Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fatih Uc, 

Avukat

Avukat Fatih Uc inploid.com'da 0 soru sordu, 28 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Şubat 2014

Fatih Uc bir yanıt verdi.

3 hissedar olduğumuz evde, 1 hissedarımız kendi oturuyor biz hissesini almak istiyoruz ne yapmamız gereklidir?

Bu durumda evin satışını mahkemeden isteyeceksiniz ve ön alım hakkınızı kullanacaksınız, ancak evin satışı esnasında çıkan bedele göre evi alamayabilirsiniz de.
Şubat 2014

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Belediyelerde kayıt dışı çalışan personel geçmişe dönük kazanımlarını belediyeyi mahkemeye vererek alabilir mi?

Belediyeler Sayıştay tarafından denetlenen devlet kurumlarıdır. Böyle bir şeye cesaret edilebileceğine de, bahsedilen şekilde çalışmanın doğrudan belediye ile alakalı olabileceğine de ihtimal vermiyorum. Muhtemelen belediyenin sözleşme ile taşerona devrettiği taşeron şirketlerinden birine aittir ve bu durumda somut olayı incelemek kaydı ile taşeronla beraber sorumludur.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesinde 5538 sayılı Kanun'un 18. maddesi ile yapılan değişiklik ile kamu kurum ve kuruluşlarının ihale vermek suretiyle yaptırdıkları işlerde işçilikten doğan bütün yükümlülüklerinden kurtarılması amaçlandığı halde, Yargıtay ilgili dairelerince ihale makamı olan iş sahibi idarenin asıl işveren sıfatına haiz olduğu gerekçesiyle yükleniciler tarafından istihdam edilen işçilerin kıdem tazminatından sorumlu tutuldukları görülmektedir. Temelde asıl işveren-alt işveren ilişkisinin hukuki dayanağının ve bu ilişkinin var olup olmadığının kamu ihale sözleşmeleri açısından yeterince tetkik edilmeden verildiği anlaşılan bu kararların aksi yönde kararlar da mevcut olduğundan bu konudaki yasal boşluğun yanında içtihat birliğinin de sağlanamamış olduğu açıktır. Bu sebeple somut hadiseyi incelemeden kesin bir yorum da bulunmak zordur.
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Kişi insan hakları bilgisini çocukken mi yoksa yetişkin olduğunda mı öğrenmelidir?

Çocuğa ana okulundan itibaren empati eğitimi verilir ise ayrıca insan hakları eğitimi vermeye bile gerek yoktur. Zaten her gün haber izlediğinde empati kurarak ben bir insan olarak bu hakkı çiğnenen insana hak veriyorum diyecektir.

Kısacası insan haklarının bütün hikayesi empatiden başlar. Empati kuramayan bir insan ne kadar eğitim verirseniz verin konu onun için yabancı madde gibi kalıyor. Çünkü insan haklarının özü bir başkasına ait bir hakkı gasp etmeyi reddetmekle başlar.

İngiltere’de orta öğrenimde çok etkileyici bir afiş vardır. Okulların girişine dev bir boş sandalye resmi koyarlar. Altında da şu yazılıdır:
Bu sandalyeyi oturmayacağın halde işgal ediyorsan, oturacak olan bir başkasının hakkını çalıyorsundur.
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Boşanma davalarında hangi durumlarda tazminat ve nafaka alınabilir?

Tazminat alabilmek için boşanmada haksız taraf siz olmamalısınız, hem eşinizi dövüp hem de üstüne tazminat alamazsınız :)

Kanun maddesi aşağıda:

MADDE 174. - Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

2. Yoksulluk Nafakası
MADDE 175. - Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Boşanmadan önce mutlaka okuyun derim: fatihuc.av.tr/2013/11/usakbosanmaavukati...
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Hangi durumda maddi/manevi tazminat davası açabiliriz?

Çok genel bir soru bu, yüzlerce tazminat davası türü var ve her birinin dayanağı ile içeriği farklıdır. Ben de genel olarak açıklayayım; size karşı kasten ya da dikkatsizlik sonucu bir zarar verilmiş ise (maddi için ekonomik kaybınız, manevi için çekilen sıkıntı vs. varsa) zarara yol açan olayın hukuki açıdan haksız olduğunu düşünüyorsanız bir avukata gidip hemen işlemlere başlayabilirsiniz.
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Türkiye AB'de olmadığı için herhangi bir insan hakları ihlalinde AIHM'ne gidilemeyeceğini duydum. Orada yaşamadığım için yeterince bilgi edinemiyorum, doğruluğu nedir?

