Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fatih Orhun Uzun, 

Psikoloji Öğrencisi

Psikoloji Öğrencisi Fatih Orhun Uzun inploid.com'da 17 soru sordu, 56 soru yanıtladı ve 23 takipçisi var.

Mart 2021

Fatih Orhun Uzun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Helen Kaplan Üç Aşamalı Model

Helen Kaplan, psikodinamik ve fizyolojik modelleri birleştirilmesinde öncü olmakla beraber birçok cinsel terapistin öncüsü olmuştur. Psikodinamik yöntem genel olarak cinsel bozuklukları kötü çocukluk deneyimlerinden kaynaklanan endişelere yoğunlaşmış iken Kaplan kendi modelinde kısa ve uzun vadedeki nedenlerini ortaya koymuş ve bütüncül bir bakış açısı sunmuştur. Masters’dan farklı olarak Helen Kaplan cinsel tepkinin ilk evresinin heyecan değil arzu olduğu belirtmiştir.


1) Cinsel Arzu: Masters’ın ilk evresi heyecan iken Kaplan ilk evrenin “arzu” olduğunu söylemiştir. Eğer cinsel ilişkiye yönelik veya partnere yönelik bir arzu yok ise geri kalan evreler gerçekleşmemektedir. Arzunun fiziksel tetikleyicisi ise testosteron hormonudur. Testosteronun seviyelerine bağlı olarak belli problemler olabilir iken arzu evresiyle ilgili problemler genellikle karmaşık psikolojik durum ve evlilik konularıdır.


2) Heyecan: Masters’ın sertleşme ve vajinanın kayganlaşmasını kabul ederken daha detaylı olarak kullanılan ilaçlarında heyecanı etkileyebileceğini esas almıştır.


3) Orgazm: Masters’ın görüşünü bizzat kabul etmektedir.

Kaplan ayrıca sorun yaşayan çiftlerin kafalarında “cinsel fanteziler” yaratmasını önermiştir. Cinsel fanteziler genellikle performansı artırmaktadır ve keşifle beraber, bireylere zevk alma imkânı verir. Ayrıca bir kişi cinsellikten ne kadar uzak olursa, iştah gibi cinselliğe olan iştahı da artmaktadır.


Sınırlılıklar:Helen’in modeline göre cinsel istek açlığa benzetilmektedir, ne kadar cinselliğe uzak kalırsak o kadar aç oluruz. Bunun bazı süre dilimlerinde geçerliliği olabilse dahi cinsel arzuyu sadece fizyolojik değil psikolojik faktörlerde etkilemektedir. Bireyin iyi-kötü ruh hali, deprseyon veya iki bireyin birbirine hissettiği duygular cinsel arzuyu etkilemektedir.


Kaplan için cinsel fanteziler heyecan için önerilse de bireylerin birbirlerini metalaştırmasına sebep olabilmektedir. Mesela normal bir ilişki ile zevk alamayan birey fanteziler yoluyla zevk alırsa tehlikeli bir şekilde karşısındakini sadece mastürbasyon aracı olarak kullanabilir.


Kaynak: Cinsel Terapi-Irvin David Yalom

Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Nohut pişirmeden önce neden içerisine karbonat atılır?

Nohut
Bakliyatları bir gece önceden ıslattığınızda, içine bir kaşık da karbonat atarsanız, hem daha kolay pişiyorlar hem de hazımları daha kolay oluyor. Bu da, karbonatın yumuşatıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisinden kaynaklanıyor.

Piyasada ticari olarak satılan karbonat, aslında “sodyum bikarbonat” isimli bileşik. Nohut ve benzeri baklagillerin tanelerinde de, madensel tuzlar, A-B-C vitaminleri, azotlu bileşikler, nişasta ve karbonhidratlar bulunuyor. Sodyum bikarbonat, nohut içeriğindeki bu maddelerin yıkım ürünleri olan asitleri eleme özelliğine sahip. (Hatta, anti-asit ilacı olarak kullanılması da bu özelliğinin bir sonucu.)

Nohut ve benzeri bakliyatın “sert” doğası da yine içeriklerindeki maddelerden ileri geliyor. Bu taneler pişirildiğinde, hem ısının etkisiyle hem de ozmos yoluyla tane içine giren suyun şişirme etkisiyle doğaları bozuluyor ve “yumuşama” gerçekleşiyor. Sodyum bikarbonat da, tane içeriğindeki maddeler üzerinde gösterdiği etki nedeniyle, bu yumuşamayı hızlandırıyor.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Lazer epilasyon ile tüylerin alınması dövmeyi etkiler mi?

Dövme olan bölgelere lazer epilasyon uygulanmaz. Lazer epilasyon dövmeyi bozar ve cilt yanabilir. Ayrıca dövme silik bir görünüm alabilir.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Yağ yakmayı sağlayan besinler nelerdir?

 • Kırmızıbiber: Arnavut biberi olarak da bilinen kırmızı acı biber metabolizmayı hızlandıran “capsaicin” adlı bileşeni içerir. Ayrıca kalp atışlarını hızlandırır ve damarlardaki “kötü” yağın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Zencefil: Zencefil kan damarlarının genişlemesini, kan akışının artmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • Süt: Kalsiyum bakımından zengin olan süt (yağsız veya az yağlı) metabolizmayı tetikler. Günlük olarak alınması önerilen kalsiyum miktarı 1.200-1.300 mg’dır.
 • Zeytinyağı: Yağın yakılmasına ve atılmasına yardımcı olurken kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.
 • Portakal, Greyfurt: Portakal, greyfurt, limon ve C vitamini bakımından zengin diğer meyveler, sebzeler yağın daha kolay çözülmesini ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.
 • Yeşil Çay: Yeşil çay’da bulunan “EGCG” bileşeni sinir sisteminin ve beynin daha çok çalışmasını sağlar ve dinlenir halde yakılan kaloriyi arttırır.
 • Yumurta: B12 bakımından zengin olan yumurta yağın çözülmesini sağlar ve metabolizma hızını arttırır.
 • Somon: Somon ve omega-3 içeren diğer balıklar vücutta kalori yakılmasından sorumlu “leptin” hormonu seviyesini yükseltir.
 • Sarımsak: Antioksidan olan sarımsak insülin seviyesini düzenleyerek tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar.
 • Yulaf: Yulaf ve besin lifi bakımından zengin diğer yiyecekler kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlar ve şeker düşmesi nedeniyle öğünler arasında yaşanabilecek aşırı açlık hissini engeller.
 • Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımını hızlandırır ve yağın vücutta depolanmasını önler.
 • Ceviz: Ceviz iyi bir omega-3 kaynağıdır. Öğünler arasında 2-3 ceviz yemek diyetinize katkıda bulunur.
 • Soya Fasulyesi: Protein bakımından zengin soya fasulyesi düşük kalorilidir ve iştahı keserek gün içinde daha az kalori almanıza yardımcı olur.
 • Bal: Diyet yaparken tatlı ihtiyacınızı organik bal ile gidermek aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilir. “Nitrik oksit” içeren bal yağın hücrelerden ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.
 • Sirke: Sirkenin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakma gibi bir özelliği yok ancak açlık hissini bastırarak öğünler arasında daha az atıştırmalık tüketmenizi sağlayabilir.
 • Mercimek: Demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Demir bakımından oldukça zengin olan mercimek (1 kase mercimek günlük demir ihtiyacının yaklaşık %20′sini karşılar) metabolizmanın normale dönmesine yardımcı olur.
 • Esmer Pirinç: Az miktarda tüketilen esmer pirinç ve diğer tam tahıllı gıdalar vücudun yağ depolamasını önler.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Hangi yiyecekler iştah açar?

 • Karalahana: Karaciğer ve bazı kan kanseri türlerine de iyi gelen kara lahana, ayrıca iyi bir iştah açıcıdır.
 • Patates: Patatesin yapısında bulunan bileşikler kan basıncını düşürücü etki gösterir; bu endenle glisemik endeksi yüksek olan yiyecekler arasında bulunan patates, özellikle kızartma şeklinde pişirilirse çok çabuk acıkmanıza neden olur.
 • Kırmızı Biber: Kolesterolü önleyici özelliği bulunan kırmızı biber iştah açar. Bu nedenle acı bir yemek yediğinizde doyduğunuzu çok kolay anlayamazsınız.
 • Nohut: Mideyi temizleyerek iştah açan nohut, sağlık açısından yararlı olsa da kilo verirken çok fazla tüketilmemesi gereken bir kurubaklagildir.
 • İncir: Kilo aldırıcı özelliği bulunan incir iştah açar, bu nedenle diyet döneminde yemeniz tavsiye edilmez.
 • Havuç: Havucun kalorisi ve glisemik endeksi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Bu nedenle acıktırıcı özelliği olan havucun diyetlerde bulunmaması gerekir.
 • Alkol: Alkollü içeceklerden uzak durmaya çalışın. Alkollü içkiler, size kalori kazandırırken iştahınızın açılmasına neden olur.
 • Tuz: Tuz iştah açıcı özelliğe sahiptir. Çok tuzlu bir besinin ardından tatlı yeme isteğinin doğması, kan şekerinizdeki dalgalanmalar yüzündendir. Özellikle diyette tüketimden kaçınılmalıdır.
 • Tarçın: Kokusuyla özellikle tatlıların vazgeçilmezi olan tarçın da çok çabuk acıktıran baharatlardandır.
 • Mısır: Glisemik endeks değerinin yüksek olması nedeniyle kan şekeri seviyesini yükselten mısır, yendikten sonra açlık hissi uyandırır. Bu nedenle diyet yapanların uzak durması gereken bir besindir.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Doğada kaç çeşit bulut vardır?

Bulut (Gökyüzü)
Bulutlar yüksekliklerine göre sınıflandırılır:
 • Cirrus (Sirüs) bulutu : Beyaz renkte lif lif (saç gibi) ya da ipek parlaklığında küçük buz kristallerinden meydana gelen bulutlardır.
 • Cirrocumulus (Sirrokümülüs) bulutu : Kum taneleri veya küçük dalgacıklar halinde, oldukça küçük kümeciklerden meydana gelenince beyaz ve gölgesiz bulutlardır.
 • Cirrostratus (Sirrosstratüs) bulutu : Gökyüzünü tamamen ya da kısmen kaplayan ve genellikle ‘’hale’’ olayı meydana getiren, lif lif (saç gibi) veya düz görünüşte, şeffaf ve beyazımsı bulutlardır.
 • Altocumulus (Altokümülüs) bulutu : Genellikle gölgeli, beyaz ve gri renge sahip bulut örtüsü ve kümeleridir. Bu bulutlar ayrı ayrı durumda olan tabakalar, yuvarlak kütlelerden ve tomurcuklardan meydana gelir. Aşırı soğumuş su damlacıklarından meydana geldiği gibi, çok düşük sıcaklıklarda buz kristallerinden de meydana gelebilirler. Bu bulutların ince kısımlarında bir çeşit Gökkuşağı olayı meydana gelir.
 • Altostratus (Altostartüs) bulutu : Gökyüzünü kısmen ya da tamamen kaplaya, çizgili düzgün görünüşteki grimsi veya mavimsi renkteki bulutlardır.
 • Stratocumulus (Stratokümülüs) bulutu : Gri ya da beyazımtrak renkte olan bulutlardır. Bu bulutlar su damlaları, yağmur damlalarından meydana gelirler. Yine bu bulutlardan yağmur kar şeklinde yağışlar olur.
 • Stratus (Stratüs) bulutu : Genellikle gri renkte, muntazam görünüme sahip bulutlardır. Su damlalarından meydana gelirler. Yer yüzeyine kadar indiklerinden ‘’sis’’ olarak isimlendirilirler. Bu bulutun en belirgin yağışı çisentidir.
Bulut (Gökyüzü)

Bulut (Gökyüzü)

Bulut (Gökyüzü)
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Stresten arınmanın yolları nelerdir?

Gerçi herkesin bildiği uygulaması gerekenlerdir bunlar ama kimsenin gerçekten yapmadığı yollardır:
 1. En büyük mutluluk, mutsuzluğun kaynağını bulmaktır
 2. Bütün streslerimizi kağıda yazalım
 3. Sorunları tek tek ele alıp artı ve eksilerini yazalım
 4. Eğer sorunu şimdi çözmemek yani beklemek bize ileride artı katacaksa rafa kaldıralım
 5. Yapılması gereken her şeyi ajandaya yazalım
 6. Zamanı planlayalım
 7. Hedefler koyalım
 8. Anı yaşamayı öğrenelim
 9. Bütün yarım işleri bitirelim
 10. Spor yapalım
 11. Sağlıklı olmayı hedef edinelim
 12. Bağımdaşlıktan kurtulalım
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Tatilde yapılabilecek aktiviteler nelerdir?

 • Kaykay kaymayı öğrenip bu etkinliği geliştirebilirsiniz. Dağ sporuna başlayıp doğa yürüyüşü yapabilirsiniz veya paten öğrenebilirsiniz.
 • Bu tatilinize plan yapmadan çıkabilirsiniz.
 • Çevrenizdekileri toplayıp sahilde bir "dilek feneri partisi" yapabilirsiniz.
 • Köylere çıkıp meyve çalabilirsiniz :)
 • Bisikletle bir ilden başka bir ile seyahat edebilirsiniz.
 • Eğer kendi araziniz varsa ve tabi paranız, kendi Disneyland'ınızı yaratabilirsiniz :)
 • Yukarıda bahsettiğim gibi farklı etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Ama kesinlikle sıradan olmasın yoksa kendinizi tekrarlarsınız.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

UHT sütlerde koruyucu madde var mıdır?

UHT sütlerde genel olarak söylemek gerekirse 140-145 derecelik sıcaklıklarda 2 ile 6 saniye gibi çok kısa bir süre sütü ısıtma işlemine tabi tutularak içerisindeki bütün mikroorganizmalar öldürülür ve daha sonra herhangi bir mikrobun bulaşmaması için soğutulur. Ardından da çevreden herhangi bir mikrobun buluşmayacağı şekilde paketlenir. Dolayısı ile içerisinde herhangi bir canlı mikroorganizma olmadığı için süt aylarca özelliğini koruyabiliyor ve bozulmuyor. Bunun içerisinde herhangi bir koruyucu kimyasallar koyulması söz konusu değildir. İçermiş olduğu mikroorganizmalar tamamen uzaklaşlaştırılıp öldürülür UHT sütlerde. UHT sütlerin raf ömrü normal oda sıcaklığında yaklaşık dört ay civarındadır. Ancak ambalaj açıldıktan sonra üç dört sonra bu sütlerin tüketilmeleri gerekir. UHT sütlerin uzun süre dayanmasında rol oynayan en önemli faktörlerden bir tanesi onun ambalajlanmasında rol oynayan ambaj materyalidir.

Uzun ömürlü karton süt paketlerinde toplam altı katman bulunmaktadır. Bu katmanlardan birincisi alüminyum folyodur ki bu bariyer özellik gösterir. Dolayısıyla dışarıdan herhangi bir ışık gibi mikroorganizma gibi oksijen gibi gıdaların bozulmasına yol açan faktörlerin geçişine izin vermez. Ayrıca üç kat yoğunlaştırılan bir katı kartondan oluşturulur.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Göz çizdirme ameliyatı yaptırmanın şartları nelerdir?

Göz Sağlığı
Aşağıda özelliği verilen kişiler lazer göz ameliyatı yani göz çizdirme ameliyatından faydalanabilir:
 • 18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar,
 • Göz dereceleri son 1 yılda 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olanlar,
 • -10 diyoptriye kadar miyopisi olanlar,
 • -6 diyoptriye kadar astigmatı, +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar,
 • Kornea dokusu kalınlığı yeterli olanlar,
 • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar,
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (keratokonus, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar,
 • Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

İpek ve Baharat yolunun tarihteki önemi nedir?

İpek Yolu
İpek Yolu, Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur. Milattan yüzyıllar önce İpek Yolunun dünya tarihindeki en önemli rolü, öncelikle Doğu ve Batı kültürleri arasında bir köprü kurulmasını sağlamış ve bu sayede Doğu'nun zengin medeniyeti Batı'nın uygarlığını ve ticaretini geliştirmiş, Avrupa coğrafyası içine sıkışmış kalmış Batı uygarlığı bu sayede yeni ufuklara yelken açmıştır. Bunun yanında İpek Yolu üzerinde yer alan medeniyetler birbirleri ile daha derin iletişimler kurmuş ve insanın yeryüzünü algılaması konusunda son derece ciddi mantıklar geliştirmiştir. Ayrıca hiç şüphesiz ticaret gelişmişi ekonomik anlamda modern ekonomik faaliyetlere en yakın faaliyetler yine bu dönemde oluşmuştur. İpek Yolu'nun bir başka etkisi ise özellikle Avrupa Mutfağı' na olmuştur. Hindistan ve Çin' den gelen baharatlar, Yemen'den gelen kahve Batı'nın damak zevkini önemli ölçüde değiştirmiş ve geliştirmiştir.

Baharat Yolu, eski çağlarda, Uzak Doğu'yu Batı'ya bağlayan ticaret yollarından biriydi. Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupa'sında soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi, ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler milattan önce başlatmıştı.
Baharat, Doğu’dan Avrupa'ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu'ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eski çağlarda Çin ipeğinin Roma’ya taşındığı yoldu. Öbür yol ise, Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen deniz yoluydu. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayoluyla Fenike ve Filistin kıyılarına, Mısır'da İskenderiye'ye ve Karadeniz'e ulaştırılırdı. Sonra gene deniz yoluyla Avrupa'ya taşınırdı.

Baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yolları arandı. Sonunda Vasco da Gama 1498'de Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof Kolomb Batı Hint Adaları'na, Macellan Güney Amerika'yı dolaşarak Doğu Hint Adaları'na vardı. Böylece baharat üreten ülkelere yeni yollar açıldı. Bunun sonucunda baharat ticaretinde Venedik tekeli kırılırken, tarihsel Baharat Yolu da önemini yitirdi.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Düğün

Bedeninize göre gelinlik seçerken dikkat etmeniz gerekenler:
 • Minyon yapılılar: Eğer zayıf ve minyon bir yapınız varsa; Üst kısmı vücuda oturan ve etek kısmı giderek genişleyen modeller size uygun olacaktır. Bu tip bir gelinlik zarifliğinize zariflik katacak ve sizi daha çekici gösterecektir. Çok fazla kabarık ve işlemeli modellerden uzak durmalısınız. Bu tip gelinliklerde gelinlik, sizden ön plana çıkacaktır.
 • Büyük göğüslüler: Dikkati göğüsten başka yönlere kaydırmak için değişik ayrıntılarla bezeli bu tip gelinliğin göğsü toplayan bir üstü olmalı. Askının bütününden yükselmesi, göğüs boyunu uzatarak daha zarif bir görüntü oluşturur. Altındaki dar çan etek de, bu zarif görüntüyü tamamlar. Gelinliğin çok dar olmamasına dikkat etmeli ve göğüs kısmı çok açık bir gelinlik modeli seçmemelisiniz.
 • Basen kısmı geniş yapılar: Basen kısmı geniş olanlara sivri ve diğer modellere göre daha çok parçalı üst ve önde üçgen bir görünüm, beli daha ince gösterir. Dar korseli gelinlikle bedeninizi daha iyi gösterecektir. Ayrıca omuzları açıkta bırakacak bir modelde dikkati üst tarafa çekmenizi sağlar.
 • Kısa Boylular: Boyu uzun göstermek için etek modeli ve uzunluğu çok önemlidir. Çok kabarık etekler boyunuzu uzun göstermektense sizi daha geniş gösterebilir. Onun için kabarıklıktan çok düz kesim inen etek modellerini tercih etmelisiniz. Son dönemde oldukça popüler olan kısa modeller de topuklu bir stiletto ile sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir. Vücudu yukarı çeken askılı modelleri tercih etmelisiniz.
 • Kalın kollular: Kollarınızı tamamen kapatmaktansa doğrudan teni göstermeyen, zarif dantel modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece kollarınızdaki fazlalığı kapatarak daha ince bir görünüm yakalayabilirsiniz. Omuzları açıkta bırakan geniş bir yaka gelinlik de kollarınızı olduğunda daha ince göstermenize yardımcı olabilir.
 • Uzun boylular: Uzun boylu ve zayıf olmak size çoğu modelin uygun olduğunu gösterir. En uygun gelinlik modeli ise straplez kesim gelinliklerdir. Kabarık gelinlik modellerini en iyi taşıyan vücut tipidir uzun boylu ve zayıf kişilerdir.
 • Kemikli yapılar: Straplez modellerden kaçınmalısınız. Köprücük kemiğinizin göze çarptığından şikayetçiyseniz, V yakalı modeller veya boyundan bağlı modeller sizin için uygun olabilir.
Bunların haricinde önemli diğer noktalar:
 1. Gelinlik modellerinizin seçiminde, düğün yerini de göz önünde bulundurun.
 2. Gelinlik bakmaya düğün tarihinizden en az 4 ay öncesinden başlamalısınız.
 3. Eğer gelinliğinizi diktirmeye karar verdiyseniz, en az 3 ay önce provalara başlamalı prova tarihlerinizi kaçırmamaya özen göstermelisiniz.
 4. Dergide veya internet sitesinde gördüğünüz bir modeli mutlaka modelin kendi tasarımcısına hazırlatmalısınız. Her gelinlik kendi içerisinde minik nüanslar ve sırlar barındırır. Orjinalini ancak tasarımı ortaya çıkaran kişi en güzel ve size uygun haliyle yapabilir.
 5. Kullanacağınız aksesuarları da mutlaka gelinlikle birlikte her provada denemelisiniz.
 6. Gelinlik provasına giderken yanınıza mutlaka zevkine güvendiğiniz arkadaşınızı veya aile büyüğünüzü alın.
 7. Aklınıza takılan ve içinize sinmeyen her şeyi mutlaka provalarda dile getirin.
 8. Dekoltenin sınırını çok iyi ayarlamalısınız. O gece şıklığınızın yanı sıra rahat hareket edebilmenizin de çok önemli olduğunu unutmayın.
 9. Provalara giderken gelinliğinizin içerisine giyeceğiniz çamaşır takımınızı da mutlaka yanınızda götürün.
 10. Gelinlik provalarınızda oturma, yürüme hatta dans egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.
 11. Uzun bir duvak istiyorsanız, sonradan ekleme yapılabilen modellerden seçmeye özen gösterin ki bir süre sonra duvak ağırlığından kurtulma şansınız olsun. Bütün gece kafanızda bir ağırlıkla gezmek ve dans etmek istemezsiniz.
 12. Uyumlu bir çift görünümü için, gelinlik modeli seçiminizde damadın fiziksel özelliklerini de göz önünde bulundurun.
 13. Deodorantınızı gelinliğinizi giymeden önce, parfümünüzü ise gelinliğinizi giydikten sonra sıkın.
 14. Düğün süresince rahat edebileceğiniz detaylara dikkat edin. Kol altı payı, etek boyu, aksesuarların sağlamlığı, yedek düğme gibi.
 15. Düğün sonrasında gelinliğin saklanması da önemlidir. Gelinliğinizi iyi bir kuru temizlemecide temizlettikten sonra, mümkünse ters yüz edip saklayın. Saklama kılıfının kumaştan olmasına ve hava almasına dikkat edin.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Bir videonun montaj olup olmadığını nasıl anlarız?

 • Öncelikle video montaj resim montajından daha zordur çünkü profesyonel bir video montajı her resim karesi ve onların pikselleriyle teker teker ilgilenmek demektir!
 • Montaj videolarda sese bakarak bir fikir edinebiliriz. Video, montaj ise arkada çalan ses normal bir şekilde duyulmaz. Mesela konuşan birisi varsa bazı kelimelerin son harfini duyamazsınız, bir cümleyi söylerken aniden ses tonunda bir değişim olabilir veya normal konuşmadan sıyrılarak bir kısım konuşma daha da hızlanabilir veya yavaşlayabilir.
 • Resim montajlarında olduğu gibi video montajlarında da görüntüdeki nesnelerin konturlarına dikkat edin. Videoyu oynatırken durdurun. Mesela görüntüdeki kişinin yüzünün montaj olduğunu düşünüyorsanız görüntüyü yüzüne doğru yaklaştırın ve başının arka planda kalan görüntüyle kesişen kontur noktalarına veya yüzünün saçla birleştiği kontur noktalarına bakın. Arada gözünüze batan anormal bir geçiş varsa montaj olabilir. Fakat bu yöntem yüksek çözünürlüklü videolarda daha iyidir.
 • Yüksek çözünürlük demişken... Videolar yüksek çözünürlükte olursa montaj olup olmadığı daha iyi analiz edilir çünkü yüksek çözünürlükte daima ayrıntı vardır ve şeytan ayrıntıda gizlidir :)
 • Video görüntüsünün renk akışını kontrol edin. Filmin belli bir bölgesi diğer bölgelere oranla daha koyu veya açık tonda ise montaj olabilir.
 • Ayrıca bir videonun montaj olup olmama durumunu öğrenmek için sadece videoyu izlemeniz gerekmez. Profesyonel video programları kullanmanız da gerekebilir. Bu aşamada zaten bir uzmandan yardım almalısınız.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Photoshop'ta yansıma efekti nasıl yapılır?

 1. Yansımasını yapmak istediğiniz katmanı seçin ve bir kopyasını oluşturun (Ctrl+J kombinasyonuyla)Photoshop
 2. Kopya olan katmanı seçin ve asıl katmanın hemen altına taşıyın. Ardından Ctrl+T tuşlarına basın.
  Photoshop
 3. Ardından kopya katmanın etrafında beliren çizginin üstüne gelerek katmanı çevirin. Asıl katmana ters olacak şekilde çevirin (180 derece) ve Enter'a basın.Photoshop
 4. Şimdi Layer>Layer Style>Gradient Overlay menüsüne gidin. Karşınıza çıkan penceredeki paletten saydam yumuşatılmış geçişi seçin, aşağıda gösterilen öğe:PhotoshopPhotoshop
 5. Yansıtılmış katman hazırdır. Penceredeki Opacity, Scale, Angle gibi seçenekleri kullanarak istediğiniz yansıma efektini verin.
  Photoshop
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Vergi cezalarında indirim için ne yapmalıyız?

Vergi
Vergi cezalarında indirim için Vergi Usul Kanununda hükümler bulunmaktadır. Öncelikle vergi cezalarında indirim olan cezada indirim müessesini açıklamakta fayda var.

Cezada indirim müessesesi ile adlarına salınan vergi ile kesilen cezayı, dava konusu yapmaksızın (itiraz etmeksizin), kabul ederek ve ödemek üzere iyi niyetlerini ifade eden mükelleflerin, vergi cezalarında, belli koşullar altında indirim yapılmaktadır.

Vergi Usul Kanunu’nun 376. maddesine göre vergi cezalarında indirim uygulaması şöyle hüküm altına alınmıştır:
"İkmalen, re’sen veya idarece tarh edilen vergi veya vergi farkını ve aşağıda gösterilen indirimlerden arta kalan vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarını mükellef veya vergi sorumlusu ihbarnamelerin tebliği tarihinden itibaren 30 gün içinde ilgili vergi dairesine başvurarak vadesinde veya 6183 sayılı Kanun ile belirtilen türden teminat göstererek vadenin bitmesinden itibaren 3 ay içinde ödeyeceğini bildirirse:
 • Vergi ziyaı cezasında birinci defada 1/2’si, müteakiben kesilenlerde 1/3’ü,
 • Usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezalarının 1/3’ü indirilir."
Ancak vergi cezalarında indirim uygulamasından faydalanmak için yukarıdaki şekilde başvuru yapılmalıdır. Mükellef veya vergi sorumlusu, ödeyeceğini bildirdiği vergi aslı ve vergi cezasını yukarıdaki yazılı süre içinde ödemez veya dava konusu yaparsa cezada indirim hükümlerinden faydalandırılmaz.
Ayrıca, vergi aslına tabi olmaksızın kesilen usulsüzlük cezaları hakkında da cezada indirim uygulanır.

Vergi cezalarında indirim uygulamasından faydalanmak için vergi türü bakımından herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Vergi ziyaı (kaçakçılık suçlarında uygulanan üç kat vergi ziyaı cezası da dahil), usulsüzlük ve özel usulsüzlük suçları cezada indirim kapsamındadır.
Vergi cezalarında indirim uygulamasından vergi asılları ve bunların gecikme faizleri yararlanamamaktadır. Vergi cezalarında indirim için:
 • Vergi aslı ve cezanın dava konusu yapılmaması,
 • Dava açma süresi içinde indirimli ödeme isteminde bulunulması,
 • Vergi aslı ile indirim yapıldıktan sonraki cezanın Kanunda belirtilen süre içinde ödenmesi gerekir.
Dava açılması durumunda vergi cezalarında indirim olanağından faydalanılamamakla birlikte, ihbarnamenin tebliği üzerine açılan davadan, 30 günlük süre dolmadan ve vergi mahkemesi karar vermeden davadan vazgeçilmesi halinde cezada indirim uygulanabilmektedir.

Vergi Cezalarında İndirim Başvuru Süresi:
Dava açma süresi (30 gün) içinde vergi cezalarında indirim için başvurulması gerekir. Vergi aslı ve ceza ihbarnamelerinin ayrı ayrı tarihlerde yapılması durumunda, bunlardan ilkinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde cezada indirim talebi yapılması gerekir. Uzlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda mükellef cezada indirim talep edemez. Ancak uzlaşma tutanağını imzalamayarak uzlaşmadan vazgeçen mükellef cezada indirim talep edebilir.
Uzlaşmadan vazgeçilmesinde ödeme süresinin başlangıcı, ek dava açma süresinin bittiği tarihtir.

Vergi cezalarında indirim uygulamasında kural olarak mükellefin cezada indirimi talep etmesi gerekir. Fakat, hiçbir başvuruda bulunmaksızın, vergi aslını ve cezanın indiriminden sonra kalan kısmını süresi içinde ödeyen mükellef, indirimden faydalanmış sayılır. Ancak, vergi aslı ve cezanın tamamı ödendikten sonra cezada indirime isabet eden kısım mükellefe iade olmaz.
Kural olarak vergi aslı ve cezanın indirimden kalan kısmının vadesinden ya da teminat gösterilmek üzere vadesinin bitiminden itibaren 3 ay içinde ödenmesi gerekir. Süresi içinde ödeme yapılmazsa, öngörülen indirim uygulanmaz. Vergi aslına bağlı olsun olmasın tüm usulsüzlük cezaları için cezada indirimden yararlanılabilir.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

3 boyutlu film efektleri nasıl yapılır?

3D filmler insan gözünde olduğu gibi yan yana iki objektifin bulunduğu özel kameralar ile çekiliyor. İkiye ayrılan görüntü sinema perdesinde üst üste bindiriliyor ve özel gözlükler bu üst üste binmiş görüntüler sağ ve sol gözde ayrı ayrı ayrıştırarak derinliği algılamamızı sağlıyor.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Mısır ordusunun sokağa inmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Hitler de seçimle gelmişti. Ama seçimle gitmedi. Neden? Demokrasiyi kaldırdığı için. İkinci Dünya Savaşı sonunda 20 Milyon insanın canına kıydıktan sonra gitti. Demek ki bazen seçimle gitmeyi beklemek iyi değil.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Gıda boyası zararlı mıdır?

Yemeğimizin, dondurmamızın, marmelat ya da diğer besinlerimizin içinde bulunan renkli, güzel fakat sağlığa zararlı yapay maddeler bizi hasta eder. Bu tür gıda boyalarının oluşturduğu alerji milyonlarca insanı etkilemektedir. Ülkemizde milyonlarca alerji hastası bulunmaktadır. Besinlere karıştırılan tehlikeli boya maddesinin miktarı yılda 3000 tonu bulmaktadır. Hassas insanlar buna mide sancısı, astım nöbeti ve ciltte döküntü şeklinde alerjik tepki gösterirler. Yenilebilen boyalara Avrupa ülkelerinde sağlık bakanlıklarınca izin verildiği halde, hayati kimya uzmanları bunların fazlaca ve sıkça kullanılmasını eleştirmektedirler. Avrupa'da tüketici birlikleri hangi besinde hangi boyalı maddenin bulunduğunu isteyen herkese bildirmektedir. Üreticiler ise tüm yiyeceklerin boya içermediğini öne sürüyorlar. Üreticilerin ambalaj paketleri üzerinde besinin içerdiği boya maddesini belirtmesi zorunlu kılınmıştır.
Temmuz 2013

Fatih Orhun Uzun bu yanıtı beğendi:

Taklit güneş gözlükleri neden zararlıdır?

Sahte güneş gözlükleri renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden oluyor. Bu da gözde kalıcı zararlara, hatta körlüğe bile neden olabiliyor. İşportada satılan güneş gözlükleri nikel maddesinden yapılıyor. Nikel vücutta alerji yapan, kanserojen üreten bir maddedir. Nikel ultraviyole ışınlarını yeterli miktarda da tutmaz. Bunlar pencere camından yapılan kalitesiz gözlüklerdir, kolayca kırılabilir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Milli Eğitim Bakanlığı

332 Kişi   34 Soru

Eğitim Sistemi

421 Kişi   29 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

Vücut Geliştirme

39 Kişi   48 Soru

Spor

92 Kişi   143 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

376 Kişi   51 Soru

Atatürkçülük

89 Kişi   13 Soru

Heavy Metal

10 Kişi   1 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

Dövme

58 Kişi   27 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Öğrencilik

2364 Kişi   124 Soru

Türkiye Politikaları

441 Kişi   128 Soru

Online Oyunlar

43 Kişi   24 Soru

Vücut (Vücut Geliştirme)

29 Kişi   33 Soru

Mezhep

13 Kişi   8 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

Müzik Grupları

384 Kişi   65 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

Oyun

118 Kişi   70 Soru