Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saygınlık Sistemi (Reputation System) nedir?

Saygınlık sistemi, kullanıcı kitlesinin size ne kadar güven duyduğunu gösteren genel bir ölçüttür. Sitede bulunan soru görüntüleme, sorma, yazı yazma, düzenleme yapma gibi temel tüm işlevleri puana ihtiyacınız olmadan gerçekleştirebilirsiniz.  Ne var ki, ne kadar çok puan kazanırsanız saygınlığınızın o derece artmasının yanında, inploid'in ilerleyen süreçlerinde Saygınlık Sistemi temel alınarak yapılacak bazı geliştirmelerde bu puan daha da önemli hale gelecektir(bazıları üzerinde halihazırda çalışmaktayız). Şimdiden belirtelim.

Mevcut puanınızı üst menünün en sağında bulunan profil fotoğrafınızın hemen yanında sürekli olarak görebilir, detaylarına rakama tıklayarak ulaşabilirsiniz.

saygınlık puanı
Saygınlık kazanmanın en basit ve en genel yolu kaliteli sorular girmek, faydalı yanıtlar vermek ve faydalı yazılar yazmaktır. İçeriğinizle ilgili konulardaki kullanıcıların yanıt, soru ve yazılarınız etrafındaki aktiviteleri size sürekli puan kazandıracaktır (tabii içeriğinizin kalitesinin durumuna bağlı olarak bazen puan da kaybedebilirsiniz). Puanlama sistemi şimdilik aşağıdaki aktiviteleri baz almaktadır:
 • ↑ yanıtınız beğenildiğinde +10
 • ↑ yazdığınız yazı beğenildiğinde +5
 • ↑ bir yazıda "Bu Makalede Yanıtlanan Sorular" kısmına eklediğiniz soru onaylandığında +2
 • ↑ düzenlediğiniz içerik onaylandığında +1

 • ↓ bir yazıda "Bu Makalede Yanıtlanan Sorular" kısmına eklediğiniz soru reddedildiğinde -3
 • ↓ yanıtınız beğenilmediğinde -2 (ayrıca -1 de beğenmeyen kullanıcıya)
 • ↓ yazdığınız yazı beğenilmediğinde -2 (ayrıca -1 de beğenmeyen kullanıcıya)
Diğer bir önemli saygınlık kazanma yöntemi ise site içerisindeki soru, yanıt ve yazılarda pozitif düzenleme yapmaktır. Yazıyı daha düzgün gramer ve noktalamalı hale getirmek, soruyu daha anlamlı bir soru cümlesi haline getirmek veya yanıtı daha açıklayıcı ve düzenli bir hale getirmek gibi eylemleriniz (onaylandığı anda) sizlere her işlem başına +1 saygınlık kazandırır.Düzenleme yaparak toplamda en fazla +2000 puan kazanabilirsiniz.

Şimdilik puan sistemi kullanıcılara ekstra bir yetki vermemekle birlikte saygınlık puanı yüksek kullanıcılara yeni yetkiler vermek iş listemizde bulunmaktadır (çok yakında duyurulacaktır).

inploid, tüm sitenin yönetimini (konu başlıkları bazında), kademeli olarak, kendi kullanıcılarına yani komünitenin kendisine bırakma hedefindedir. Yapılan birçok geliştirme komünitenin bunu daha kolay ve iyi yapması için ayrıntılandırılmakta ve gerçekleştirilmektedir. Burada açıklanan saygınlık sistemine yeni maddeler eklenebilir, çıkarılabilir ya da değiştirilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki ilerleyen süreçte saygınlık puanı inploid için çok önemli bir noktaya gelecektir.Bunu gözeten kullanıcılarımız sitenin geleceğinde büyük rol oynayacak.

Topladığım puanları nasıl görüntüleyebilirim?

Saygınlık sistemindeki (puanlarınızı) durumunuzu görüntüleyebilmeniz ve inceleyebilmeniz için profil sayfalarında sağ üst taraftaki puan linki ile erişebileceğiniz bir dağılım grafiği sayfası yaptık.

Reputation Score on profile

Linke tıkladığınızda gelen sayfada günlere, haftalara, aylara ve yıllara bölünmüş olarak; tüm puanlarınızı görebilirsiniz. Üstteki açıklamada yazdığı gibi grafik üzerindeki herhangi bir bölgeyi seçerek o bölgeye yakınlaşabilir ya da uzaklaşabilirsiniz. Grafiğin en altındaki küçük önizleme üzerindeki seçili kısmı hareket ettirerek veya bir bölgeye tıklayarak grafik üzerindeki tarihlerde gezinebilirsiniz.

Reputation Score Graph

Bu bar grafikteki her bar tıklanabilir haldedir. Üzerine geldiğiniz herhangi bir gün için barda o güne ait aldığınız toplam puanı görebilirsiniz (grafikten çok uzaklaşırsanız her bar o hafta veya o aya ait toplam puanını gösterir hale gelir).

Score Graph on a day

Herhangi bir güne ait bar çubuğa tıkladığınız takdirde o gün seçili hale gelir ve rengi griye döner. Seçtiğiniz tarihte aldığınız puanları hangi eylemler ile aldığınızı ise sayfanın altında görmeye başlarsınız.

Score details

Sistemde bulunan saygınlık puanlarınız oturumunuz açık iken de belli aralıklarla güncellenir ve sağ üst menüde bulunan fotoğrafınızın yanında görüntülenmeye devam eder.
Tüm kullanıcıların saygınlık sırlamalarını haftalık, aylık, çeyrek yıl, yıl ve tüm zamanlar bazında "Kullanıcılar" sayfasında görüntüleyebilirsiniz:  www.inploid.com/users/

inploid'de bulunan konu başlıkları ne işe yarar?

İnploid sisteminde bulunan konu başlıkları kullanıcıların ilgi alanları ve uzmanlık alanlarının birer yansımasıdır. Sistemdeki kullanıcılarımız kendilerini bu konu başlıklarına dahil ederek ilgili içeriğe ulaşırlar. Kendinizle ilgili ne kadar doğru ilgi alanına dahil olursanız o kadar fazla içeriğe erişirsiniz. Konu başlıklarını takip ederken aynı zamanda kendinizi gizleyerek o başlıkta bulunmanıza rağmen başkalarının sizin bu başlıkta bulunduğunuzu görmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede o başlık ile ilgili herhangi bir konu sizin önünüze gelir fakat kimse sizin o başlığı takip ettiğinizi bilmez.

Neden bir soruya birden fazla yanıt veremiyorum?

Bir soruya sadece 1 kez cevap verebilsiniz, ancak yanıtınızı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Yorumlara alt yorumlarda böyle bir sınırlandırma yok. Sorulara tek yorum vererek gerçekten o sorunun cevabı ile ilgili bilginizi/yorumunuzu aktarmış oluyorsunuz. İsterseniz devamlı bu yorumu düzenleyerek geliştirebilirsiniz. Alt yorumlarda ise kullanıcılarla karşılıklı kişisel fikir paylaşımında bulunabilirsiniz.

Sosyal ağ hesaplarımı nasıl bağlarım ve bu ne işime yarar?

İnploid'deki içeriğinizi (sorunuz, deneyiminiz, yorumunuz, ağ sayfaları, profil sayfanız) diğer sosyal ağ (linkedin, facebook, twitter) ve bloglara (tumblr, wordpress, blogger) da göndererek bu içeriğin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sorunuza daha fazla uzman kişiden yanıt bulma imkanını yaratmış olursunuz.
Sosyal hesap ayarlaını bağlamak için, Sağ üst menüden Ayarlar kısmına tıklayarak Sosyal Hesap ayarları sayfanıza gidebilirsiniz:
RESİM
Bu sayfada ilgili sosyal ağ ve blog butonuna tıklayarak bağlama işlemini başlatabilirsiniz:
Twitter, Facebook ve LinkedIn hesaplarınızı bağlarken tamamen bu siteler üzerinden yürüyen izinlendirme işlemlerini 2 adımda (bu sitelerde acilan sayfalarda kullanıcı adı ve sifre yazma islemi, izin verme işlemi) tamamlayabilirsiniz. Bu adımların twitter, facebook ve linkedin için nasıl gerçekleştiğini sırası ile şu başlıklarda bulablirsiniz:
Twitter: Twitter hesabımı inploid'e nasıl bağlarım?

Neden bazı yanıtlar gösterilmiyor?

inploid'de içerik kullanıcılar tarafından puanlanmaktadır. Kullanıcılarımız puanlama yaparak soruya verilmiş yanıtın kalitesini belirliyorlar. Sürekli negatif puan alan yanıtlar otomatik olarak gizleniyor veya daha silik görünümle sunuluyor. Bu sayede soruya verilen yanıtlar içinde daha iyi yanıtların daha görünür hale getirilmesini amaçlıyoruz. Bu sebeple en iyi yanıt hep en üsttedir.

 • Bir yanıt aynı kişi tarafından sadece 1 kez oylanabilir
 • Kişinin oyu 'yukarı' ya da 'aşağı' olabilir (Oy verdiğiniz yorumun puanlama aracındaki el işareti koyu renk olarak görünür)
 • Verilen bir oy belli bir süre içinde geri alınabilir
Bunun yanısıra:
 • Yanıtın pozitif oylanması yanıt verilen soru ve konu başlığı sayfalarından en doğru cevaba erişilmesini sağlayacaktır
 • Pozitif oylama sonucunda yanıtı veren kişinin konu ile ilgili uzmanlık seviyesi de bir şekilde ölçümlenmiş olacaktır (Bu tek ölçüm değildir, sadece bir etkendir)
Oy sayılarının üzerine tıklarsanız o yanıta pozitif oy veren kişileri görebilirsiniz:
Voters

Profil sayfalarında görünen rozetler nedir?

Profil sayfalarında her kullanıcının aktivitelerinin durumuna göre sahip olduğu, belirli aralıklardaki durumlarını betimleyen ikonlardır. Rozetler sayesinde kullanıcılar sistemdeki aktivitelerini daha hızlı anlamlandırma şansı yakalarlar. Rozet saygınlık puanı ile direk olarak ilgili olduğundan, saygınlık puanını yükseltebilen kullanıcılar inploid içerisinde yetkilendirme hakkına sahip olmaktadırlar. Her rozet; bronz, gümüş ve altınolarak 3 derecelidir ve toplamda 6 çeşit rozet vardır. Bunlar; Editör,Okuyucu, Meraklı,Paylaşımcı, Yanıtlayıcı, Yazarrozetleridir.

Editör Rozeti nedir? Hangi şartlarda görünür?

inploid - Editor Badge
Editör rozeti; yanıt, soru ve yazıları imla, yazım ve anlam olarak düzenleme yapan kullanıcılarda görülür. Rozetin derecelendirmesi aşağıdaki şekilde yapılır.
 • Bronz: 1-50 düzenleme arası
 • Gümüş: 50-200 düzenleme arası
 • Altın: 200 üzeri düzenleme

NOT: Kullanıcının yaptığı düzenlemelere profil sayfasında sol menü bardaki Düzenlemeler linkinden ulaşabilirsiniz, örneğin: www.inploid.com/serkan/edits

Okuyucu Rozeti nedir? Hangi şartlarda görünür?

inploid - Reader Badge
Okuyucu rozeti kullanıcının soru, yazı ve yanıtları okuma durumuna göre görünür. Rozetin derecelendirmesi aşağıdaki şekilde yapılır.
 • Bronz: 100-1000 arası okuma
 • Gümüş: 1000-5000 arası okuma
 • Altın: 5000 üzeri okuma

Paylaşımcı Rozeti nedir? Hangi şartlarda görünür?

inploid - Sharer Badge
Paylaşımcı rozeti kullanıcının yanıt, soru, konu başlığı ve yazıları bağladığı facebook, linkedin, twitter sosyal hesap bağlantılarında paylaşma oranına göre kazanılır (Kullanıcı hesap ayarları sayfasından bu bağlantıları yapmış olmalıdır). Rozetin derecelendirmesi aşağıdaki şekilde yapılır.
 • Bronz: 1-50 arası paylaşım
 • Gümüş: 50-200 arası paylaşım
 • Altın: 200 üzeri paylaşım

NOT: Profil hesabınızı sosyal ağlara bağlamak için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Yanıtlayıcı Rozeti nedir? Hangi şartlarda görünür?

inploid - Answerer Badge
Yanıtlayıcı rozetine kullanıcının verdiği beğenilmiş yanıtların sayısına göre sahip olunur. Komünitenin o kullanıcının yanıtlarına olan yaklaşımını göstermektedir. Saygınlık puanı ile en ilişkili olan rozettir. Rozetin derecelendirmesi aşağıdaki şekilde yapılır.
 • Bronz: 5-50 yanıt arası
 • Gümüş: 50-200 yanıt arası
 • Altın: 200 üzeri yanıt

NOT: Kullanıcının verdiği yanıtlara profil sayfasında sol menü bardaki Yanıtları linkinden ulaşabilirsiniz, örneğin: www.inploid.com/serkan/answers.

Yazar Rozeti nedir? Hangi şartlarda görünür?

inploid - Answerer Badge
Yazar rozeti kullanıcının yazdığı yazıların sayısına göre sahip olunan bir rozettir. Rozetin derecelendirmesi aşağıdaki şekilde yapılır.
 • Bronz: 2-10 arası yazı
 • Gümüş: 10-100 arası yazı
 • Altın: 100 üzeri yazı

NOT: Kullanıcının yazdığı yazılara profil sayfasında sol menü bardaki Yazıları linkinden ulaşabilirsiniz, örneğin: www.inploid.com/serkan/posts.

Meraklı Rozeti nedir? Hangi şartlarda görünür?

inploid - Curious Badge
Meraklı rozeti kullanıcının sorduğu ve moderasyon tarafından onaylanarak kabul gören soru sayısı baz alınarak sahip olunan bir rozettir. Rozetin derecelendirmesi aşağıdaki şekilde yapılır.
 • Bronz: 5-100 arası soru
 • Gümüş: 100-400 arası soru
 • Altın: 400 üzeri soru

NOT: Kullanıcının sorduğu sorulara profil sayfasında sol menü bardaki Soruları linkinden ulaşabilirsiniz, örneğin: www.inploid.com/serkan/questions.