AIHM'ne üye devlet için AIHM yolu açıktır. AB üyeliği ve AIHM birbirinden tamamen farklı kurululşlar, AB üyesi olmayan Rusya bile AIHM üyesidir ama bir yanlışı düzelteyim; AIHM'ne gitmek öyle kolay değildir, öncelikle tüm iç hukuk yollarınız bitireceksiniz. Yeni anayasa değişikliği sonrası anayasa mahkemesi de arada bir yere girdi sayılır, kısacası bir olayda AIHM'nden medet umuyorsanız en iyimser tahminle 3 sene sonra AIHM önünde talebiniz gider.
Aralık 2013

Fatih Uc bu yanıtı beğendi:

Yazılım bilgisi olmayan birisi internet girişimcisi olamaz mı? Proje yönetimi için yazılım bilgisi şart mıdır?

Bence kod yazmak bir yazılım projesinin en fazla %25'lik kısmıdır. %50'si analiz ve yazılım akışının detaylı bir şekilde çıkartılması. Kalan %25 de test ve ölçümledir. Yani eğer yazılımın analizi iyi belirlenmiş akışlar eksiksiz ve en sade bir biçimde belirtilmişse ortalama bir yazılımcı projenizi rahatlıkla ve hızlıca kodlayabilir, hintlilere bile çok uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Türkiye'de genellikle yazılımcıya giden proje isteği "abi biz yemek sepeti gibi bir web sitesi istiyoruz... " seviyesinde olduğu için kodlama çok uzun sürüyor hatta çoğu zaman bitmiyor. Zaten testleri de yazılımcı yapıyor. Eee ne gerek var proje yöneticisine, iş analistine, tasarımcıya... Satışçılar zaten hiçbir işe yaramıyor : )

Bu arada en iyi proje yöneticisi en doğru kaynağı en doğru yerde kullanabilen kişidir. Bu durumda kaynaklarınızdan biri de yazılımcılar olduğuna göre, doğru yazılımcıyı seçebilecek kadar yazılım bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Ya da sizin yerinize seçebilecek bir teknik ortak çok daha da iyi olur.

Saygılar.
Aralık 2013

Fatih Uc bu yanıtı beğendi:

Güya SEO optimizasyonu adı altında sahte hesaplar, değerlendirmeler vb. süreçler işleterek müşteri yanıltmaya nasıl bir engel, çözüm düşünülebilir?

Ülkemizde 2. 000 TL' ye 7 - 8 kelimeye 2 ayda seo yapabildiğini utanmadan söyleyebilien o kadar çok firma var ki ancak komik olan tarafı adam seo' da bir numarayım harikayım diyor seo kelimesinde sonuçlara baktığımda kendi web sayfası ilk 3 sayfada değil : ) Kısaca açıklayacak olursam seo çalışması max. 1 anahtar kelime için yapılır ve sonuç olarak bu seo çalışmasından 2 veya 3 alt kelimede de yükselme olur Örn. Ben Google AdWords kelimesine seo çalışması yapıyorsam eğer bu kelime ile sonuç almaya başladığımda Google AdWords Reklamları, Google Reklam ve Google AdWords reklam gibi kelimelerde organik arama sonuçlarında yükselmeye başlayacaktır. Ancak özellikle tekrar söylüyorum 2 ay gibi bir süreçte hadi onuda geçtim 7 - 8 kelimeye seo yapmak diye birşey yoktur seo parametreleri ve rekabete girdiğiniz sektördeki web sayfalarının hitleri vs. değişkenlik göstermektedir. Yaklaşık 10 gün önce yayına aldığım googlepartners.net/ web sayfam Google Partners kelimesinde 3. Ve 4. Sayfada yer değiştiriyor sabitlemem için en az 6 ay veya 1 sene olduğunu düşünüyorum.
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Zorunlu trafik sigorta poliçesi nedir? Poliçe yaptırmasak ne olur?

Trafik Sigortasız Araç Trafik Kazası Yaptığında Ne Olur ? Yazımı okumanızı tavsiye edeceğim yaptırmazsanız çok şey olur : )

fatihuc.av.tr/2013/11/sigortaszaractrafi...
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Sağlık Sigortası poliçelerinde teminat ne zaman başlar?

H) Poliçe özel şartlarında düzenlenecek sair teminat dışı haller.

maddesi uyarınca bazı haller için poliçenin yapılışından itibaren belirli bir süre geçmesi poliçede öngörülebilir onun dışında poliçenin yapılması hususunda onay verdiyseniz ve primi ödemiş ya da kerid kartınızı vermiş ya da senet vermiş iseniz teminat başlar
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Bekar anneler neden çoğalıyor?

Bekar anne yasal olarak evli olmadan çocuk doğuran kadınlar için kullanılabilir. Yasal açıdan ben çoğaldığını düşünmüyorum hatta azalıyor bile toplumda imam nikahından resmi nikaha geçiş varken eskisi gibi amiyane tabirle metres tutmak ikinci eş almak azalırken , kürtaj sayısı artar iken yasal açıdan bekar anne azalıyor ama siz bekar anne olarak sadece İstanbul'da dar bir kesimde yaşayan zümreyi görüyorrsanız soru bekar anneler çoğalıyor sorusu olmamalı .

Şartlar müsait olduğu halde bilerek ve isteyerek evlenmeden çocuk sahibi olan bayanların istatistiki olarak anlam ifade ettiğini bile düşünmüyorum
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Sadece şüpheden dolayı ülkemizde bir kişi hapse atılabilir mi?

Sorduğunuz sorunun detayı olmadan sağlıklı cevap vermek mümkün olmasa da şüphenin de türleri vardır. Kuvvetli şüphe var ise suç türü cezanın üst / alt sınırı, şüphelinin kaçma durumu, delillerin durumu gibi bir çok faktöre göre cevap verilebilir. Somut örnek aranızda ciddi sorunlar olan bir arkadaşınızla ıssız bir yere içmeye gittiniz çevrede sizden başka kimse yok arkadaşınız başına taşla vurularak öldürüldü. Sizin açıklamarınız ispata muhtaç, en kuvvetli şüpheli sizsiniz, hakim muhtemelen sizi tutuklayacak kan izi, DNA izi vs. araştıracaktır. Kısacası hapse atılırsınız. Zaten mahkum olana dek her şüpheli suçun durumuna göre bir süre hapiste yatabilir.
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Türkiye'de tahkim hizmet ve düzenlemeleri gerçekleştiren kurumlar hangileridir?

Sigortacılıkta tahkim sistemi cüzi bir masrafla ve en geç 4 ayda anlaşmazlığı sonuçlandırıyor. Aynı zamanda sigorta hakemi olduğum için işleyişini biliyorum sigortatahkim.org.tr adresinden detaylarını öğrenebilirsin
Aralık 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Bir sözleşmede kaşe üzerine imza yerine paraf atılması, o sözleşmenin sorumluluklarını sıfırlar mı?

Bırakın paraf atılmasını, kaşe vurulmasını, hiç bir şey olmasa dahi sorumluluklarını sıfırlamaz. Aslında sözleşmenin tipi önemli olmakla birlikte sözleşmeler sözlü olarak da kurulabilir. Amiyane tabiriyle adında saklı olduğu üzere verilmiş olan bir sözdür sözleşmeler. Dolayısıyla her somut olayda o sözün yerine getirilip getirilmediği incelenerek karar verilebilir. Siz eve muslukçu çağırdığınızda aslında bir sözleme yapmış oluyorsunuz farkında olmadan. Şimdi ortada bir sözleşme var, misal web sitesi tasarım sözleşmesi ve siz imzalamamışsınız kaşe var paraf var ama ortada sizin tarafınızdan yapıldığı belli olan bir tasarım ekranı var istediğiniz kadar imzam yok deyin bir anlam ifade etmez. Sonuç olarak sözleşmenin tipi ve somut olayın özelliğine göre kesin bir yorumda bulunulabilecek ise de sözleşmek yeterlidir imza yazılı metin hep ispatı hususundadır. İspat da olayı bilmeden yorumlanamaz.
Kasım 2013

Fatih UcRedeye kişisini takip etmeye başladı

Redeye, Avukat, @Redeye

Nevbet-i köhne-fürûşân dergüzeşt. Nev fûrûşânîm ü in bâzâr-i mâst
Docendo discitur = Öğrenerek öğretilir.

Kasım 2013

Fatih UcTuna Do kişisini takip etmeye başladı

Tuna Do, Avukat, @zagort

Based in London.

Kasım 2013

Fatih UcTuran Söylemez kişisini takip etmeye başladı

Turan Söylemez, Araştırmacı, @turansoylemez

Henüz bir açıklama yazısı oluşturmadınız...

Kasım 2013

Fatih Ucİnternet Güvenliği konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Güvenliği

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2013

Fatih Uc bir yanıt verdi.

Yazılımlarınıza ilişkin fikri haklarınızı koruma altına almak için UYSM'de kayıt oluşturabileceğinizi ve mahkemelerin de bu sisteme itibar ederek kararlarına esas aldığını biliyor muydunuz?

Bilmiyorduk bu konuya ilişkin bir mahkeme kararı paylaşın teyit edelim 2007 de kurulduğuna göre mahkemeler intikal etmiş olaylarda size sorulmuştur eğer hiç sorulmadı ise demekki hiçte gerek olmayan bir uygulama : )
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Avukat

141 Kişi   51 Soru

Mal

663 Kişi   367 Soru

Deniz Hukuku

69 Kişi   3 Soru

Genel Hukuk

202 Kişi   100 Soru

Ticaret Hukuku

192 Kişi   81 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Twitter

423 Kişi   120 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Yazarlık

353 Kişi   69 Soru

Google Web Toolkit

65 Kişi   5 Soru

Trafik Kazaları

15 Kişi   30 Soru

Sigorta

33 Kişi   34 Soru

Miras

32 Kişi   3 Soru

Tüketici Hakları

91 Kişi   23 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Adalet

96 Kişi   51 Soru

Gündem

145 Kişi   86 Soru

Yazılım

3254 Kişi   564 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru