Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisi Erkan Varol inploid.com'da 2 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Nisan 2014

Erkan Varol bu yanıtı beğendi:

Freelance çalışan yazılımcılar yeterince iyi olmadıkları için mi böyle çalışıyorlar yoksa aksine en iyi yazılımcılar oldukları için mi?

Bunun iyi olup olmamakla alakas yok. Bu bir çalışma prensibi. Bir tercih. Freelance olarak çalışıp çok uzman olanlarda var olmayanlarda var. Bu ikisi arasında bir bağlantı yok.
Şubat 2014

Erkan Varol bir yanıt verdi.

Elektrik elektronik mühendisi için İngilizce'ye ek en mantıklı yabancı dil hangisidir?

Gerçi Elektronik Mühendisliği'nin ne tarafına kayacağını önce bilmen gerekir. Her ne şartla olursa olsun su gibi bir İngilizce'ye sahip olman gerekmektedir. Bunun yanına pekte bir şey istemez. Örneğin farklı ülkelerden insanlar bir araya gelince (Alman, Fransız, Japon ve Türk) muhabbet direk İngilizce açılıyor ve öyle devam edilir.

Avrupalılarla bir araya gelince önden nezaketen hangi lisanda konuşmak istediğiniz soruluyor, burada da Almanca veya İngilizce öne çıkan dillerdendir. Fakat şahsi fikrimi sorarsan Çince öğrenmek iyi olabilir.
Şubat 2014

Erkan Varol yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2013

Erkan Varol  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dokunmatik Butonlar (sensörlü butonlar)

Dokunmatik butonlar, basmalı butonlara karşı getirdikleri avantajlar sayesinde gün geçtikçe daha çok alanda kendilerine kullanım yeri bulmaktadırlar. Dokunmatik butonların basmalı butonlara karşı avantajlarını aşağıda sıralamaya çalıştım.
 • İçinde hareketli bir mekanizma olmamasından dolayı uzun ömürlüdür.
 • Yekpare tasarımlarından dolayı su yalıtımı üst düzeydedir.
 • Hareketli mekanizması olmamasından dolayı iç tarafına pislik birikmez, hijyeniktir.

Kullanım alanları;
 • Endüstriyel mutfak ekipmanları
 • Yat ve gemi dış kumanda panelleri
 • Güvenlik - Antivandal uygulamalar
 • Medikal uygulamalar
Bu tip butonların tek dezavantajı, tactile feedback denilen basma hissinin alınamamasıdır. Butona basılıp basılmadığının anlaşılabilir olması için bazı modellerinde renk değiştiren LED ışıklar kullanılmaktadır.
Son zamanlarda bazı üreticiler bu tip butonların içine vibrasyon motoru ilave edip dokunma hissini titreşimle vermeye başlamıştır.

Günümüzde 2 adet popüler dokunmatik buton teknolojisi vardır.
 1. Kapasitif Butonlar: Bu butonların içerisinde ufak bir elektronik devre bulunmaktadır. Butonların basma bölümündeki değişen kapasitansı ölçerek, içindeki devreyi açar veya kapar. İçinde bir elektronik devre olduğundan dolayı ayrı bir besleme vermek gerekmektedir.
 2. Piezo Butonlar: Piezo butonlar, içindeki materyalin dokunma hissine (basınç) tepki vermesiyle çalışmaktadır. Herhangi bir beslemeye ihtiyaç duymaması bu tip butonları kapasitif butonlardan daha popüler yapmıştır.
Aşağıdaki linkten dokunmatik buton tiplerini ve özelliklerini bulabilirsiniz.
atakel.com/urunler/piezo-capacitive-switches/EN/
Aralık 2013

Erkan Varol  bu yazıyı beğendi:

Regülator Nedir? Ne İşe Yarar?

Çogumuz düzensiz voltajlardan şikayetciyizdir. Bunu engellemek için bir Regülator yeter.
Merhaba Arkadaşlar Bu Yazıda da Sizlere Hepimizin Zorlandıgı Bazen cevap bulamadıgı bir konu Regulatorler ( Akım dengeleyiciler) hakkında bilgi verceğim Umarım yararlı bir yazı olur...

Regülatör Nedir?
Regülatörler arasındaki farklar;

Voltaj regülatörü yada voltaj yükseltici olarak bilinen regülatör sistemleri servo regülatör, statik regülatör ve mikroişlemcili regülatör olarak çeşitlere ayrılmaktadır.

Regülatör Nedir? (Regülatör Nerelerde Kullanılır?)

Şebeke gerilimindeki yükselme, düşme ve tüm dengesizlikleri önleyip, gerilim regülasyonu yapan cihazlara Regülatör denir.
Frekans, hız, güç, Basınç, gerilim ve akım gibi fiziksel büyüklükleri, belli ölçüde sabit tutabilen ve bu unsurları değiştirerek tekrar sabit tutabilen alet.

Enerjinin farklı faktörlerden dolayı düşmesi yada yükselmesi için yapılmakta olan Elektrik cihazlarıdır, bu cihazlar elektrik enerjisini içerisindeki donanımsal parçalar ile enerjiyi düşürür veya yükseltir bu enerjiyi düşürme veya yükseltme işlemleri içerisindeki Elektronik devre ile yapılmaktadır. Sanayi'ler için üç fazlı Regülatörler ev'ler için ise tek fazlı regülatör'ler tercih edilmektedir.

Regülatör bunun yanında elektronik olarak sağlanan koruma sayesinde ayar sahası dışındaki gerilim düşme ve yükselmelerinde, çıkış gerilimini elektromekanik olarak kesip, buna bağlı olarak oluşabilecek muhtemel hasarları önler. Her türlü bilgisayar sistemi, fax, Fotokopi, tıp ve laboratuar cihazlarında, ev ve işyeri aydınlatması, komple daire ve ofis beslemelerinde, imalathaneler ve atölyelerde emniyetle kullanılır. Regülatör şebekeye seri bağlanan booster
Trafo ve hassas yapıdaki varyak sayesinde çıkışta gerilim regülasyonu yapmaktadır.

Bugünün teknolojisinde, yiyecek ve giyecek Maddeleriyle günlük hayatta kullanılan diğer maddeler üretilirken modern metotlar uygulanır. Üretim sırasında sadece çalışma yerlerinde değil, fakat çok çeşitli tipte kazanlar, fırınlar, kurutucular, ocaklar, sterilizörler ve benzeri birçok yerde özel bazı şartların sağlanması gerekir. Bunlar ısı, basınç, nem, zaman, Sıvı seviyesi, akış, hareketli parçaların hızı gibi şartlardır. Bu şartların istenen değerlerde tutulmasının gerektiği yerlerde çeşitli tipte otomatik regülatörler kullanılır.

Bunlar; kendi kendine, havayla, buharla, Elektrikle çalışan tiptedirler. Regülasyonun tipine ve ihtiyaçlara bağlı olarak regülatörler basit veya karmaşık yapıda olabilirler. Bir Regülatörde temel olarak bir bulucu eleman, bir yayım organı ve bir servo motor vardır.

Bulucu eleman, ayarlanmış büyüklüğün değişimlerini ölçer. Yayım organı; ayarlayıcı büyüklüğün değişimlerini, ayarlanmış büyüklükle bu büyüklüğün sabit tutulacak değerleri arasındaki farka bağlı olarak düzenler. Servo motor, ayarlayıcı büyüklüğün yayım organı tarafından belirtilen değişimlerini yerine getirmek için gerekli gücü uygular. Emniyet elemanları, Regülatörden tamamıyla ayrıdır ve genellikle regülatör iş yapamaz hale geldiğinde devreye girer, makineyi ve sistemi durdururlar.

Regülatör direkt etkili veya röleli olabilir. Direkt etkili Regülatörlerin en eski modeli, watt regülatörüdür. Tamamen Mekanik çalışma sistemine dayanan bu Regülatör, bir milin dönme hızını merkezkaç kuvvetten yararlanarak ayarlar. Pnömatik regülatörde, körüklü bir düzenek, bir supabın açılıp kapanmasına, Gaz Basıncı belli bir değeri geçtiği zaman fazla Gazı boşaltacak şekilde kumanda eder.

