Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2016

Yazdımdurdum

İnsan neden duvara yazı yazar?

Duvarı yıkmak için
 • 3 Yanıt
Aralık 2015

Yazdımdurdum

Ağva'da ne yapılır?

Nehir evinde sıcak şarap ve şömine karşında güzel bir gece geçirilir
 • 3 Yanıt
Kasım 2015

Yazdımdurdum

Bir kadın blogundan beklentileriniz nelerdir?

Ben bir kadın gözüyle izlenen filmlerin yorumlandığı bir sinema blogu olmasını isterim elimden geldiğinde de yardım etmekte isterim eğlenceli olur çünkü.. .
 • 6 Yanıt
Ekim 2015

Yazdımdurdum

Evli insanlar eşlerini neden aldatır?

İnsanlar tek eşli hayata ne zaman geçti sorusu ile ilgili bu sorunun cevabı. Eş olmak için illa ki evlilik şart değildir, düzenli bir sosyal ve cinsel hayatı paylaşan her çift eştir ve buradaki temel sorun insanların evliliği keşfetmeleri. Özellikle genetik kodlarında önce üremek olan erkek için tek eşli hayat büyük bir sorun. Kadın için bir erkekten çocuk yapmış olmak duygusal tatmini sağlar çoğunlukla ve aynı erkekle sadece haz amaçlı seks yapmak kendini anneliğe adamış kadın için yeterlidir ama erkek böyle değildir, erkek genetik mirasını daha geniş bir aile kurmak için yaymaya çalışır. Tek eşliliğin din ve ahlak kuralları ile yaygınlaşması ile çok eşlilik aldatmak olarak isimlendirilmiş. Böylede kabul etmişiz zaten. Velhasıl eşi olan insan görünüşte ikinci bir eş aramıyor gibi gözükmek zorunda dır ama özellikle erkekler, çarşıda, pazarda, otobüste, durakta, çayırda, çimende, barda, pavyonda başka kadın arayışına devam eder. Bu arayış illaki seks ile sonuçlanacak diye bir kural yok tabiiki çünkü evli olduğu halde başka bir kadın tarafından beğenilmek erkeği acayip onore eder bazı erkekler için bu bile yeterlidir duygusal tatmin için. Ama genellikle duygusal tatminin ardından cinsel tatmin gelir (ki daha da gelmezse tüküreyim öyle erkeğe : -) ) ve 21. yy toplumuna göre aldatma işte bu anda başlar.

Her ne kadar kadınlar, "beni aldatırsa asla affetmem" dese de işin aslı öyle değildir. Sadece erkeğin inkar etmesini beklerler. O yüzden efendi efendi sevişin , kadınları üzmeyin yakalanırsanız sonuna kadar inkar edin.
 • 4 Yanıt
Ağustos 2015

Yazdımdurdum

Fark yaratmak isteyen bir teknoloji sitesi/blogu ne yapmalı?

"Lg g4 tanıtıldı", "iphone 9s sızdı" gibi haberleri yayınlayıp durmak yerine kendi kişisel deneyimlerinizi yazmak olabilir. Çünkü doğru veya yanlış, faydalı veya değil, bizim diğer insanların tecrübelerine ve bakışlarına ihtiyacımız var.
 • 4 Yanıt
Ağustos 2015

Yazdımdurdum

Network ve dil eğitimini karşılaştırırsak hangisi daha önemlidir?

Teknoloji sektörü konu olunca ilk adım İngilizce olmalı bence. Yurt dışındaki gelişmeleri 4 sene sonradan takip etmek istemiyorsak, iğrenç çevrilmiş kitaplarla boğulmak istemiyorsak önce İngilizce olayını halletmeliyiz.
 • 2 Yanıt
Haziran 2015

Yazdımdurdum

Masaüstü uygulama geliştirmek için hangi programlama dilini önerirsiniz?

Java biliyorsanız Java ile masaüstü uygulama geliştirebilirsiniz. Örneğin eclipse Java ile yazılmıştır. Bunun dışında C#.NET windows masaüstü için oldukça uygun.
 • 5 Yanıt
Haziran 2015

Yazdımdurdum

Bir sitenin Google tarafından banlandığını nasıl anlayabiliriz?

Birden fazla filtreleme sistemi mevcut. Banlanmaktan kastınız Google'ın sitenizi silmesi ise bunu tespit etmenin en kolay yolu "site: " parametresini kullanmaktır. Örneğin: Google'a site: n11.com yazmanız kafi..

Bunun dışında algoritmik olarak filtreye girmiş olabilirsiniz. Bunun için sürekli takip edebileceğiniz bir keyword seti belirleyin ve günlük olarak sıralamanızı not alın (ya da toollar kullanın). Eğer sıralamanız ani olarak düşerse ki burada -50 sıra gibi düşüşlerden bahsediyorum, bu da filtreye girmiş olabileceğinizin göstergesidir. Sıralamanızın 3-5 sıra düşmesi filtreleme değil, algoritmik veya rekabetin değişmesinden kaynaklanır.

Bunlar dışında manuel bir işleme maruz kalmış ya da algoritmilk olara spam yaptığınız tespit edilirse, bunlar genellikle webmasters tools üzerinden bir mesaj ile size iletilir. Son olarak bot'un sitenize ziyaret etme frekanslarındaki değişiklikler filtreleme işlemleri uygulandığında gözlemlenen bir durum olarak karşımıza çıkabiliyor.

Genelde ceza işlemi geldikten hemen sonra sorgularda görüntülemeye başlarsanız, süre olarak bir bekleme süresi yoktur.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2015

Yazdımdurdum

Günlük, haftalık kiralık ev/odalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Temizliğinden ben sorumlu olmadığım ve mahal 15m²'nin üzerinde olduğu sürece bence fark etmez. Süresine de bağlı tabii ki, bir süre (1 ayın üstünde konakladığım durumlarda) sonra tavaya kalın bir steak koyup kızartabileceğim bir yerin özlemini duyarım.
 • 4 Yanıt
Mart 2015

Yazdımdurdum

İnternet üzerinde işletmeler hakkında yapılan olumsuz yorumlara karşı bir yaptırım uygulanabilir mi?

Aslı Sak (@reklamcigozuyle) Hiç katılamadım yorumunuza; bir restoranda yemek fiyata göre çok kötü, garsonun parmağı çorbada ise ve tatlıdan kıl çıkarsa savcılığa nasıl bir suç duyurusu yapardınız ki? Bence İnternet'in gücü özellikle hizmet sektörünü dizginlemeye devam etmeli ve kalitenin artması sağlanmalıdır. Dürüst ve hizmetini iyileştirmeye çalışan firmalar hatta kendi forumlarını açıyorlar müşteri değerlendirmeleri için bkz. Amazon. Zaten müşterisini memnun edebilen her işletme her ne kadar rakipler de trollemeye çalışsa da kötüden çok fazla iyi yorum alacaktır.
 • 2 Yanıt
Ocak 2015

Yazdımdurdum

Otel, restoran araştırken hangi portal/web sitelerinden yararlanırsınız?

Kesinlikle tek bir site ile hareket etme.
Booking.com dünyanın en büyük ve en iyisi ama rekabet konusunda geri kaldığı oteller var.
Bu işle uzun zamandır ilgilenen biriyim ve expedia dahil bir çok sitede direkt olarak çalışan arkadaşlarım var.
Dolayısıyla ben otel bakarken,
Sitelerinden faydalanabilirsin. Bunun dışında
bilgi alınabilecek ve bazen expedia ya da booking'de olmayan otelleri bulabileceğin başarılı siteler.
 • 8 Yanıt
Ocak 2015

Yazdımdurdum

Hesap ödemeyen müşterilere karşı pesonellerin tavrı nasıl olmalıdır?

Nasıl bir restoran olduğu bence ayırt edici öge. Rakı balık yapılan her yerde hesap şişirilerek getirilir, bir gün gider meze, yemek yersiniz, rakınızı içersiniz diyelim kişi başı 150TL hesap gelir, ertesi gün yine gidersiniz sadece meze yer rakı içersiniz yine kişi başı 150TL hesap gelir. Bu durumda mekanın müşteriye her iki durumda da kazık attığı aşikar olur. Bu tür işletmelerde arada bir de müşteri hesap ödemese bence makul olur.
 • 2 Yanıt
Aralık 2014

Yazdımdurdum

Kopyala/yapıştır etkinlik bilgileri SEO açısından siteye zarar verir mi?

Google'ın sitelere bakış açısı tamamen şudur "bu site kullanıcıya ne kadar faydalı" İçerik anlamında da algoritmalarını sürekli geliştirmelerinin amacı tamamen bu prensibe dayanıyor. Kopyala Yapıştır tabiki Gereksiz birşey olmalı ? Neden derseniz, Bir site Düşünün bir konu paylaştı ve bunu ilk defa kendisi paylaştı ve yazısı doğal olarak özgün.. Google bunu farketti ve siteyi bu konu da ön plana çıkarıyor, Çünkü site kullanıcı için faydalı özgün bir içerik paylaşmış ve benzersiz olan bu içerik mutlaka kullanıcı için faydalı olmalı.

Peki Copy+Paste ciler ne yapıyor :) geliyor ve içeriği kopyalıyor bir kaç kelime değiştirip bir kaç extra ekleyip paylaşıyor ve bunun seo için iyi olabileceğinimi düşünüyor ? Yanlış düşünüyor. Çünkü google algoritmaları buna müsade etmemek üzere tasarlanmıştır. Bu Kopyacı site sahibi google gözünde ÇÖPLÜK içerik paylaşmış oluyor ve google bu içeriği mümkün olduğu kadar gerilere atıyor çünkü zaten bu içerik zamanında paylaşılmış bir içerik ve kopya içeriğin yer işgal etmesine ve yeni özgün içeriklerin önüne geçmesine müsade etmiyor.

Ama Dikkatinizi Çekerim. Blogunuzu tamamen geri plana atar demiyorum. Kopyala yapıştır yaptığınız içeriğin olduğu bağlantıyı geri plana atacaktır. ama siteniz tamamen kopyala yapıştırsa çok sıkıntılı zamanlar geçirebilirsiniz. Fakat aşağıda arkadaşların dediği gibi değiştirilmesi mümkün olmayan içerikler tabiki dublicate olarak değerlendirilmemeli ve öyle olmadığını da biliyorum...
Saygılar.
 • 6 Yanıt
Aralık 2014

Yazdımdurdum

Yayında olan bir domainin patenti, tüm isim hakları nasıl alınabilir?

Birkan AYDIN' ın cevabına katılıyorum... Eğer maddi bir gelir kaydetmiyorsanız ve gelir amaçlı bir durum yoksa bırakın çalsınlar... Çünkü esas yazı hangi sitede, hangi site alıntı yazı yayınlıyor zaten bunu okuyucu da tespit ediyor... Hiç uğraşmaya gerek yok... Bilişim hukuku henüz tam olarak yerleşmedi ülkemizde... Siz tescil ettirseniz bile, alan alacağını gene de alacak...
 • 3 Yanıt
Kasım 2014

Yazdımdurdum

Spor salonunda zayıflamak için kardiyo ağırlıklı çalışmak gerekir diyor herkes. Spor salonunda kardiyo amaçlı ne tür aletlerle çalışmalı, ne tür çalışmalar yapılmalıdır?

Benim etrafımda spor salonuna giden şahıslardan edindiğim fikir; aslında sizi yönlendirmesi gereken orada ki spor hocaları olması gerekmez mi? Dizinizde problem vardır bisiklet sürmek olmaz der, bel, boyun probleminiz olabilir. Her alet, her insana iyi gelmeyebilir! Vücut tipinize ve sağlıksal sebeplere dayalı yönlendirmeler hızlı sonuç almanız açısından daha doğru olur sanırım.
 • 3 Yanıt
Kasım 2014

Yazdımdurdum

Turkcell Geleceğini Yazanlar sitesindeki döküman ve eğitimler faydalı oluyor mu?

