Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2016

Ergül AVŞARHüseyin Ünal kişisini takip etmeye başladı

Hüseyin Ünal, Psikiyatr, @huseyinunal

Aralık 2015

Ergül AVŞARinploid konu başlığını takip etmeye başladı.

inploid

Kaliteli bilgiye ulaş, cevaplarınla insanlara yol göster, bildiklerini paylaş, yeni şeyler öğren.

Aralık 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Kedi korkusu nasıl yenilir?

Kademeli yaklaşma yöntemi deneyerek yenebilirsiniz.
Aralık 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

İnsan kendi psikolojisinin sağlıklı olmadığını nereden anlayabilir? Psikologa ya da psikiyatriste gitmeye neye göre karar vermelidir? Hangi psikolog ya da psikiyatristten randevu alması gerektiğini nereden bilebilir?

Bunun bir ölçütü yoktur. Hayatında normal olduğunu düşünmediğiniz durumlar ortaya çıktığında keşke demeden önce size en yakın ve yardımcı olabileceğiniz bir psikolojik danışman, psikolog veya psikiyatrist e başvurabilirsiniz. Hangisine başvuracağınızı ise aile problemiyse aile danışmanı cinsel ise cinsel danışmanlık gibi alanlarda uzmanlıklar bölgenizde varsa buna göre kendiniz karar verir gidersiniz. Gittiğiniz kişi sizle ilgili alanda uzmansa yardımcı olur değil ise refere eder. . .
Aralık 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Rüyalarımı gerçeklerle karıştırıyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

Problemin devam ediyorsa okul rehberlik servisine başvur. Yoksa psikolog a ya da psikiyatriste gitmeni tavsiye ediyorum. . .
Aralık 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Toplum içinde konuşamıyorum. Yani konuşmaya çalışırken saçmalıyorum. Bana heyecanlanıyormuşum gibi geliyor dolayısıyla konuşacağım esnada aklımdakiler karışıyor ve ne diyeceğimi bilemiyorum. Bunu nasıl çözebilirim?

İyi akşamlar. Öncelikle bu durum size kaygı probleminden kaynaklanma ihtimali olduğunu gösteriyor. Bazı insanlar başlarına gelmeyen olayları ya bu durum benim başıma gelseydi ben ne yapardım diye kendilerini önceden bu durum hakkında düşünceye başlarlar bu bazı insanlarda olumsuz sonuç verirken bazılarında olumsuz sonuç çıkarabilir. Sizin 4. Sınıfta yaşadığınız olayda daha size bir sorumluluk yüklenmeden kendi kendinizi o durumda hayal edip olumsuz pekiştireç oluşturmuşsunuz o derse karşı. Ayrıca toplum önünde doğru düzgün ve takılmadan konuşmak eğitimle kazanılmanın yanında yetenekle alakalıdır. Herkes futbolda yıldız olamaz herkes haber spikeri olamaz ama herkes kendi alanıyla ilgili insanları bilgilendirme konusunda küçük sunum yaparken heyecana kapılır fakat tecrübeyle azalır. Sizinde yapacağınız belli bir süre bu korku ve heyecan uyarıcısı ile mücadele edip kazanmak ve saçmalayacağınızı düşündüğünüz konular da bilmiyorum diye bilmektir. . .
Aralık 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Bir insan aşırı neşeli olabilir mi?

İyi günler. Aşırılıktan anladığımız şey nedir öncelikle bunu açmamızlazım. Sizin soruyu grünce aklıma ''kemal sunal ın''(gülen adam) filmi geldi. Eğer bu denli bir neşeden yani ağlanması gerekilen durumda bile gülen neşeli olan biri olarak ifade ediyorsanız bunun olma ihtimali çok düşük bir ihtimal ama neşeli olmakta sıkıntı yoktur. Sıkıntı olan durum aşırı neşeli olan insanlarda duygu durum bozukluğu ortaya çıkarbilir ve gerçekte olması gerekenin dışında davranışlar ortaya çıkar. O yüzden her ne olursak olalım ölçülü olması en sağlıklı olanıdır. ii
Nisan 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Dürüst olmamak ve ahlaksızlık yapabilmek için elindeki bütün imkanları kullanırken doğruluk adına yapılan her şeyi de anlamsızca reddetmek.. .
Nisan 2015

Ergül AVŞAR bir yanıta alt yorum yaptı

amaç tabiki iyi etmektir. çayın da önemi yok suyun da bur da çayı istememin sebebinin toplumumuzda çayın etkili bir gücü olması yoksa bugün ingiltere de yaşayan biri olsam çayın insanlara faydalı bir araç olacağını düşünmezdim. bence bizim bilimsel en büyük eksikliğimiz kendimize uygun çözümlemeler yerine devşirme işlerle yapmaya çalıştığımızdan toplumsal yozlaşmaya sebep oluyor her alanda...
Açıkçası daha öğrenciyim ama çay terapiyi ilk defa duyuyorum. Elbette ön yargıyla yaklaşmamak lazım ama çayla terapi olur mu dersen olmaz gibi geliyor. Rahatlatır vb. fizyolojik etkileri vardır ama psikolojik boyutunun olduğunu düşünmüyorum.
Nisan 2015

Ergül AVŞAR bir yanıta alt yorum yaptı

Mustafa ULUSOY dan ay terapisi diye bir kitap var onu okumanı tavsiye ederim. eminim sende kendine göre bir sitil düşüneceksin. amaç insanların iyi halini ortaya çıkarmaksa çay veya su olmuş önemi yok . sadece ben bu konuda insanları bir yoldan iyi duruma getirilebileceği kanaatindeyim. kitabı okuduktan sonra düşüncelerini iletirsen sevinirim...
Açıkçası daha öğrenciyim ama çay terapiyi ilk defa duyuyorum. Elbette ön yargıyla yaklaşmamak lazım ama çayla terapi olur mu dersen olmaz gibi geliyor. Rahatlatır vb. fizyolojik etkileri vardır ama psikolojik boyutunun olduğunu düşünmüyorum.
Nisan 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Ölümün ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz yoksa sadece bildiğimizi mi sanıyoruz?

ÖLÜMÜN NE OLDUĞUNU BİLİYORUZ FAKAT BİLDİKLERİMİZİ ALGILAMA VE UYGULAMA NOKTASINDA NE KADAR SAMİMİ OLDUĞUMUZ NOKTASINDA ÇELİŞKİLİ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM. ÖLÜMÜ DİNİ VEYA GEÇMİŞTE YAŞAMIŞ İNSANLARIN DÜNYA ÜZERİNDEN YOK OLUP GİTMESİ OLARAK ALGILARIZ FAKAT BUNU ALGILAMAMIZ NOKTASINDA HİÇ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ PLANLAR YAPIP KENDİMİZİ KANDIRDIĞIMIZI GÖSTERMEKTEDİR. . .
Nisan 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Bir gün ölmek için her gün yaşaması.. .
Nisan 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Eğer kadın egemen bir toplumda olsaydık kadınlar erkeklere şiddet (fiziksel, duygusal, psikolojik) uygular mıydı?

Bence erkek egemen bir toplum olmaktan artık uzak bir toplumuz. Erkeklerin şiddet uygulaması o toplumun erkek egemen olduğunu değil insan iletişimi ve davranış problemleri olan bir toplum olduğumuzu göstermektedir... . .
Mart 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Hurafeler insanın gelişmesini engeller mi?

Hurafeler konusunda şunu söyleyebilirim kişi bunu gerçekmiş gibi algilarsa gelişimini de etkileme ihtimali ortaya çıkabilir. Sonuçta kişilik gelişimi sadece bedenle değil sosyal fiziksel psikolojik bir bütünlük gösterdiği için kendisini gerçeklik hissi uyandıran hurafeler kişiyi bu tip gelişim türleri içerisinde etkisi altına alabileceği bir etki ortaya çıkabilir. Tabi kişinin inandığı hurafeler ve engellendiğini düşündüğü gelişim türünü de bilmek lazim. . .
Mart 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Bir genç olarak bir karar vermeden önce çoğu zaman birkaç insana (tecrübeli olduğunu düşündüğüm bir büyüğüme veya bir arkadaşıma) danışmayı tercih ediyorum. Bunun bana bir zararı olur mu? Bunu sürekli hale getirmeye başlarsam ne yapmalıyım?

İNSANLARIN KARAR VERMEDE SIKINTI YAŞADIĞI BAZI KONULARDA TECRÜBESİNDEN YARARLANA BİLECEĞİ İNSANLARDAN YARDIM İSTEMESİ OLAĞAN BİR DURUMDUR. AYNI DURUMLARDA KENDİMDE BAŞKALARIYLA DANIŞIYORUM. ÖNEMLİ KONULARDA TECRÜBEDEN FAYDALANMAK HER ZAMAN İYİDİR. MESELA ARABA ALIRKEN VEYA YENİ İŞE BALARKEN BU KONULARDA YARDIM İSTENEBİLİR. BU YARDIM İSTEMENİN PROBLEM OLABİLMESİ İÇİN KİŞİNİN HER ADIMDA BİRİLERİNDEN YARDIM İSTEMEYE ÇALIŞMASI DURUMUDUR. MESELA KİŞ KENDİSİYLE ALAKALI İHTİYAÇLARINI BİLE BAŞKALARI YOLUYLA GİDERİMEYE ÇALIŞMASIDIR. BU TİP İNSANLARA BAĞIMLI İNSANLAR DİYORUZ. BU DURUMLA İLGİLİ PROBLEMİNİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİR YARDIM ALMANIZI TAVSİYE EDERİM.
Mart 2015

Ergül AVŞAR bir yanıt verdi.

Babalar neden kızlarını aşırı yoğun bir duyguyla korumak istiyor? Her şeyi kısıtlamak bir çözüm müdür?

Aslında biraz empati ile bu problem çözülebilir. Erkeklerde güçlü olma aileye güvende tutma duygusu vardı. Bu duygunun yanında diğer erkeklerde olabilecek potansiyelleri de bilmektedir. Bu yüzden eşi ve çocuklarına özellikle kız çocuklarına karşı onları daima koruma çabasındadırlar. Bu duygunu bu günlerde daha yoğun bir şekilde yaşanmasının ise insanların daha çabuk arkadaş bulması sosyal medyanın yanlış kullanılması ve televizyonlarda bu türden haberlerin sanki iyi bir durummuş gibi en ince ayrıntılarına kadar irdelenmesi kişileri özellikle de kız çocuğu olan babaları tedirgin etmekte ve kendisini daha rahat hissetmekten ziya de çocuğuma bir şey olmasın duygusuyla kısıtlamalar getirmektedir. O yüzden bir babanın gözüyle olayları gözlemlerseniz haklılık payını görebilirsiniz. Tıpkı sizin gözünüzle baktığımızda haklı olduğunuz gibi. . .
Mart 2015

Ergül AVŞAR bir yanıta alt yorum yaptı

Evet
Ekran kartı ram harddisk işlemci? Bunlar yeterli mi ?
Mart 2015

Ergül AVŞARSinem Oz kişisini takip etmeye başladı

Sinem Oz, Öğrenci, @snmozt

Psychology Ψ

Mart 2015

Ergül AVŞARPanik Atak konu başlığını takip etmeye başladı.

Panik Atak

yönlendirme Panik atak

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yarışma (Televizyon)

904 Kişi   23 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Romanlar

175 Kişi   41 Soru

Hikaye

88 Kişi   25 Soru

Kütüphane

24 Kişi   9 Soru

Liderlik

168 Kişi   16 Soru

Rehberlik

27 Kişi   12 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

536 Kişi   81 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

PES

3 Kişi   2 Soru

Dell (Laptop)

8 Kişi   6 Soru

PC (Personal Computer)

28 Kişi   24 Soru

ASUS

3 Kişi   2 Soru

Lenovo

3 Kişi   3 Soru

Bilgisayar Öğretmenliği

171 Kişi   8 Soru

Bilgisayar Mühendisi

59 Kişi   62 Soru

Panik Atak

18 Kişi   12 Soru

Çay

41 Kişi   40 Soru