okulun verdiği eğitimin yeterli düzeyde olmaması ve dershanelerin kapatılacak olması ailelerin çocukları için bir şeyler yapması gerektiği hissine uyandırıyor.
' Bizim zamanımızda anne babamız böyle ilgilenmedi sen oku oğlum, kızım. ' düşüncesiyle yediğinden içtiğinden kesip okutmaya çalışıyorlar.
Ayrıca sağlık sorunu olduğunda doktor da çağırabilir, bu bir ölçü değildir.
Kasım 2014

Emre UğurcanOnur Özdemir kişisini takip etmeye başladı

Onur Özdemir, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @onurozdemir1

Kasım 2014

Emre Uğurcan bu yanıtı beğendi:

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Evet Ortaçağ'da ortalama insan ömrü henüz 30 iken, matematiğin kullanım alanı elmayla armudu toplamaktan ibaretken İranlılar öndelermiş. Sonraları bilim ilerlemiş, çözüm yolları artmış ve yanı sıra karmaşıklaşmış. Tıp artık, insan resmi çizmeden onlara dokunmadan daha karmaşıklaşan problemleri çözemez olmuş. İranlıları ama bağlayan bir kutsal kitapları varmış. Zamana ne yazık ki ayak uyduramaz olmuşlar. Matematik alanında ise Descartes, Leibnitz ortaya çıkmış güzel bir temel oluşturan basit cebiri alıp uzay geometrisine sonundaysa kalkülüse dönüştürmüşler. İranlıların her iki alanda da bulduğu basit temeller unutulmamış ama artık bu günkü İranlıların anlayamayacağı ya da en azından geliştirecek kadar anlayamadıkları karmaşık formlara bürünmüş. 
Türklere gelince tıp literatüründe sadece bir hastalığa "isim" verebilmişlerdir; Behçet hastalığıdır ki bunun da tedavisini filan üretmiş değillerdir. Matematik konusunda ise İranlıların temellerini attığı, Avrupalıların geliştirdiği kalkülüsün üstüne orada burada bir iki tuz tanesi serpmişlikleri vardır ama nasıl ki Fazıl Say'ı Avrupa'da burada inanıldığının aksine kimse tanımıyorsa, matematikçilerimizin de isimleri nadiren bir kitabın bir sayfasında en fazla bir isim ve belki de bir cümle/denklem olarak kalmıştır.
Mimarimiz islamiyet tarafından desteklenmiştir ve sınırsız imparatorluk bütçeleriyle gerçekten güzel eserler verilmiştir, halen de devam edilmektedir.
Sanat konusunda Türklerle Yahudileri isterseniz hiç karşılaştırmayalım, içinde insan tasviri olan tüm sanatlar minyatür hariç, islam dininde yasaklanmıştır, bu durum aynı, tıpta olan gelişmeyi engellediği gibi resim, heykel, sinema gibi sanatların da gelişimini engellemiştir. Sinemamız gerçekten sanatsal olan ilk ürünlerini 1980 sonraları vermeye başlayabilmiştir ki bu da bizim sektörde ne kadar yeni ve acemi olduğumuzu gösterir.
Bırakın ülkemizi, kültür başkentimiz İstanbul'un göbeğinde galeriler basılıyor, Bedri Baykam sokakta bıçaklanıyor, kimse de dönüp yardım etmiyor. Bunlar, emin olun resim ve heykel sanatının da gelişimini destekleyen şeyler değillerdir.
Müzik desek ayrı bir muamma, din ve kültürlerini Araplardan alan soydaşlarımız kültürle beraber fellahların tek sesli ilkel müziğini de almışlardır. Bunu Osmanlı dönemi müzisyenleri her ne kadar geliştirmiş olsalar da teksesliliği ve suni makamları, her daim üzgün halleri nedeniyle müslüman coğrafyası dışında bir beğeni kazanamamıştır.
Müziğimiz de Sezen Aksu "Hadi Bakalım" dan itibaren sentezlenmiş haliyle dünyada beğeni kazanmaya başlamıştır. Yani dünya beğenisine uygun müzik üretebilir hale gelmemiz de 80'lerin sonunu bulmuştur...
Bizim halkımız aptal mı? Hayır, zeka normal bir dağılım gösterir, bizim halkımız da diğerleri kadar zeki. Halkımız yeteneksiz mi? Tabiî ki hayır o da normal dağılım gösterir ve bizim halkımız da diğerleri kadar yetenekli. Sadece bizlerde yüzlerce yıllık imparatorluk ve islâm geleneğinden dolayı işin kolayına kaçma, başkalarına yaptırma taklit etme filan gibi pek de iyi olmayan alışkanlıklar gelişmiştir ki yeni nesil artık bunları kırma yolunda ilerlemektedir.
Gördüğünüz gibi bize tam da Yahudilerin ileri olduğu dallar yasaklanmışken onlara da diğerleri yasaklanmış. Ama merak etmeyin, sanatın, bilimin bizdeki anlamıyla yasaklanmamış olduğu batı kültürü de sonuçta bazı konularda Yahudilerle boy ölçüşememektedir. Adamlar mecbur kaldıkları dallarda çok çalışmışlar ve ürünlerini toplamaktadırlar.
Ek olarak yukarıda ismi sayılmamış olan ve teknolojinin bugünkü haline gelmesinde büyük rolü olan Albert Einstein'da Yahudidir.
Daha Fazla