Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erol Sürmeli,

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Sen bende misin ? Ben mi sende ?

Şubat 2014

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Youtube embed ile bir video klibi sitede paylaşmak yasal mıdır?

Müyap'ın avukatı şöyle bir açıklama yapmış, bundan yola çıkarak yasal olmadığını düşündüm, soruyu sorma nedenim de buydu, mantıksız geliyor bana da ama yasal değil diyor avukat:
Sözü edilen videolardaki eserler Müyap ile sozlesmelidir ve lisans bedeli ödemektedir. Siz bu sitelere kendi web sitenizde link vererek ya embed kodu verdiginizde siteniz youtube veya benzeri sitelere yönlenmemekte youtubeda yayınlanan bir klip veya müzık eseri sizin web istenbizde açılmaktadır. Bu durumda sizin web siteniz müzik klibinin ya da müziğin kaynagı neresi olursa olsun müzik yayını yapar pozisyona gelmektedir.

Ya da müzık eserleri web sitenizde açılmamakla birlikte sadece embed kodları ve linkleri yer alıyor ve bu kodlar tıklandıgında yine youtube adlı linke bir yonlendirme sozkonusu oluyorsa, bu durumda şu hususu değerlendirmek gerekir.

Siz bu müzık eserlerini yayınlamıyorsanız, bu durumda sitenizin trafigini artırmayı amaçlıyorsunuzdur. Bu embed kodları dolayısıyla google da şarkı araştırması yapan kullanıcıların bir kısmı sizin sitenizde embed kodlara yer vermeniz dolayısıyla sizin sitenizi de tıklamaktadır. Bu sayede trafigi artan siteniz google reklamları veya baska mecralardan daha fazla reklam payı almaya başlamaktadır. Zaten eğer siz de müzik yayınlamıyor sadece linklere sitenizde yer veriyorsanız amacınız web sitesinin trafiğini artırmaktır.

Bu durumda müzik eserleri ve iceriği sayesinde haksız kazanç sağlıyorsunuz. Ya bu haksız kazanca son vereceksiniz ya da lisans alacaksınız. Yasal dayanak FSEK md. 25 ikinci fıkra ile FSEK m. 80-1/B 3. Fıkra gerçek kişilerin istedikleri yer ve zamanda eserlere ullaşımına imkan sunma (making available right) Youtube ve benzeri sitelerden embed kod ile yayın yapan web sitelerine karsı da MÜYAP tarafından yasal mücadele yürütülmektedir. Embed kodları yayınlayan siteleri de tespit eden bir birimimiz var ve bu birim tespit ettikten sonra önce yasal uyarı gönderiyor. Yasal uyarıya cevap verilmezse bu durumda fsek EK-4 mdadde kapsamında Savcılığa yaptırım uygulanması icin başvuruluyor. "

YAPTIĞIM ARAŞTIRMA SONUNDA MUYAP denen bu kuruluşun youtube gibi videoları barındıran siteler yerine bunları embed kodları ile sitelerine ekleyenlere taktığını gördüm. Adamlar videonun eklu olduğu sayfanın resmini alıp uyarı gönderiyo ve 3 gün veriyolar. Birkaç ay için de de site kapanıyor. Maalesef bu siteleri kapatan hakim vs bunların da bu konularda bilgisi yeterli bilgisi yok ve kendinizi savunacağınız bir mecra yok. Muyap videoları youtube'a yüklerken embed özelliğini kapatmak yerine ufak tefek sitelerle uğraşıyor ve büyük webmaster forumlarında yaptığım araştırma sonunda sitesi kapatılan bir sürü adam var bu olay hala da devam ediyor.
Ocak 2012

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

HttpContext.Current.Response.Redirect(path); şeklinde kullandığım kodda bu hatayı alıyorum: 'Response.Redirect cannot be called in a page callback' Nasıl çözebilirim?

Amacım zaten callback durumunda redirect edebilmem. Javascript de olmaz çünkü redirector diye bir sınıfım var ve yönlendirme işlemlerini oradan yapıyorum. örnek olarak redictor.GoToLoginPage(); gibi...
Aralık 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Proteinlerden enerji üretimi nasıl yapılır?

Proteinler amino asitlerin birbirne bağlanmasıyla oluşan organik bileşiklerdir.Proteinler, amino asitlerin yapıtaşlarından oluşan polimerlerdir. Her proteinin kendisine has özelliklerinin olmasını sağlayan özel amino asit dizilimleri vardır.

Enerji dizilimi Karbonhidratlar > yaplar > proteinler şeklindedir. 1 gram karbonhidratın yakılması ile 4 kalori, 1 gram yağın yakılması ile 9 kalori, 1 gram proteinin yakılması ile 4 kalori enerji elde edilir. 

Kasım 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

CSharp ile Linq sorgusu içeren metodumda geriye interface return edebiliyorum. Fakat eğer geriye bir List return etmem gerektiğinde interface kullandığımda "List(Iaraba)" şeklinde hata oluşuyor. Bu sorunu nasıl bir yöntemle çözebilirim?

Sorunu çözdüm. Bilgi olması açısından aktarayım.
Linq sorgusundan sonra Cast ifadesiyle implement edilecek olan interface'i belirtiyoruz. Yani:

operators = ( o c. o).>();
operators.();

Şeklinde çözüldü.
Ekim 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Bir kişi site kodlaması yaparken sıkılmaması için ne yapmalıdır?

Müzik birinci koşul en azından benim için ancak müzikte önemli. Metal dinlersem daha zevkli çalışıyorum. Biraz slowa kayınca işler ters tepiyo konsatrasyon problemleri yaşıyorum. Daha sonra vazgeçilmezim sigara :) Birde çalışma planı oluşturmak lazım. Zaman olarak ders saati gibi yaparsan zorlanabilirsin. Bir hata aldığında başından kalkmak çok zor bir durum. Bunu 1. yapılacak bittiğinde ara vereceğim gibi belirlersen daha rahat edersin. Ve yapılacaklara kendine göre zaman ver.
Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Yemek yapmayı seven erkekler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yemek yapmak sanattır. Erkeklerde sanatkardır ama bunu kadınlara pek söylemezler :)
Eylül 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Embarcadero RAD Studio 2011 / Delphi XE 2011 hakkında ne düşünüyorsunuz? Geliştirdikleri Fulcrum teknolojisi ortalığı sallayabilir mi?

Benim teknoloji hakkında bilgim var. Ben insanların bu konudaki görüşlerini öğrenmek istedim. Sektörde olmayan ya da bilmeyen arkadaşların bu konuda görüş bildiremeyeceğine göre açıklasam ya da açıklamasam çokta fark etmez.
Ağustos 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Cep telefonu kullanıcıları neden operatör değiştirmez?

Ben sırasıyla değiştirip hepsini kullandım. Şuan ki tarifemden ve operatörümün kalitesinden memnunum.
Ağustos 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Ağustos 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Şu anda Recep Tayyip Erdogan dışında başbakanlık yapacak bir siyasetçi var mı?

Tayyip'e oy vermeyenler müslümanlıktan uzak görüşünü şiddetle kınıyor ve ayıplıyorum. En küçük şirket yöneticisini alıp başbakan yapsanız cari açığımız daha az olurdu diye tahmin ediyorum.
Ağustos 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Ağustos 2011

Erol Sürmeli bir yanıt verdi.

Daha fazla göster