Evet işe yarıyor tabi ki ama başlangıç için güzel iş görüyor.
 • 2 Yanıt
Kasım 2014

Yazdımdurdum

Bir şehirde yapılacak 100 şey tarzında, insanların girip madde madde yazabileceği ve oylayabilecekleri bir web sayfası ilginizi çeker miydi?

İlgi çeker ancak içeriğin çok iyi üretilmesi gerekiyor. Kullanıcıların çok çok az bir bölümü bu tip içeriklere katkıda bulunuyor. Bunu ölçmek için önce onedio.com veya listeli.com üzerinde "İzmir'de yapılacak 100 şey" şeklinde gerçek ve kaliteli bir içerik oluşturmayı deneyebilirsin. Bu tip platformlar içeriğinin kısa sürede çok ziyaretçi ile buluşmasını sağlayabilir.
 • 11 Yanıt
Ekim 2014

Yazdımdurdum

Cafe-Restoran gibi hizmet sektöründe yer alan işletmeler için sosyal medya üzerinde ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Öncelikle yer bildirimi yapan uygulamalara önem vermeniz gerekiyor. Biraz klasik olsa da mekanınızı tanıtmanız ve pazarlamanız açısından önemlidir. Ayrıca günlük ürünlerinizin resmini instagram da uygun hachtag ve konum adı ile ve snapchatte paylaşarak takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Bu noktada inbound marketing kavramını özümsemeniz gerekiyor.
Bir tavsiyede, yaptığınız pasta böreklerin tariflerinin yer aldığı basit bir mobil uygulama yapabilirsiniz. Kod bilgisi gerekmeden yayınlayabileceğiniz platformlar mevcut
 • 2 Yanıt
Ekim 2014

Yazdımdurdum

Link inşası nedir? Nasıl yapılır?

Link inşaası dediğimiz aslında İngilizce karşılığı Link Building olan On-Page ve Off-Page SEO çalışmalarında niche sitelerden(External Link Building) bağlantı almak ve ya mevcut site içerisinde(Internal Link Building) link hiyerarşisi oluşturmaktır.

Link Building(Link İnşaası), mevcut siteniz ile aynı içeriğe ve kategoriye sahip niche sitelerden bağlantı images, anchor text ve ya doğrudan bağlantı almak şeklinde yapılabildiği gibi, Kendi Private Blog Network(Özel Mikroblog Link Ağı) şeklinde de link building yapılabilir. Tabi link buildingsadece bununla sınırlı kalmayıp, sektöre ve ya sitenin mevcut durumuna göre oluşturulacak stratejilere göre değişiklik gösterebilir.
 • 2 Yanıt
Ekim 2014

Yazdımdurdum

Genel hatlarıyla çanta, saat takı vb. ürünler satan yeni açılmış bir eticaret sitesi için ne tarz SEO çalışmaları yapılmalıdır?

İlk olarak resimlerinizin isimleri düzgün girilmeli ve resimleri gerekirse kendi çekmelisiniz.(koyabiliyorsanız ufak bir kısmına logonuzu koyabilirsiniz.)
Başlık kısmı kullanıcının nasıl arama yapabileceğini düşünerek koymalısınız.
Ürünleriniz açıklamaları özgün ve dikkat çekici olmalı.
E-ticaret siteniz için subdomain açıp blog kurmalısınız. Dikkat çekici içerikler oluşturursanız blog adresinizde ziyaretçi çekmiş olursunuz. Backlink almasanız bile oradan ziyaretçi yönlenebilir.
Hemen olmasa da belirli 3-4 ay sonrasında blogunuzdan backlink alabilirsiniz.
Url'lere dikkat etmelisiniz. - siteadresi.com/beyaz-sirt-cantasi veya siteadresi.com/canta/beyaz-sirt-cantasi olması linkleme açısından daha olumlu olacaktır.
Sosyal medyayı çok aktif kullanmalısınız. En çok ziyaretçi gönderecek yerlerden biri sosyal medya.
Müşterilerinize ufak sürprizler yapın. Şöyle bir yazı yazmıştı arkadaş onuda okumanızı
tavsiye ederim: goo.gl/Di0uSL
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster