Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erkan Karaca, 

Makina Mühendisi

Hacettepe Üniversitesi Makina Mühendisliği 2007, Arkeolog ve Tarih Araştırmacısı, Bilgihanem Yazarı.

Temmuz 2018

Erkan Karaca yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2018

Erkan Karaca yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2018

Erkan Karaca yeni bir  soru  sordu.

Şubat 2017

Erkan Karaca bu yanıtı beğendi:

Her ilişki, kaybedilen bir bir benlik midir yoksa vazgeçilen bir benlik midir?

İlişkilerde elbet çeşitli fedakarlıklar söz konusu olacaktır, ama bu fedakarlık durumu tek taraflı ise zamanı geldiğinde kaybedilen bir benlikten söz edebiliriz. Fakat bu bahsettiğimiz fedakarlık durumu karşılıklı ise o zaman daha güçlü, sağlıklı bir benlik ve ilişkinin sahibi olabiliriz.
Şubat 2017

Erkan Karaca bu yanıtı beğendi:

Cam Tavan (glass ceiling) etkisi nedir?

Cam tavan etkisi, pirelerin bir tencereye konup tencerenin ısıtılmasından sonraki tepkilerini incelemek için yapılmış bir deneydir. Deneyde pireler ısıtıldıklarında üzerleri cam tavanla kapatılıyor ve ısıdan kurtulmak için yaptıkları her eylem başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bir süre sonra cam tavan çıkarılıyor ve tekrar pireler inceleniyor. .
Şubat 2017

Erkan Karaca bu yanıtı beğendi:

Yerin tersi gök, sıcağın tersi soğuk. Peki, aşkın tersi ?

Belki de bilinç. 💂
Şubat 2017

Erkan Karaca  bu yazıyı beğendi:

SPLIT/ Parçalanmış, M. Night Shyamalan, ABD, Macera, Gerilim, 2017-hayatınız boyunca seyretmeniz gereken filmler

Altıncı His ve Ölümsüz'le tanıdığımız yönetmen Shyamalan'ın son filmi Split, yine yönetmenin severlerini çok memnun edecek bir finalle bizleri bekliyor. Özellikle de Shyamalan simemasına hakimseniz, finalin ne kadar güzel olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır... hayatinizboyuncaseyretmenizgereken.blogs...
Ocak 2017

Erkan Karaca  yeni bir  gönderide  bulundu.

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en trend dekorasyon türlerinden biri minimalist dekorasyondur. Gerek şehir yaşamının kargaşası, gerek insanların stresli ruh halleri, yaşamın her alanında daha sakin seçimleri zorunlu kılmıştır. Minimalist kavramı giyim, müzik ve dekorasyon gibi birçok alanı kapsamaktadır. Biz yazımızda minimalist dekorasyonun inceliklerini, evinizde kullanacağınız örnek dekorasyon fikirlerini paylaştık.

Yaşam alanında hiçbir kalabalığa yer bırakmama amacını hedefleyen minimalist dekorasyon, az eşya ile huzur temeline oturtulmuştur. Klasik ve ağır perdeler, avizeler, biblolar ve halılar minimalist dekorasyonda yerini büyük bir boşluğa bırakmıştır. Daha az eşya ile yalnızca ihtiyaç duyulanı kullanmak esastır. Bu noktada modern yaşam ile minimalist dekorasyonu bağdaştırabilirsiniz. Çünkü biri, diğerinin nedenidir. Modern hayatın doğal sonucu olan kalabalıklar, insanın hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına neden olur.
Bu nedenle daha huzurlu olabilmek adına minimalist dekorasyona başvurulmaktadır. Dekorasyon tamamen sadeliği ve bütünlüğü benimsediği için kullanılan eşyaların her biri bir noktada derli toplu bulunuyor. Bunun yanında bir de özel bir renk düzeni benimseniyor.
Kullanılan renkler, çoğunlukla nötr oluyor. Modern yaşamın ve kalabalık şehirlerin getirisi olan sıkışık şehirleşme, evlerin daha dar olmasına neden olur. İşte bu darlık, minimalist dekorasyonu zorunlu kılar.

Minimalist Dekorasyon Nedir?
Minimalizmin kelime anlamı; en az, en düşük demektir. Hayatın hemen her alanında sadeleşmeye gitmeyi esas alan bir akım olduğu söylenebilir. Müzikten resme kadar her sanat dalı bu akımdan etkilenmiştir. Dekorasyonun da nasibini aldığını söylemek doğru olacaktır. Şehirleşmenin vermiş olduğu kalabalık sorununa çözüm bulabilmek amacıyla kişilerin evlerinde genişlik ve ferahlık oluşturduğu tarza minimalist dekorasyon adı verilir. Bu dekorasyon, ferah yaşam alanı oluşturma istediğinden doğmaktadır.

Minimalist dekorasyon, denge kavramı üzerine kuruludur. Ev içinde ne kadar denge ve düzen sağlarsanız o kadar rahat hareket edersiniz. Buna bağlı olarak ne kadar az eşya kullanırsanız o kadar huzurlu olursunuz. Bu tarz dekorasyonda, belli bir nokta odak olarak kabul edilir. Bu odak noktasından yola çıkarak evin o kısmı eşya ile düzenlenir. Diğer pek çok yer boş ve ferah kalır. Bu şekilde dekorasyon tamamlanmış kabul edilir.

Minimalist Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Minimalist dekorasyon için her şeyden önce elinizdeki eşyaları yarı yarıya azaltın. Yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduklarınızın kalmasına izin verin. Oda içerisinde biblo, tablo ya da gereksiz renk kalabalığı yapan halı ve perdeleri bulundurmayın. Eşyayı azalttıktan sonra renk düzenini kontrol altına alın. Tek bir rengi odak olarak kabul edin. Uç tonlardan uzak kalarak daha çok açık tonları kullanın. Hemen her yerde aynı rengin olmasına özen gösterin. Bir odanız minimalist şekilde hazırlanmışken bir odada kırmızı ya da uçuk mor bulunuyorsa oturtmuş sayılmazsınız.
Eşyalarınızın eşit şekilde dağılmasına izin verin. Oda içerisinde 4 koltuk varsa aralarında eşit boşluk bırakarak yerleştirin. Bununla beraber koltukların ortasına sadece yeterince büyük olan bir sehpa yerleştirin. Hiçbir şeyin fazlasını kullanmayın. Koltuk, halı, perde ve sehpa dışında kullanabileceğiniz en fazla üç dekorasyon malzemesi olsun.

Minimalist Dekorayon Örnekleri Nelerdir?
Minimalist dekorasyon için net bir ev tarzı belirlemek doğru olmaz. Ancak daha çok küçük evler için tercih edilmektedir. Bunun temel nedeni, yerden tasarrufu kolaylaştırmasıdır. Özellikle şehir merkezlerinde yer alan stüdyo daireler ya da 1+1 evler minimalist dekorasyonlar için oldukça uygundur. Küçük evde en az eşya ile yaşamı idame ettirmek bu dekorasyon sayesinde mümkündür.
Minimalist dekorasyonu eviniz için kullanacaksanız en temel malzemeniz aydınlatma olmalıdır. Bu konuda ne kadar profesyonel davranırsanız evin içini o kadar kolay düzenlersiniz. Her şeyden önce cam, metal ve seramik üçlemesini kullanmaya özen gösterin. Cam ve metal, ışığı kolay yansıtması açısından çokça tercih edilmektedir. Ne kadar yansıma olursa o kadar geniş ve ferah bir eviniz olur.

Minimalist Tarzı Yatak Odası

Yatak odasında da evin diğer bölümlerinde olduğu gibi, sadelik ön planda olmalıdır. Gereksiz eşyalar ortalıkta kalabalık yapmayacak şekilde, dolaplarda bulundurulur. Oymalı mobilyalar tercih edilmez. Yine başuçlarındaki abajurlar sade ve genelde geometrik şekillerden tercih edilir. Duvarları süslemesi için bir tablo genelde bulunmaz. Eğer kullanılacaksa da, birkaç tane küçük tablo yerine, bir tane büyük tablo tercih edilir.

Minimalist Tarzı Mutfak

Minimalist mutfaklarda, diğer mutfaklardaki gibi tezgah üstlerini dolu göremezsiniz. Mutfak robotu, narenciye sıkacağı, kahve makinesi gibi gereçler asla ortalıkta değildir. Hepsi kapalı dolapların içerisinde durur ve ihtiyaç olduğunda çıkarılıp kullanılır. Dolapların kapakları genelde parlak malzemeden tercih edilir. Burada amaç daha aydınlık ve ferah bir ortam sağlamaktır. Yine hareketli desenler, rengarenk çiçekli perdeler minimalist dekorasyonda olmaz. Evin her köşesi olabildiğinde yalın ve sakin şekilde dizayn edilmelidir.
bilgihanem.com/minimalist-dekorasyon-ned... adresinden alıntıdır.

Ocak 2017

Erkan KaracaHatem Özdemir kişisini takip etmeye başladı

Hatem Özdemir, Mimar, @hatem

Ocak 2017

Erkan KaracaSerkan kişisini takip etmeye başladı

Serkan, Pazarlama İletişimi Yöneticisi, @serkan4

Ocak 2017

Erkan KaracaFerhat Acun kişisini takip etmeye başladı

Ferhat Acun, Reklamcı, @ferhatacun

Ocak 2017

Erkan Karacaİsmail Baltan kişisini takip etmeye başladı

İsmail Baltan, Reklamcı, @ismailbaltan

Ocak 2017

Erkan KaracaMeltem Simsek kişisini takip etmeye başladı

Meltem Simsek, Reklamcı, @meltemsimsek1

Ocak 2017

Erkan KaracaErdi Çatan kişisini takip etmeye başladı

Erdi Çatan, Sosyal Medya & Dijital Pazarlama Uzmanı, @erdicatan

Dijital pazarlama uzmanı Erdi Çatan resmi web sayfası için erdicatan.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ocak 2017

Erkan KaracaCengiz Alakuş kişisini takip etmeye başladı

Cengiz Alakuş, Mimar, @haluk

Ocak 2017

Erkan KaracaSinem Oz kişisini takip etmeye başladı

Sinem Oz, Öğrenci, @snmozt

Psychology Ψ

Ocak 2017

Erkan KaracaBert kişisini takip etmeye başladı

Bert, Pilot, @Bert

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3268 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   444 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Aşk

1228 Kişi   294 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

İngilizce

803 Kişi   107 Soru

Öğrencilik

2363 Kişi   123 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Edebiyat

989 Kişi   204 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

İnsan İlişkileri

1051 Kişi   129 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Marka

167 Kişi   36 Soru