Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisi Erman Inan inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Eylül 2012

Erman Inan bir yanıt verdi.

Eylül 2012

Erman Inan bir yanıt verdi.

Atlar koşarken yorulduklarını bilmez mi?

Atlar yorulur ve koşmayı bırakabilir. Genelde yarış atları yorulur ama yarış sırasında kalp krizinden ölen at olayları da görülmüş. Bu yoruldukları için değil, kalp rahatsızlığı olduğu için olmuş. Yani atlar kendilerini öldürene kadar koşmaz, bu olay şehir efsanesi.


AtEylül 2012

Erman Inan bu yanıtı beğendi:

Hayvanların mizah anlayışı var mıdır?

Evet primatlarda mizah anlayışı vardır. İnsanlar gibi goril, şempanze ve orangutan gibi aynı aileden canlılar birbirlerine şaka yapacak kadar mizahi duyguya sahiptir.


Eylül 2012

Erman Inan bir yanıt verdi.

Dinozorların nesli neden tükenmiştir?

Kısaca, dünyaya asteroid (göktaşı) çarpmasıyla.

Çoğu bilimadamı bu konuda hem fikir ve Meksika'daki Chicxulub krateri de bu durumu doğruluyor. Bu çarpma ile beraber atmosferi kaplayan toz bulutu, güneşi engelleyip karanlık ve soğuk bir dünyaya sebep olunca yaşam koşullarını zorlaştı ve zamanla tamamen nesilleri tükendi. Ama mesela son araştırmalarda, çarpmanın etkisiyle çok ısınan atmosfer, adeta bir fırına dönerek birkaç saat içinde dinozorların neslini tükettiğinden de bahsediliyor.


Bunun dışında volkanik aktivitelerin artması ve süper volkan patlaması gibi teoriler de var, hatta asteroid çarpmasıyla bu volkanik felaketlerin beraber olduğunu söyleyenler ve birden fazla asteroidin çarptığını söyleyenler de var.


Kesin olarak bilinmese bile, asteroid çarpması en olasılıklı nedeni.


Hayvanlar AlemiEylül 2012

Erman Inan bir yanıt verdi.

Kutup ayıları neden beyazdır?

Kutup ayılarının tüyleri şeffaf değil, yarı şeffaf veya yarı saydamdır. Işığın çoğunu geçiriyor ama bir kısmını yansıtıyor/dağıtıyor. Tüyleri beyaz görmemizin sebebi de ışığın bütün dalga boylarını yansıttığı için beyaz ışık yansıtmasıdır. Kar rengini de beyaz görmemizin sebebi budur. Ama genelde yetişkinleri bembeyaz görmek zordur. Yavruların tüylerini bembeyaz görme olasılığı daha fazla. Mevsimsel değişikliklere ve yaşlılığa bağlı olarak tüylerde sararma görülebiliyor. Tüy döktüğü mevsimlerde ve ileri yaşlarda daha sarımsı tonlarda gözüküyorlar. Sarımsı tonlara bürünmelerinin nedeni ise güneş ışığının oksidasyonu, yediği besinlerdeki yağlar veya sadece kirlendikleri için olduğu söyleniyor. Kış başlamadan önce de daha beyaz gözüküyorlar. Daha ılıman ve nemli koşullarda da kıllarındaki oluklarda yosun birikimi yüzünden yeşilimse renkler oluşabiliyor. Bu daha çok, hayvanat bahçelerinde yaşayan kutup ayılarında görülüyor.

Yetişkinlerin deri renkleri ise koyu/siyah renkte bu da güneş ışınlarını daha fazla absorbe edebilmelerini sağlıyor. Yavrularda deri rengi ise pembemsi açık renkte.

Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi
Eylül 2012

Erman Inan bir yanıt verdi.

"Gelecek" ile ilgili öngörüsü/beklentisi olan hayvanlar hangileridir?

Hayvanlarda genelde hava durumunu öngörme ve deprem gibi doğa olaylarını önceden hissetme gibi özellikleri var. Ama bunlar doğaüstü değil, onların doğasından gelen durumlar.


Hayvanların deprem olmadan önceki garip davranışları eski Yunan dönemlerine kadar dayanıyormuş. Çok önceden hissetmeleri hala tam olarak açıklanamıyor ama insanlardan saniyeler önce hissetmeleri depremin oluşturduğu dalgalarla açıklanabiliyor. Mesela çok az insan daha küçük ve hızlı olan P dalgasını, daha büyük ve yavaş olan S dalgasınan önce hissedebiliyormuş ama çoğu hayvan P dalgasını insanlardan saniyeler önce hissediyor.


Bunun dışında hava olaylarını da önceden tahmin edebiliyorlar. Hayvanlarda gördüğümüz değişiklikler ve davranışlar da bize hava durumu konusunda ipuçları verebilir. Bu konuda daha çok karıncalar ve arılar hassas oluyorlar. Mesela karıncalar ilk yaz fırtınası gelmeden önce kanatlanıyorlarmış, arılar ise çiçeklerin ilk açacağı zamanı havadaki nem oranını ölçerek anlıyorlarmış. Tabii burda doğanın da rolü büyük. Bununla beraber manyetik değişimleri algılayabilen daha üstün sistemli canlılar da var.


Kısaca, hayvanlar tam olarak geleceği tahmin edebiliyor diyemeyiz ama bazı konularda bizden daha farklı ve üstün sezileri olduğu kesin ve bu da onlardan bilgi almamızı sağlayabiliyor.Eylül 2012

Erman Inan bu yanıtı beğendi:

Hangi tarz filmler sinemada izlenmelidir?

Ben ayırt etmiyorum ancak,
  • bilim-kurgu
  • Macera- fantastik
  • Korku-gerilim
gibi türler görsel efekt ve ses açısından sinemada daha etkili oluyor.
Eylül 2012

Erman Inan bu yanıtı beğendi:

En dayanıklı inşaat yapılabilecek geometrik şekil hangisidir?

Düşey, yatay her türlü yükü eksenel basınç olarak zemine aktarabildiği için tabii ki en sağlam form kubbedir. Kasif, piramit de sağlam görünebilir ama tepe mesnette karşılıksız kalan yatay yükleri karşılayabilmek üzere piramit kenarlarındaki moment kapasitesi arttırılmalı dolayısıyla fazlaca malzeme kullanılması gerekmektedir, bir kubbede ise gelen tüm yükler eksenel basınç kuvveti olarak tabana gönderilir ki kullandığımız tüm inşaat malzemelerinin basınca dayanımı çekmeye (dolayısıyla momente) dayanımının onlarca katıdır. Dolayısıyla momente ve çekmeye doğası gereği maruz kalmayan kubbe formu ekonomi de gözönüne alınıca en sağlam formdur. Mısır piramitlerinin de sağlam olduğunu örnek verenler olmuş ama aynı miktar malzemeyle yapılan bir kubbe yine de o piramitlerden sağlam olacaktır. Ayrıca kubbe, rüzgar yüküne de en az maruz kalacak form olarak da aynı sağlamlıkta diğer formlardan daha ekonomik olacaktır.

Eylül 2012

Erman Inan bir yanıt verdi.

Harry Potter filminde Voldemort karakteri hariç en kötü karakter hangisidir ve neden?

Bir kişinin oynadığı karakter olarak sormuyorsan "Basilisk" olabilir. Canavar olduğu için insani duyguları da yok.

Harry PotterDaha Fazla