Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2013

Erol Sağlam

Neden taksi şoförleri seyir halindeyken kapılarını açıp sol ön lastiğe bakmaya çalışırlar?

Direksiyonda hissettikleri titremenin nedeninin bozulan rot, balans, eksantrik ayarlarından olup onu seyir halinde gözle tespit edebileceklerini düşündüklerindendir ki muhtemelen tekerleğin yalpalama şekline göre edebilirler de.
  • 1 Yanıt
Aralık 2013

Erol Sağlam

Niçin limonlu gazozların içerisinde bir sürü suni tatlandırıcı varken bulaşık deterjanında 'gerçek limon suyu' kullanılmaktadır?

Öyle olduğundan emin değilim ama yine de durumlar farklı. Gazozda limon lezzeti, kokusu için kullanılırken deterjanda sözde temizleme özelliği ve kokusu için kullanılıyor. Lezzet ve koku çeşitli aroma karışımlarıyla gerçek limon suyundan ucuza sağlanabilirken muhtemelen sözde temizleme özelliği ve aynı kokuyu yapay olarak sağlamak gerçek limon suyu kullanmaktan pahalıya geliyordur.
  • 1 Yanıt
Aralık 2013

Erol Sağlam

Bir cerrah arka arkaya 3 hastayı ameliyat edecektir ancak sadece 2 çift eldiveni vardır. Ameliyatların güvenli olması için cerrah eldivenleri kullanmada nasıl bir yol izlemelidir?

Eldivenleri üst üste giyer ve ilk hastayı ameliyat eder sonra dıştakini çıkarır, ikinci hastayı ameliyat eder, elindekini çıkarmadan diğer eldiveni ters çevirir ve giyerek üçüncü hastayı ameliyat eder : ) )
  • 1 Yanıt
Aralık 2013

Erol Sağlam

Neden suça yönelik davranışlar kişiye daha cazip görünür?

Bana daha çok insanlardaki, algıda seçicilik mekanizmasına dayanıyor gibi geliyor... Sürekli olarak insanın bilincine yüklenilmekte ve onu yapma, onu yapma diye telkinde bulunuluyor. Bunun sonucunda da kişinin merakını daha fazla cezbediyor o şey. Çünkü kişinin, üzerine en çok düşündüğü şey, haline gelmiştir yasak olan ''şey''. İnsan da şöyle bir özellik vardır bana göre, Bir şeyle ne kadar münakaşaya girersen, o şey o derece normal görünmeye başlar gözüne. İşte bana göre sorunun altında yatan neden tam da budur. Yasaklanan şey, eğer sana hala normal gelmiyorsa yapmazsın, normal gelmeye başlamışsa, onu edim haline dönüştürürsün.
  • 5 Yanıt
Daha fazla göster