Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fahriye Algül, 

Web Tasarımcısı

Web Tasarımcısı Fahriye Algül inploid.com'da 1 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Temmuz 2014

Fahriye Algül bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de hangi özellikteki web siteleri ne kadar fiyata yapılır?

Bu soruya genel bir cevap vermek mümkün değil. Bu işlerin standart bir durumu yok. Serbest piyasa diyebiliriz.

Bu faktörün yanında bir de işin niteliği de ücretlendirmeyi değiştirir.
Örneğin mynet gibi bir portal oluşturmak için süre ve ücret hesaplaması var bir de yerel bir portal için var.

Kısacası, ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçların gerçekleştirilmesi için gereken süreye göre fiyat değişir ve işi yapacak olan kişinin kendi ücretlendirme şekli de etkili olur.
Örn. İşi yapacak kişi, ön gördüğü toplam geliştirme süresine çarpan olarak kendi saatlik ücretini kullanarak bir formül oluşturmuş olabilir.

Soruyu daha spesifikleştirerek bir sonuca varabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı tarifleyin, limitleri belirleyin. Ortaya çıkacak ürünü kimler kullanacak, ürün tam olarak ne yapacak vb sorulara cevap veren bir ister listesi hazırlayın.
Nisan 2014

Fahriye Algül yeni bir  soru  sordu.

Şubat 2014

Fahriye Algül bir yanıt verdi.

Bulut bilişim nedir?

Bulut bilişim hayatımıza yeni girmiş olan bir teknoloji değil aslında, 10 yılı aşkın süredir Msn, Hotmail gibi servislerde kullanıyorduk. Bu denli gelişip yayılmasındaki en önemli etken bant teknolojilerinin geliştirilmesi olmuştur. Firmaların iş yükü artık sadece ofiste kalmıyor. Her an her noktadan dosyalarına ulaşmaları gerekebilir. Bu yazımızda size bunları dilimizin döndüğü kadar açıklamaya çalışacağız.

Bulut Bilişim öncesine bir bakalım; Evinizde çalışmanız gereken durumlarınızda ofiste kalmak zorundasınız çünkü bilgiler, dosyalar ofiste bu bir nevi bilgisayarını bir yerde bırakıp da başka bir yerde çalışmak gibi bir şey oluyor. Bir başka örnek; Ofis dışındasınız, bir proje hakkında müşteri firmayla toplantınız var, firma sizden dosyalarınızı görmek veya çalışma planlarınızı istedi. Yanınızda olması mümkün olmayan bir durumdasınız. Belki böyle birkaç gereksiz nedenler yüzünden işi alamadınız.

Bulut Bilişime bakarsak; Sizin nerede olduğunuzun önemi yok, ofisinize bağlı değilsiniz. İstediğiniz yerde çalışabilirsiniz. Siz değil dosyalar size bağımlı olarak çalışır. Bunun firmanıza olan faydasını görebilirsiniz. Bu şekilde;

• Bilgilerinizi tek merkezde toplayarak çalışma alanını genişletebilirsiniz.
• Alt yapı karmaşasını ortadan kaldırabilirsiniz.
• Maliyetlerinizi düşürürsünüz.
Özet olarak bulut bilişim az maliyet ile kurulum gerektirmeden bilgiye en hızlı ulaşabileceğiniz teknolojidir. Sizde gelişen teknoloji takip ederek size en uygun fırsatları yakalayabilirsiniz.
verisay.com/? P=blog_detay& cl=bulut_b... .
Aralık 2013

Fahriye AlgülSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Aralık 2013

Fahriye Algül bir yanıt verdi.

Web tasarımında Photoshop mu yoksa Fireworks mu daha kullanışlıdır? Hangisini tavsiye edersiniz?

İlk aşamada fireworks olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda fireworks özellikleri yetmeyecektir. Photoshop karmaşık olabillir ancak tasarım yapmak için idealdir.
Aralık 2013

Fahriye AlgülYunus Tıraş kişisini takip etmeye başladı

Yunus Tıraş, SEO Danışmanı, @ynstiras

Computer Engineering at Yıldız Technical University

Aralık 2013

Fahriye Algül bir yanıta alt yorum yaptı

Alan adı her konuda önemlidir. Zor ve akılda kalıcı olmayan bir alan adı seçerseniz bu sizin zararınıza olacaktır. Türkiye'de bir girişim yapmak istiyorsanız türkçe domain seçmeniz daha iyi olur en azından akılda kalıcı olur. Yabancı olmasında ısrarcıysanız bir çok kişi tarafından bilinen ve alanınıza uygun olanı seçmeniz yararınıza olur. Ayrıca arama motorları alan adına önem verdiği için en çok aranan kelimelerden seçim yapabilirsiniz.
Ortalama Türk kullanıcısına hitap eden bir girişimde, bahsettiğiniz yabancı marka düşkünlüğü geçerlidir. Bunun aslında iki nedeni var, birincisi, Türkiye'de iyi projelerin hayata geçme oranının azlığı (bu oran giderek artıyor) ve "Türk yaptıysa derme çatmadır" fikrinden türeyen ön yargılar. Bunları kırmak için belli bir zaman, birçok faktörde değişim ve en önemlisi teknoloji alanında daha fazla başarı gerekiyor.

Ayrıca eğer girişimin sınırları ulusal olarak belirlenmediyse, "fotoçek" , "sosyapaylaş" gibi isimler halihazırda komik olmasının yanı sıra, global pazarda, yabancıların Türkler hakkındaki ön yargılarıyla harmanlanıp içinden çıkılmaz pazarlama zorluklarına neden olur. Türkiye, internet aleminde en fazla dezenformasyon ve spam içerik üreten ülkelerden biri olarak, kendi keywordlerini kirletmiştir ve bu gibi isimler iç pazarda da SEO optimizasyonuna zorluk çıkarır.

Gökhan Örün (@GokhanOrun) 'ün tavsiyesine katılıyorum. Aklınızdaki projeyle ilgili var olan tüm anahtar kelimeleri bir kağıda dökün ve kombinasyonları olsun, kendi uydurduğunuz (harf değiştirmek olur, tersine yazmak olur) versiyonlar olsun bir kenara yazın, ama tamamen unique olmasına dikkat edin. Böylece hem kendinize has bir kimlik yaratmış, hem de gelecekte olası isim benzerliği ve hak hukuk konularından kaçınmış olursunuz.
Kasım 2013

Fahriye AlgülAli Nail Uzun kişisini takip etmeye başladı

Ali Nail Uzun, Web Yazılım Uzmanı, @alinailuzun

Kasım 2013

Fahriye AlgülAçık Kaynak (Open Source) konu başlığını takip etmeye başladı.

Açık Kaynak (Open Source)

Üretim ve geliştirmede açık kaynak (Open Source), son ürünün tasarımı ve uygulama detayları için erişimi ve ücretsiz yeniden dağıtımı teşvik...

Kasım 2013

Fahriye AlgülYazılım Geliştirme konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım Geliştirme

Yazılım geliştirici, yazılım geliştirme işini meslek edinmiş kimse. Bu terim genelde yazılımın kodlarını yazan kişiler için kullanılsa da, y...

Kasım 2013

Fahriye AlgülYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3244 Kişi   564 Soru

Yazılım Geliştirme

1232 Kişi   187 Soru

Açık Kaynak (Open Source)

107 Kişi   22 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Hosting

35 Kişi   25 Soru

Domain

33 Kişi   42 Soru

Veri Depolama

12 Kişi   9 Soru