Çok değişik elektrik Regülatörleri içinde en tanınmışı, hassas cihazlara takılan gerilim ayarlayıcılardır. Elektronik veya herhangi bir türden olan bu cihazlar, belli bir bölgedeki beslenme gerilimi ne olursa olsun sabit bir gerilim sağlar. Elektrik regülatörlerin den bazılarının gayesi, elektrik enerjisi etkenlerinden birini sabit tutmak, bazılarının elektrik akımından yararlanarak mekanik veya fizik olaylarını ayarlamaktır. Birinci kategoriye gerilim ve akım regülatörleri, ikincisine ise hız, basınç, Sıcaklık regülatörleri girer. Elektrik bahsinde ise gerilim, akım, frekans ve akım yoğunluğu gibi elektriksel büyüklüklerin regülasyonundan söz edilir. Mesela şehir şebekesinden kullandığımız 220 volt 50 hz’lık gerilimin bu değerlerde sabit tutulması için regülasyon yapılır. Pil dahil bütün kaynaklardan akım çekildiğinde gerilimi düşer.

Gerilimin belirli sınırlar içinde kalması istenen bütün cihazlarda yaygın olarak gerilim regülatörleri kullanılır. Birçok elektronik cihaz, kaynak gerilimlerindeki bir takım değişmelere rağmen çalışmasına kabul edilebilir bir tarzda devam eder. Bazı devreler ise, kaynak gerilimindeki en ufak bir değişimden dahi etkilenir. Bu yüzden bir gerilim regülatörünün kullanılması gerekir. Elektronik bir gerilim regülatörü güç kaynağı ile bu kaynak tarafından beslenecek cihazı temsil eden yük empedansı arasına bağlanır ve çıkış gerilimini belirli bir değerde tutar. Regülatör düzeni şebeke gerilimindeki veya yük empedansındaki değişmeler sebebiyle çıkış geriliminde meydana gelen dalgalanmaları, kabul edilebilir sınırlar dahilinde, otomatik olarak dengeler. Zener Diyotları ile yapılan basit regülatörler küçük akımlarda uygun olmalarına rağmen, büyük akımlarda regülasyon yapamazlar. Regülatörlerden çekilebilecek akım ve regülasyon yüzdesi zener Diyotlar yanında Transistorlar de kullanılarak iyileştirilebilir.

Yük empedansı ile regülatör devresi arasındaki bağlantı şekline göre elektronik gerilim regülatörleri şönt ve seri regülatörler olmak üzere iki ana gurupta toplanabilir. Seri regülatörler çok daha verimli çalıştıklarından daha sık kullanılırlar. Şönt regülatörlerde, yük küçük olduğunda verim düşük, tam olduğunda yüksektir. Tek üstünlüğü kısa devre durumunda bile aşırı yüklenmesidir. Seri regülatörler ise çok daha verimli çalıştıklarından daha sık kullanılırlar. Verimleri düşük yüklerde yüksek, tam yük şartlarında düşüktür. Seri regülatörlerde, şönt regülatörlerde olduğu gibi, tabiatından gelen bir aşırı yükleme koruması yoktur.

Yük tarafındaki bir kısa devre regülatör düzeninden büyük akımlar akmasına yol açar. Basit seri regülatörlerin bir mahzuru, gerilimdeki küçük değişimlere anında cevap verememesidir. Küçük değişimleri sezerek kuvvetlendiren, böylece seri regülatörün çalışmasını daha hızlı kılan ek devreler kullanılarak şönt sezmeli seri regülatörler yapılır. Bu tip regülatörlerde
çıkış gerilimi referans bir gerilimle karşılaştırılır ve değişiklik kuvvetlendirilerek seri Regülatöre verilir.

Daha fazla hassasiyetin istendiği durumlarda bir de doğru gerilim kuvvetlendiricisi ilave edilerek, regülasyon nisbeti ve regülasyon hızı arttırılır. Televizyon regülatörleri, genellikle yapı itibariyle doymalı tipten olup, ayarlamada gerilim süreksizliğe uğramaz. Ancak doymadan dolayı, manyetik endüksiyondan doğan demir kayıpları büyüktür. Gerilim % 15’ten fazla değişiklik göstermeyen yerlerde TV regülatörü kullanmaya gerek yoktur. Çünkü, % 15’in altındaki değişimleri TV alıcıları düzeltebilmektedir. Şebeke yetersizliği sebebiyle kullanılan regülatörler Türkiye’de Keban barajının ürettiği kadar enerji tüketmektedir. Gerilim regülatörleri, boş yere enerji harcamanın dışında yük tepesinin (puantın) yükselmesi, TV’lerde sesin distorsiyona uğraması ve cihazın çabuk yıpranması, güç faktörünün düşmesi gibi olumsuzluklara sebep olurlar.

Regülatör Kullanım Alanları
- CNC Tezgahları
- Kesintisiz Güç Kaynakları
- Tıbbi Cihazlar
- Telekomünikasyon Cihazları
- Otomasyon Ekipmanları
- Ağaçİşleme Makineleri
- Enjeksiyon Makineleri
- Matbaa Makineleri
- RadyoVericileri
- Televizyon Vericileri
- Tekstil Makineleri
- Tasarım Makineleri
- Elektrikli Ev Aletleri
- Klimalar
- Kuyumculuk Cihazları
- Teknik Cihazlar
- Yangın Güvenlik Sistemleri
- Personel Devam Kontrol Sistemleri
- Denizcilik Ekipmanları
- Fotoğraf Baskı Makineleri
- Asansörler
- Kartlı Geçiş Sistemleri
- Laboratuar Cihazları
- Dişçilik Ekipmanları
- LazerCihazlar
- TelefonSantralleri
- Hırsız alarmSistemleri
- Motorlu Kepenkler
- Bilgisayar Sistemleri
- Aydınlatma Üniteleri
- Kombiler
- AmbalajMakineleri
- Deri İşleme Cihazları
- Motorlu Makineler
- Market Ekipmanları
- Isıtma ve Soğutma Sistemleri
Temmuz 2013

Erkan Varol bir yanıta alt yorum yaptı

Yorum için teşekkür ederim, zorunluluk kısmı biraz zor görünüyor : )) Kimseye al bunu çalıştır diye bir zorlama yapamazsın (yapılmamalı) diye düşünüyorum. Mesela ben elektronik sektöründeyim ve bizim markette gerçekten iyi satış mühendislerine bir açlık var, kendini yetiştiren biri güzel maaşlarla yaşayabilir.
Satış mühendisliği değil de pazarlama uzmanlığı adı altında olabilir.Ayrıca devlet tarafından bazı işyeri ve ya kurumlara pazarlama uzmanı bulundurması zorunluluğu gelmesi lazım.Çünkü Türkiyemizde pek tutabilecek bir iş değil diye düşünmekteyim.
Temmuz 2013

Erkan Varol bu yanıtı beğendi:

Elektrik tellerindeki kuşları neden elektrik çarpmaz?

Artıları var, eksileri yok ondan. :))
Temmuz 2013

Erkan Varol bir yanıt verdi.

İyi bir (odtü-boğaziçi) üniversitede elektrik elektronik okursam iş bulma şansım nedir?

İş çok, ortalama zekaya sahip herkes kolayca iş bulur bu memlekette. Söylediğin okullarda birini bitirdiysen, bu ortalama zekadan biraz daha fazlasına sahipsin demektir. Asıl soru gerçekten zevk aldığın bir iş bulabilecek misin????
Temmuz 2013

Erkan Varol  yeni bir  gönderide  bulundu.

Joystick Teknolojileri

Joystickler, en basit olarak hareket ettirildiklerinde hareket ettiği eksene göre istenilen seviyede voltaj sinyali veren kumanda mekanizmalarıdır. Fakat günümüzde ek arayüz kartları ile birçok çıkış sinyali almak mümkündür (USB, PWM, CANBUS, J1939, RS422, RS232 vb.). Genel olarak joystickler 2 ana grupta toplanırlar. Anahtarlamalı (switch base) ve proportional (oransal).
 1. Anahtarlamalı Joystickler: Anahtarlamalı joysitcklerin yapısında her eksende bir switch bulunmaktadır, şaft hareket ettirildiğinde switchleri aktive eder ve sinyal gönderilir. Bu tip joystickler tek hız uygulamalar için ucuz ve uygun bir çözümdür.
 2. Oransal Joysitckler: Oransal Joystickleri, şaftı hareket ettirdiğiniz oranda sinyal üreten kumanda kollarıdır, kendi içinde 3 gruba ayırabiliriz.
a- Potansiyometreli Joystickler: Şaft hareket ettikçe bağlı olduğu eksendeki potansiyometre değeri değişir, buna göre çıkış voltajınızda değişmiş olur.
b- İndüktif Joystickler: Eksi bir teknolojidir. şaftın alt kısmında bir mıknatıs ve her eksen için 2 şer adet bobin bulunur. Mıknatısın hareket etmesi ile voltaj değeri değişir. Elektromanyetik alanlardan çok fazla etkilenir. Yeni tasarımlarda kullanılması tavsiye edilmez.
c- Hall Effect Joystickler: En gelişmiş teknolojidir. Şaftın alt tarafında bir mıknatıs ve bir sensör çipi bulunmaktadır. Mıknatıs hareketine göre sensör çipi sinyal üretmektedir. Temassız olmasından dolayı ömrü çok uzundur.

Genel Joystick çeşitlerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. atakel.com/urunler/joysticks/tr
Temmuz 2013

Erkan Varol bir yanıta alt yorum yaptı

Uzak mesafe konusunda bir bilgim yok. Fakat günümüzde 2-3 metreye kadar bir fiziksel bağ olmadan yapılan birçok elektrik iletim projesi mevcuttur. Özellikle elektrikli araçların geleceği için bu projeler hayati önem taşımaktadır. Bildiğiniz gibi bir telden geçen akım elektriksel alan oluşturur (sağ el kuralı :) ). Elektriksel alan etkisinde olan bir telde ise elektronlar harekete geçer ve akım oluşur. Buna göre karşılıklı 2 loop tel konduğunda birine elektrik verdiğinizde diğerinden elektrik alırsınız. Bu sitemi birde şöyle düşünelim. Otobanda her elektrik direğine (direklerin arası dahilde olabilir) loop (çember) tel sarımları koyalım. Aynı tel sarımlarını aracımızın kaput, tavan ve bagaj üstüne de koyduğumuzu farz edelim. Direklerdeki tellere elektrik verdiğimizde altından geçen araçtaki tellerde akım oluşur ve elektrikli aracımızın pillerini şarj edebiliriz...
Bunu tam olarak söyleyemeyiz aslında. Şu an kullandığımız her türlü elektrikli cihazların %90'ında kablosuz elektrik iletimi yapılmaktadır. Ancak bu milimetrelik mesafelerde gerçekleşir. Bu iletimi gerçekleştiren transformatör elemanıdır. Hepimizin bildiği gibi transformatörler arasında fiziksel bağ olmayan 2 veya daha fazla bobinden oluşur ve manyetik akı sayesinde enerji aktarımı sağlar. Ancak transformatörlerin çalışma prensibi olan bu manyetik akı hem etraftaki canlılar zarar verebilecek derecede tehlikelidir hem de uzun mesafelerde etkisini kaybeder.

Elektrik2006 yılı Amerika-İngiltere ortak yapımı The Prestige isimli filmde Nicola Tesla’yı David Bowie canlandırmış ve film de kablosuz elektrik enerjisi iletimi ile lambaların yakıldığı sahne büyük ilgi çekmişti.


Elektrik
Bir amacı da enerjiyi kablosuz iletmek olan WardenClyffe kulesi 1.5 milyon dolara mal oldu. Ne yazık ki projeden mali desteklerin çekilmesiyle proje sonlandırıldı ve kule de yıkıldı.
Temmuz 2013

Erkan VarolElektronik Devreler konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektronik Devreler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2013

Erkan VarolElektrik konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektrik

Varlığı dokunulduğunda hissedilen ne var ki bir daha varlığı hissedilme şansı tarafımızca olmayan izafi işle uğraşanların buluştuğu nokta. Ö...

Temmuz 2013

Erkan VarolElektronik Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektronik Mühendisliği

Bu bölüme yurtdışında gitmek için gelişmiş ülkelerde ABD gibi elektrik mühendisliğine gidilir, üst sınıfta elektronik opsiyonu seçilir. Bu a...

Temmuz 2013

Erkan VarolElektronik konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektronik

Elektronik, elektrik devreleriyle ilgilenen fizik, mühendislik ve teknoloji branşıdır. Bu elektrik devrelerdeki aktif elemanların lineer olm...

Daha Fazla