Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Erkan Taylan inploid.com'da 4 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 38 takipçisi var.

Eylül 2014

Erkan Taylan bir yanıt verdi.

Whatsapp konuşmalarının okunması veya hacklenmesi mümkün müdür?

Eğer İngilizce biliyorsanız bir kaç yıl çok uğraşırsanız dinleyebilirsiniz. Dinleyemeseniz bile uzmana yakın bilgi sahibi olur ve para kazanmaya başlamak mümkündür. En basitinden eğer whatsapp konuşmasının yapıldığı ağı dinleyerek bile bunu elde etmek mümkün.
Eylül 2014

Erkan Taylan bir yanıta alt yorum yaptı

Günümüzde bu bile mümkün, google olsun face olsun her şeyimizi indexliyorlar (kaydediyorlar) ve bunu bize daha iyi "hizmet" (reklam) sunmak için kullanıyorlar. Ha sizin kastettiğiniz bu değildi ama o da mümkün efendim beynimizi de okuyabiliyorlar
Yaşadığımız dünyada şimdilik sadece, beynimizdeki düşünce ve konuşmaların okunması-hack'lenmesi mümkün değildir. Geri kalan her şeyin evet.
Nisan 2014

Erkan Taylan bir yanıt verdi.

İnsanlar zombiye dönüşür mü?

İnsan türüne bağlı olarak dönüşme ihtimalı diğerlerine göre daha fazla olan insanlar bulunmaktadır. ACME tarafından yapılan araştırmalara göre zencilerin ve melez japonların doğuştan bağışıklı olduğu kanıtlanmıştır ve ayrıca önce bir kurtadam tarafından ısırılıp sonra zombiye dönüşmeninde imkansız olduğu bulunmuştur yani eğer bir zenci değilseniz veya japon, bir kurtadam bulup kendinizi ısırttıktan sonra zombiye dönüşme ihtimaliniz zilyonda 0. Zilyon1 dir
Nisan 2014

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

C#'da yapılmış bir stok programı SQL'e nasıl bağlanır?

Soruyu oyle bir sormussunuz ki cevaplamak imkansiz.
daha net olmaniz gerekiyor. Simdiki database ne ? Stored procedure var mi ?
Yazilim web tabanli mi, degilse kodlamanin icinde veritabani baglantilari merkezi bir konfigurasyona mi bagli ?
Mart 2014

Erkan TaylanSemih Muyaoğlu kişisini takip etmeye başladı

Semih Muyaoğlu, Web Application Developer, @semihmuyaoglu

Mart 2014

Erkan Taylan yeni bir  soru  sordu.

Mart 2014

Erkan TaylanHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mart 2014

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

8 yaşındaki bir çocuğa kitap okumayı nasıl özendirebiliriz?

Çoçuklar kendilerini de yetişkin gibi hissetmek için büyüklerini taklit ederler yani anne baba ve abi abla ne varsa artık düzenli olarak kitap okumalılar ki çocuk kitap okumayı yetişkin olmanın gerekliliği gibi görsün.
Ama kitap okumayı ödül karşılığında yapmayın çünkü çocukta anne baba okumuyo bana okumam için karşılığında bişey veriliyorsa demek ki kitap okumak, yapmak istemeyeceğim bişey algısı oluşabilir ve ödül için yapsada sıkıcı gelir bu da muhtemelen kalıcı olur.
En mantıklı çözüm sizin okumanız ve okurken bişeylere şaşırmış gibi birbirinize anlatmanız da ilgisini çekebilir.
Uzman değilim çocuğumda yok ama ben çocuk böyle düşünürdüm :)
Mart 2014

Erkan Taylan bir yanıta alt yorum yaptı

bence bu yöntem kitap okumakta çakallığa iter çocuğu, bu tarz daha çok beyin gücü isteyen işlerde ödül çok faydalı olmuyor, kas gücü isteyen olaylarda ödül işe yarıyor bunun hakkında bir araştırma vardı ama kimin neden ne ara nasıl yaptığını hatırlamıyorum araştıranlar bulabilir sanırım :)
Bence okumayi alistirmak icin odul sunabilirsiniz. Kitabi bitir sunu alirim veya suraya gideriz birlikte gibi seyler soylenebilir (yapilmak sartiyla) ondan sonra surekli tekrarlanmasi bunu pekistirecegi icin belki ileride odul istemeden aliskanlik olarak okumaya devam eder fakat yasina uygun odul secmekte lazim cunku onu onemsemesi gerek ki dort elle sarilsin.
Kasım 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Hidrojenle çalışan arabaların patlama ihtimali var mıdır?

Vardır.Bir şeyin patlamasının tek yolu basınçtır.Ve hidrojenin sadece elektronlarının kullanıldığı bir araçta bile gaz bir şekilde bir yerde sıkışıp arabayı patlatabilir.Fakat böyle bir aracın patlama olasılığı normal araçlara göre çok küçük çünkü genelde basınç aracın yakıt bölümündeki hızlıca gerçekleşen yanma reaksiyonu sonucu oluşur.Ama hidrojenin sadece elektronlarının kullanıldığı bir araçta yanma olayı olmadığı için patlama gerçekleşmez.Yanma olayı olsa bile yanma sonucunda saf su açığa çıkar.Buda zarar veremez.
Kasım 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Herhangi bir oyunda (mesela PES) yapılmış karakterleri başka ortamlara aktarabilir (mesela Solid, CAD/CAM) veya kullanabilir miyiz?

Soru gerçekten çok ilginç olmuş. Uzmanı değilim ancak, hem CAD/CAM ile uğraşmış, hem de yazılım geliştirme ile uğraşan biri olarak yanıt vermek istedim.

PES (Pro Evolution Soccer) gibi oyunların geliştirici şirketleri buna benzer bir datayı para ile bile olsa dışarıya açacaklarını zannetmiyorum. Elde data olmayınca bunu aktarmak gibi bir ihtiyaç zaten ortadan kalmış oluyor. Ancak, eğer böyle bir data var ise, muhtemelen bu data evrensel bir dile çevrilebilir ve bence çevrilebilmelidir de.

Çünkü, simülasyonu oluşturacak olan "hareketler" datası yüksek olasılıkla görsel taraftan bağımsız bir biçimde ve formatta oluşturuluyor olmalı, en azından akla daha yatkın olan budur. Genellikle, bu tarz bilgiler ve veriler oluşturulurken ciddi akademik bilgiye sahip insanlar tarafından teorik olarak incelenmiş ve sonuçları çok çok başarılı olan matematiksel modellemeler ve hesaplama teknikleri kullanılır (MATLAB ile çalışanlar bunu daha iyi anlarlar).
Örneğin; bir oyuncunun topa vurması ile (bir kuvvet) topun gerçekleştireceği hareketin ne yönde ne nasıl olacağı ile ilgili bir matematiksel denklem kullanılıyordur ve muhtemelen bu denklem bilinen bazı yöntemlerle elde edilmiştir. Denklemin çıkış amacı topun simülasyonu olmasa da, bu simülasyonu gerçekleyen en başarılı modelleme olduğu için kullanılıyordur.

Dolayısıyla, bu datanın evrensel bir formatta ortaya konuyor ve bu datadan beslenen bir görselleştirme motoru tarafından simülasyona dönüştürülüyor olma ihtimali bence yüksek.

Güncelleme:
Belki bu kaynaklar bir fikir verebilir:
cplus.about.com/b/2008/05/31/nathans-zombie-simulator-in-c.htm
stackoverflow.com/questions/1427043/soccer-simulation-for-a-game
stackoverflow.com/questions/1192147/how-the-dynamics-of-a-sports-simulation-game-works
Kasım 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Çekingenlik nasıl yenilir?

Öncelikte neden çekindiğini anlamak gerekir.. İnsanların onu görmesinden mi, görüp de alay etmesinden beğenmemesinden mi, başarılı olmaktan mı.. Herkes için farklı bir açıklaması olabilir.. Önce bulup, sonra da akılcı bir şekilde sorgulamak gerekir.. Donanim da kazandırdık mı, sonrası tadından yenmez..
Kasım 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Çekingenlik nasıl yenilir?

Henüz kritik bir düzeye gelmemiş bir çok psikolojik takıntı ve rahatsızlığın temel ilacı insanlarla sağlıklı sosyal ilişkiler kurmaktır. Sağlıklı sosyal ilişkiler kurabilen bir bireyin çekingenlik gibi bir sorunu olamaz. Şayet böyle bir sorun yaşıyorsa, bu, kişinin açıkça sosyal iletişim sorunu yaşadığının bir göstergesidir.

Sosyal iletişim sorunu, çevredeki diğer bireylerle bozuk veya düşük kaliteli iletişim kurulmasından kaynaklanıyor olabileceği gibi kişinin geçmişte yaşadığı veya bilinçaltının derinliklerine kazınmış farklı deneyimler sebebiyle de yaşanabilir.

Konunun uzmanı olmasam da, zamanında çekingenlik konusunda büyük sıkıntılar yaşamış biri olarak bu ifadeleri kullanmakta bir sakınca görmüyorum.
Kasım 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Çekingenlik nasıl yenilir?

Çekingenlik, duruma göre ortaya çıkarılması gereken de bir özelliktir. Bu nedenle amaç, çekingenliği yenmek değil, bireyin uygun durumda "çekinik", uygun durumda da "atılgan" olmasiyla ilgili kendisinde farkındalık yaratmaktır. Bu, terapi içerisinde yaşanabilecek bir süreçtir. Her özellik, birey için bir zenginliktir. Bu nedenle kurtulmak istemektense, yaşam içerisindeki işlevini anlamak işe yarayacaktır.
Şubat 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Bir yazılımcı olarak, Windows 7 mi yoksa Windows 8 kurulumu yaparak mı projeler geliştirmeliyim?

.NET tabanlı ilerlemek istiyorsanız, Windows 8 + Visual Studio 2012 ikilisini tavsiye ederim. Bunun dışında her ne kadar Windows 8; sadece Metro arayüzü ile çok konuşuluyor olsa da, aslında performans, hız ve kaynak tüketimi anlamında da çok iyi bir işletim sistemi. Bu yüzden hangi platformda kod geliştirecekseniz geliştirin, bence Windows 8 kurarak yola devam edin. Windows 8 Metro arayüzünü beğenmezseniz Classic Shell (classicshell.net) gibi programlarla Windows 7 menüsüne geçiş de yapabiliyorsunuz ve Windows 7 görünümünde ama Windows 8 performansında bir işletim sisteminiz oluyor. Metro arayüzüne alışırsanız buna dahi ihtiyaç duymazsınız hatta.
Şubat 2013

Erkan TaylanAli Davut kişisini takip etmeye başladı

Ali Davut, Bilgisayar Mühendisi, @alidavut

twitter.com/alidavut

Ocak 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Bir yazılım projesinde; karşılaşılan hata üzerine gitmek mi yoksa kodu baştan yazmak mı daha faydalıdır?

Eğer hata iş akışının yanlış kurgulanmasından kaynaklı ise hatanın birini çözersin karşına bir başkası çıkar. Eğer şartlar müsait ise projeyi sil baştan yazmak daha mantıklıdır. Ama sadece bir modül hatalı ise hatanın giderilmesi yada  sadece o modülün yeniden yazılması mantıklı olandır.

Kısaca Bu sorunun cevabı; Hatanın durumuna, firmanın ve kullanıcıların mevcut şartlarına göre değişir. Bazı durumlarda onarmak bazılarında yeniden yazmak doğru olandır...
Ocak 2013

Erkan Taylan bu yanıtı beğendi:

Bir yazılım projesinde; karşılaşılan hata üzerine gitmek mi yoksa kodu baştan yazmak mı daha faydalıdır?

Hatanın niteliğine bağlı bence. Bir tasarım ve mimari hata ise zaten ardı arkası gelmeyecek hatalar ile karşılaşılacağı için yeniden yazmak mantıklıdır. Tabi burada yeniden yazıma, yeni bir tasarım  ve mimari çözüm ile (gerekiyorsa) girmek gerekir aksi takdirde, yeni hatalar bir öncekine benzer formda yine alınır.
Fakat hata basit ve OOP'de metot veya en fazla class scoped türü bir hata ise yeniden yazmak anlamlı olmaz.
Temelde yeniden yazma alternatifi en son denenecek şey olmalı. Türkiye'de insanları bu yola sevk eden motivasyon çoğunlukla yazılım mühendisliği disiplinlerinin kavranmamış olması, ve tabi bağlantılı olarak kişilerin biraz da egosundan kaynaklı herşeyi kendisi ile başlatma eğilimi bence.
 
Ocak 2013

Erkan Taylanİslam (İslamiyet) konu başlığını takip etmeye başladı.

İslam (İslamiyet)

İslâm, İslâmiyet veya Müslümanlık (Arapça: الإِسْلاَم  / El-İslām), tek tanrı inancına dayalı en yaygın İbrahimî dinlerden biridir. İslam,...

Aralık 2012

Erkan Taylan bir yanıt verdi.

ASP ile ASP.NET nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

ASP.NET bir web programlama teknolojisidir. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Aslında ASP.NET tam anlamıyla bir dil değil, interaktif web siteleri oluşturabilmek amacıyla farklı dillerin kullanılabilmesini sağlayan bir teknolojidir. Net çatısı'nın (framework) parçası, ve artık Microsoft tarafından desteklenmeyen ASP teknolojisinin devamını teşkil eder. Bir başka deyişle ASP.NET istediğimiz herhangi bir programlama dilini kullanarak olay yönlendirmeli web uygulamaları oluşturmamızı sağlayan .NET platformunun web uygulamaları geliştirme teknolojisidir de diyebiliriz. ASP ile ASP.NET arasındaki fark? Her ne kadar isim benzerliği olsa da ASP.NET, ASP'ye oranla çok ciddi bir değişim geçirmiştir.

ASP.NET kodu ortak dil çalışma zamanı (ingilizce - Common Language Runtime) altyapısına dayalı çalışır, diğer bir deyişle, yazılımcılar .Net çatısı tarafından desteklenen tüm dilleri ASP.NET uygulamaları geliştirmek için kullanabilirler. Yani, Java teknolojisinde olduğu gibi, yazılımcı tarafından yazılan kod, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevirilmektedir. ASP.NET teknolojisi ile web siteleri oluşturabilmek için C# ya da Visual Basic.NET dillerinden birini biliyor olmamız gerekir.

Kaynak mehmettopcu.org/forum

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web

462 Kişi   173 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Bilgisayar Markaları

114 Kişi   12 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Bilgisayar Kursları

23 Kişi   7 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Web Siteleri

3421 Kişi   268 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Google Web Toolkit

65 Kişi   5 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Web Sunucusu

117 Kişi   29 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Nesne Yönelimli Programlama

43 Kişi   21 Soru

Fortran

13 Kişi   1 Soru

C# (Programlama Dili)

373 Kişi   83 Soru

Klasik Müzik

120 Kişi   26 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Photoshop

642 Kişi   38 Soru

360 Derece Fotoğraflama

86 Kişi   8 Soru

Makina (Makine) Mühendisliği

205 Kişi   48 Soru

Kimya

154 Kişi   110 Soru

Keman

22 Kişi   9 Soru

Biyoloji

209 Kişi   210 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

İnternet Tarayıcıları

59 Kişi   30 Soru

Mozilla Firefox

9 Kişi   17 Soru

CAD/CAM

52 Kişi   3 Soru