Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2015

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

Best Practice: Sermayesi olmayan girişimcinin seyir defteri
İçerik üretimi için ihtiyacınız olan tek şey temel Türk dili ve edebiyatı eğitimi, bir adet bilgisayar ve internet. İçerik üretimi yaparak kendi web sayfalarınızın içeriğini geliştirebilir, başkalarının sitelerine içerik desteğinde bulunabilirsiniz. İçerik üretimini ilk defa paraya çevirme bu şekilde başlar. Bunu geliştirmek için vaktinizi harcayarak SEO ve sosyal medyanın önemini ve etkisini kavrayabilir bu konuda kendinizi ve içeriklerinizi hatta networkünüzü geliştirebilirsiniz. Adsence gibi kanallar aracılığıyla düşük de olsa gelir yelpazenizi artırabilirsiniz. Bu çalışmalar size Google gibi arama motorlarının içeriklerden ve sitelerden neler istediğini anlamak konusunda tecrübelerinizi artıracaktır. Bunu öncelikle başkalarının siteleri için sonrasında da kendi siteleriniz için uyguladığınızda mutlaka bir gün karşınıza bir fırsat çıkacak ve bu yeteneklerinizi ciddi şekilde paraya çevirmek isteyen kişilerle tanışacaksınız. Artık içerik üretimi konusunda arama motorlarının ihtiyaçlarını karşılayabilen, bunu SEO ve sosyal medya etkileşimleri ile süsleyen ayrıca farklı konularda geniş bir networke sahip olacaksınız. Artık kendi e ticaret sitenizi açmanız ve buradan ürünlerini satmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını karşılamanız daha kolay olacaktır. Çünkü zaten uzun süredir bunu yapıyorsunuzdur. Burada anlatılan adımlar bir buçuk yıl içerisinde gerçek bir kişi tarafından yaşanmıştır ve bu bir buçuk yıl içerisindeki toplam cirosu altı haneli rakamları bulmuştur.
Mayıs 2015

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

Girişimi ertelemek için bahane üretmek yerine hemen harekete geç. (bkz Google girişimin 16 yıl önce internet arşivine yansıyan hali - web.archive.org/web/19990221160537/goog... )
Beta, alfa, gama ne kadar ön hazırlık varsa son kullanıcılara sunduktan sonra geliştir. Böylece bahane üretmek yerine çözüm üretmeye başlayabilirsin.
Sermayem yok deme ne sermaye sahipleri var girişimlerin ve girişimcilerin peşinden koşuyorlar. Home Office, inovasyon, esinlenme yöntemleriyle ne kadar hızlı şekilde fikrini şekillendirebiliyorsan o kadar çok sermaye sahiplerinin takibine girebilirsin.
Fikrini çalarlar diye paylaşmaktan çekinme, çünkü zaten senin fikrin dünyada tek değil sen saklarsan senden önce mutlaka birisi yapar. En azından fikrini paylaşarak geliştirme ihtimalini artırabilirsin ama riskleri de göz önünde bulundurmalısın.
Girişiminin hayata geçmesi için 3 veya 5 temel yeteneği belirle. Bunların dışındakileri ucuz yollu başkalarına yaptırmayı dene. (Örneğin girişimim için video reklam yapmak istesem bionluk.com sitesine göz atarak bu işi birkaç onluğa yapabilecek kişiler bulabilirim)
Girişimcinin fikirleri bitmez, bu da biri bitmeden diğerine başlayamazsın demek değil. Sadece nerede kaldığını hatırlamak için basit şekilde versiyonlandır veya dokümante et. Aynı anda birkaç farklı kitap okuyanlara bunun ne tür kazanımları olduğunu sorabilirsin.
Ocak 2015

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle yazılım şirketi çok geniş bir tanımlama. Bunu daraltabilirsen daha kolay karar verebilirsin. Google da bir yazılım şirketi sonuçta. Diğer arkadaşların laflarına bakma, yazılım şirketi kurup yönetmek için yazılımcı olmana gerek yok. Olursan artısı olur ama eskilerini de sayabilirim çok rahat şekilde. Sen eğer finansal olarak bu şirketi taşıyabileceğine ve yönetsel yeteneklerine güveniyorsan kurabilirsin. Her şey küçük bir fikirle başlar. Fikrin varsa onu yapabilecek insanları çok kolay bulabilirsin. Yazılımcılar teknik düşünürler, senin fikrinin ve hayallerinin nereye gideceğiyle pek ilgilenmezler. İşi anlatırsın, bazı yazılımcıları anladıkları gibi yapar, bazıları yaptıklarını senin anlamanı beklerler. Ama fikrin basitse yine de ortalama bir yazılımcı bunu yapar ve gerisine karışmaz. Sakın ola ki ona hayallerinden bahsetme, soğuk bir bakış atar ve insanı anlattığına pişman eder. İşi ver, tarih ver ve iş teslim günü geldiğinde çok iyi şekilde test et. İş yeterli değilse eksiklerini belirle, listele ve tamamlanması için tekrar tarih ver. Bu şekilde elinde bir yazılım olmuş olur. Artık bunu satmak mı istersin, danışmanlığını yapmak mı istersin yoksa internete koyar reklam gelirleri üzerinden mi para kazanırsın orası senin iş fikrinle alakalı bir şey.
Ekim 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Düşünüyorum. Bir ürün veya hizmet almak istiyorum. Özelliği ne olursa olsun öncelikle bir araştırma yaparım. Araştırma adımlarım şöyle:
1- Eğer internet kullanıcı değilsem
Soru 1: Ya beyler falan filan lazım bana, nasıl bulabilirim (bilinen markaların yakın çevreden araştırılması)
Soru 2: Hikmet abi, sen falan filan kullanmışsın, nasıl abi işini gördün mü (kullanım tecrübesi ve değerlendirmelerinin alınması)

2- Eğer internet kullanıcısı isem
A - falan filan işe yarıyor mu, falan filan nasıl kullanılır, falan filan kullananlar, falan filan yorum, falan filan ekşi, falan filan nerede satılır, falan filan şikayet, falan filan fiyat (google araştırması)
B - cimri, akakçe, ucuzu gibi sitelerde ürün aramasının yapılması (fiyat ve marka karşılaştırmaları)

Sonuçta kararımı etkileyecek olası durumlar,
- Tanıdıklarımın kullandığı veya bir yerden duyduğu ürünler benim için daha öncelikli olur, fiyatları ne kadar ucuz veya pahalı olsa da ben bu ürünü odağıma koyarım. Algıda seçicilikten dolayı çok büyük bir ihtimalle bu üründen satın alırım.
- İnternet kullanıcılarında durum yine aynı. Google sağolsun siz üreticilere oldukça büyük fırsatlar sunuyor.
Yapacağım aramalardan sonra tıkladığım sitelerden biri sizinkiyse ve ihtiyacım olan bilgileri sitenizde bulduysam çerezler aracılığıyla internet üzerinde benzer ürünleri aradığım her yerde sürekli bu bana gösterilecek (remarketing). İçeriğiniz güçlüyse yine algıda seçicilikten dolayı ucuz veya pahalı olmasına bakmadan ürünü sevme ihtimalim artacak. Sosyal ağlarla da bu birleşirse artık ürün benim için markalaşacak. Ürünü almasam bile yaptığım araştırma ve algıda seçicilikten dolayı benzer sorular geldiğinde tecrübelerimi paylaşacağım.

Önemli olan güvendiğiniz ürüne uzun süreli yatırım yapmanız. Ürünü veya hizmeti üretmeden önce zaten yeterince zaman harcıyorsunuz. Sonrasında da markalaşması için zaman vermeniz gerekiyor. Hele ki ürün kaliteliyse ancak sizden daha fazla insanların karşısına çıkarak bu izlenimi kırabilirler.
Ekim 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmek Günümüzde hala devam etmeli mi? Ya da günümüze nasıl uyarlanmalı?

Eğer kurban kesmenin dışında, dua etmek, birisinden yardım istemek, birisine yardımcı olmak, doğrularının var olduğunu düşünerek kendini gerçekleştirmek adına inandığın gibi yaşamak, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılarken içsel ve sosyal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak, bir gruba üye olmak ve onlar gibi düşünmek, hayatını ve doğrularını buna göre şekillendirmek gibi konulardan da vazgeçemeyiz. Bunun günümüze uyarlanması gibi bir alternatif nasıl ki söz konusu bile olamazsa kurban kesmek de benzer şekilde günümüze uyarlama adı altında görmezden gelinemez.

İbadetin zorunlu olan kısmının dışındaki her şey günümüze uyarlanabilir. Mesela hayvanların kontrolü artık daha teknolojik şekilde yapılabilir. Eskiden bu tür kontrollerin yetersizliğinden dolayı gebe hayvanların kurban edilmesinden tutun da genç hayvanların ve güçsüz hayvanların seçimine kadar birçok hata yapılıyordu. İşte bunlar devam etmemesi gereken, ivedilikle günümüz teknolojisinin desteğiyle güncellenmesi gereken kontrollerdir. Ama bir inanışın ve özü itibariyle bir ibadetin devam edip etmemesinin tartışılması söz konusu dahi olamaz. Az önce de belirtmeye çalıştığım gibi tekrar ediyorum ibadeti tartışamazsınız ibadetin çevresel etkilerini veya yardımcı araçlarını değil. Yani şu küçükbaş veya büyükbaş kesmek yerine balık tutalım diyemezsiniz ama hayvanları sınıflandırma ve barkodlama çalışması yapalım, hem çiftçimiz bundan faydalansın hem de ibadetlerini yerine getirenler gönül rahatlığıyla görevlerini yapsın diyebiliriz.


Seninki benden kara muhabbeti yapmak istemiyorum ama günümüz kültür seviyesindeki insanların empatik hareket etmesini bekliyorum. Bir Müslüman'ın ibadeti neyse bir Yahudi'nin ibadeti için de benzer empatiyi gösterebilmektir bilgelik. Sen git öbürü gelsin, senin saçın uzun öbürünün boyu kısa demek gerçekten çok komik.


İbadet bir dua, bir teslimiyet, bir yardım istemedir. Tek yaratana inanan herkesin dualarının kabul edilmesi diliyorum.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Önemli yatırımlar yapılan inploid gibi bir websitesi hangi stratejiyi izleyip gelir sağlama çalışmaları uygulanacak ve sizce ne gibi gelişmeler yapılanabilir?

Öncelikle inploid şunu unutmamalı: En büyük kazanım internet kullanıcısıdır.

Eğer internet kullanıcısı kazanımınız yüksekse kapılar ardı ardına açılır. Etrafınıza baksanıza olabildiğince basit, zarif, hızlı ve akıcı bir ortam. Herkes her yerde ama kimseyi görmek istemezsen istediğin konuya odaklanabiliyorsun. Odaklandığın konuyu yine herkese açabiliyorsun. Bu çok değerli bir imkan. Bunu kullanmak isteyen internet okur yazarları buraya dolup taşacaktır.

iinploid'in facebook'a dönme ihtimali var mı? Bu bir temenni mi, çekince mi? Temenni olduğunu umuyorum. Facebook'a içerisindeki kullanıcılar açısından bakarsanız kaybedersiniz. Facebook 2007 senesinde yanlış hatırlamıyorsam Türkiye duvarını ilk açtığında (ki o zaman Türkiye duvarını takip eden 40 bin kullanıcı vardı ve yine burada olduğu gibi anasayfada bazı konular ve yazılar paylaşılır üzerine yorumlar yapılır, arkadaşlıklar dostluklar kazanılırdı) çok kaliteli bir ortam vardı. O zaman da Facebook içerisinde bu konuşuluyordu. Ne zaman ki Türkiye duvarında sayı milyona yaklaştı ortam bozuldu. Açtığın bir konuyu takip etmek çok zorlaşıyordu. Artık Facebook'un kullanılmaz ve takip edilemez bir yer olduğunu düşünmeye başlamıştık. Birden Facebook arayüz değişikliğine gitti. Sonraki yıllarda bunu defalarca yaptı. İnploid için facebook'a dönme "temenni"sinin gerçekleşmesi için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Bundan önce internet kullanıcısına yatırım yapılmalı. Problemlerin bir kısmı ortaya konulmuş, bir kısmı için çözümler de hazır ama hızlı karar verebilecek iş zekası uygulamalarınız olmalı. Facebook bizim fısıltılarımızı nasıl duydu? Bunu hissetmiş veya tahmin etmiş olamaz.

inploid radikal kararlar alabilmeli. Bunu gösterirse önceden de söylediğim gibi gelir kapıları ardı ardına açılır. Ütopik fikirlerden uzak olun. İnploid'in yapacağı en büyük hata kendisine özel kullanıcı profili oluşturmaya kalkmasıdır. 7 sene önce üniversite öğrencisiyken Facebook'a bakışımla bugün bir girişimci olarak Facebook'a bakışım farklı. Hangi profile uygun hareket edeceksin? Basitlik ve genele hitap en uygun strateji olup.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

İnce istemci (Thin client) nedir? Faydaları ve sakıncaları neler olabilir?

Sadece tek bir uygulamaya odaklanabilen bir istemci türüdür. Sunucuda bulunan uygulamalardan sistem yöneticisinin belirlediği bir uygulama ile bağlantı sağlayarak sadece bu uygulamayı kullanıcısına sunan bir çevresel birimdir.

Çok teknik anlatmanın lüzumu yok. Gerçek dünyadan örnekler verelim: Bankamatik internete bağlı bir uygulamadır. Fakat para çektikten sonra bir de inploid'teki trendleri kontrol edeyim diyemezsiniz. Sadece ilgili bankanın sistem odasında bulunan bir sunucudaki bankamatik uygulamasına bağlanarak sadece onun pencerelerini kullanmanıza olanak sağlar.

Kullanım amacına ve ihtiyacınıza göre ciddi faydaları olan bir birimdir. Çok uluslu şirketlerde sistem odaları mahrem yerlerdir. Bu odalarda istediğiniz gibi at koşturamazsınız. Ama tüm bölgelerdeki yetkili kişilerin de bu odalara uzaktan erişiminin olması gerekmektedir. Bu yetkili kişiler her zaman sistem, network ve yazılım altyapısı kişiler olmayabilir. Bazen bir makine operatörü, bazen bir güvenlik görevlisi bu odadaki herhangi bir uygulama üzerinden çalışmak zorunda kalabilir. İşte bu tür durumlarda ThinClient'lar aracılığıyla bu kişilere sadece ihtiyaç duydukları uygulamalara erişim yetkisi verilir ve sistem odası mahremiyeti korunur. Bu işlemleri yapan gizli kahramanlar sistem, network ve yazılım yöneticilerine selamlarımız da iletelim. Siz olmasanız...

Yatırım kapasitenize göre de farklı zararları olabilir. Tamam sistem odasının güvenliğini koruyacaksınız ama bir makine operatörüne sadece kullanığı makinenin uygulamasının dışında diğer çalışma arkadaşlarıyla bilgi alış verişinde bulunacağı bir bilgisayar daha veriyor olman gerekecek. Bu da ThinClient yatırımını mahremiyeti koruyan ama oldukça maliyetli bir çevre birimi haline getiriyor. Sürekli bağlantısı kopan bir ThinClient kamera görüntülerini saniye saniyesine takip etmesi gereken bir güvenlik görevlisinin işini yapmasını engelleyerek şirketi zor duruma sokabilir.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

100 bin liralık dairenin getireceği kira getirisiyle 100 bin liralık güneş paneli yatırımını kıyaslayın. Güneş paneline yapılacak yatırımın daha akıllıca olacağını yazan yazılar okudum ama çoğu panel sistemini satan firmaların yazısıydı. Bu yazılar pazarlama amaçlı mı? Güneş paneli yatırım olabilir...

Harika bir yatırım olur. Tübitak ilk olarak 2001 senesinde güneş enerjisi ve yenilenebilir enerjilere destek vereceğini açıkladı. Sonrasında yıllarca Güneş Enerjili Araba yarışladı düzenledi. Hala da düzenliyor. Eğer böyle bir yatırım yapmak istiyorsan Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversiteler sana bilgi desteği vereceklerdir. Bu üniversitelerde bu tür projelerle uğraşan kişiler de potansiyel ortakların veya personellerin olabilir.

Türkiye güneş ve rüzgar enerjisi bakımından oldukça verimli bir yer. Bunu değerlendirmek için Ali Ağaoğlu'yla rekabete girmeye gerek yok. Ayrıca bazı konularda cesaret gerekir. Güneş paneli gibi bir konuya yatırım yapmak için araştırma yaptığına göre piyasadaki projelerin benzerleri için bir yatırım yapmak istemediğini bu nedenler riskli ama kazancı iyi olacağını düşündüğün bir yatırım düşündüğünü anlıyorum. Bence risk almaya değecek bir konu güneş panelleri.

Kısa araştırma ve basit elektrik-elektronik bilgisiyle kolayca yönetilebilecek bir şirket kurulabilir. Bu nedenler yatırım düşünceni destekliyorum.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Patent alım süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır?

Hızlıca anlatıyorum, hızlıca okuyup başkaları fikrinizi çalmadan patentini alın:
  • Fikrinizi olgunlaştırın,
  • Projelendirin,
  • Dokümante edin,
  • Başvuruda bulunun (bkz tpe.gov.tr)
  • Gerekli belgeleri verin.
  • Sonucunu bekleyin.
Görüldüğü gibi süreç basit ama soru çok genel. Ne tür patent başvurusunda bulunmak istiyorsunuz? Ürün patenti mi, marka patenti mi, ülkenin ulusal güvenliğini ilgilendiren gizli bir patent mi, daha önceden patentini aldığınız bir ürünün veya markanın özelliklerini geliştirdiğinizi göstere ek patent mi yoksa uluslararası bir proje olup olmamasına bağlı olarak incelemeli veya incelemesiz patent başvurusu mu?

Soruyu detaylandıranlar için yukarıdaki sürece birkaç adım daha eklenir ama ana hatlar budur.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

KOSGEB dışında iş kurmak için düşük faizli kredi ya da hibe alabileceğim yerler nereler?

Kurulacak işin detayına göre daha kolay yanıt verilebilir. Üniversitese güneş enerjili araba projemiz için bu şekilde sponsor ararken Avrupa Birliği hibeleri için çok koşturduk. Çünkü o günün üniversite projesi bugünün ARGE'si kuvvetli Türk sermayeli şirketini doğurdu. Fakat hibe koşullarında projemizin tüm haklarının Avrupa Birliği'ne ait olacağı gibi bir maddenin olması bizi geri döndürdü.

Avrupa karşıtı değilim ama Avrupa Birliği'nin iki yüzlü yaklaşımlarının da inploid topraklarında seslendirilmesini istiyorum. Tarımsal faaliyetler için Avrupa Birliği'nden hibe alabilirsiniz hem de %100 karşılıksız ama bu elinizdeki yerli tohumların karşılığında tek kullanımlık tohumlar kullanılması gibi koşullarda geçerli. Yaw arkadaş elimde yerli tohum var ama desteğim yok bana bir yardım eli uzat diyorsun, olmaz efendim senin elindeki tohuma neden yatırım yapayım, onu bırak yurt dışından tohum getir o zaman %100 hibe vereyim diyor.

Ayrıca TÜBİTAK da hibe desteği sağlar. Yalnız sanayi ve akademik konularda Ar-Ge proje desteği sağlamaktadır. Yukarıda bahsettiğim güneş enerjili araba projesinin en büyük hibecisidir.

Eğer projeniz gerçekten kuvvetliyse Anadolu'da çok fazla yatırım yapmak isteyen sivil toplum kuruluşları var. Sen yeter ki bu ülkenin adını uluslararası arenada bir yerlere getireceğini kanıtla. Anadolu sana destek olur.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Merak ettiğiniz bir konuyu öncelikle nerede araştırırsınız?

Cep telefonunda araştırırım. Artık çep telefonumda bilgiye ulaşmamı sağlayan hangi uygulama varsa... Chrome bunların başında geliyor. Çünkü browser'a yazdığım konu otomatik aranıyor. Bilgiye ulaşabileceğim en hızlı kaynak doğal olarak cep telefonu.

Cep telefonunun yetmediği yerler var, o zaman kütüphanelere gidersin ama yüksek lisans yaparken üniversite kütüphanelerinin de yetmediği durumlar oldu. Çözüm yine internette.

İnternette de bir konuyu araştırırken daha uzun cümleler kurmaya çalışırım. Bir spor ekipmanı alıyorsam mesela işe yarıyor mu, bu alet nasıl kullanılır, falanca ürünü kullananlar var mı, kullanıcı yorumları nelerdir gibi detay sorular soruyorum. Böylece satış yapan sitelerden kurtulmaya çalışıyorum. Bilgi bu kolay ulaşılmıyor. Her zaman doğru bilginin önünde çeşitli tuzaklar olur. Dikkat etmek lazım.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

inploid ne işe yarar? Bağımlılık yapar mı?

Üretmeyi, soru sormayı, yardımlaşmayı, sosyalleşmeyi, gelişmeyi ve geliştirmeyi bırakıp bilgiye olan ihtiyacınızı sıfıra indirdiğinizde inploid herhangi bir işinize yaramaz, bağımlılık yapmaz.

Yok ben bir bireyim, aklımdaki soruyu sorarım, diğerlerine de uygun bir üslupla düşüncelerimi paylaşırım, kendimi ifade ederim diyorsanız bağımlılık yapar. Normal bir insanın fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçları dışındaki ihtiyaçlarının da bir şekilde karşılanması gerekiyor diyorsanız aşırı derecede bağımlılık yapar. Hem de ne yapar? Anlayamazsınız.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

Mutluluk kişinin elinde midir?

Çikolata yemeden önce önünde, çikolata yerken elinde, çikolatayı bitirdikten sonra midesindedir.

inploider'a not: çikolata burada metafordur. Lütfen yanıtı okurken kendi mutluluk ihtiyaçlarınıza göre çikolata kelimesini değiştiriniz.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu bir yanıt verdi.

İnploid kullanıcıları yazı yazmaktan zevk alan kişiler diyebilir miyiz?

Bu bir farkındalığın sonucu aslında. Türkiye'de içeriği güçlü olmasını isteyen "iyi kalpli" insanlar olduğunu gösteriyor. Yazı yazmaya kopyala yapıştır olarak bakmayan insanların desteğiyle gelişiyor ve dağılıyor bu farkındalık. Ben geniş içerik giriyorum, sen görsel kullanıyorsun diğeri alıntı yapıyor... Nasıl ki fotoğraf veya video çekmek zevk veriyorsa yazı yazmak düşüncelerini kelimelerle ifade etmek de bir o kadar zevkli ve bunun tadını alanlar bundan vazgeçemiyor. Inploid gibi patformlar da bu tür kişilerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Tabii ki işin bir de ticari boyutu var. Aşağıdaki linke açıklandığı gibi piyasa, girişimciler, tüketiciler, okurlar ve yazarlar yani tümüyle BİZ özgün ve kaliteli içerik ihtiyacımızın karşılanmasını istiyoruz. Yazıların uzun uzadıya ek bağlantılarla görsel içeriklerle beslenmesi internet üzerindeki trafiği artıracak ve doğrudan olsun dolaylı olsun birçok kişi bundan "zevk" alacak.

Tabii ki burayı bir yarış haline getirip internet üzerindeki yazıları toplayıp derme çatma bir içerik oluşturanlara diyecek lafımız yok. Onlar her yerde, onlara rağmen inploid'de bu zevki tadanlar var.

webrazzi.com/2010/07/10/dikkatlerden-ka... .

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler