Bilmek istediğin her şeye ulaş

Python bebeğim

Ocak 2018

Evren Bilimci yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2018

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Cevap ta soru kadar basit olursa evet ACI EŞiĞİ artırılabilir.
Bunu psikolojinin de çok etkilidiğini söylemekte fayda var. İrade de böyle bir şey. Ama ne kolay bilemem, kişiye göre değişkenlik gösterir.
Bunun hakkında araştırmalar mevcut. Kilometrelerce bağımsız yüzen bir yüzücünün karayı görememesi ve bırakması gibi. Halbuki çok yaklaşmış ve eğer sis bulutu olmasaymış karayı da göreceği için sonuna kadar bitirip rekoru alabilecekmiş. Ne amacı var demeyin. O yarışmayı göze alan , sonucundan memnunmuş demek ki ama istese de bu mefhum yüzünden başaramamış.
Çok fazla şey detaylandırılabilir. Artırsa bile ne kadar artırabilir bence bu daha önemli bir soru ! İnsansın, hangi acı şekline göre artırmak istiyorsun.

İkinci bir örnek vermek istiyorum. Diş ağrısı da etkisini düşünceye göre ağrıtabilir. Örnek bir kişi arasında çikolata kaldığını düşünürse onu oradan çıkarmak için çılgına döner. Bu da dayanılmaz kılar. Ama orada bir çikola dahi olsa kalıntı kalmadığını sadece çürüdüğünü düşünen birisi dişleriyle oynamayacak çıkarmaya çalışmayacaktır bu da daha sakinleşmesiini sağlar falan filan çok uzattım.
Ocak 2018

Evren Bilimci bir yanıta alt yorum yaptı

Bence temelsiz söylüyorsunuz ! Nasıl yok ? Neden yok ? Sizin öyle hissetmiş olmanız onu yok etmez. Acı da alışma vardır. Diş ağrısından örnekleyebiliriz. Başka şey düşündüğünde diş ağrısı dakikalarca unutulabilir ama hala sızlamaya devam ediyordur.
Ağrı duyusunda alışma yok. Ağrı eşiği de ancak ilaçlarla değiştirilebilir ya da hastalıkların verdiği hasar ile yok olabilir. 
Ocak 2018

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

Hazırlık aşamasında olan bir web sitesi girişimim var. Bu konuda destek alabileceğim güvenilir bir kurum kuruluş var mıdır? Sitemi ayağa kaldırmak ve geliştimek için en başta nelere dikkat etmeliyim?

Nasıl bir destek olduğu belirtilmediği için kurum ve kuruluş öneremem. Proje tamamen sana bakacak. Tanıtımı , güvenliği ve geri kalan herşeyiyle. Sağlam projen varsa ve arkasından koşarsan , melek yatırımcı, fon toplama gibi olaylar var. Tabii insan ilişkileri işin içine giriyor. Örnek olarak yüzlerce kişi ilan / firma rehberi sistemi yazdırıyor bir o kadar da hazır script ile ilan sitesi kuran insanlar var, onların yaptıklarına bak ama tutan "letgo" markalaştı, televizyondan bile reklam veriyor. Bir projenin başarısı sahibine bağlıdır. Bir firmanın başarısı yöneticisinin vizyonuna. Kimi patronlar var 8 sene geçiyor daha da borca batıyor, büyümüyor, kimisi yerinde saydığı halde vizyon eksiksikliğinden memnun halde. Ucu kapalı bir soru olduğu için ancak bu kadar yazabildim . Güvenlik konularına gelirsek, hemen hemen her dilde temel güvenlikler aynıdır. Xss açığı, sqlinjection vs, gibi tabi biraz da bilginiz olması gerek ki çok kritik bir açığı deli gibi koymayın. Son olarak proje herşeyden önce motivasyona bakar. Motivasyonu üstünde çalışacak isteği bulursanız zaten beta sürümüyle yayınladıktan sonra da üstünden geliştirmeye, güncellemeye devam edersiniz.
Ocak 2018

Evren Bilimci bir yanıt verdi.

Python'da belirli bir seviyeye gelip Django ile mi devam etmeli yoksa Ruby'e mi geçmeli?

Birini seçip devam etmelisin. Kötü karar, kararsızlıktan iyidir. Hangisini seçtiğinin önemi yok. Zaten hangi çevrede daha uzun takılırsan oraya ilgin artacak. O nedenle python'a önce ilgin vardır ruby ortamlarında ruby'yi heves edersin iki arada bir derede kalma.
Kısaca ikisi ile vakit kaybetme. Seç birini onda masaüstü ve web geliştir. İyice uzmanlaş ama öyle orta düzey yazılımcı çok. Detaylı uygulama paket ve projeler geliştirdikten sonra tatmin olursan diğeriyle de socket filan kurcalarsın.
Linux için Django ve Python tavsiye ederim ben. Aksi halde python çalışırken metasploit framework filan görüp imrenebilirsin ruby ile yazıldığı için. Ve hangisini seçtiysen artık geri dönme. Bu seçme işini de uzatma en fazla bir gün eğer bir günü taşarsa sana tavsiyem aklına geldiği an seçimini yap. Bu kadar diyorum.
Başarı böyle oluşuyor yoksa. Masaüstünü python ile yapacağım, web'i ror ile php ile şunu yazacağım nodejs ile bunu spring ile şu derken hepsini az çok bilen ama dikiş tutturamamış orta ve ileri düzey'e gücü olmayan birisi olursun. Nihayetinde bir işe girdiğinde senden illaki tek bir işte uzmanlık isteyecek. Python ile bir firmaya girersen web & masaüstü ikisi bir arada isterler.
Bir de linux deneyimi.
Bir de bu tür şeyler genelde kişiye karaktere özeldir. Yani programlama dilleri kendi başlarına farklı sektörlerde liderdir ve bu nedenle o sektörde daha çok aranır. O nedenle sen bu iki dil arasında seçim yapman gerekmeseydi
mobil , web, masaüstü, gömülü sistemler, şeklinde alan seçip ona ait diller ailesinden hangi sektörse oyun , backend gibi gbii.
Fazla uzatmayayım. Bu düşünüşün sonu gelmez, aralarında çok bir farkta yok. Hangisi ile daha iyi bir yere gelebileceğine inanıyorsan hemen onu seç.
Python 'a ne kadar aşk duysanda rubyci biri ile tanışınca senin gönlünü çelmeye çalışacaktır. Böyle oyunlar karşı da uyanık ol derim. İnan bir işte derinlemesine uzmanlaşmak çoğu şeyi bilmekten daha iyi ama ikisi olursa tadından yenmez alayül ala olur.

Bu arada soruyu tam okumamıştım ayrıntı farkettim. Python da ilerliyorsan niye ruby ile ilgilenesin ki hazır çalıştığın dilin web frameworkü django bu varken diğer bambaşka dilin web frameworkü ile neden uğraşıyorsun ? Ünlü olması yoluyla gidersek, nerede durduğuna bağlı. Nodejs de spring de laravel-symfony de yerlerine göre çok ünlüdür. Bunlardan bir veya ikisine sermpatin var diye asıl alanını boşlayamazsın. Arada videolarını eğitim setlerini boş bulursan onlarında izleyebilirsin tabi.
Ama odaklan!
Daha Fazla