Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erdem Efe Erginsoy, 

Hukuk Uzmanı

"Yeraltı günleri bunlar... Kör yılı köstebek ayı..."

Haziran 2016

Erdem Efe Erginsoy bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyBüşra Plak kişisini takip etmeye başladı

Büşra Plak, Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi, @bplak

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyZeynep Meryem kişisini takip etmeye başladı

Zeynep Meryem, Anaokulu Öğretmeni, @zeynepmeryem

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyFatma Nur Metin kişisini takip etmeye başladı

Fatma Nur Metin, Hukuk Öğrencisi, @fatmanurmetin

Homines quod volunt credunt. " İnsanlar inanmak istediklerine inanırlar."

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıta alt yorum yaptı

Öncelikle saygı çerçevesi içinde beyan edin görüşlerinizi. İçinizdeki nefreti kusarcasına yazdığınız onca şey nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunuz gösteriyor. Sizden ön yargılarınızı yıkıp, işin aslını öğrenmenizi istedik sadece. Siz ise sürekli kusuyorsunuz.
Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bu yanıtı beğendi:

7 yaşında bir çocuksunuz ve okula başladığınızda öz dilinizden farklı bir dille eğitim verilen bir okula gitmeye başlıyorsunuz. Kürt çocuklarından bahsediyorum. Öz dillerinde eğitim verilemez mi?

Bence o yaşa kadar ülkedeki hakim dilden uzak kalabiliyorsa kullandıkları dil ülkenin ana dillerinden biridir. Tabii ileride resmi dildeki okullarda da eğitim görmek isteyebileceğini düşünerek eğitimin her iki dilde de olması avantaj olur diye düşünüyorum. Tabii bunun için önce Kürtçe'nin de bir enstitüsü olmalı, yazım kılavuzu ve sözlüğü hazırlanmalı, ayrıca Kürtçe okul kitapları da yazılmalı. Belki de Kürtçe eğitim istiyoruz dayatmasından önce Kürtçe eğitim için altyapı çalışmaları yapılmasını istiyoruz, hadi başlayalım denmeli.
Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıta alt yorum yaptı

Emperyalistlerin ülkemizde olmadığını mı söylüyorsunuz? İsviçreden aldığın medeni kanunun, italyadan aldığın ceza kanunun, Almanyadan aldığın borçlar kanunun hiç öyle demiyor. Bir de şu soruyu sor kendine. Kaç yıl savaşan İtalyanlar hiç bir şey almadan neden çekip gittiler? Pardon almadılar mı dedim. Peşkeş çekildi bir yerler. İlk hükümetimiz iyi bilir.
Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyMuhammet Enes Çolak kişisini takip etmeye başladı

Muhammet Enes Çolak, İktisat Öğrencisi, @enescolak

Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıta alt yorum yaptı

Şer'i hükümler gerek Kur'an'da gerekse sarih olmayan ayetler konusunda tefsirlerde açıkça düzenlenmiş, toplum hayatının en ince detaylarına kadar inilerek bir yaşam biçimi oluşturulmuştur. Ne İran ne Suudi Arabistan ne de bugünlerde aktif olan bir terör örgütü İslam'ı, Şeriat'ı temsil edemez. İslam asla köleliği savunmamıştır. Aksine Allah'a teslimiyetle başlayan bir özgürlük anlayışı vardır. Lütfen paylaşımlarınızı yaparken şeriat nedir? İdeal şer'i yaşam biçimleri daha önce yaşanmış mıdır? (örnek olarak bkz. 4 halife dönemi) Bunları iyi idrak ederek paylaşım yaparsak, hem ön yargılarımızı yenmiş oluruz hem de şeriata/İslam'a saygı duyan, inanan insanları tahrik/tahrip etmemiş oluruz. Saygılarımla.
Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıta alt yorum yaptı

Şeyh Said ayaklanması milliyetçi bir ayaklanma değildi. Dini/İslami bir ayaklanmaydı. İsmet İnönü dahil birçok kişi İslami bir ayaklanma olduğunu belirtmiş, Kürt kelimesini yargılama heyet üyesi Mazhar Lütfi Kansu özellikle sokmuştur davaya. Kimin İngilizlerle işbirliği yaptığını iyi tenkit edin. Ondan sonra insanları karalamaya devam edersiniz. İlminizle amel edin, önyargınızla değil!
Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıt verdi.

Sosyal medya platformlarındaki hesaplarında sürekli yediği, içtiği, gezdiği anların fotoğraflarını paylaşıp mutluyum pazarlaması yapmak neyin eksikliğinden kaynaklanır?

Tüketici toplumlarının en belirgin özelliği tükettiği nesnelerin bağımlısı olmalarıdır. Şarj kabloları kadar özgür, sinyal seviyesi kadar mutluyuzdur hayatta. Gün be gün değişen hayat şartları, teknolojik gelişmeler vs. insanları bir çıkmazın içine sokar. Üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar olan bir çıkmaz. Üretim için en çok çaba/emek sarf edenler tüketim aşamasında en çok mağdur olanlar olur çoğu kez ve bu o kadar içselleştirilir ki bu toplumlarda kimse çıkıp "Durun! Biz napıyoruz! " diyemez. Çünkü sarjı bitmiştir. Tweet atamamıştır. Arkadaşlarını foursquare'de etiketliyememiştir, facebooktan etkinlik oluşturamamıştır. Daha da kötüsü hayatını anlamlı kılan manevi duygu ve düşüncelerden o kadar soyutlanmıştır ki üzülme, sevinme smileyleri olmasa hatırlamayacak haldedir. :( yaptığımız zaman üzülüyor, :) yaptığımız zaman seviniyoruz şu kısa hayatta. Zzzz yazınca uyuyor oluyor, asdasfgh yazınca kahkaha atmış oluyoruz. Döngü o kadar kısır ki! Sabah kalkıyoruz, kendi evimizdeki insanlara günaydın demeden "günaydın millet bugün nasılsınız bakalım" gibi tweet atıyoruz. Öğlene doğru arkadaşlarımızla geçtiğimiz/uğradığımız her kafeyi, restaurantı, parkı foursquareda puanlıyor, yer bildirimi yapıyoruz. Bunu yaparken parkı görmeden geçenler bile oluyor aramızda. Akşama doğru eve geliyor "ayaklarıma kara sular indi, ama güzel bir yorgunluktu" tweeti atıyoruz. Döngü içerisinde kalmış bireyler ister istemez bir zaman sonra bunalım yaşamaya başlıyorlar. Bireyden topluma doğru giden süreçte bu sancılı süreç çok büyük problemlere yol açıyor. Örneğin toplumsal olayları sosyal medya aracılığı ile yaymaya başlıyor, düğün kartlarımızı bile vermeye ihtiyaç duymuyoruz. Toplumda infial uyandıran olayları bile buralardan lanetliyoruz.

Şimdi bir düşünün. Ne yapıyoruz? Bu site dahil girdiğimiz onca sosyal paylaşım platformlarında neden bu kadar vakit geçirmeye başladık? Ben dahil bağımlısı olduğumuz bu kablolu/kablosuz garip şeylerin yüz yüze bakarak attığımız bir gülümsemeden, bir omuzda ağlamadan daha mı fazla değeri var? Kendimize soralım şimdi? Gözlerimiz ekrana bakmaktan kızarıyor, boynumuz ekrana bakmaktan tutuluyor, ellerimiz yazmaktan ağrıyor. Neden? Bunalıma girmek zorunda kaldık. Neden?
Temmuz 2014

Erdem Efe Erginsoy bir yanıt verdi.

Ergenekon sanıklarının mecliste yer alması nasıl bir etki doğurur?

Öncelikle bir olguyu tespit etmek gerek. Ergenekon, balyoz gibi davaların, bir kesim tarafından "askeri vesayeti bitirme aracı" olarak kullanıldığını biliyoruz. Saygıdeğer devletlimiz bundan 5-6 ay öncesine kadar bu davanın mahkumlarından bahsederken suratını ekşitiyor, insan muamelesi dahi yapmıyor ve karşısındaki seyirci seçmen topluluğuna büyük bir gurur ve sevinçle "askeri vesayeti bitirdik, ergenekonun savcısı benim" diyordu. Peki ne oldu? AKP-Cemaat kavgası büyürken, bu çok saygıdeğer devletlimiz bir Çin atasözünü bizlere hatırlattı. "Düşmanımın düşmanı dostumdur" Evet, gerçekten de o askeri vesayet sahipleri birer birer çıkmaya başladı, akabinde balyoz tutukluları çıktı. Ve o güruhtan kimse çıkıp demedi ki "Hani bu davanın savcısı sendin, sen ne biçim savcısın? Askeri vesayet sahiplerini çıkarların uğruna mı salıverdin yoksa cidden askeri vesayet diye bir olgu yok muydu? "

Şimdi soruya dönecek olursak. Halihazır meclisimiz Muhafazakarından! Tut, ulusalcısına, Türk milliyetçisinden tut Kürt milliyetçisine kadar çok unsurlu bir meclis demek isterdim. Ben isterdim ki seçim barajı olmasın herkes temsil edilsin. Neyse bu ayrı bir tartışma konusu. Ergenekon sanıklarının mecliste yer alması nasıl bir etki doğurur tam olarak bilemem ama bundan en çok nemalanacak olan yine AKP'liler olacaktır. Çünkü onlar en iyi mağdur edebiyatını bilirler. Büyük ihtimalle salıverilmelerini "paralel devlet"e yıkacaklardır. Halk mı? Çoğu ulu'l emre itaat ediyor zaten. Bir kaçı aykırı konuşunca sesini kısıyorlar. Ne yapalım? Bize de "kurtlar sofrasında" yaşamak düştü.
Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoySiyaset (Türkiye) konu başlığını takip etmeye başladı.

Siyaset (Türkiye)

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakı...

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoySerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyDinler konu başlığını takip etmeye başladı.

Dinler

Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünü. Za...

Temmuz 2014

Erdem Efe ErginsoyDüşünce Tekniği konu başlığını takip etmeye başladı.

Düşünce Tekniği

Düşünce teknikleri hakkında merak ettikleriniz.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Aşk

1225 Kişi   294 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Dinler

1126 Kişi   329 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2408 Kişi   175 Soru

Felsefe

1948 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Bilim

865 Kişi   286 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Sosyal Yaşam

546 Kişi   68 Soru

Düşünce Tekniği

497 Kişi   30 Soru

İnsan İlişkileri

1048 Kişi   129 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Empati

7 Kişi   6 Soru

Toplumbilim

65 Kişi   40 Soru

Ahlak

14 Kişi   17 Soru