Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evren Bilimci, 

Web Developer

Python bebeğim

Şubat 01 - 23:34

Evren Bilimci yeni bir  soru  sordu.

Ocak 29 - 15:55

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hepsinin tek olağan cevabı her seçimin farklı bir ahlak toplumuna çıktığıdır. Göz önünde tuttuğunuz sürece dilediğinizi daha etik bulabilirsiniz. Burada şu da açığa çıkıyor soru bu değil hangi etiğin doğru olduğu.
Ocak 2017

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Şimdi boş satırları da çıkardığımızda o doğrudan 50.000 düşüyor. İnan bana hayatında 1 milyon bu boru değil.
Ben de kıltan tüyden nem kapıp 3milyara çıkarım belki kim bilir? :D Bunu yapmam içinde abartı yuvarlamalara sahip olmam lazım. Yanlış mıyım? Sorunun kendisi bile tecrübe ve yazılımın bu satır sayısıyla ilgili olduğuna indirgeyerek saçma.
Spagetti kodlar da başarılar herkese.
Minumum 1000 satırdan oluşan 100'e yakın küçük küçük programım vardı. Buradan bi 100.000 satır ediyor. Ölüsü 50.000 satırdan da 3 proje var. Yani ortalama olarak. 250.000 satırı zorlamış hatta dahil edemediğim irili ufaklı projeler ile birlikte 300.000'i geçmiş olmam ihtimaller dahilinde... Fakat bu sanılmasın ki çok kod çok bilgi... Birde yazıp yazıp silinenlerden bahsedersek. 1 milyon sınırına ulaşmış dahi olabilirim :)
Ocak 2017

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

zorlasan 400 yıl ıgeçmez tarihi. Daha önce uygulanmamış şuan da uygulanılamadığından şikayet edilyior bahsedlen demokrasi sadece sözde var.
Hiç bir suçun önüne geçememekte gelgelelim buna bir de altyapı gerek neye bakarak demorkasi attılar ortaya? Voltaire felsefe sözlüğü gerekse r.vBodley Rönesansın İslamiyete borçlu olunduğunu söyler bir dolu örnek var magna carta hakkında.
Bu sistemde devletler arkadan yönetilir.
Tanımı tam olarak karşılayan mevcut bir yönetim biçimi görmemiz pek olası değil; fakat en iyisi olduğu da tartışılamaz bir gerçeklik.
Ocak 2017

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Tamamen işe yaramaz bir yönetim biçimi. Kimsenin devlet hakkında tam yetkiye sahip olmaması bir grup parlomento üyesini manipüle ederek emir komutanınçok yavaş işlemesine yol açar.
Aynı zamanda hiç bir zaman hiç bir devlet bahsedildiği gibi bir demokrasi yaşamamıştır. Her zaman bunun demoraksini azlığına işaret ettiği dile getirilerek suç hale demoraksiden aklanmaya devam etmiştir.
Cumhuriyetin gerekliliklerinden olan bu şeytan icadı bir batı ürünü. Darbesiz yaşayamaz.
Ocak 2017

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Cahil sorusu. Varlığını borçlu olduğun tek şeyi inkar etmek. Bilime dayandırma çabaları da oldukça gülünçtür bunların. Bilim varolanı keşfetme metodudu ve bu sorulara yaya kalıyor.
Felsefe yaparak ancak tahmin ve varsayım üzerinde yargıları oluyor ve zaten dinler hakkında atıp tutarak kendilerini kandırarak vicdan azabından kurtulabiliyorlar.
Ot gibi yaşadın ve öleceksin. Hepsi bu.

renaelestirileri.wordpress.com/2014/01/1. . .
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Kendilerinin muhtaç olduğu şeye rağmen tavsiye vermeye çalışan kişileri kastediyorsan eğer yanıldığını söyleyebilirim. Yaşam koçu kadar etkili.
İlave olarak bir uzman psikiyatri dr ile konuşmanızı tavsiye ederim
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

İnsanlar, ingilizceyi öğrenememekten muzdarip kursların işe yaramadığını söyleyp duruyorlar. Fazla kolay olmasına rağmen. Bundan sıkılıp, almanca çalışan bir kişi onu rahatça öğrenebildiğini söylemişti. Öğrenim yöntemleri çok yanlış.
Bu bilerek böyle işletiliyor çünkü dilin sahipleri için büyük gelir kaynağı. Bir dolu para elde ediyorlar. Pazar haline dönüşmüş durumda.
Zaman harcadıkça öğreniliyor, nasıl öğrenilmesi gerektiği dahil. Ancak düşünerek ve okuyarak öğrenilir. Diğer bölümler bu nokta olmadan ilerlemez.
Gramer, Kelime dışında pek bir özelliği yok. Pek bir dil bilgisi de gerekmiyor ancak insanların kafasını daha ilk zamanlardan bu şeylerle allak bullak ediyor sonuçta ilkokul lise üniversiteye kadar gelen çocuk cümle kurmayı bile bilmiyor. Hintlerde bu durum yok. Sömürgeye maruz kaldıkları için onlara gerçekten öğretmek istemişler. Anadilleri gibi konuşuyorlar.
Bir yabancıyla konuşmak için hemen ağzından ingilizce kelimelerin çıkmasını bekliyor. Ama o şekilde olmaz. Önce Türkçe olarak ne söyleyeceğini belirlemeli ve beyninde bunu çevirmelisin.
Buna nazaran yarım yamalak anlayıp cümleyi tamamlamaya çalışanların yapması gereken de bu. Artık her eğitim orta yaşlılar için bile olsa enbaştan fazla rahatsız edici bir şekilde oluyor.
Arapça gibi ingilizce bizim yapımıza göre terstir. Önce eylem, söylenir. Cümleyi tersten kurmak gerekiyor yani. Bunun dışında uygun bağlaç benzeri yapıları eklemektir. Şimdi fiil, isim, kip gibi şeyler kullanmaktan özellikle çekildim böyle bir öğretim yanlış olur çünkü.
En azından çocuklara yapılmasın ya da en başında bunlar anlatılsın konu anlatılırken zamir filan diyince kimse bir şey anlamıyor.
1-Siteler bir yere götürmüyor
2-Videolar iyi çözüm
3-YGS,LYS benzeri kitaplardan uzak durulmalı
4-Dizi izleme kulak dolgunluğu sağlar. Diğer yönlerden çok çok az işe yarar. İngilizce altyazı ile bir nebze daha fazla etki verir. Ya da japonca animeye ingilizce altyazı. Kaçışın yok beyin anlamak için okumak zorunda tabi. Ama ingilizce altyazı ile yabancı dizi izlemek kalıplar hakkında yardımcı olabilri.
5-Makale, yazı okumak birinci dereceden etkin öğrenimdir.
6-Kursa gidilmemeli veya eğitim içeriğinden fazla emin olunmalı.
7- ...
Son olarak sıraıs kişiden kişiye göre değişir.
Etkinlikle
1-İngilizce yazılar yazmaya çalışabilirsiniz.
2-Haber çevirisi gibi şeyler yapabilirsiniz. ve karışık cümle olması önemli değil. Anlaşılması yeterli.
Çekinceler ertelemeye veya yapmamaya sebebiyet verebilir yapılmazsa gelişilemez, yapıldığında basitte olsa daha sonra daha rahat geliştirilebilri.

Daha yazsam makaleye doğru gider ama burada bitireyim. Aksanmış telaffuzmuş bence öğrenim aşamasını bunlarla kaybetme bile. Öğrendikten sonra bak. Elin yabancısı Türkçe için Türk gibi konuşayım beni Türk sansınlar demez. Bir japonda bunun için çabalamaz. İletişim sağlanıyorsa geirsi küçük bir pasta süsü.
Ama her şey neredeyse gramerde bitiyor. ve İnterest ilginç demek değildir. Öğretimde böyle tek tip kalıplar yerleştirildiği için öncelerdi ilgisiz, ilgi çekici, bununla ilgili (alakalı) gibi bir çok duruma gelebileceğinden habersizdim. Sadece ilginç olarak algılıyordum. Öğrenme bir sepetse ingilizce öğretimi delik değişk bir sepettir.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Speaking writing bölümlendirmelerde bana kalırsa fazla yanlış ayrı ayrı kurslar almakta fazlasıyla zahmetli ve öğrenimi uzatan etmenler.
İnsan hayatı boyucna bir dili zar zor öğrenebileceği kaygısı oluşturuyor oysaki bir dili 6ayda öğrenememek bile saçma.
Sadece kaynak sıkıntısı aşılmalı.
Bence İngilizce için klasik bir gramer öğrenin basitçe öğrenin ama çok üzerinde durmayın saatlerce hata yapmamaya çalışmayın en doğru grameri kullanmak için çaba harcamayın gramer nerdeyse en önemsizi elbetteki düzgün yazmak için lazım ama şöyle düşünelim mesela konuşmayı hallettikten sonra yazmak daha kolay hatalarınızı düzeltmek de bana kalırsa en önemlisi konuşmak benim tavsiyem sadece speaking alanında kurs veren kurumlar var onlara yazılmanız hem yabancı öğretmenler oluyor hem de grupla İngilizce konuşmak zorundasınız gramer düşünürken ya da writing için sürekli türkçe düşünüyoruz o yüzden bir türlü İngilizce öğrenemiyoruz ama speaking sizi ağzınızdan İngilizce kelime çıkartmaya hızlı hızlı zamanla türkçe düşünmeden konuşmaya hazırlıyo ki bu en önemlisi.

Reading için de en kolay yöntem öncelikle mesela tiyatro oyunları gibi dialoglu şeyleri okumak daha kolaydan başlamanızı sağlar sonra hikayeler sonra romanlar mümkünse en son gazete okumaya çalışın başlarda okursanız anlamayacaksınız büyük ihtimal çünkü çok fazla terim kelimeler var.

Listening için de bazıları şarkı dinlemek ingilizcenizi köreltiyo diyor ama şöylesi daha doğru ilk dinlediğinizde sözleriyle dinleyip sonra aşina olunca kelimelere sözsüz dinleyip kelimeyi anlamaya çalışın o sesten telaffuzdan bu şekilde bazen sorf okunuşundan kelime ezberlediğimiz olur bazı kelimelere bakarız bi yerlere yazarız kafamızda kodlarız olmaz ama adam müzikte öyle güzel söylemiştir ki melodiden aklımızda kelimesi kalır sonra yavaştan türkçe anlamını öğrenip bi de öyle düşünüp dinleyince hem şarkının anlamından hem melodisinden telaffuzunuzu da kelime dağarcığınızı da geliştirmiş olursunuz yine aynı şekilde diziler ve filmlerde de böyle türkçe altyazılı dinleseniz bile bazen mesela sadece bir küfür bile adamın vurgusundan aklınızda kalıyo dilinize dolanıyo özellikle diziler daha sürekli devamlı olduğu için karakterlerin verdiği tepkilere göre bazı mecazi cümleleri de kalıp kelime gruplarını da aklımıza daha rahat sokuyoruz yavaştan alt yazıyı kaldırarak kademe atlatabilirsiniz başlarda olmayabilir altyazısız ama üstüne altyazılısını da izleyip filmi kafanızda toparlayabilirsiniz ne kadar anlayıp anlamadığınızı da kavrarsınız.

tr.english-attack.com/ sitesini tavsiye ederim. Bence çok işe yarar, sıkmaz en azından. İ,ngilizce öğrenmek biraz sıkıcı o yüzden müzik, dizi, oyun, radyo kitap ağırlıklı bi tatil tadında ingilizce öğrenmek daha rahat bence.

Bir de mesela interpals.net/ diye bir site var burda her ülkeden her yaştan insanlar var öyle klasik flört siteleri gibi düşünmeyin profilinizde hangi dili ne kadar bildiğinizden kendinizden siteden ne beklediğinizden istediğiniz her şeyden bahsedebilirsiniz orda yabancı dillerini geliştirmek isteyen çok fazla insan var türkler genelde dadanmadan durmaz ama kiminle konuşacağınızı seçen sizsiniz sonuçta orda birçok yabancı arkadaşla konuşabilirsiniz bence gerçekten yarıyo bazen en basit cümleyi bile kuramıyoruz heyecandan ve bu konuşmalar bu heyecanı atıyo onların kısaltmalarını görüyosunuz bazen siz onlara türkçe öğretiyosunuz onlar size ingilizce bazılarının da inglizcesi iyi olmuyo iki taraf da birbirini anlamaya çalışıyo hem yazdığınız için gramer olarak yavaş yavaş ilerliyosunuz hem sokak diline de yakınlaşıyosunuz hem de bi yerden sonra aynı sorulara denk geliyosunuz ya mesela artık ne cevap vereceğinize alışmış olup hızlanıyosunuz tavsiye ederim.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Sitelerden hiç bir şekilde dil öğrenilemez. Cümle bile kurduracağını sanmıyorum. Eğer ki varsa fazla zaman harcayan biridir ve böyle muazzam odaklanmaya sahip kişiler için siteye gerek ble yok. Çünkü bu isteğe oranla video, makaleye maruz kalan kişi bir gerizekalı dahi olsa öğrenir. Ayrıca kitap, cd , kurs, site gibi şeyler edinmeye gerek yok.
Ancak herkes bu şekilde öğrenemediği için kurslara maruz kalıyor.
hemeningilizce.com bu sitede ingilizce öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir yöntem deneniyor ve kullananlardan oldukça olumlu geribildirimler duydum..

GÜNCELLEME: voscreen.com da canli video parcalari ve dinleme ve anlama yetilerinizi eğlenerek geliştirmenizi sağlayan bir gişirim.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Yukarıdan aşağıya konuşurken motomot şehir efsanesine denk geldim bir Türk Türkçe düşünür ingilzice düşünmek diye bir şey söz konusu olamaz.
Türkçe düşünmeden nasıl konuşmasını bekliyorsun. İngilizce konuşurken bile beyninde Türkçe düşünecek. İç sesleri ingilizce olmayacak. İngilizce düşünmek diye bir şey yok. Öğrenilememesini temel sebebi bu. Yorumlaması gerek. Bir derleyiciye ihtiyacı var. Bir Türk, Türkçe düşünür. Türkçe düşünmeden kelimeler ingilizce olarak dışarıya çıkmaz. Önce ne söyleyeceğini Türkçesini söylemesi gerekli... Aslında neden ingilzce öğrenemiyoruz adında bir pdf bunlara çok açıklayıcı yaklaşıyor arama yapıp elde edip okuyabilirsiniz.
Bence İngilizce için klasik bir gramer öğrenin basitçe öğrenin ama çok üzerinde durmayın saatlerce hata yapmamaya çalışmayın en doğru grameri kullanmak için çaba harcamayın gramer nerdeyse en önemsizi elbetteki düzgün yazmak için lazım ama şöyle düşünelim mesela konuşmayı hallettikten sonra yazmak daha kolay hatalarınızı düzeltmek de bana kalırsa en önemlisi konuşmak benim tavsiyem sadece speaking alanında kurs veren kurumlar var onlara yazılmanız hem yabancı öğretmenler oluyor hem de grupla İngilizce konuşmak zorundasınız gramer düşünürken ya da writing için sürekli türkçe düşünüyoruz o yüzden bir türlü İngilizce öğrenemiyoruz ama speaking sizi ağzınızdan İngilizce kelime çıkartmaya hızlı hızlı zamanla türkçe düşünmeden konuşmaya hazırlıyo ki bu en önemlisi.

Reading için de en kolay yöntem öncelikle mesela tiyatro oyunları gibi dialoglu şeyleri okumak daha kolaydan başlamanızı sağlar sonra hikayeler sonra romanlar mümkünse en son gazete okumaya çalışın başlarda okursanız anlamayacaksınız büyük ihtimal çünkü çok fazla terim kelimeler var.

Listening için de bazıları şarkı dinlemek ingilizcenizi köreltiyo diyor ama şöylesi daha doğru ilk dinlediğinizde sözleriyle dinleyip sonra aşina olunca kelimelere sözsüz dinleyip kelimeyi anlamaya çalışın o sesten telaffuzdan bu şekilde bazen sorf okunuşundan kelime ezberlediğimiz olur bazı kelimelere bakarız bi yerlere yazarız kafamızda kodlarız olmaz ama adam müzikte öyle güzel söylemiştir ki melodiden aklımızda kelimesi kalır sonra yavaştan türkçe anlamını öğrenip bi de öyle düşünüp dinleyince hem şarkının anlamından hem melodisinden telaffuzunuzu da kelime dağarcığınızı da geliştirmiş olursunuz yine aynı şekilde diziler ve filmlerde de böyle türkçe altyazılı dinleseniz bile bazen mesela sadece bir küfür bile adamın vurgusundan aklınızda kalıyo dilinize dolanıyo özellikle diziler daha sürekli devamlı olduğu için karakterlerin verdiği tepkilere göre bazı mecazi cümleleri de kalıp kelime gruplarını da aklımıza daha rahat sokuyoruz yavaştan alt yazıyı kaldırarak kademe atlatabilirsiniz başlarda olmayabilir altyazısız ama üstüne altyazılısını da izleyip filmi kafanızda toparlayabilirsiniz ne kadar anlayıp anlamadığınızı da kavrarsınız.

tr.english-attack.com/ sitesini tavsiye ederim. Bence çok işe yarar, sıkmaz en azından. İ,ngilizce öğrenmek biraz sıkıcı o yüzden müzik, dizi, oyun, radyo kitap ağırlıklı bi tatil tadında ingilizce öğrenmek daha rahat bence.

Bir de mesela interpals.net/ diye bir site var burda her ülkeden her yaştan insanlar var öyle klasik flört siteleri gibi düşünmeyin profilinizde hangi dili ne kadar bildiğinizden kendinizden siteden ne beklediğinizden istediğiniz her şeyden bahsedebilirsiniz orda yabancı dillerini geliştirmek isteyen çok fazla insan var türkler genelde dadanmadan durmaz ama kiminle konuşacağınızı seçen sizsiniz sonuçta orda birçok yabancı arkadaşla konuşabilirsiniz bence gerçekten yarıyo bazen en basit cümleyi bile kuramıyoruz heyecandan ve bu konuşmalar bu heyecanı atıyo onların kısaltmalarını görüyosunuz bazen siz onlara türkçe öğretiyosunuz onlar size ingilizce bazılarının da inglizcesi iyi olmuyo iki taraf da birbirini anlamaya çalışıyo hem yazdığınız için gramer olarak yavaş yavaş ilerliyosunuz hem sokak diline de yakınlaşıyosunuz hem de bi yerden sonra aynı sorulara denk geliyosunuz ya mesela artık ne cevap vereceğinize alışmış olup hızlanıyosunuz tavsiye ederim.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

Bu yıl ülkemizde kendilerine yeterince yatırım yapılmadığı, gerçekleşen saldırılar sebebiyle kendilerini güvende hissetmediklerinden yaklaşık 20 bilim ile uğraşan vatandaşımız Almanya'ya çalışmalarına orda devam etmek için başvurularda bulundu. Tıpkı 1. dünya savasında bize gelen bilim adamları gibi. Konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Haberin kaynağınının atılması beklenir. Öyle bile olsa Crytek'in "Türk" sıfatına sahip kurucuları gibi dillerini unutup konuşamaz duruma gelebilirler . Doktor. Öz diye geçen kişide aynı şekilde ana dilini unutmuş söyleyemez vaziyette. Oralara vatan haini bizede vatan evladı gerek. Bolca mühendisimiz ve bilim insanımız var. Belki vatandaşlık vs değiştirirler. İlk yüz nakli, yerli üretim silahlar. Yazılımı nakadar... Saldırı sebebi de fazla ironik. Çünkü bunlar batı da daha az değil. Orası buradan daha kötü . Kimileri orayı cennet olarak göstermek istese ve filmlerinde bu temaları işleselerde Optimus Prime gibi gibi. Burada ki toleransı orada bulamazlar bir de burası gibi oraya baş kaldırmayı deneyen insanlar ifade özgürlüğüyle mi karşılaşacak suçlu damgası mı yiyecek görsünler.
Sadece onlara ithafen değil tabi ama vatansızlaşıyorlar vatanı olmayan insanlar da yok değil. Kedni ülkesini insan haklarına şikayet etmeye çalışan zavallılar gibi.
Söyleyeceğim çok şey var bu konu üzerinde.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Gözlem önemli.
Takip, Çevreyi izleme,
Aralık 2016

Evren Bilimci bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Takip, Çevreyi izleme,
Aralık 2016

Evren Bilimci bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Merak, yazılı araştırma, görsel ve uygulama
Aralık 2016

Evren Bilimci bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Pratik yapmak bir süre sonra insanı kusursuzlaştırır. Bu her alanda işe yarayacaktır diye düşünüyorum.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Teknik değil bu ama. İsteyen kişinin öğrenmesi için yapması gereken bile olabilir. Ama konu dışıda olsa doğru bir cümle.
Ne öğreneceğiz dil mi, matematik mi, program mı vb. Genel bir şablon bulunacağını sanmıyorum ve kişiden kişiye değişir .. Ama esas olan istemek .. İstemek başarmanın yarısıdır derler . .
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Beğenmeme tuşu ne demek nasıl bir saçmalık. Beğeniye engel oluyor. DENGE unsuru değil. Beğenmeme sayısı ayrı olmalı.
Soru güzel , Ancak bu sitede yanıt vermeye değer bulmuyorum. Bu kadar yorumun arasında kaybolup gitmesi rahatsız edici.
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

AHLAK kavramından yoksunluk bu düşünceleri zerkedebilir. Bence bırak Türkiyeyi , Türkçeyi yerleş oralara kurtulalım sizden.
Hangi ulkede yasiyorsun ? Turkiyede mi ; bir erkege guvenme , bir erkekle sevisme, ilk mesaji atma , istekli oldugunu gosterme , baska erkekle konusma , izinsiz hareket etme , yemek pisir cocuk yao temizluk yap. Ama avrupa ya da amerika da yasiyorsa hissettigini yasa , latin amerikada asik ol, dans et ve mutlu ol
Aralık 2016

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Batı cennet tabi ki , aslında orasının da diğerlerimnden farkı yok hatta bir optimus prime izleyin Transformersta amerika çok güçlü. Aslına bakarsan çelimsiz afrikanın terlikli askerlern yenilen paralı askerler yöneten ekonomisi düşük bir devletÇİK.
Hangi ulkede yasiyorsun ? Turkiyede mi ; bir erkege guvenme , bir erkekle sevisme, ilk mesaji atma , istekli oldugunu gosterme , baska erkekle konusma , izinsiz hareket etme , yemek pisir cocuk yao temizluk yap. Ama avrupa ya da amerika da yasiyorsa hissettigini yasa , latin amerikada asik ol, dans et ve mutlu ol
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

2963 Kişi   551 Soru

Web Siteleri

3090 Kişi   264 Soru

Müzik

2870 Kişi   472 Soru

Yabancı Filmler

904 Kişi   114 Soru

Kişisel Gelişim

1904 Kişi   149 Soru

İnsan Davranışları

3650 Kişi   956 Soru

Fotoğrafçılık

1880 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3503 Kişi   359 Soru

Kariyer

625 Kişi   88 Soru

Dinler

1069 Kişi   328 Soru

Para Kazanmak

792 Kişi   37 Soru

Siyaset (Türkiye)

1431 Kişi   471 Soru

Felsefe

1867 Kişi   498 Soru

Varoluş Hakkında

2803 Kişi   1062 Soru

Özlü Sözler

418 Kişi   26 Soru

Kitaplar

2957 Kişi   267 Soru

Bilim

797 Kişi   282 Soru

Psikoloji

2737 Kişi   955 Soru

Öğrenme Teknikleri

678 Kişi   27 Soru

Düşünce Tekniği

471 Kişi   30 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2110 Kişi   588 Soru

Kitap Önerileri

659 Kişi   78 Soru

Filmler

3243 Kişi   192 Soru

İnsan Psikolojisi

272 Kişi   60 Soru

Yabancı Dil

956 Kişi   100 Soru

E-Ticaret

717 Kişi   121 Soru

İnternet Girişimleri

435 Kişi   111 Soru

Para

427 Kişi   122 Soru