Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Son dönemde AR-GE'ye verilen destek ve kaynaklardaki artış ülkemizde elektronik sektörünün büyümesini sağlayacak mı?

İlk önce kendimize ait milli bir transistör imal etmemiz gerek uzun vadede işe yarayabilecek bir sistem. Günümüzde artık herşey gömülü(Embedded) sistemler üzerinden işliyor. Herşey yazılımlarla çalışıyor. Tek bir mikroçipi binlerce farklı alanda kullanabilmenin yolu yazılımdır. Yazılım için insan beyninin duru ve temiz kaygılarından arınmış olması gerek.Bununda tek sebebi ekonomik olarak bağımsız bireyler imkanı olan bireyler yaratmaktır. Ev kirasını düşünen bir öğrenci Yazılım yapabilirmi?
Elindeki parayla tutupta 1 tane aurdino alıpta program yapmayı istermi?
O zaman ne diyoruz

if (beyin == temiz & duru & Sağlam)
umut = False;
else
print("Zıştık");
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

40 w holojen bir lamba aldım adaptörsüz nasıl çalışıyor?

40watt kaç volt? Anladığım kadarıyla 220v şebeke gerilimi ile çalışan bir lambanız var.
Kafanız karışmasın Adaptör sadece Şebeke gerilimi olan 220vAC dışındaki voltajlar ile çalışan cihazlar için gereklidir.
Mesela 12VDC bir cihazı şebekeye ADAPTE etmek için ADAPTÖR kullanılır.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Ülkemizde hem cari açığı azaltmak hem de yerli üretimi artırmak açısından üretimine öncelik verilmesi gereken elektronik ürünler nelerdir?

ENTEGRE.
Neden diyecek olursanız Ülkemizde hali hazırda elektronik olarak bir Transistör bile yapacak teknolojimiz yok.
Varolan bir devlet destekli firma (Aselsan) dır.
2013 yılında transistör entegre üretimine başlayacaklardı zannedersem.
Bunu yapınca gerisi gelecektir.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Android işletim sistemli, dokunmatik ekrana sahip telefonlarda 'özel kalem' ile not almayı sağlayacak bir uygulamalar hangileridir?

Bildiğim kadarıyla dilimin döndüğü kadarıyla yanlışım olursa afedersiniz. Android bir işlemci değil. Bir işletim sistemidir tıpkı ios , windows gibi O kalemlerle not almak için Cihazın modeli ne olursa olsun eğer uygun özelliklere sahip ise çalışabilecek YAZILIM'lar mevcuttur.
uYani kalem ile el yazısı tarzında not almak istiyorsanız uygun yazılımı bulabilirsiniz. Hatta sizin için birtane buldum buyrun bunu bir inceleyin
play.google.com/store/apps/details? id=my. . .
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Floresan ampüller nasıl elektrik tasarrufu sağlar?

Tasarruftan kastımız burada Işık debisi (Lümen) nin kullanılan enerjiye oranıdır. Bu oran florasan lambalarda daha düşüktür. Yani bize gerekli olan ışık debisini daha az enerjiyle elde edebiliriz.
Bir de en son POWER Led teknolojisi tasarrufta gelinen en son noktadır.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Sadece yerçekimi kullanılarak elektrik üretilebilir mi?

Bence üretilebilir. Manyetik alan içerisinde hareket ettirilen bir iletkenin 2 ucu arasında indüklenmeden dolayı bir akım oluşur. Bu da elektrik demektir.
Yanlış hatırlamıyorsam Çin'de kaldırımlardaki döşeme taşların altına yerleştirilen ufak mekanizmalarla bayağı büyük bir enerji elde edildiğini duydum. İnsan çok olduğu için caddeler yoğun kaldırımlarda büyük bir yük ve hareketlilik var. Bunu farkettikten sonra kaldırım taşlarının altında konulan sistemler sayesinde her adım atıldığında sitem bir darbelik enerji üretiyor ve bunu elektronik devreler vasıtasıyla kullanılabilir hale getiriyor.
En basitinden yer çekimi ile çalışan bir sistem : )
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Dokunmatik ekranların üzerindeki saydam malzeme nedir?

Yaptığım araştırmaya göre GRAFEN adından bir malzeme herhalde. Yanlışım varsa özür dilerim
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Nereden mezun olursam olayım, nasıl iyi bir mühendis olabilirim?

Sadece birkaç kelime ile... ...Nereden mezun olursan ol sevdiğin işi yapman gerek.

Çünkü, sevgi gerçekten fedakarlık ve çaba gerektiriyor. İşletme Fakültesi mezunu abilerimiz iyi bilirler, işletmeyi asıl ayakta tutan verimliliktir.

Kabiliyetlerini en verimli kullanabileceğin dala yönel, zaten ondan sonra gerisi geliyor.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

PLC simülasyon programları hangileridir?

Piyasada bulunan her marka PLC nin kendisine özgü bir software'i vardır. Genelde Kendi içlerinde offline simulasyon yapılabiliyor.
Mesela en basit olarak GEMO akıllı röle için kullanılan yazılımın içerisinde simulasyonu vardır. Denemek istersen tamamen türkçe ve basit bir sistem
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

ISIS ve Ares 7 Professional for Windows 8 programlarını nereden indirebilirim?

gurkanca.com/2013/07/proteus-professione...

Bu linke tıklayarak Programı edinebilrsin.
Programın Asıl ismi Proteus'tur. İsis ve ares içerisinde kullanılan alt kategori programlarıdır. İsis Elektronik devre tasarımı , Ares ise Bord Tasarımı için kullanabilirsin.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Gelecek otomasyonunun mikro-sistem mühendisliği ile mikro-pnömatiğe dayalı olacağı düşüncesine katılır mısınız?

Maalesef katılamayacağım hali hazırda kullanılan robotik uygulamalarda vs pozisyon kontrol sistemlerinde. Makine ve mekanik sistemlerin hareket kontrolünde Step Servo gibi motorlar kullanılmaktadır. Ve bu sadece bir pozisyon kontrol modülü Enkoder gibi elemanlar kullanılarak ölçüm yapılmasıyla mümkün olabiliyor, Herhangi bir hareket değişikliğinde sadece yazılımda değişiklik yaparak mümkün olabiliyor. Fakat pnömatik sistemlerde sabit hareketli olduğu , Geri plan elemanı gerektirdiği (Kompresor) , dış etkenlerden çabuk etkilendiği (Yağ , su , nemden dolayı keçe conta ve oring deformasyonu) ve herhangi bir pozisyon değişikliğinde iyileştirme yapılmak istendiğinde birçok oynama gerektirdiği için tercih edileceğine inanmıyorum.
Yani işin özü Kontrolsüz güç güç değildir.
Heleki pnömatik sistemlerde Basınç Debi gibi kavramlar başlı başına bir muamma.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Asansör yıllık kontrol faaliyetini (muayene) kimler yapar? Yapan kurum/kişi neleri inceler?

Asansör , Buhar kazanları , vinçler , caraskallar , gibi makine kontrol ve rapor yetkisi Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından gerçekleştiriliyor. Ama öncesinde randevu talep etmeniz ve kontrol günü gerekli olan birkaç ön hazırlığı gerçekleştirmeniz gerekiyor, Size verecekleri belgelerde istenilen şeyler yazıyor.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Elektrikli arabaya uygun elektrik motoru arıyorum. Piyasadan bulunabilecek marka/model önerebilir misiniz?

Bu soruya yanıt vermek gerçekten çok zor. Çünki okadar çok değişken faktör varki.
Aracın ağırlığı, kullanılacak şanzıman oranları, aracın aerodinamiği, Kullanılacak akü gurubu gücü , İstediğiniz maksimum hız , ivmelenme vs vs

bunlar sadece benim aklıma gelenler. Ama yinede aklınızda bir plan oluşması için piyasalardaki elektrikli bisikletleri incelemenizi öneririm. Hurda bir bisikletteki sistemi alıp onun üzerinde çalışma yapabilirsiniz, ve 3 tekerlekli tek kişilik şık ve hafif birşeyler ortaya çıkabilir.
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Prize takılıp da kullanılmayan elektrikli cihazlar elektrik harcar mı?

Olaya önce şu açıdan bakmak gerekir; kullanacağımız cihazımızın elektriksel yapısı nedir? Tam elektronik bir cihaz mı yoksa basit elektrik düzeneğiyle çalışan bir cihaz mı?

Günümüzde kullanılan elektronik cihazların çoğu online olarak sürekli devrede kalmakta fakat kullanılmadığı durumlarda standby konumuna geçmektedir örnek verecek olursak bilgisayarımız, mikrodalga fırınımız gibi cihazlar mesela mikrodalga fırınlarımızdaki elektronik devreler çok cüzzi bir enerji harcayarak normal şartlarda kapalı gibi görünür taki biz "power" tuşuna basana kadar. Buraya dikkat edelim burada enerji harcayan kısım bizim power tuşuna bastığımızı anlayacak olan kontrol mekanizmasıdır. Yani elektronik sistemlerde bir enerji sarfiyatı sürekli vardır. Ama basit mekanik anahtarlı devrelerde bu dediğimiz olay yoktur.

Basit olarak bir fön makinesini ele alalım. Anahtar açık konumdayken bir akım oluşmayacağı için herhangi bir enerji sarfiyatı gerçekleşmeyecektir. Ama bu olay enerji nakil hatları için biraz farklı normal şartlarda herhangi bir devre olmasa bile nakil hattının uzunluğuna bağlı olarak bir sarfiyat daima vardır.

Size konuyu daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek vereceğim. Araçlarımıza sonradan taktırdığımız amfilerimiz buna bir örnektir. Amfi normal şartlarda direk aküye bağlı kaldığı zaman teyp kapalıyken bir sarfiyat olmadığını zannediyoruz değil mi? Ama öyle değil !! Amfide bulunan kapasitörler (kondansatörler) sürekli bir enerji harcarlar ve akümüzü sömürerek yolda kalmamıza sebep olurlar, bunu engellemek için oto elektrikçi arkadaşlarımız amfi devresine bir anahtar koyarlar ki aracın kontağıyla beraber onuda kapatın. ; )
Ekim 2013

Enes doğan bir yanıt verdi.

Türkiye'de NFC ile ödemeyi destekleyen sistemler nelerdir ve bunlardan nasıl yararlanılabilir?

NFC - Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi; iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.

NFC sayesinde bilgi almak, ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve cihazlar arasında veri paylaşımı yapmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken iki NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmak...

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok cihaz ileride NFC teknolojisi ile uyumlu hale getirilerek hayatımızı kolaylaştıracaktır.
Bunlardan bazıları:
  • Cep telefonları
  • Turnikeler
  • Otomatlar
  • Parkmetreler
  • POS’lar
  • ATM’ler
  • Ofis, ev veya garaj kapıları
  • Kişisel bilgisayarlar
  • Posterler
  • ...

Şüphesiz NFC’nin en çok kullanılacağı alanlardan biri de ödeme olacaktır. NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Böylelikle üzerinizde birçok kart taşımak yerine kartlarınızı NFC uyumlu cep telefonunuza yükleyebilir ve ödemelerinizi sadece NFC cihazınızı ödeme noktasına göstererek yapabilirsiniz.

NFC teknolojisi POS ve self servis ödeme (parkmetre, otomat v.b.) noktalarında ödeme yapmayı sağlar! Toplu taşıma ve diğer biletlerinizi cep telefonunuzda taşımayı sağlar. Böylelikle konserlerde cep telefonunuzdaki bilet ile turnikelerden hızlıca geçip beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinizde kalan hesabı anında görebilir gerekirse anında yükleme yapabilirsiniz.

NFC ile okunabilir poster ve etiketlere NFC uyumlu cep telefon veya PDA'inizi yaklaştırarak hızlı bir şekilde bilgi indirebilirsiniz. Örneğin otobüs/tren zaman çizelgesini duraklarda yer alan böyle bir posterden cep telefonunuza indirerek çizelgeye istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuştur.
Kasım 2012

Enes doğan bir yanıt verdi.

Kasım 2012

Enes doğan bir yanıt verdi.

Endüksiyon bobini nedir?

12-15000 vdc bir trafodur.

Eski karburatörlü araçlarda bu böbinden çıkan voltaj Distrübütöre bir kablo vasıtasıyla aktarılır ve Distrübütör Aracın silindir sayısına göre 4-6 vs adet kablo ile buji başlarına sırasıyla platinler vasıtasıyla aktarılır. Küçük modelleri Elektronik Balastlarda kullanılır. Florasan lambanın ilk ateşleme anında Yüksek voltaj verilerek içerisindeki gazın iletime geçmesi sağlanır ve daha sonra Normal voltajla sürülür.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler