Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ezgi Bekler, 

Biyolog

Biyolog Ezgi Bekler inploid.com'da 0 soru sordu, 19 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

3B basılmış hücreler insan hücrelerinin yerini alır mı?

3B basılmış hücreler zaten insan somatik hücrelerinden üretiliyor. Dolayısıyla kökeni zaten insan hücresi. Ama üretilen 3B basılmış hücrelerden oluşturulacak olan organların, mevcut organların işlevini yüzde yüz karşılayamacağı düşünülse çok büyük oranda aynı işlevi gösterebileceği bekleniyor.
Aralık 2013

Ezgi BeklerMoleküler Mikrobiyoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Moleküler Mikrobiyoloji

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2013

Ezgi BeklerGenetik konu başlığını takip etmeye başladı.

Genetik

Genetik ya da kalıtım bilimi, biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalı.Türkçeye Almancadan geçengenetik sözcüğ...

Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Mide ağrısının sebepleri nelerdir?

Aşırı miktarda yemek yeme, çok hızlı yeme, aşırı-yağlı besinler, stresli ortamlarda yenen yemekler veya çok fazla alkol veya kahve kullanılması, aspirin, ağrı kesici anti-romatizmal ilaçlar, bazı antibiyotikler, diyabet için kullanılan, aynı zamanda insülin direnci ve erken diyabette kullanılan metformin akarboz vs (glifor, glucobay vb.), yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ilaçlarının çoğunluğu, kolesterol düşürücü ilaçlar, Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar, antidepresanlar, doğum kontrol hapları, vitaminler özellikle kansızlık için kullanılan demir içeren ilaçlar, kortizon içeren ilaçlardan kaynaklanabilir.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Hergün evden çıkarken mide bulantısı ve titreme neden yaşıyorum?

Bunun nedeni psikolojik bir sağlık sorunu da olabilir, immün sistemle ilgili bir sağlık sorunu da olabilir. Tavsiyem iyi bir uzmana gidip, sizi yönlendirdiği doğrultuda rutin kan tahlillerinizi yaptırmanız, eğer tahlillerinizde sorunlu gözüken bir sonuç yoksa bir psikologla görüşmeniz.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Gebelikte tehlikeli belirtiler nelerdir?

Karın ağrısı, rahimde kasılma, ya da kramp tarzında ağrılar. Karnın ileri derecede sertleşmesi ve gevşememesi.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Diş macunlarının üzerinde bulunan renkli şeritlerin anlamı nedir?

Ambalajlama esnasında optik okuyucuların, ürünlerin grafik baskılarını ayırt edebilmesi için yapılan bir çeşit ayıraç.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Fast food beslenme ne tür rahatsızlıklara neden olabilir?

Fast-food sistemi ile tüketilen besinlerin enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmaması uzun dönemde bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin başında şişmanlık gelmektedir. Fast-food ürünlerindeki en önemli sorun yüksek enerji içermeleridir. Fast-food'larda orta düzeyde yenen bir öğünün enerji içeriği, 400 kaloriden başlayıp 1500 kaloriye kadar yükselebilmekte ve enerjinin çoğu yağ ve şeker kaynaklı olmaktadır. Bu da kilo alımına yol açabilmektedir. Fast-food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklıdır. Bu ürünlerin sodyum, kolesterol ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğeleri yoğunluğuna göre daha fazladır. Bu durum başta koroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

25-Hidroksi Vitamin D nedir?

D vitamini hem vücuttaki kalsiyum ve fosfor metabolizması hem de kemiklerin gelişiminde önemli rol oynayan bir hormon ön maddesidir.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Drusen nedir?

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) gözün, okumak, dikiş dikmek ya da araba kullanmak gibi işlerde gerek duyulan “merkezi keskin görme” yeteneğini etkileyen bir hastalıktır. YBMD gözün sinir tabakası olan retinanın maküla adı verilen merkezi bölgesini etkiler. İnce detayların ve renklerin ayırt edilebilmesinden sorumlu algılayıcı hücreler gözün maküla bölgesinde bulunurlar.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Varsanı nedir? Hangi durumlarda oluşur?

Gerçek ortamda belirli bir duyuma neden olabilecek hiçbir uyarı yokken kişinin bunu duyumsadığına inanmasıdır.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

PCR testi nedir? Biz yaptırabilir miyiz ? Nasıl çalışır?

PCR bir test ismi değil, yöntem ismidir. Polimeraz zincir reaksiyonu, moleküler biyolojide uygulanan bir teknik olup, basitçe tüpte nükleik asitlerin uygun koşullarda çoğaltılması olarak tanımlanabilir.
PCR, bir çeşit "in vitro klonlama"dır. PCR, reaksiyonu DNA’nın iki zincirinin yüksek isi ile birbirinden ayrılmasını (denatürasyon) ; daha sonra sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanmasını (hibridizasyonu) ; sonra zincirin uzamasını (polimerizasyonu) (çift iplikçikli DNA’ların sentezi) ve bu sikluslarin belirli sayıda tekrarlanmasına dayanır. Bu üç adım (denatürasyon / primer bağlanması / DNA sentezi) bir PCR siklusunu oluşturur.
Kalıtsal hastalıklarda taşıyıcının ve hastanın tanısında(Örneğin Hepatit B hastası olan bir insan HBV DNA testi baktırabilir yada HIV hastası HIV RNA PCR testi baktarabilir), prenatal tanıda, klinik örneklerde patojen organizmaların saptanmasında, adli tıpta, onkogenesisin araştırılmasında, probe'larin oluşturulmasında / klonlamada / gen ekspresyon araştırmalarında, DNA dizi analizinde, büyük miktarda DNA örneklerinin oluşturulmasında, bilinmeyen dizilerin belirlenmesinde, geçmiş DNA'nin incelenmesi ve evrimin aydınlanmasında kullanılabilir.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Topuğa cam girince nasıl çıkartmalıyız?

Tabii ki çıkartmamalıyız. Mümkün olduğu kadar cam batan bölgeyi steril tutup bir sağlık kuruluşunda uzman kişilerin müdahele etmesini sağlamalıyız. Ne kadar topuk derisi sert olsa da sizin müdahelenizde enfeksiyon kapma riski olabilir, o bölgedeki sinirlere damarlara zarar verebilirsiniz.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Filler neden farelerden korkar?

Filler sadece farelerden değil, görmeye alışık olmadıkları, hızlı hareket eden herşeyden korkarlar.
Aralık 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Aminoasit hapları başlı başına vücuda zararlıdır. amino asit hapları doğal protein ürünlerin fabrikalarda suni olarak işlenmiş halidir. Vücuda çok ciddi, geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Tavsiyem hiç kullanmamanız.
Kasım 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Sık sık kramp girmesinin nedeni nedir?

Başlıca sebebi kas yorgunluğu ve soğuktur. İnsan bedeni soğuk ortamlarda ve yorgun olduğu dönemlerde kan dolaşımının yavaşlaması nedeniyle kasların çalışması için gerekli olan oksijen ve şekerin kaslara eksik ulaşması nedeni ile kasların kendilerini ani kasılmalar ile korumaya çalışmasından kaynaklanır.
Kasım 2013

Ezgi Bekler bir yanıt verdi.

Hayvandan insana ya da insandan hayvana kan nakli mümkün müdür?

Ne yazık ki genetik yapılarımız farklı olduğu için bu pek mümkün değil. İnsanlarda 3 ana kan grubu varken hayvanlarda özellikle büyükbaş hayvanlarda bu sayı 10'dan fazla olabiliyor.
Daha Fazla