Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ercan Yeni, 

Orman Mühendisi

Orman Mühendisi Ercan Yeni inploid.com'da 1 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 7 takipçisi var.

Aralık 2013

Ercan YeniTelevizyon Programı konu başlığını takip etmeye başladı.

Televizyon Programı

Televizyon programları diğer adı televizyon showları, televizyonda yayınlanan tüm programların genel adıdır. Televizyon programları, televiz...

Nisan 2013

Ercan YeniNazende  kişisini takip etmeye başladı

Nazende , İşçi, @nazende

Filler tepişirken olan çimenlere olur.

Nisan 2013

Ercan Yeni bu yanıtı beğendi:

Normal bir insanın günde alması gereken şeker miktarı ne kadardır?

İnsan vücudunun şekere ihtiyacı yoktur. Yine de günlük 50 gramı geçmemek kaydıyla şeker alınabilir.
Nisan 2013

Ercan Yeni bir yanıt verdi.

'Zeki İnsan' tanımı nedir?

Zeka, diğer arkadaşlarımızın tanımlarından farklı olarak günümüzde kanımca şu şekilde; "Güç ve güçlü olma üzerine kurulu dünyada, gücü (başarma gücü, parasal güç ve güç eldesi için olumlu yöndeki tüm güçleri) artırıcı her türlü buluşa ulaştırabilecek bilgiyi biriktirebilme ve amaç doğrultusunda kullanabilme yeteneği" olarak algılanıyor.
Einstein, Bohr, Curie teknolojik gücü artırıcı, savaş gücünü artırıcı buluşlarıyla zeki olarak tanımlanıyorlar.
Ben ise çiçekleri, doğayı, tüm doğal süreçleri anlayarak ona saygılı olarak yaşamayı hedeflerken ve buna ait uygulamalar geliştirirken "daha arkaik ve basit bir dünya öngördüğüm için" zeki sayılmayacağım...
Nisan 2013

Ercan YeniAhmet Avcı kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Avcı, Aşçı, @Simsiyah

Nisan 2013

Ercan Yeni bu yanıtı beğendi:

Türkiye ekonomisi son yıllarda neden bu kadar hızlı bir çıkış içerisinde?

Objektif bakalım, -bakmaya çalışalım.

Bizde finans krizi erken patladı. Buna karşı çok ciddi bir tedbir paketi getirildi ve uzun bir süredir uygulanıyor (Kemal Derviş). Bu tedbirlerin sonucunu görmek meyvesini yemek Ecevit'e de, Derviş'e de nasip olmadı, zira sonuçları baştan da öngörülüp ifade edildiği gibi, uzun vadede gerçekleşecekti.

Ekonomi kurmayları bu yaklaşımı miras gibi sahiplenip, devam ettirdi. Mali disiplin diye de devam etti. Siyasi istikrar da popülizm yolunda bu konuda taviz vermemeyi sağladı.

ABD ve AB'de de finans krizi baş gösterdiğinde biz çoktan tedbirimizi almış, bankacılık kanununu değiştirmiş ve itidalli adımlar atmaya çoktan başlamıştık. Onların krizi bizi etkilese de çoğu alanda avantaja dönüştü.

KİT'lerin özelleştirilme hikayesine pek katılmasam da, en azından süzgeç gibi akan deliklerden birçoğu en azından tıkanmış oldu. O kadar özelleştirme geliri ekonomiye reel olarak döndü mü tam bilemiyoruz. Bu özelleştirmelerin stratejik etkileri ne olur bilemiyoruz. Mesela Telekom, Turkcell gibi telekomünikasyondaki yabancı varlığından mıdır acep bakkalın da kasabın da dinleniyorum endişesine düşürecek kadar büyük dinleme olayları? Yabancıya toprak satışı uzun vadede ne olur kestirilemez durumda. Aydın Doğan'a verilen Vakıfbank kredisi ile POAŞ'ı alması, alır almaz krediyi yeniden taksitlendirmesi, piyasa değerini yükselterek halka arzdan daha ödemediği parayı cebine indirmesi, akabinde Starın bu konuda saldırışları, Uzan'ın alaşağı edilmesi, ardından kendini güç sarhoşluğuna kaptıran Doğan'ın AKP'ye yüklenişi, akabinde 3.8 milyar dolarlık vergi şoku ve hizaya gelişi..... Objektif kalalım diyoruz ama zor bu memlekette :)

Çıkış dalgası Annan Planı oylaması öncesi başladı, yanlış hatırlamıyorsam birkaç seneye AB'ye gireriz yorumlarına yol açan AB'ye katılım cafcaflı törenleriyle gelişti, AKP salt üstünlüğü ile şahlandı.

Siyasi iktidar, istikrar, yabancı sermaye girişi, ABD'nin finans krizi ile düşük kur politikaları, artan ticaret hacmi, AKP'nin inşaat sektörünü katalizör olarak başarıyla kullanması, düşen krediler, borsada artan yabancı payı, dış borç cenderesinden kurtulma, esteğin kösteğe oranının kağıt bazında düzelmiş olması :)

Aslında olması gerekenden çok kötü bir noktaya geri çekilmiş olan ekonominin bir anda normalleşmesi ve uzun yıllardır süren koalisyonlar döneminden kurtularak hafiften atılıma kalkması, büyük bir hamle görünümü veriyor.

Hattı zatında yeni başlıyor. Gücünü kaybeden AB, daha büyük ekonomik krizler arefesinde ABD, yeniden şekillenen orta doğu, doğuda Çin, yerli silah sanayisinde atılıma geçen Türkiye, artan petrol fiyatlarıyla tamamen enerjide dışa bağımlı Türkiye modeli.....Bundan sonra göreceğiz ne olacağını..Buraya kadar olan, geri çekilmenin düzeltmesi ve ilk iyileşme hamleleri, uzun süredir devam eden mali disiplinin semereleriydi.
Nisan 2013

Ercan Yeni bu yanıtı beğendi:

ASME'nin mühendisler için etik kodları nelerdir?

Mühendisler mühendislik mesleğinin birliğini ve şerefini
 • Bilgi ve becerilerini insanlığın refah seviyesini yükseltmek için kullanarak
 • Dürüst ve tarafsız davranarak topluma,işverenlerine ve müşterilerine vefa duygusuyla hizmet ederek
 • mühendislik mesleğinin yeterliliğini ve şanını arttırmaya uğraşarak yüceltirler.
Temel Kurallar
 1. Mühendisler profesyonel görevlerini icra ederken toplumun emniyetini,sağlığını ve refahını ön planda tutmalıdır.
 2. Mühendisler hizmetlerini sadece yetki alanlarında icra etmelidirler.
 3. Mühendisler bütün iş hayatları boyunca profesyonel gelişmelerine devam etmeli ve yönetimleri altındaki mühendislerin gelişimleri için fırsatlar yaratmalıdırlar.
 4. Mühendisler topluma objektif ve tarafsız bir şekilde beyanda bulunmalıdırlar.
 5. Mühendisler sadece onurlu kişi ve organizasyonlarla mesai yapmalıdırlar.
 6. Mühendisler profesyonel itibarlarını hizmetlerindeki liyakatlarına göre kazanmalı ve başkalarıyla adaletsiz bir rekabet içinde olmamalılar.
Nisan 2013

Ercan YeniTeknoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Teknoloji

Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve...

Nisan 2013

Ercan YeniSağlıklı Yaşam konu başlığını takip etmeye başladı.

Sağlıklı Yaşam

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Ercan YeniDin Felsefesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Din Felsefesi

Din felsefesi, dinin kendiliğinden varoluşsal hareketi için bir tür rasyonel bir meşrulaştırma sağlar. Kutsallık, Tanrı, kurtuluş, ibâdet, k...

Nisan 2013

Ercan YeniSedat Durmuş kişisini takip etmeye başladı

Sedat Durmuş, Maliye Bölümü Öğrencisi, @dadassedat

Film ve Şiir düşkünü..

Nisan 2013

Ercan YeniHilal Korkmaz kişisini takip etmeye başladı

Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi, @korkmazhi

Nisan 2013

Ercan Yeni bir yanıt verdi.

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

Benim ütopyam, Kızılderililerin yaşam felsefesine uygundur.
Kızılderililer tabiatı tahrip etmeden yaşayabilecekleri sürdürülebilir bir dünya kurmuşlardı. Yaprağın kıpırdayışından, rüzgarın sesinden, suyun akışından doğayı analiz edebiliyorlardı. Doğayı en uzman bilim adamından daha iyi biliyorlardı. Kuşkusuz doğayla dost hayatın sırlarını bulmuşlardı. Modern insan bunu bulamadı.
Dolayısı ile Kızılderililer en uygar insanlardı.
Benim ütopyam da böyle bir toplulukta yaşamaya dayalıdır.
Nisan 2013

Ercan Yeni bu yanıtı beğendi:

Her fikir bir patent midir?

Fikrin patenti olmaz... somutlaştırılmış olması gerekir.
Dünya'da 6 milyar insan olduğunu düşünürsek, aklınıza gelen fikrin zaten başkalarının da aklına gelmiş olma ihtimali çok yüksektir hatta belki aynı dönemlerde aynı konuyla ilgili olarak çalışmaya başlayıp fikirlerini hayata geçirebilirler. Yeni çıkan bir ürün/hizmeti gördüğünüzde "benim de aklıma gelmişti" diye içinizden geçirmediniz mi?

fikir "hiçbir şey" dir, değerli olan fikri icra edebilmektir.
Nisan 2013

Ercan Yeni bu yanıtı beğendi:

Patent nasıl alınır?

Patent başvurusunun ilk aşaması, buluş sahibinin Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak patent araştrması yapmasıdır. Eğer buluş, mevcut patenti bulunanlara yeni birşeyler katıyor veya onlardan ciddi farklarla ayrılıyorsa, başvurunun red edilme ihtimali azalır.

Patent başvurusu için gerekli olanlar:

 1. Başvuru dilekçesi(1 nüsha)
 2. Patentle korunması istenilen buluşun unsurlarını kapsayan istemler(3 nüsha)
 3. Buluş konusunu anlatan açıklama(3 nüsha)
 4. İsteme ait resimler(3 nüsha)
 5. Özet(3 nüsha)  
 6. Tarifname
olarak sıralanabilir.

Mevcut patentleri aratmak ve detaylarını görmek için, Google Patent Search (google.com/patents) servisinden yararlanabilir, Türk Patent Enstitüsü’nün resmi web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz: turkpatent.gov.tr/

Tarifname: Adından da anlaşılacağı gibi, buluş tarifname sayfalarında anlatılacak. Önce tekniğin bilenen durumu, yani sizin buluşunuzdan önce nasıl yapıldığı anlatılacak. Sonra sizin buluşunuz anlatılacak ve buluşunuzun getirdiği faydalara değinilecek.

İstemler: Bu belgede buluşun patentlenmek istenen özellikleri maddelenmiş halde bulunacak. Patent aldığınız zaman, istemler belgesinde maddelenmiş özellikler korunmuş olacak. Bu nedenle istemler kısmını yazarken çok dikkatli olmalısınız. Geniş cümleler kurup, buluşunuzun bu cümleler dışına çıkartılamamasını sağlamalısınız. Ayrıca istemler belgesinde maddelenen özellikler tarifname içerisinde anlatılmış olmalıdır. Bir de istemler belgesinin olmazsa olmazı olan kalıp cümleleri vardır: İlk madde: 'Buluş. olup özelliği;.dır.' şeklinde olacak. Alt maddeler de bu üst maddeye bağlı olup; 'İstem 1'de bahsedilen.,. olup; özelliği.dır.' şeklinde olacak.
 
Resimler: Buluşunuzu anlatırken resimlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu resimler kesinlikle başka bir belge içerinde bulunmayacak. Resimler belgesinde toplu halde bulunacaklar. Ayrıca resimler üzerinde herhangi bir yazı veya ok işareti bulunmayacak. İsmi verilmek istenen gerekli parçalar numaralandırılacak, ve tarifname içerisinde resimlerin açıklaması diye bir bölüm açılıp orada anlatılacak.

Özet: Bu belgede buluşunuz mümkün olduğunca bir paragrafı geçmeyecek biçimde anlatılacak. Patent Başvuru Formu: Bu belge patent enstitüsünün sitesinden indirilecek ve gerekli boşluklar doldurulacak. Bu form çok basit bir formdur. Fakat tek bir yeri var ki kafanızı karıştırabilir, o da Rüçhan Hakkı.

Rüçhan Hakkı: TPE'ye yapılan başvurular ulusal başvurudur. Ama siz buluşunuzu başka bir ülkede de koruma altına almak isteyebilirsiniz. Bu durumda o ülkeyi rüçhan hakkı yani öncelik hakkı bölümünde belirtirseniz, sizin TPE'ye olan başvuru tarihinizle beraber o ülkede de bir koruma başlar. Tabi bu korumanın süresi bitene kadar orada da bir başvuru yapıp işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

Makbuz: 25 TL (25.06.2009 tarihinde) olan başvuru ücreti patent enstitüsünün banka hesabına yatırılacak. Hesap bilgileri TPE'nin sitesinde mevcut. Bu belgelerin hepsi bir zarf içerisinde patent enstitüsüne ulaştırılacak, ve enstitünün cevabı beklenmeye geçilecek. Patent ensititüsü, önce tarifname takımını (yukarıda bahsedilen belgelerin hepsinin genel adı) şekli açıdan inceleyecek. Klavuzda anlatılan özellikleri içeriyor mu, anlatım düzgün mü, yanlış yazılan cümleler var mı; bunların hepsi incelenecek. Eğer bir sorun varsa; yanlışlık olan belge; yanlışlığın olduğu yerler altı çizilmiş, hatta bazen nasıl düzeltileceği bile yazılmış halde size bir posta gönderilecek ve düzeltmeniz istenecek. Eğer hatanız yoksa veya hataları düzelttiyseniz, şekli eksiklik giderildiğine dair bir belge gönderilecek ve başvurunuz araştırma aşamasına geçecek.

Tarifname takımını hazırlarken TPE'nin belirlediği kurallara uymalısınız. Başlıklar, yazı tipi, marjlar, gibi olan bu kuralların tamamını Patent Başvuru Klavuzu'nda bulabilirsiniz. Ayrıca klavuzun içerisinde bulunan örnek patent başvurusunu inceleyebilirsiniz. Araştıma Aşaması Başvurunuzun şekli eksikliği olmadığı zaman geçeceği aşama, araştırma aşamasıdır. Araştırma aşamasında buluş için daha önceden patent alınıp alınmadığı araştırılır. Yani buluşunuz gerçekten yeni mi, değil mi diye bakılır. Eğer buluşunuz bu aşamaya geldiyse sizden Araştırma Talep Formu istenir. Bu belgeyi de patent enstitüsünün sitesinden indirebilirsiniz. Bu formda doldurulması gereken en önemli kısım, buluşunuzu araştırmak için hangi kurumu seçtiğiniz kısımdır. Belgede gözüken kurumlardan istediğinizi seçeceksiniz. Tabi farklı kurumların farklı araştırma ücretleri var.

TPE'nin araştırma ücreti fiyatı 470 TL (25.06.2009 tarihinde). Tüm ücretler listesine de TPE'nin sitesinden ulaşabilirsiniz. Araştırma ücretini ister daha sonra isterseniz de Araştırma Talep Formu ile birlikte teslim edebilirsiniz.
Nisan 2013

Ercan YeniAlphan Manas konu başlığını takip etmeye başladı.

Alphan Manas

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Ercan YeniBir Fikrin Mi Var konu başlığını takip etmeye başladı.

Nisan 2013

Ercan Yeni bir yanıt verdi.

Girişimciliği format olarak benimsemiş 'Bir fikrin mi var' TV programının girişimcilere faydası olur mu?

Faydası olur, insanların fikirlerinin para edeceği konusunda ikna olmaları için böyle programlar gerekiyor.
Türkiye'de bir insana çok paran olsa ne yaparsın sorusuna hep "ev-araba" alırım cevabı ilk başta veriliyor. İnsanlar maddi varlıklarını öncelikle ev için harcıyor, girişim için değil. Halbuki tersi olmalıydı.
Buna karşın;
Ülkemizde çok sayıda konut üretiliyor ve ucuzlama eğilimi var, artık insanlar günün birinde çok parası olunca "iş kurmayı" birinci öncelikle isteyecektir, yani girişimci sayısı da artacaktır. Aynı şekilde buna paralel olarak ülkemizde patent sayısı da artacaktır.
Konut sorununun çözülmeye başladığı bu süreçte bu gibi TV programlarının yapılması insanlarımızın "para kullanmadaki yeni önceliklendirmelerinde grişimci düşünmeleri için" çok etkili olacaktır.
Nisan 2013

Ercan Yeni bir yanıta alt yorum yaptı

Genellikle, bitki için zor geçen bir "vejetasyon evresi" (=büyüme mevsimi) söz konusu olmuş ise bitkide o evre sonunda veya ertesi yıl daha çok tohum yapma eğilimi olur, bu eğilim tamamen üreme hormonlarının salgısının artması ile ilgilidir. Bu da çoğalmanın ve türün devamlılığını garanti etmek adına ortaya çıkan bir bağışıklık geliştirme durumu olarak yorumlanabilir.
Bir bitki ortamına göre; daha fazla güneş, uygun nitelikli su, daha fazla besin, yerine göre uygun sıcaklığa ve hava kalitesine muhtaçtır, bunlardan optimumdan sapma göstermeye başlayan durumların sebeplerine karşı ya uyum ya da savaş mekanizmaları geliştirir. Uyum geri çekilme olarak algılanabilir, savaş ise kimyasal (köklerinden asit salgılayarak rakip veya düşmanları engelleme davranışı gibi), fiziksel-mekanik (gölge ile başka bitkiye ışık vermeyerek öldürme, ezme), biyolojik ( kendisine zarar yapan canlıyı veya etkiyi kendisine yarar sağlayan bir canlı ile engelleme, örneğin; kendisine zarar yapan tırtılları yiyen kuşlar için hoş koku salgılayan çiçek ve meyve vermek gibi..) olabilir.
Bitkinin tüm davranışları, ortama uyum ve şartlardan maksimum faydayı teminin yanında hayatta kalma açısından yorumlanmalıdır.
Bitkilerde de insanlarda olduğu gibi bir bağışıklık sistemi vardır. Onların da bir canlı olduğunu unutmamak gerekir. Her canlının kendini korumak ve doğal bir savaş başlatabilmesi için bağışıklık sistemine sahip olması gerekir. İnsanlarda ve diğer memelilerde bağışıklık sistemi ikiye ayrılır. Doğal bağışıklık: Canlının doğuştan getirdiği ve onu hastalık etkenlerine karşı koruyan kalıtsal, anatomik, hormonlar, doku ve salgılardaki özel koruyucu maddelerle sağlanan bağışıklıktır. Doğal bağışıklık etkisi ile diğer canlılarda hastalık oluşturan pek çok etken bizlerde hastalık oluşturamaz.
Kazanılmış bağışıklık: Canlının hastalık etkeni ile karşılaşması ile oluşan bağışıklıktır.

Bitkilerdeki bağışıklık sistemi;

 • Bitkiler kendilerine zarar verebilecek her türlü canlıya karşı salgı üretebilirler. (Bakterileri, virüslere, mantarlara, parazitlere karşı...)
 • Mevsim değişikliğinde şekerli dokular oluşturup, yazın sıcaktan kışın soğuktan korunurlar.
 • Dinlenmeye çekilirler. Bu durumda öldükleri sanılır ancak bitkinin yumrusu sağlıklıdır ve şartlar olumlu hale geldiğinde tekrar canlanır.
 • Dikenleri ve yakıcı tüyleri sayesinde her türlü etkenin uzaklaşmasını sağlarlar.
 • Bitkilerin bağışıklık sistemi, uygun ısı, uygun toprak, uygun sulama, ışık ve gübrelemeyle doğru orantılı olarak güçlenir.

Bitki Bilimi
Nisan 2013

Ercan Yeni bu yanıtı beğendi:

En dayanıklı inşaat yapılabilecek geometrik şekil hangisidir?

Düşey, yatay her türlü yükü eksenel basınç olarak zemine aktarabildiği için tabii ki en sağlam form kubbedir. Kasif, piramit de sağlam görünebilir ama tepe mesnette karşılıksız kalan yatay yükleri karşılayabilmek üzere piramit kenarlarındaki moment kapasitesi arttırılmalı dolayısıyla fazlaca malzeme kullanılması gerekmektedir, bir kubbede ise gelen tüm yükler eksenel basınç kuvveti olarak tabana gönderilir ki kullandığımız tüm inşaat malzemelerinin basınca dayanımı çekmeye (dolayısıyla momente) dayanımının onlarca katıdır. Dolayısıyla momente ve çekmeye doğası gereği maruz kalmayan kubbe formu ekonomi de gözönüne alınıca en sağlam formdur. Mısır piramitlerinin de sağlam olduğunu örnek verenler olmuş ama aynı miktar malzemeyle yapılan bir kubbe yine de o piramitlerden sağlam olacaktır. Ayrıca kubbe, rüzgar yüküne de en az maruz kalacak form olarak da aynı sağlamlıkta diğer formlardan daha ekonomik olacaktır.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Mühendislik

790 Kişi   66 Soru

Uzmanlaşma

1 Kişi   2 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Dünya Tarihi

519 Kişi   116 Soru

Çevre

90 Kişi   40 Soru

Biyoloji

210 Kişi   210 Soru

Botanik

15 Kişi   17 Soru

Orman

19 Kişi   9 Soru

Ölçü Birimleri

16 Kişi   10 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

KOSGEB

198 Kişi   25 Soru

Kredi Garanti Fonu

14 Kişi   2 Soru

Girişim Ofisleri

23 Kişi   2 Soru

Alphan Manas

64 Kişi   9 Soru

Bir Fikrin Mi Var

11 Kişi   3 Soru

Din Felsefesi

281 Kişi   78 Soru

Sağlıklı Yaşam

317 Kişi   179 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Televizyon Programı

117 Kişi   65 Soru