Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ersin Tüzünoğlu, 

Girişimci

Girişimci Ersin Tüzünoğlu inploid.com'da 1 soru sordu, 14 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Mayıs 2015

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

Best Practice: Sermayesi olmayan girişimcinin seyir defteri
İçerik üretimi için ihtiyacınız olan tek şey temel Türk dili ve edebiyatı eğitimi, bir adet bilgisayar ve internet. İçerik üretimi yaparak kendi web sayfalarınızın içeriğini geliştirebilir, başkalarının sitelerine içerik desteğinde bulunabilirsiniz. İçerik üretimini ilk defa paraya çevirme bu şekilde başlar. Bunu geliştirmek için vaktinizi harcayarak SEO ve sosyal medyanın önemini ve etkisini kavrayabilir bu konuda kendinizi ve içeriklerinizi hatta networkünüzü geliştirebilirsiniz. Adsence gibi kanallar aracılığıyla düşük de olsa gelir yelpazenizi artırabilirsiniz. Bu çalışmalar size Google gibi arama motorlarının içeriklerden ve sitelerden neler istediğini anlamak konusunda tecrübelerinizi artıracaktır. Bunu öncelikle başkalarının siteleri için sonrasında da kendi siteleriniz için uyguladığınızda mutlaka bir gün karşınıza bir fırsat çıkacak ve bu yeteneklerinizi ciddi şekilde paraya çevirmek isteyen kişilerle tanışacaksınız. Artık içerik üretimi konusunda arama motorlarının ihtiyaçlarını karşılayabilen, bunu SEO ve sosyal medya etkileşimleri ile süsleyen ayrıca farklı konularda geniş bir networke sahip olacaksınız. Artık kendi e ticaret sitenizi açmanız ve buradan ürünlerini satmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını karşılamanız daha kolay olacaktır. Çünkü zaten uzun süredir bunu yapıyorsunuzdur. Burada anlatılan adımlar bir buçuk yıl içerisinde gerçek bir kişi tarafından yaşanmıştır ve bu bir buçuk yıl içerisindeki toplam cirosu altı haneli rakamları bulmuştur.
Mayıs 2015

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

Girişimi ertelemek için bahane üretmek yerine hemen harekete geç. (bkz Google girişimin 16 yıl önce internet arşivine yansıyan hali - web.archive.org/web/19990221160537/goog... )
Beta, alfa, gama ne kadar ön hazırlık varsa son kullanıcılara sunduktan sonra geliştir. Böylece bahane üretmek yerine çözüm üretmeye başlayabilirsin.
Sermayem yok deme ne sermaye sahipleri var girişimlerin ve girişimcilerin peşinden koşuyorlar. Home Office, inovasyon, esinlenme yöntemleriyle ne kadar hızlı şekilde fikrini şekillendirebiliyorsan o kadar çok sermaye sahiplerinin takibine girebilirsin.
Fikrini çalarlar diye paylaşmaktan çekinme, çünkü zaten senin fikrin dünyada tek değil sen saklarsan senden önce mutlaka birisi yapar. En azından fikrini paylaşarak geliştirme ihtimalini artırabilirsin ama riskleri de göz önünde bulundurmalısın.
Girişiminin hayata geçmesi için 3 veya 5 temel yeteneği belirle. Bunların dışındakileri ucuz yollu başkalarına yaptırmayı dene. (Örneğin girişimim için video reklam yapmak istesem bionluk.com sitesine göz atarak bu işi birkaç onluğa yapabilecek kişiler bulabilirim)
Girişimcinin fikirleri bitmez, bu da biri bitmeden diğerine başlayamazsın demek değil. Sadece nerede kaldığını hatırlamak için basit şekilde versiyonlandır veya dokümante et. Aynı anda birkaç farklı kitap okuyanlara bunun ne tür kazanımları olduğunu sorabilirsin.
Ocak 2015

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle yazılım şirketi çok geniş bir tanımlama. Bunu daraltabilirsen daha kolay karar verebilirsin. Google da bir yazılım şirketi sonuçta. Diğer arkadaşların laflarına bakma, yazılım şirketi kurup yönetmek için yazılımcı olmana gerek yok. Olursan artısı olur ama eskilerini de sayabilirim çok rahat şekilde. Sen eğer finansal olarak bu şirketi taşıyabileceğine ve yönetsel yeteneklerine güveniyorsan kurabilirsin. Her şey küçük bir fikirle başlar. Fikrin varsa onu yapabilecek insanları çok kolay bulabilirsin. Yazılımcılar teknik düşünürler, senin fikrinin ve hayallerinin nereye gideceğiyle pek ilgilenmezler. İşi anlatırsın, bazı yazılımcıları anladıkları gibi yapar, bazıları yaptıklarını senin anlamanı beklerler. Ama fikrin basitse yine de ortalama bir yazılımcı bunu yapar ve gerisine karışmaz. Sakın ola ki ona hayallerinden bahsetme, soğuk bir bakış atar ve insanı anlattığına pişman eder. İşi ver, tarih ver ve iş teslim günü geldiğinde çok iyi şekilde test et. İş yeterli değilse eksiklerini belirle, listele ve tamamlanması için tekrar tarih ver. Bu şekilde elinde bir yazılım olmuş olur. Artık bunu satmak mı istersin, danışmanlığını yapmak mı istersin yoksa internete koyar reklam gelirleri üzerinden mi para kazanırsın orası senin iş fikrinle alakalı bir şey.
Ekim 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Düşünüyorum. Bir ürün veya hizmet almak istiyorum. Özelliği ne olursa olsun öncelikle bir araştırma yaparım. Araştırma adımlarım şöyle:
1- Eğer internet kullanıcı değilsem
Soru 1: Ya beyler falan filan lazım bana, nasıl bulabilirim (bilinen markaların yakın çevreden araştırılması)
Soru 2: Hikmet abi, sen falan filan kullanmışsın, nasıl abi işini gördün mü (kullanım tecrübesi ve değerlendirmelerinin alınması)

2- Eğer internet kullanıcısı isem
A - falan filan işe yarıyor mu, falan filan nasıl kullanılır, falan filan kullananlar, falan filan yorum, falan filan ekşi, falan filan nerede satılır, falan filan şikayet, falan filan fiyat (google araştırması)
B - cimri, akakçe, ucuzu gibi sitelerde ürün aramasının yapılması (fiyat ve marka karşılaştırmaları)

Sonuçta kararımı etkileyecek olası durumlar,
- Tanıdıklarımın kullandığı veya bir yerden duyduğu ürünler benim için daha öncelikli olur, fiyatları ne kadar ucuz veya pahalı olsa da ben bu ürünü odağıma koyarım. Algıda seçicilikten dolayı çok büyük bir ihtimalle bu üründen satın alırım.
- İnternet kullanıcılarında durum yine aynı. Google sağolsun siz üreticilere oldukça büyük fırsatlar sunuyor.
Yapacağım aramalardan sonra tıkladığım sitelerden biri sizinkiyse ve ihtiyacım olan bilgileri sitenizde bulduysam çerezler aracılığıyla internet üzerinde benzer ürünleri aradığım her yerde sürekli bu bana gösterilecek (remarketing). İçeriğiniz güçlüyse yine algıda seçicilikten dolayı ucuz veya pahalı olmasına bakmadan ürünü sevme ihtimalim artacak. Sosyal ağlarla da bu birleşirse artık ürün benim için markalaşacak. Ürünü almasam bile yaptığım araştırma ve algıda seçicilikten dolayı benzer sorular geldiğinde tecrübelerimi paylaşacağım.

Önemli olan güvendiğiniz ürüne uzun süreli yatırım yapmanız. Ürünü veya hizmeti üretmeden önce zaten yeterince zaman harcıyorsunuz. Sonrasında da markalaşması için zaman vermeniz gerekiyor. Hele ki ürün kaliteliyse ancak sizden daha fazla insanların karşısına çıkarak bu izlenimi kırabilirler.
Ekim 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmek Günümüzde hala devam etmeli mi? Ya da günümüze nasıl uyarlanmalı?

Eğer kurban kesmenin dışında, dua etmek, birisinden yardım istemek, birisine yardımcı olmak, doğrularının var olduğunu düşünerek kendini gerçekleştirmek adına inandığın gibi yaşamak, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılarken içsel ve sosyal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak, bir gruba üye olmak ve onlar gibi düşünmek, hayatını ve doğrularını buna göre şekillendirmek gibi konulardan da vazgeçemeyiz. Bunun günümüze uyarlanması gibi bir alternatif nasıl ki söz konusu bile olamazsa kurban kesmek de benzer şekilde günümüze uyarlama adı altında görmezden gelinemez.

İbadetin zorunlu olan kısmının dışındaki her şey günümüze uyarlanabilir. Mesela hayvanların kontrolü artık daha teknolojik şekilde yapılabilir. Eskiden bu tür kontrollerin yetersizliğinden dolayı gebe hayvanların kurban edilmesinden tutun da genç hayvanların ve güçsüz hayvanların seçimine kadar birçok hata yapılıyordu. İşte bunlar devam etmemesi gereken, ivedilikle günümüz teknolojisinin desteğiyle güncellenmesi gereken kontrollerdir. Ama bir inanışın ve özü itibariyle bir ibadetin devam edip etmemesinin tartışılması söz konusu dahi olamaz. Az önce de belirtmeye çalıştığım gibi tekrar ediyorum ibadeti tartışamazsınız ibadetin çevresel etkilerini veya yardımcı araçlarını değil. Yani şu küçükbaş veya büyükbaş kesmek yerine balık tutalım diyemezsiniz ama hayvanları sınıflandırma ve barkodlama çalışması yapalım, hem çiftçimiz bundan faydalansın hem de ibadetlerini yerine getirenler gönül rahatlığıyla görevlerini yapsın diyebiliriz.


Seninki benden kara muhabbeti yapmak istemiyorum ama günümüz kültür seviyesindeki insanların empatik hareket etmesini bekliyorum. Bir Müslüman'ın ibadeti neyse bir Yahudi'nin ibadeti için de benzer empatiyi gösterebilmektir bilgelik. Sen git öbürü gelsin, senin saçın uzun öbürünün boyu kısa demek gerçekten çok komik.


İbadet bir dua, bir teslimiyet, bir yardım istemedir. Tek yaratana inanan herkesin dualarının kabul edilmesi diliyorum.
Eylül 2014

Ersin TüzünoğluKaan Şenol kişisini takip etmeye başladı

Kaan Şenol, Girişimci, @kaansenol

Kargoweb.com ve www.Startupfighting.com kurucusu, gemi inşaatı mühendisi, kedi gibi meraklı kişi. (Çevresindekileri genelde çok eğlendirir arada bir de sinir eder.)

Eylül 2014

Ersin TüzünoğluŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Eylül 2014

Ersin TüzünoğluSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Eylül 2014

Ersin TüzünoğluEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Eylül 2014

Ersin TüzünoğluHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Eylül 2014

Ersin TüzünoğluNazende  kişisini takip etmeye başladı

Nazende , İşçi, @nazende

Filler tepişirken olan çimenlere olur.

Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Önemli yatırımlar yapılan inploid gibi bir websitesi hangi stratejiyi izleyip gelir sağlama çalışmaları uygulanacak ve sizce ne gibi gelişmeler yapılanabilir?

Öncelikle inploid şunu unutmamalı: En büyük kazanım internet kullanıcısıdır.

Eğer internet kullanıcısı kazanımınız yüksekse kapılar ardı ardına açılır. Etrafınıza baksanıza olabildiğince basit, zarif, hızlı ve akıcı bir ortam. Herkes her yerde ama kimseyi görmek istemezsen istediğin konuya odaklanabiliyorsun. Odaklandığın konuyu yine herkese açabiliyorsun. Bu çok değerli bir imkan. Bunu kullanmak isteyen internet okur yazarları buraya dolup taşacaktır.

iinploid'in facebook'a dönme ihtimali var mı? Bu bir temenni mi, çekince mi? Temenni olduğunu umuyorum. Facebook'a içerisindeki kullanıcılar açısından bakarsanız kaybedersiniz. Facebook 2007 senesinde yanlış hatırlamıyorsam Türkiye duvarını ilk açtığında (ki o zaman Türkiye duvarını takip eden 40 bin kullanıcı vardı ve yine burada olduğu gibi anasayfada bazı konular ve yazılar paylaşılır üzerine yorumlar yapılır, arkadaşlıklar dostluklar kazanılırdı) çok kaliteli bir ortam vardı. O zaman da Facebook içerisinde bu konuşuluyordu. Ne zaman ki Türkiye duvarında sayı milyona yaklaştı ortam bozuldu. Açtığın bir konuyu takip etmek çok zorlaşıyordu. Artık Facebook'un kullanılmaz ve takip edilemez bir yer olduğunu düşünmeye başlamıştık. Birden Facebook arayüz değişikliğine gitti. Sonraki yıllarda bunu defalarca yaptı. İnploid için facebook'a dönme "temenni"sinin gerçekleşmesi için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Bundan önce internet kullanıcısına yatırım yapılmalı. Problemlerin bir kısmı ortaya konulmuş, bir kısmı için çözümler de hazır ama hızlı karar verebilecek iş zekası uygulamalarınız olmalı. Facebook bizim fısıltılarımızı nasıl duydu? Bunu hissetmiş veya tahmin etmiş olamaz.

inploid radikal kararlar alabilmeli. Bunu gösterirse önceden de söylediğim gibi gelir kapıları ardı ardına açılır. Ütopik fikirlerden uzak olun. İnploid'in yapacağı en büyük hata kendisine özel kullanıcı profili oluşturmaya kalkmasıdır. 7 sene önce üniversite öğrencisiyken Facebook'a bakışımla bugün bir girişimci olarak Facebook'a bakışım farklı. Hangi profile uygun hareket edeceksin? Basitlik ve genele hitap en uygun strateji olup.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıta alt yorum yaptı

Doğru yoldasınız, netsiniz, samimisiniz. Bence başarılı olacaksınız.
Inploid uzun süredir, ürün odaklı olarak ilerleyen (inploid web platformunu ürün olarak düşünün) bir platform. Bu yapılanma ilerlerken kitle ve içerik oluşturmayı piramidin tepesine yerleştirmiş bir girişim aynı zamanda. Gelir modeli elbette ki var ancak faaliyette olduğumuz süre içerisinde bununla ilgili adımları daha yeni yeni atmaya başladık. Amacımız asla sadece reklam göstererek gelir modeli yaratmak olmadı. Bu sadece sistemin küçük bir parçası olabilir.

inploid ve türevi sitelerin en büyük avantajlarından birisi arama motorlarından bize ulaşan kullanıcıların (trafiğin %70'i civarı) ne aradıklarını bilerek Google vb. üzerinden artık bizdeki içerik sayfasına ulaştıktan sonra o kullanıcının direkt olarak o konu ile ilgili bir şeyler yapmak istediğini biliyor olmamızdır. Bu da inploid gibi siteleri aslında reklamverenler açısından da yüksek CTR değerleri ile dönüş sağlar hale getirmekte büyük rol oynamaktadır. Yani kullanıcı Adwords ile Google'da reklam vermiş bir firmanın linkine tıklayarak o firmaya gidebilir ancak Adwords konusunda hala çok çok tecrübesiz olan bu firma aslında doğru kişiye o reklamı göstermemiş olduğundan bu click için ödediği yüksek meblağları aslında boşa harcamıştır. Bu da dönüşüm oranlarını düşürmektedir. Oysa ki aynı şirket reklamını bizdeki konu ile ilgili soru, yanıt veya paylaşım sayfasında verse Google üzerinde önden filtrelenmiş olarak gelen konu ile daha ilgili kullanıcıyı da doğru yerde yakalamış olacaktır. Bu; bizim, sınıflandırılmış, ilişkilendirilmiş ve içerikle zenginleştirilmiş sayfalarımızın aslında bu konudaki gücünü de gösteren iyi bir örnektir.

