Bilmek istediğin her şeye ulaş

Labor omnia vincit improbus. Nunc est bibendum!

Temmuz 2017

Evrim Solak bir yanıt verdi.

Terörle mücadele için silahla müdahale mi edilmeli yoksa müzakere mi edilmeli?

Müzakere. Savaşmak çözüm getiren bir şey değil, günümüz için tarafları daha da radikalleştiren bir yöntem. İnsani açıdan da bir sürü kişinin ölmesi, insanların hayatlarının harcanması kolayca gözden çıkarılacak bir durum değil bana göre. Müzakere, anlaşmak, tarafların rızası daha sağlıklı sonuç getirir diye düşünüyorum.
Eylül 2014

Evrim SolakBelgi Saygı kişisini takip etmeye başladı

Belgi Saygı, Oyuncu, @belgisaygi

Birşey diyeceğim. .. Ee şey.. Neyse ben, sanırım sss... Ya boş ver ya.. Nasılsın? Herşey yolunda mı?

Nisan 2014

Evrim SolakTurker İnanmaz kişisini takip etmeye başladı

Turker İnanmaz, Grafik Tasarımcı, @turkerinanmaz

Beşiktaş | Dokuzçeyrek

Mart 2014

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Tanrı adil midir?

Bu soru o kadar saçma ki.
Benim inançsızlığıma göre ortada ne bir tanrı ne de bir adalet vardır. Öncelikle sorgulanması gereken soru; "Adelet var mıdır? Varsa nedir? " Olmalıdır.

Şimdi bu yazdıklarım tamamıyle kendi düşüncem olup olası bir cehennemde yanmayı bu düşüncem yüzünden kabul ediyorum. Lütfen bana din ile ilgili bir tavsiyede bulunmayın.
Aralık 2013

Evrim Solak  bu yazıyı beğendi:

Unutulanlar mıyız?

İsimleri televizyonlarda bile anılmayan Reyhanlıda ölen yüzlerce bireyiz hatırladınız mı?
Bir protesto, yürüyüş zamanında herkesin yaptığını yapıp ölen gençleriz unuttunuz mu?
Zorunlu askerliğe canımız feda ülkeye dedikte geldik imralı beyiniz emriyle şehit edildik biliyor musunuz bizi?
Ölümünden sonra uğruma öldüğüm kaldırım değişti ben Sevim Tanürek duydunuz mu?
Ben Ali,
Ben ismail
Ben Devrim
Ben Deniz bazen Yusuf yeri gelir Hüseyin tanıdınız mı?
Ölenler bitti mi sandınız çokta fazla sustunuz.
Benim adım şeref bende öldüm
Benim adım namus öldüm
Benim adım güven öldüm ben
Benim adım hak yokum artık yediler
Benim adım insanlık ölümüm insanlardan geldi...
Benim adım sen kardeşim yarın susmazsan ölürsün
Benim adım sen bacım karakola mahkumsun suçsuz ama mahkum
Benim adım sen...

Şenol İkizer
Aralık 2013

Evrim Solak  bu yazıyı beğendi:

İnsan Gözü Bir Kamera Olsaydı Kaç Megapiksel Olurdu?

Kısa Yanıt: 576. Megapiksel, bir fotoğraf üzerinde yer alan milyon tane küçük renkli noktayı ifadeyi ediyor. Daha fazla megapiksele sahip olmak, daha keskin hatlara sahip fotoğraflar çekmeniz anlamına geliyor. Fakat herhangi bir fotoğraf karesinin görüntü netliği ve derinliği sadece megapiksel sayısıyla belirlenmez. Görüntü kalitesini etkileyen başlıca faktörlerden diğerleri; ışık, lens ve algılayıcılardır. İnsan gözü yatay olarak yaklaşık 180 derecelik bir açıyı görüyor. Tabi aslında görüntüyü fotoğraf kareleriyle kaydetse de, bu kareler akıcı bir video kaydına dönüşüyor. Baktığımız herşeyin tüm detaylarını büyük bir hızla geçirdiğimizi de eklemek gerek. Yani standart bir fotoğraf kamerası gibi tek bir odak noktamız yok. Çok kısa bir zaman içinde birden fazla noktaya odaklanarak, detayları ayrıntılarıyla kaydedebiliyoruz. Ayrıca kameralardaki tek lensin aksine, iki gözümüz olduğundan, iki lense sahibiz. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde göz ve beynin ortaklaşa çalışmasıyla oluşan görüntü işleme teknii de bir hayli yüksek oluyor. Utah Üniversitesi bilim insanlarından Micheal Kalloniatis ve Charles Luu'nun ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmalar, tam olarak 576 megapiksel kalitesinde gördüğümüzü gösteriyor.
NOT:Popular Science'dan alıntıdır.
Aralık 2013

Evrim Solak bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Evrim Solak bir yanıt verdi.

"Devrim" ve "Sosyalizm" içerikli politik film önerileriniz nelerdir?

  • Başkalarının Hayatı
  • Noviembre
  • Persepolis
  • Good Bye Lenin
  • V for Vendetta
  • Land and Freedom
Kasım 2013

Evrim Solak bir yanıta alt yorum yaptı

Önce evrim sonra devrim mi olur yoksa direk mi devrim olur bilmiyorum ama halklar yeterince bilinçlendiğinde devrim olur diye düşünüyorum. Evrilerek olacaksa da, katılımcı demokrasi bunun bir evresi olabilir :)
Solsoledo (@Yersinios) Dediklerinize belli ölçüde katılıyorum özellikle eğitim konusunda fakat demokrasinin amacı zaten kapitalizme hizmet etmek değil midir? Yani burjuva devrimi sonrasında demokrasi ortaya çıkıyor. Dünya kapitalizminin işlemesi için demokrasilere ihtiyaç vardır. Liberalizm demokrasiden beslenir, demokrasi olmadan liberalizm düşünülemez. Bu da demektir ki birileri daha zengin olacak, belli şeylere ulaşma hakkı sadece onlarda olacak. Demokrasi de onları güvence altına alacak. Bunun dışında yoksul kalan ya da belli bir refah seviyesinde olmayan halkın eğitim seviyesinin de yükselmesi zor. Refah seviyesinin çok daha iyi olduğu ve insanların daha iyi eğitim aldıkları Avrupa ülkelerinde bile yeterli parası olmayan insan üniversiteye gidemez. Yani eğitim seviyesini yükseltebilmek için önce, en az üniversite düzeyinde eğitim herkesin hakkı olmalı. Demokrasinin olduğu sistemlerde de eğitim herkesin hakkı olabilir mi ki eğitim seviyesinin yükselmesi ile birlikte bilinçli oy kullanma ortaya çıksın. Demokrasi çoğunluğun iktidarının yanında azınlığın haklarının da korunmasıdır ya tanım olarak o azınlık hakları korunmamakla birlikte (o azınlık değil aslında marjinaller, farklı etnik kökenler, farklı kimlikler, öteki olarak nitelendirilenler ve benzer özellikleri taşıyanlarla geniş halk kitlesini oluşturuyor bir nevi çoğunluk oluyor) , iktidara sahip olan o çoğunluğun aslında sermaye sahibi azınlık olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de demokrasinin herkese eşit haklar getiren bir sistem olmadığını sadece belli bir kesime hitap ettiğini, dolayısıyla da işe yarayan bir yöntem olmadığını düşünüyorum.
Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Tanrı adil midir?

Alkollü olduğumda bile ben daha adilim....
Kasım 2013

Evrim SolakErdal kişisini takip etmeye başladı

Erdal, Halkla İlişkiler Öğrencisi, @erdalkou

Dünyanın en tehlikeli hali, cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir. J.W.Goethe

Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Eğer insanlar maymunlardan geldilerse, neden hala maymunlar var?

aynen ortak atada her şey, ve evrimin kuralıdır eğer bir canlı evrime ugruyorsa o canlı ortadan kalkar zamanla farklı bir canlıya donusur. Maymunumsular bizim ayrılma noktamız evrim agacında bazıları maymun koluna diğeride homo(insan) türüne sapmıştır.
Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Eğer insanlar maymunlardan geldilerse, neden hala maymunlar var?

bir düzeltme: insanlar maymundan gelmedi maymunların da olduğu bir ailenin iki farklı dalı insanlar ve maymunlar. evrim sürecini bir ağaç gibi düşünürseniz primatlar sülalesini bir dal gibi düşünürseniz maymunlar goriller orangutanlar makaklar... ve insanlar bu ana dalın küçük yan dalları sadece
Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Eğer insanlar maymunlardan geldilerse, neden hala maymunlar var?

Eğer bazı insansılar hala maymunla ortak atalarının evrimsel aşamasında kalmadılarsa neden hala bu gerzek soru soruluyor. Ya da eğer insan çamurdan yaratıldıysa neden hala çamur var?

Evrim teorisine göre insan, defalarca yazıldığı üzere, birkaç milyon yıl önce maymunla aynı atayı (Hominoidea - Büyük insansılar) paylaşır ve o aşamadan itibaren günümüz insanına evrilir. O atanın soyunun bir kısmı da çeşitli maymunlara evrilir (goril, orangutan, şempanze, gibon.) Atasının maymun olduğunu düşünen varsa büyük bir yanılgı içindedir çünkü böyle bir durum ne yaradılış inancına ne de evrim teorisine uymaktadır ya da o kişinin atası gerçekten maymundur. O da evrilerek atasını bile düşünebilen bir maymun haline gelmiştir ama yine de hala bir maymundur.

Maymunluğu bir tarafa bırakırsak insanın 2 500 000 ila 600 000 yıl önce atasını maymundan ayırdığından bu yana geçirdiği evrim aşağıda gösterilmiştir. Tabii bu evrim teorisine göre, yaradılışın sistemiyle hiçbir alakası yoktur.

Evrim Teorisi

Evrim Teorisi
Kasım 2013

Evrim SolakYeskendir Kazbek kişisini takip etmeye başladı

Yeskendir Kazbek, Dış Ticaret Uzmanı, @Giordano

Kasım 2013

Evrim SolakRealeci kişisini takip etmeye başladı

Realeci, İthalat İhracat Uzmanı, @Realeci

Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

İnançları haklı çıkarmak uğruna bilimsel gerçeklerin bilinçli olarak çarpıtılarak, evrim teorisine saldırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Kaangok, evrenin neresi hatasız ve neresinde sistematik denge var, bir açıklar mısın? Dünya her an bir kuyruklu yıldız ya da asteroidle çarpışma riskini taşıyor. Her gün deprem, fırtına, kuraklık ve selden binlerce insan ölüyor. Etrafıma bakıyorum ve senin mükemmel dizayn dediklerin pek te mükemmel gelmiyor bana. Mesela ,gözüm olmasına rağmen gözlük takıyorum, belimde niyeyse hiç sakatlık geçirmesem de sürekli ağrı var. Dişlerim sürekli fırçalasam da çürüyorlar. Saçlarım dökülüyor ve sonu ölümle biten yaşlanma yolundayım. Bu bana hiç te mükemmel gelmiyor. Bir sürü tanıdığım kanserden ölüyor ve biliyor musun sebebi nedir? Çünkü mükemmel çalışmayan ve her an hata yapabilen hücreler var da o yüzden. Böyle mükemmel olmayanla dolu bir evren varken sen nerede mükemmellik görüyorsun? Üstelik sanki mükemmel olmayan bir evren gördün de, onunla kıyaslayarak şu anki evrene mükemmel diyorsun. Ama asıl sen şu inandığın yaratıcının nasıl bir şey ve koca evrende nerede saklandığını ve şimdiye kadar niye hiç kimseye görünmediğini açıkla bakayım? Neden evrim ve bilimi savunanlar her şeyi açıklamak zorunda? Biraz da sizi dinleyelim bakalım. Yoksa bu tartışma senin için çok mu aptalca geliyor? Bu arada bahsettiğin köprü Gandalf'ın Balrog'la çatıştığı Khazad-Dum köprüsü olmasın. İnan ben de o masalı çok seviyorum:)

Kaangok, evrim ve dolayısıyla bilim karşıtı zihniyete çok iyi örnek oluşturuyorsun. Birincisi, karşı tarafın öne sürdükleri üzerine kafa yorma zahmetine girmeden, direk “şartlanmış” etiketi yapıştırmaya çalışıyorsun, ki bu senin gibilerin en sık yaptığı şey. Ve aynı zamanda “cehalet” ile suçluyorsun ve bunu yaparken kendi cehaletinin farkında değilsin. Sistematik ve hatasız dengeye Gel-Git olaylarını örnek vermişsin, ki ne alaka, Gel-Git bir kere tamamıyla Ay ve Güneşin Dünyamıza göre uzaydaki karmaşık konumları ve en önemlisi onların kütle çekim güçleri sonucu meydana gelen bir olaydır ve zerre kadar sistematik ve hatasız denge içermiyor. Ayrıca Gel-git’in mantığında Ay’ın dünyaya yaklaşması ve uzaklaşması olduğunu söyleyerek kendinin ne kadar cahil olduğunu da göstermiş oldun. Gel-git’i meydana getiren Ay ve Güneşin kütle çekim kuvvetidir, Ayın yaklaşması ve uzaklaşması değil. Bu evrim ve bilim karşıtlarının en sık yaptığı ikinci şey. Hakkında tamamıyla yanlış bilgi sahibi olduğu veya hiç olmadığı konularda tartışmaya girmeye çalışmak. İnsan bir zahmet eder ve 5 dakika internette araştırır ve ancak sonra bir şeyler söyler. Ama yok, çünkü Kaangok’un dediği gibi açıklama yapmakla kendisini yoramaz, dolayısıyla araştırma yapmakla da yormak istemez. Ve kendisi bana araştırma yapmamı söylüyor. Neymiş, güneşi ve etrafında dönen dünyayı düşünecekmişim. Meğer Güneş şu anki konumdan daha da yaklaşırsa yanacakmışız. Kaangok, eğer bir araştırsaydın güneşin dünya’dan sabit bir uzaklıkta olmadığını ve yılın farklı günlerinde farklı mesafelerde olduğunu öğrenirdin. Çünkü dünyanın yörüngesi tam daire değil, elips şeklindedir. O yüzden kışın dünya güneşe 147 milyon km uzaklıkta, yazın ise 152 milyon km uzaklıkta oluyor. Fark ettiysen, arada 5 milyon km fark var. Yani kısacası dünya zaten yılda bir kere bulunduğu konumdan güneşe 5 km daha da yaklaşıyormuş ve senin bundan haberin olmuyor. Biliyor musun neden, çünkü bu yaklaşma hiçbir şekilde dünyayı tehdit etmiyor. Hatta güneşe en yakınken Türkiye’de kış oluyor. Kışın ise senin de dediğin gibi hava çok sıcak, hadi güneşlenelim diyemiyoruz. Ve senin gibilerin en sık yaptığı üçüncü şey ise, yanlış mantık yürüterek tartışmayı yanlış yöne saptırmaya çalışmaktır. Diyorsun ki, bilim hala bir sürü şeyi açıklayamıyor o yüzden tanrı vardır. Bilim adamlarının cevabını bilmediği hala çok şey var. Ama bu ileride cevabı bulunmayacak anlamına gelmez. Ve bu hiçbir şekilde yaratıcının varlığının ispatı olamaz. En azından bilim adamları bilmedikleri konular hakkında bilmiyoruz deme cesaretine ve alçakgönüllülüğe sahipler, ki bu sizin hiç yapamadığınız bir şey. Madem araştırmaya ve kafa yormaya gereksinim duymadan her şeyin cevabını biliyorsunuz neden siz kanseri yenmiyor, karanlık maddeyi açıklamıyor ve ölüme çare bulmuyorsunuz?

Lazuri, kuşların kanatlarının ve canlıların gözlerinin nasıl evrimleştiğine dair bir sürü bilimsel çalışma vardır. Konuyu anlatmak çok uzun zaman ve yer alır, burada ne yazık ki uzun uzun anlatamam. Ama inploid’te ayrı bir konu olarak açarsan cevap yazmak isteyen bir sürü kişi bulunabilir. Aslında çok merak ediyorsan kendin de bir google yapabilirsin ve cevapları çok kolay bulabilirsin. Bu arada deve kuşu ve tavuklar neden uçamıyor sorusunu bir yaratıcıya inanan birisi olan asıl sana sormak istiyorum. Bir kere neden yaratıcı uçmaya elverişli olmayan bir kanat yaratmış? Deve kuşu ilk baştan uçamaz olarak yaratıldı da mı ona göre küçük kanat verildi, yoksa küçük kanat verildiği için mi uçamıyor? Yani yaratıcı deve kuşunu uçuracak kanat yaratmaktan aciz midir? Yoksa uçmayacak kuş yaratmak istedi de mi hatayla ona kanat verdi?

Redeye, dünyadaki mevsimler tabi ki de dünya eksenine bağlı bir olay, güneşe olan mesafenin dünya mevsimleri üzerinde şu anki konumunda pek rolü yoktur. Bu 5 milyon km mesafenin dünya ikliminin oluşmasında hissedilebilir rolü yoktur, ama bu mesafe 50 milyon olursa o zaman hiçbir eksen pek yardımcı olmaz diye düşünüyorum. O zaman ya yanarız ya donarız.
Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Tanrı adil midir?

Adalet ilahi bir amaç doğrultusunda kavranmaya çalışılırsa büyük yanılgı olur dolayısıyla bu zamana kadar gelmiş düzende en büyük adaletsiziliğin sebebinin ta kendisi olmuştur tanrı.
Kasım 2013

Evrim Solak bu yanıtı beğendi:

Tanrı adil midir?

Eğer öyle olsaydı, 2 yaşında ölen çocuklar gerçekten çok şanslı.
Kasım 2013

Evrim Solak bir yanıt verdi.

Tanrı adil midir?

Tanrı var mı önce onu sorgulamak gerekir. Var olduğundan ya da olmadığından %100 emin olunamaz, şayet varsa adil olmadığı ortada : )
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Ülke Ekonomisi

636 Kişi   103 Soru

Uluslararası İlişkiler

150 Kişi   35 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Dünya Ekonomisi

417 Kişi   80 Soru

Uluslararası Hukuk

89 Kişi   11 Soru

Kadın Hakları Hukuku

55 Kişi   8 Soru

Ateizm

107 Kişi   45 Soru

Pastafaryanizm

11 Kişi   3 Soru

Anarşizm

27 Kişi   6 Soru

Komünizm

23 Kişi   16 Soru

Yabancı Dizi Önerileri

30 Kişi   14 Soru

Marksizm

7 Kişi   2 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Uluslararası Ekonomi

79 Kişi   7 Soru

Siyaset Felsefesi

38 Kişi   15 Soru

Bilim

868 Kişi   286 Soru

Bilimsel Araştırmalar

32 Kişi   19 Soru

Tekila

1 Kişi   2 Soru

Rakı

12 Kişi   9 Soru

Şarap

31 Kişi   24 Soru

Metal Müzik

72 Kişi   23 Soru

Psikoloji Makaleleri

49 Kişi   4 Soru

Psikoloji Araştırmaları

130 Kişi   48 Soru