Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2016

Erhan Kılıç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Php Ders 5 – Koşullar | Erhan Kılıç

Programlamada koşullar, belirttiğimiz durumların gerçek (true) olması veya olmaması (false) halinde çalışacak kodları belirlemek için kullanılır
Aralık 2015

Erhan Kılıç  bu yazıyı beğendi:

NASA Telescopes Detect Jupiter-Like Storm on Small Star

This illustration shows a cool star, called W1906+40, marked by a raging storm near one of its poles. The storm is thought to be similar to the Great Red Spot on Jupiter. Scientists discovered it using NASA's Kepler and Spitzer space telescopes.

Credits: NASA/JPL-Caltech

Full image and caption

Astronomers have discovered what appears to be a tiny star with a giant, cloudy storm, using data from NASA's Spitzer and Kepler space telescopes. The dark storm is akin to Jupiter's Great Red Spot: a persistent, raging storm larger than Earth.

"The star is the size of Jupiter, and its storm is the size of Jupiter's Great Red Spot, " said John Gizis of the University of Delaware, Newark. "We know this newfound storm has lasted at least two years, and probably longer. " Gizis is the lead author of a new study appearing in The Astrophysical Journal.

While planets have been known to have cloudy storms, this is the best evidence yet for a star that has one. The star, referred to as W1906+40, belongs to a thermally cool class of objects called L-dwarfs. Some L-dwarfs are considered stars because they fuse atoms and generate light, as our sun does, while others, called brown dwarfs, are known as "failed stars" for their lack of atomic fusion.

The L-dwarf in the study, W1906+40, is thought to be a star based on estimates of its age (the older the L-dwarf, the more likely it is a star). Its temperature is about 3,500 degrees Fahrenheit (2,200 Kelvin). That may sound scorching hot, but as far as stars go, it is relatively cool. Cool enough, in fact, for clouds to form in its atmosphere.

"The L-dwarf's clouds are made of tiny minerals, " said Gizis.

Spitzer has observed other cloudy brown dwarfs before, finding evidence for short-lived storms lasting hours and perhaps days.

In the new study, the astronomers were able to study changes in the atmosphere of W1906+40 for two years. The L-dwarf had initially been discovered by NASA's Wide-field Infrared Survey Explorer in 2011. Later, Gizis and his team realized that this object happened to be located in the same area of the sky where NASA's Kepler mission had been staring at stars for years to hunt for planets.

Kepler identifies planets by looking for dips in starlight as planets pass in front of their stars. In this case, astronomers knew observed dips in starlight weren't coming from planets, but they thought they might be looking at a star spot -- which, like our sun's "sunspots, " are a result of concentrated magnetic fields. Star spots would also cause dips in starlight as they rotate around the star.

Follow-up observations with Spitzer, which detects infrared light, revealed that the dark patch was not a magnetic star spot but a colossal, cloudy storm with a diameter that could hold three Earths. The storm rotates around the star about every 9 hours. Spitzer's infrared measurements at two infrared wavelengths probed different layers of the atmosphere and, together with the Kepler visible-light data, helped reveal the presence of the storm.

While this storm looks different when viewed at various wavelengths, astronomers say that if we could somehow travel there in a starship, it would look like a dark mark near the polar top of the star.

The researchers plan to look for other stormy stars and brown dwarfs using Spitzer and Kepler in the future.

"We don't know if this kind of star storm is unique or common, and we don't why it persists for so long, " said Gizis.

Other authors of the study are: Adam Burgasser--University of California, San Diego; Kelle Cruz, Sara Camnasio and Munazza Alam--Hunter College, New York City, New York; Stanimir Metchev--University of Western Ontario, Canada; Edo Berger and Peter Williams--Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Massachusetts; Kyle Dettman--University of Delaware, Newark; and Joseph Filippazzo--College of Staten Island, New York.

NASA's Ames Research Center in Moffett Field, California, manages the Kepler and K2 missions for NASA’s Science Mission Directorate. JPL managed Kepler mission development. Ball Aerospace & Technologies Corp. Operates the flight system with support from the Laboratory for Atmospheric and Space Physics at the University of Colorado in Boulder.

JPL manages the Spitzer Space Telescope mission for NASA. Science operations are conducted at the Spitzer Science Center at the California Institute of Technology in Pasadena. Spacecraft operations are based at Lockheed Martin Space Systems Company, Littleton, Colorado. Data are archived at the Infrared Science Archive housed at the Infrared Processing and Analysis Center at Caltech.
Aralık 2015

Erhan Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Ne olduğu ne ne yazdığı belirsiz, herkesin kendince bin bir türlü anam çıkarılabildiği bir kitapta açıkca big bang var demeleri gibi bir saçmalık son 50 yılda türemişken bu da gene türer zaten.

Yalnız şu var ki bu sadece hipotez ve onun makalesi. Teori aşamasına daha çok var doğruysa eğer.
Kur'an'da açıkça yazdığı gibi big bang olmamış. Hadi bakalım Müslümanlar bunu da bi zahmet açıklayın.
Kasım 2015

Erhan Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Psikiyatire görünün.
evrim

Bilim insanları kendilerini ideolojilerinin peşine kaptırmış. Bildiğim kadarıyla bilim dinden alakasını koparmalı, ama çoğu bilim adamı bunu yapmıyor.
Evrim teorisi koca bir yalan. İlk hücrenin oluşma ihtimali yok. Hayat bulma ihtimali hiç mi hiç yok. bir araya gelip beraber hareket etmeyi düşünemezler bile. Sonra dünyanın her tarafını saran bitkiler, tatlı meyveler, tatsız, renksiz topraktan kırmızı narlar, turuncu portakallar oluşturan bitkiler, fotosentez yapıp karbondioksidi oksijene, şekere çeviren makineler. Bunun evrimle bir alakası yok. Belki bir uzaylı gelip her bitkinin tohumunu atmıştır bilemem. Ama evrim saçmalık. Sonra bir arada hareket eden hücreler, yemek yiyip enerjiye çeviren makineler, gören, uçan, çok az enerjiyle inanılmaz hareketler yapan, düşünen, her tarafı sinir hücreleriyle örülü, hisseden canlılar evrim gibi kör talihin eseri olamaz. Belki uzaylılar gelmiştir. Belki hayat bulma ihtimali olan canlılar başka gezegenlerden gelip her canlının iki çiftini bırakmıştır. Zaten makro evrimin ispatı olarak gösterilen fosiller şu anda teorinin ilk atıldığı günden daha az.
Zaten bir düşünün, Dünyanın her tarafı ot, yeşillik, ağaç. Bir kurbağa neden başka bir canlıya dönsün. Zaten hayatı yeterince güzel. Hani zorlu bir bölgeye geçse fare olmaz ki, anca dayanıklı hale gelir, ki eski yerine giderse tekrar eski haline döner. Dinazor olmaz yani.
Evrim gerçekse ortalığın geçiş aşamasında olan canlıyla dolu olması gerekiyordu; ama ne yazık ki gösterilen örnekler bir elin parmaklarını geçmiyor. Onların da geçiş aşaması mı yoksa bir tür mü olduğu muallak!

BEN MİKRO EVRİMİ YALANLAMIYORUM. Zaten onu yalanlamak cehalet olur, ama makro evrim yalandır. Mikro evrimi, makro evrime ispat olarak gösteren bir sürü cahil var. İdeolojileri uyuşmadığı için bu dala tutunan bilim insanları artık yalan söylemeyi bırakmalı. "Bilmiyorum" diyebilirler, zaten bilim her şeyi bilmiyor, bilmemesi gayet normaldir; ama yalan söylemesi değil.
Kasım 2015

Erhan Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Senin kişisel doğruların beni ilgilendirmiyor.
Işık bir madde değildir, çünkü madde de aslında madde değildir. Yani gerçekte aslında madde diye birşey yoktur.

Kasım 2015

Erhan Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Bu adamı izliyorum kendisi bile diyorki bir çok düşüncesi sadece kendisine ait bilimsel bir şey gibi ispat beklemeyin diye. Sen buraya fizik konusunda videosunu atıyorsun. El insaf.
Işık bir madde değildir, çünkü madde de aslında madde değildir. Yani gerçekte aslında madde diye birşey yoktur.

Kasım 2015

Erhan Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Anladım. Genelde AngularJs'de innerTexte ihtiyaç duymadığım için bana denk gelmemiş. Javascriptin yeni versiyonu kalıcı olarak yaygınlaşacak bir kaç seneye. O zaman belki bu sorunlar çözülür.
AngularJS ve jquery gibi kütüphaneleri kullanmama rağmen bazı date işlemleri dışında Firefoxda pek sorun yaşamadım. Ne yazıyorsun çok merak ettim.
Firefox, Chromedan sonraki en yaygın tarayıcı. Çok şey kaybedersin evet.
Kasım 2015

Erhan Kılıç bir yanıt verdi.

Büyük veri (Big data) nedir?

Bununla ilgili 2 sene önce bir makale yazmıştım. Oradan okuyabilirsin.

erhankilic.org/gelecegin-trendi-buyuk-ve...
Kasım 2015

Erhan Kılıç bir yanıt verdi.

Javascript yazarken Firefox'daki uyum sorunlarından yoruldum. Acaba dikkate almaz isem ne kadar çok şey kaybetmiş olurum?

AngularJS ve jquery gibi kütüphaneleri kullanmama rağmen bazı date işlemleri dışında Firefoxda pek sorun yaşamadım. Ne yazıyorsun çok merak ettim.
Firefox, Chromedan sonraki en yaygın tarayıcı. Çok şey kaybedersin evet.
Ekim 2015

Erhan KılıçJavascript Frameworks konu başlığını takip etmeye başladı.

Ekim 2015

Erhan KılıçHtml konu başlığını takip etmeye başladı.

Html

yönlendirme HTML

Ekim 2015

Erhan KılıçHtml5 konu başlığını takip etmeye başladı.

Html5

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2015

Erhan KılıçCSS konu başlığını takip etmeye başladı.

CSS

CSS - Cascading Style Sheet

Ekim 2015

Erhan KılıçJQuery konu başlığını takip etmeye başladı.

JQuery

Jquery bir JavaScript kütüphanesidir. JQuery ile slide vb. hareketli web uygulamaları geliştirebilirsiniz. JQuery Resmi Sitesi: http://www.j...

Ekim 2015

Erhan KılıçAngularJS konu başlığını takip etmeye başladı.

Ekim 2015

Erhan Kılıç bu yanıtı beğendi:

ASP ve PHP arasındaki fark nedir?

Asp veya asp.net bir programlama dili degil platformdur denebilir. Php ise bir programlama dilidir. Asp de vbscript kullanilirdi eskiden suan ki asp.net'te ise cogunlukla C# veya vb kullanilir ki asil dil bunlardir. Asp.net ile php'nin frameworklari, template engineleri falan anca belki birbirine benzetilebilir ki php de illa ki framework kullanmaniza gerekte yoktur. Php ile baska bir farki ise php script dili iken asp.net in kullandigi diller ne C# nede VB script dili degildir. Derleme ile calisan dillerdir. PHP ise yorumlama ile calisir. Yani kodu yazdiginiz anda direk calisabilir kod derlemeye gerek duymadan. Asp.net'i benzetecek olsaniz daha cok java'nin jsp'sine benzer ki jsp asp.net den cok daha iyidir. Fakat o kadar popular degildir.
Ekim 2015

Erhan KılıçPHP konu başlığını takip etmeye başladı.

PHP

Programlama dili.

Ekim 2015

Erhan KılıçJavascript konu başlığını takip etmeye başladı.

Javascript

JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırı...

Ekim 2015

Erhan KılıçWeb Yazılımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Yazılımı

Web yazılımları, Web sitelerinin temelini oluşturan HTML programlama diline özellikler katmak için kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar s...

Ekim 2015

Erhan KılıçProgramlama konu başlığını takip etmeye başladı.

Programlama

Programlama ya da diğer adıyla yazılım, bilgisayarın donanıma nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritme...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Astronomi

123 Kişi   68 Soru

Evren

94 Kişi   60 Soru

Galaksi

25 Kişi   5 Soru

Işık Hızı

16 Kişi   10 Soru

Kuantum

49 Kişi   9 Soru

Gezegen

25 Kişi   23 Soru

Kuantum Fiziği

56 Kişi   13 Soru

Tanrı Parçacığı

8 Kişi   2 Soru

Hidrojen

8 Kişi   2 Soru

Teleskop

7 Kişi   2 Soru

Genel Görelilik

1 Kişi   0 Soru

Astrofizik

33 Kişi   20 Soru

Süper Sicim Teorisi

1 Kişi   0 Soru

Bilim

834 Kişi   285 Soru

Kozmoloji

20 Kişi   6 Soru

Büyük Patlama

8 Kişi   4 Soru

Satürn

3 Kişi   3 Soru

Jüpiter

6 Kişi   1 Soru

Rosetta Uzay Aracı

2 Kişi   0 Soru

Kuyrukluyıldız

3 Kişi   0 Soru

Fizik

293 Kişi   263 Soru

Uzay

223 Kişi   96 Soru

Yıldızlar

23 Kişi   8 Soru

NASA

17 Kişi   6 Soru

Uzay Araştırmaları

177 Kişi   55 Soru

Bilim Adamı

295 Kişi   28 Soru

Evrim Teorisi

177 Kişi   69 Soru

Yenilenebilir Enerji

183 Kişi   17 Soru

AMD

11 Kişi   2 Soru