inploid açıldığı günden bu yana sürekli olarak büyüdü. Bu büyüme bir sosyal ağ kadar hızlı değil ancak sürekli pozitif yönde ilerliyor olması bizim açımızdan büyük bir artı. İçerik konusunda da birçok siteye öncülük eder hale gelmiş durumdayız. Doğru kullanıcılar ile bu yapı çok daha büyük bir hale gelecektir ancak kullanıcıların kim olduklarını, nasıl davrandıklarını anlaması sistemin elbette ki belirli bir süre alıyor. İçerik sitelerinin genel problemlerini bu işe başladığımızda biliyorduk ve bunları nasıl çözebileceğimizi de oldukça ayrıntılı düşündük. Şimdi biraz bu problemlerden bahsedeyim ve ne yaptığımızı ve neler yapacağımızı da burada soruya yanıt anlamında irdelemiş olayım.

Problemler
 • İçeriğin kullanıcı tarafından üretilmesi nedeni ile kontrolünün zor olması (moderasyon problemi)
 • Kullanıcının gerçekten o konuda bilgili mi değil mi ya da gerçekten o meslekten birisi mi bilinememesi (tanımalama problemi)
 • Kullanıcının bilinen birisi olması durumunda aktivitelerinin o kullanıcı ile bilgili eşdeğer birisi ile kıyaslandığında topluluk tarafından göreceli olarak daha da öne çıkarılması ve aynı bilgiye sahip diğer kullanıcının bu duruma küsmesi, ya da kullanıcının topluluktan farklı ve ayrı bir fikri varsa bunu ifade etmekten kaçınması vb. (Spiral of Silence problemi)
 • İçeriğin ilişkilendirilmesi konusunda kullanıcının yetersiz kaldığı durumlarda platformun bu ilişkilendirmeyi nasıl yapacağı (ilişkilendirme moderasyonu problemi)
 • Tamamen kötü niyetli davranarak içerik üreten veya mevcut içeriğe negatif müdahalede bulunan kullanıcıların durumu (kullanıcı takip problemi)
 • Platformun kendi kendini yönetmesini isteyen bir girişim için bunun gerçekleştirilmesi yolundaki diğer tüm problemler (kaynaksız tamamen kopya içerik girilmesi, vb.) .
Bunlar bizim de bildiğimiz problemlerdi ve bu konuda oldukça iyi araştırmalar yaptığımızı düşünüyorum. Bu problemlerden bazılarını net olarak bazılarını kısmen çözdük, bazılarını ise çözmemize gerek kalmadı :).
 • Moderasyon Problemi: Bu problemi gerçek-zamanlı çoklu moderasyon altyapısı oluşturarak çözdük. İnploid kendi kullanıcıları içinden bazılarını otomatik olarak moderatör olarak atayabiliyor (kullanıcıya isteyip istemediğini sorarak) ve bu andan itibaren o moderatörün de performansını ölçümleyerek ve başka moderatörlerle de kontrol ederek ilerlemesini sağlıyor. %98 gibi bir rakamla da moderasyon, otomatik olarak, neredeyse sistemdeki her değişikliğe uygulanarak çalışıyor. Bunu içerik sitelerine örnek olacak bir yapıda ve yüksek başarı oranı ile çözdüğümüzü de göğsümü gere gere söyleyebilirim. Elbette ki burada etkin ve gerekli yetkinliğe sahip kullanıcılarımız olmadan aslında bu sistem bir hiç ancak kullanıcılarımızın gayreti ile bu sistem ayakta durmayı başardı, başarıyor (kendilerine de buradan teşekkür ediyorum) .
 • Tanımlama Problemi: Bunun için hali hazırda düşündüğümüz ve tartıştığımız bazı açılımlar var ve bunu net olarak çözebilmiş değiliz ancak kullanıcı saygınlık puanı sayesinde bunu bir adım ötedeki bir halkaya taşımış olduğumuz kanaatindeyim (inploid.com/faq/? İ=what-is-reputation) .
 • Spiral of Silence (masscommtheory.com/theory-overviews/spi... ) : Bu konuda anonim kullanıcı soru ve yanıtları ile buna faydalı bir etki yaratırken bir yandan da kullanıcıların kim olduğunu görmeksizin yanıtları ana feed'lerinde beğenmesi/beğenmemesi gibi bazı küçük çözümlerle uğraştık ancak zaman ilerledikçe inploid kitlesinin fikrini beyan etme konusunda korktuğumuz kadar pasif olmadığını farkederek bu konudaki çalışmaları biraz daha erteleme kararı aldık.
 • İlişkilendirme Problemi: Bunu kendi içimizde çözdük. Düzenli aralıklarla sisteme eklenen konu başlıklarını (10 binin üzerinde) ilgili konularla ilişkilendirme yaparak ara ara kontrolden geçiriyoruz ve oldukça yol katettik. İlgili konu başlıkları ilgili mesleklerle ve ilgili sorularla birlikte listelenebiliyor. Tersi durumlarda da şikayet, inceleme mekanizmamız mevcut.
 • Kullanıcı Takip Problemi: inploid internette saygınlığı olan bir yer ve bu gittikçe bilinir hale geliyor. Hal böyle olunca SEO açısından inploid'i kullanmak isteyen ve sadece backlink almak ya da site reklamı yapmak için alakasız paylaşımlar yapan kullanıcılar var ve bu hep olacaktır da. Bu kullanıcıları yazdığımız bir bot ile hızla tespit edip o kullanıcının tüm içeriğini Google tarafından erişilemez hale getirebiliyoruz. Bu kullanıcılarımızın aslında istedikleri bu paylaşımları rahatlıkla yapabilmeleri için de "inploid Pages" özelliğini yakında duyuracağız (şu an test ediliyor) . Bu duyuru ile birlikte inploid B2C katmanından B2B katmanına bir köprü oluşturmuş olacak. Bu köprü belki de gelir modelimize bir ışık tutacak (aklımızda güzel şeyler var :))
 • Diğer Problemler: Bütün interneti tarayıp hangi içerik kopya bilemeyiz elbette ki ancak bize gelen bildirimler doğrultusunda ve yine bir bot ile rasgele içeriği alarak nette bir tarama aypıp benzer yazılar var mı diye bakıyoruz ancak bu da çok verimli bir çözüm değil. Bu konuda da radikal çözümlerimiz var ancak malesef ki zaman ayırmamız gerekli ve çok yoğun gidiyor her şey. İlerleyen süreçte buna da eğileceğimizi burada yazmış olayım.
Bizler bu yola çıktığımızda Türkiye'de içerik sektörünün ne kadar cılız bir halde olduğunu biliyorduk (hala da biliyoruz :)) . Ne var ki, "inploid bu konuda bir fark yaratabilirse belki de yeni bir kullanıcı profili oluşturulmasına katkı sağlayabilir" düşüncesine inancımız vardı ve bu kısmen de olsa gerçekleşiyor.

Gelir modeli konusunda çok fazla bilgi vermediğimin farkındayım ancak dediğim gibi inploid gerekeni hakkı ile yapabilecek vizyona ve güce sahip. Zamanla bunu hep birlikte test edeceğiz ve göreceğiz zaten :).

Sevgiler...
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bu yanıtı beğendi:

Önemli yatırımlar yapılan inploid gibi bir websitesi hangi stratejiyi izleyip gelir sağlama çalışmaları uygulanacak ve sizce ne gibi gelişmeler yapılanabilir?

Inploid uzun süredir, ürün odaklı olarak ilerleyen (inploid web platformunu ürün olarak düşünün) bir platform. Bu yapılanma ilerlerken kitle ve içerik oluşturmayı piramidin tepesine yerleştirmiş bir girişim aynı zamanda. Gelir modeli elbette ki var ancak faaliyette olduğumuz süre içerisinde bununla ilgili adımları daha yeni yeni atmaya başladık. Amacımız asla sadece reklam göstererek gelir modeli yaratmak olmadı. Bu sadece sistemin küçük bir parçası olabilir.

inploid ve türevi sitelerin en büyük avantajlarından birisi arama motorlarından bize ulaşan kullanıcıların (trafiğin %70'i civarı) ne aradıklarını bilerek Google vb. üzerinden artık bizdeki içerik sayfasına ulaştıktan sonra o kullanıcının direkt olarak o konu ile ilgili bir şeyler yapmak istediğini biliyor olmamızdır. Bu da inploid gibi siteleri aslında reklamverenler açısından da yüksek CTR değerleri ile dönüş sağlar hale getirmekte büyük rol oynamaktadır. Yani kullanıcı Adwords ile Google'da reklam vermiş bir firmanın linkine tıklayarak o firmaya gidebilir ancak Adwords konusunda hala çok çok tecrübesiz olan bu firma aslında doğru kişiye o reklamı göstermemiş olduğundan bu click için ödediği yüksek meblağları aslında boşa harcamıştır. Bu da dönüşüm oranlarını düşürmektedir. Oysa ki aynı şirket reklamını bizdeki konu ile ilgili soru, yanıt veya paylaşım sayfasında verse Google üzerinde önden filtrelenmiş olarak gelen konu ile daha ilgili kullanıcıyı da doğru yerde yakalamış olacaktır. Bu; bizim, sınıflandırılmış, ilişkilendirilmiş ve içerikle zenginleştirilmiş sayfalarımızın aslında bu konudaki gücünü de gösteren iyi bir örnektir.

inploid açıldığı günden bu yana sürekli olarak büyüdü. Bu büyüme bir sosyal ağ kadar hızlı değil ancak sürekli pozitif yönde ilerliyor olması bizim açımızdan büyük bir artı. İçerik konusunda da birçok siteye öncülük eder hale gelmiş durumdayız. Doğru kullanıcılar ile bu yapı çok daha büyük bir hale gelecektir ancak kullanıcıların kim olduklarını, nasıl davrandıklarını anlaması sistemin elbette ki belirli bir süre alıyor. İçerik sitelerinin genel problemlerini bu işe başladığımızda biliyorduk ve bunları nasıl çözebileceğimizi de oldukça ayrıntılı düşündük. Şimdi biraz bu problemlerden bahsedeyim ve ne yaptığımızı ve neler yapacağımızı da burada soruya yanıt anlamında irdelemiş olayım.

Problemler
 • İçeriğin kullanıcı tarafından üretilmesi nedeni ile kontrolünün zor olması (moderasyon problemi)
 • Kullanıcının gerçekten o konuda bilgili mi değil mi ya da gerçekten o meslekten birisi mi bilinememesi (tanımalama problemi)
 • Kullanıcının bilinen birisi olması durumunda aktivitelerinin o kullanıcı ile bilgili eşdeğer birisi ile kıyaslandığında topluluk tarafından göreceli olarak daha da öne çıkarılması ve aynı bilgiye sahip diğer kullanıcının bu duruma küsmesi, ya da kullanıcının topluluktan farklı ve ayrı bir fikri varsa bunu ifade etmekten kaçınması vb. (Spiral of Silence problemi)
 • İçeriğin ilişkilendirilmesi konusunda kullanıcının yetersiz kaldığı durumlarda platformun bu ilişkilendirmeyi nasıl yapacağı (ilişkilendirme moderasyonu problemi)
 • Tamamen kötü niyetli davranarak içerik üreten veya mevcut içeriğe negatif müdahalede bulunan kullanıcıların durumu (kullanıcı takip problemi)
 • Platformun kendi kendini yönetmesini isteyen bir girişim için bunun gerçekleştirilmesi yolundaki diğer tüm problemler (kaynaksız tamamen kopya içerik girilmesi, vb.) .
Bunlar bizim de bildiğimiz problemlerdi ve bu konuda oldukça iyi araştırmalar yaptığımızı düşünüyorum. Bu problemlerden bazılarını net olarak bazılarını kısmen çözdük, bazılarını ise çözmemize gerek kalmadı :).
 • Moderasyon Problemi: Bu problemi gerçek-zamanlı çoklu moderasyon altyapısı oluşturarak çözdük. İnploid kendi kullanıcıları içinden bazılarını otomatik olarak moderatör olarak atayabiliyor (kullanıcıya isteyip istemediğini sorarak) ve bu andan itibaren o moderatörün de performansını ölçümleyerek ve başka moderatörlerle de kontrol ederek ilerlemesini sağlıyor. %98 gibi bir rakamla da moderasyon, otomatik olarak, neredeyse sistemdeki her değişikliğe uygulanarak çalışıyor. Bunu içerik sitelerine örnek olacak bir yapıda ve yüksek başarı oranı ile çözdüğümüzü de göğsümü gere gere söyleyebilirim. Elbette ki burada etkin ve gerekli yetkinliğe sahip kullanıcılarımız olmadan aslında bu sistem bir hiç ancak kullanıcılarımızın gayreti ile bu sistem ayakta durmayı başardı, başarıyor (kendilerine de buradan teşekkür ediyorum) .
 • Tanımlama Problemi: Bunun için hali hazırda düşündüğümüz ve tartıştığımız bazı açılımlar var ve bunu net olarak çözebilmiş değiliz ancak kullanıcı saygınlık puanı sayesinde bunu bir adım ötedeki bir halkaya taşımış olduğumuz kanaatindeyim (inploid.com/faq/? İ=what-is-reputation) .
 • Spiral of Silence (masscommtheory.com/theory-overviews/spi... ) : Bu konuda anonim kullanıcı soru ve yanıtları ile buna faydalı bir etki yaratırken bir yandan da kullanıcıların kim olduğunu görmeksizin yanıtları ana feed'lerinde beğenmesi/beğenmemesi gibi bazı küçük çözümlerle uğraştık ancak zaman ilerledikçe inploid kitlesinin fikrini beyan etme konusunda korktuğumuz kadar pasif olmadığını farkederek bu konudaki çalışmaları biraz daha erteleme kararı aldık.
 • İlişkilendirme Problemi: Bunu kendi içimizde çözdük. Düzenli aralıklarla sisteme eklenen konu başlıklarını (10 binin üzerinde) ilgili konularla ilişkilendirme yaparak ara ara kontrolden geçiriyoruz ve oldukça yol katettik. İlgili konu başlıkları ilgili mesleklerle ve ilgili sorularla birlikte listelenebiliyor. Tersi durumlarda da şikayet, inceleme mekanizmamız mevcut.
 • Kullanıcı Takip Problemi: inploid internette saygınlığı olan bir yer ve bu gittikçe bilinir hale geliyor. Hal böyle olunca SEO açısından inploid'i kullanmak isteyen ve sadece backlink almak ya da site reklamı yapmak için alakasız paylaşımlar yapan kullanıcılar var ve bu hep olacaktır da. Bu kullanıcıları yazdığımız bir bot ile hızla tespit edip o kullanıcının tüm içeriğini Google tarafından erişilemez hale getirebiliyoruz. Bu kullanıcılarımızın aslında istedikleri bu paylaşımları rahatlıkla yapabilmeleri için de "inploid Pages" özelliğini yakında duyuracağız (şu an test ediliyor) . Bu duyuru ile birlikte inploid B2C katmanından B2B katmanına bir köprü oluşturmuş olacak. Bu köprü belki de gelir modelimize bir ışık tutacak (aklımızda güzel şeyler var :))
 • Diğer Problemler: Bütün interneti tarayıp hangi içerik kopya bilemeyiz elbette ki ancak bize gelen bildirimler doğrultusunda ve yine bir bot ile rasgele içeriği alarak nette bir tarama aypıp benzer yazılar var mı diye bakıyoruz ancak bu da çok verimli bir çözüm değil. Bu konuda da radikal çözümlerimiz var ancak malesef ki zaman ayırmamız gerekli ve çok yoğun gidiyor her şey. İlerleyen süreçte buna da eğileceğimizi burada yazmış olayım.
Bizler bu yola çıktığımızda Türkiye'de içerik sektörünün ne kadar cılız bir halde olduğunu biliyorduk (hala da biliyoruz :)) . Ne var ki, "inploid bu konuda bir fark yaratabilirse belki de yeni bir kullanıcı profili oluşturulmasına katkı sağlayabilir" düşüncesine inancımız vardı ve bu kısmen de olsa gerçekleşiyor.

Gelir modeli konusunda çok fazla bilgi vermediğimin farkındayım ancak dediğim gibi inploid gerekeni hakkı ile yapabilecek vizyona ve güce sahip. Zamanla bunu hep birlikte test edeceğiz ve göreceğiz zaten :).

Sevgiler...
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

İnce istemci (Thin client) nedir? Faydaları ve sakıncaları neler olabilir?

Sadece tek bir uygulamaya odaklanabilen bir istemci türüdür. Sunucuda bulunan uygulamalardan sistem yöneticisinin belirlediği bir uygulama ile bağlantı sağlayarak sadece bu uygulamayı kullanıcısına sunan bir çevresel birimdir.

Çok teknik anlatmanın lüzumu yok. Gerçek dünyadan örnekler verelim: Bankamatik internete bağlı bir uygulamadır. Fakat para çektikten sonra bir de inploid'teki trendleri kontrol edeyim diyemezsiniz. Sadece ilgili bankanın sistem odasında bulunan bir sunucudaki bankamatik uygulamasına bağlanarak sadece onun pencerelerini kullanmanıza olanak sağlar.

Kullanım amacına ve ihtiyacınıza göre ciddi faydaları olan bir birimdir. Çok uluslu şirketlerde sistem odaları mahrem yerlerdir. Bu odalarda istediğiniz gibi at koşturamazsınız. Ama tüm bölgelerdeki yetkili kişilerin de bu odalara uzaktan erişiminin olması gerekmektedir. Bu yetkili kişiler her zaman sistem, network ve yazılım altyapısı kişiler olmayabilir. Bazen bir makine operatörü, bazen bir güvenlik görevlisi bu odadaki herhangi bir uygulama üzerinden çalışmak zorunda kalabilir. İşte bu tür durumlarda ThinClient'lar aracılığıyla bu kişilere sadece ihtiyaç duydukları uygulamalara erişim yetkisi verilir ve sistem odası mahremiyeti korunur. Bu işlemleri yapan gizli kahramanlar sistem, network ve yazılım yöneticilerine selamlarımız da iletelim. Siz olmasanız...

Yatırım kapasitenize göre de farklı zararları olabilir. Tamam sistem odasının güvenliğini koruyacaksınız ama bir makine operatörüne sadece kullanığı makinenin uygulamasının dışında diğer çalışma arkadaşlarıyla bilgi alış verişinde bulunacağı bir bilgisayar daha veriyor olman gerekecek. Bu da ThinClient yatırımını mahremiyeti koruyan ama oldukça maliyetli bir çevre birimi haline getiriyor. Sürekli bağlantısı kopan bir ThinClient kamera görüntülerini saniye saniyesine takip etmesi gereken bir güvenlik görevlisinin işini yapmasını engelleyerek şirketi zor duruma sokabilir.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıta alt yorum yaptı

Ev hanımlarının keyfi için harcanan Ar-Ge maliyetleri oldukça yüksek olmalı. Her şey onların rahatlığı her şey onların temizliğe daha az vakit harcaması için :)
Kohlemann Magic Spin Mop nam-ı diğer Kohlemann Katlanabilir Pratik Paspas nasıl kullanılır hakkında meraklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz.

Temizlik işlerinizde size yardımcı olacak olan bu ürünle hayatınız mükemmel olmasa, kredi borçlarınızda indirime gidilmese ve kırgın olduğunuz arkadaşlarınızla aranız düzelmese de diğer moplara nazaran harcadığınız güç azalacaktır. Böylece daha az yorulacak ve misafirlerinizle mahalleye yeni taşınan komşuyu konuşmaya vakit ayırabileceksiniz.

Peki Kohlemann Magic Spin Mop Nasıl Kullanılır? Hemen cevap verelim:

Sopasındaki özel tasarım sayesinde siz sopayı çevirmezsiniz sadece küçük bir kuvvetle aşağı yukarı doğru iter ve çekersiniz. Mop kabın içerisinde dönerek ıslanır. Katlanmış haldeki durulama haznesinde de yine aynı yöntemle durulama işlemi yaparsınız.

Bayram öncesi mutfakta yeterince zaman ayıracak olan ev hanımlarına bari bir faydamız dokunsun da bayram sonrasında temizlik işlerinden daha hızlı kurtulsunlar.

Kohlemann Magic Spin Katlanabilir Pratik Paspas Mop işe yarıyor mu, nasıl kullanılır, kullananların yorumları nelerdir öğrenmek isteyen meraklı kullanıcıları aşağıdaki linkleri ziyaret etmeye davet ediyorum.

meraklikullanici.com/nasil-kullanilir/e...

dailymotion.com/video/x26ljwh_kohlemann... .
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu  bu yazıyı beğendi:

Kohlemann Magic Spin Mop Nasıl Kullanılır?

Kohlemann Magic Spin Mop nam-ı diğer Kohlemann Katlanabilir Pratik Paspas nasıl kullanılır hakkında meraklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz.

Temizlik işlerinizde size yardımcı olacak olan bu ürünle hayatınız mükemmel olmasa, kredi borçlarınızda indirime gidilmese ve kırgın olduğunuz arkadaşlarınızla aranız düzelmese de diğer moplara nazaran harcadığınız güç azalacaktır. Böylece daha az yorulacak ve misafirlerinizle mahalleye yeni taşınan komşuyu konuşmaya vakit ayırabileceksiniz.

Peki Kohlemann Magic Spin Mop Nasıl Kullanılır? Hemen cevap verelim:

Sopasındaki özel tasarım sayesinde siz sopayı çevirmezsiniz sadece küçük bir kuvvetle aşağı yukarı doğru iter ve çekersiniz. Mop kabın içerisinde dönerek ıslanır. Katlanmış haldeki durulama haznesinde de yine aynı yöntemle durulama işlemi yaparsınız.

Bayram öncesi mutfakta yeterince zaman ayıracak olan ev hanımlarına bari bir faydamız dokunsun da bayram sonrasında temizlik işlerinden daha hızlı kurtulsunlar.

Kohlemann Magic Spin Katlanabilir Pratik Paspas Mop işe yarıyor mu, nasıl kullanılır, kullananların yorumları nelerdir öğrenmek isteyen meraklı kullanıcıları aşağıdaki linkleri ziyaret etmeye davet ediyorum.

meraklikullanici.com/nasil-kullanilir/e...

dailymotion.com/video/x26ljwh_kohlemann... .
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

100 bin liralık dairenin getireceği kira getirisiyle 100 bin liralık güneş paneli yatırımını kıyaslayın. Güneş paneline yapılacak yatırımın daha akıllıca olacağını yazan yazılar okudum ama çoğu panel sistemini satan firmaların yazısıydı. Bu yazılar pazarlama amaçlı mı? Güneş paneli yatırım olabilir mi?

Harika bir yatırım olur. Tübitak ilk olarak 2001 senesinde güneş enerjisi ve yenilenebilir enerjilere destek vereceğini açıkladı. Sonrasında yıllarca Güneş Enerjili Araba yarışladı düzenledi. Hala da düzenliyor. Eğer böyle bir yatırım yapmak istiyorsan Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversiteler sana bilgi desteği vereceklerdir. Bu üniversitelerde bu tür projelerle uğraşan kişiler de potansiyel ortakların veya personellerin olabilir.

Türkiye güneş ve rüzgar enerjisi bakımından oldukça verimli bir yer. Bunu değerlendirmek için Ali Ağaoğlu'yla rekabete girmeye gerek yok. Ayrıca bazı konularda cesaret gerekir. Güneş paneli gibi bir konuya yatırım yapmak için araştırma yaptığına göre piyasadaki projelerin benzerleri için bir yatırım yapmak istemediğini bu nedenler riskli ama kazancı iyi olacağını düşündüğün bir yatırım düşündüğünü anlıyorum. Bence risk almaya değecek bir konu güneş panelleri.

Kısa araştırma ve basit elektrik-elektronik bilgisiyle kolayca yönetilebilecek bir şirket kurulabilir. Bu nedenler yatırım düşünceni destekliyorum.
Eylül 2014

Ersin TüzünoğluKadınlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kadınlar

Kadınlar, (İngilizce:Women) 1978'de Charles Bukowski tarafından yazılmış bir romandır. Kitabın ana karakteri yarı-otobiyografik olarak yarat...

Eylül 2014

Ersin Tüzünoğluİnsan İlişkileri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan İlişkileri

bir insanın sizin hakkında ne düşündüğünüzü bilmek istiyosanız onu sinirlendirmez yetiyor ... ne yani bir insanın damarına basmadan bizim h...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3254 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Kişisel Gelişim

2075 Kişi   155 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Öğrencilik

2359 Kişi   123 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Felsefe

1949 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

inploiders

350 Kişi   166 Soru

inploid

1198 Kişi   714 Soru

inploid Kurucuları

40 Kişi   25 Soru

Geyik Muhabbeti

1437 Kişi   816 Soru

Bilim

865 Kişi   286 Soru

Zeka

908 Kişi   94 Soru