Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fatma Nur Metin, 

Hukuk Öğrencisi

Homines quod volunt credunt. " İnsanlar inanmak istediklerine inanırlar."

Ekim 2015

Fatma Nur Metin bir yanıt verdi.

Türkiye'de Nükleer santrale karşı mısınız? Karşıysanız neden?

Nükleer enerji artık çağımızın bir gereği, karşı değilim. Türkiyede olduğu için endiseliyim sadece
Ekim 2015

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de Nükleer santrale karşı mısınız? Karşıysanız neden?

Şunu kimse unutmasın ki güneş enerjisi ile veya rüzger gülleri ile elde edeceğiniz enerji çok düşük miktarlarda olmaktadır. Buna rağmen devletimizin bu yönde çalışmaları da mevcuttur. Ben nükleer enerjinin taraftarıyım. Gelişmiş ülkeler kapatıyor gibi cevaplar veren arkadaşlar dikkat etsinler ki kapatma olayları japonya depreminden sonra hem fay hattına hem de şehir merkezine yakın tesislerde gerçekleşti.


Petrol yakıtlarla bir kaç sene öncesine kadar ozon tabakasını yok etmek üzereydiniz, kullandığınız aerosollerden hala vazgeçmediniz. Fosil yakıtların atıkları geceleri bulut gibi şehirler üzerinde gezinirken çok normal karşılıyorsunuz da nükleer zararlı diye bas bas bağırıyorsunuz.


Dünyadaki tüm nükleer reaktör kazalarını toplayın nükleer reaktör sayısıyla oranlayın bunu. Karşınıza gelecek tabloda göreceksiniz ki bu konu eskiden tartışılan şu misale benzer; "aman uçağa binmeyelim ya düşerse?". Yinelenebilir enerji yani güneş ve rüzgar hakkında ise söylemek istediğimi başta belirttim, her yerde bunlar kuralım bize enerji versinler diyerek kurulamıyor. Bölge elverişli olacak sonrasında da bir çok panel veya gül kurmalısınız. Ve gene bu konuda devletin çok büyük destekleri var bunu dahi bilmeden nükleer olmasın diyenler, olmasın ama nasıl yapalım da olmasın kısmıyla hiç ilgilenmemişler diyorum.


İsterseniz agresif kabul edin ama ben uçağa binmek istiyorum. İnsanoğlu bir gün güneş sisteminden çıkabilirse bu nükleer enerji veya bugün ismini bilmediğimiz daha üstün bir enerji ile olacaktır.

Ekim 2015

Fatma Nur Metin bir yanıt verdi.

Arkadaşlar ağaç yakan, ağaca zarar veren birine olabilecek en ağır cezayı aldırmak için nasıl bir yol izlemek lazım? Daha önce Ankara'da ağaç kesenleri polise şikayet etmiştik belediyeden saçma sapan bir para cezası almışlardı sadece. Daha ağır bir ceza alması mümkün müdür?

Seninle aynı fikirdeyim. Bence bu insanlara para cezası yerine 300-400 (misal veriyorum) ağaç dikme cezası verilmelidir. Bu konuda gezi davası sonucu hâkimin verdiği karar emsal karar olabilir. Hakim polise ağaç dikme cezası vermişti.
Kasım 2014

Fatma Nur Metin  bu yazıyı beğendi:

Vücut Kokunuzla Büyüleyin

Hiç kendinizi bir koku olarak hayal ettiniz mi? Büyülü, davetkar... Aslında düşünürseniz bu zor değil. Bu yazımızda vücudunuzun adeta bir parfüm gibi kokmasını nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Söylediğimiz adımları harfiyen uyguladığınızda vücudunuzun harika kokusuyla birlikte çevrenizi kendinize çekeceksiniz.
 1. Öncelikle vücut şampuanı kullanırken kendinizi hemen durulamayın. 5 dakika kadar vücut jelinin vücudunuzda kalmasına izin verin. Böylece vücudunuzun güzel kokuyu emmesiyle işe başlayacaksınız.Cilt
 2. Duştan sonra saç kurutmadan önce vücudunuza ve saçlarınıza parfümünüzü veya bakım ürünlerinizi uygulayın. Uyguladıktan sonra kurutma makinesi ile bunları teninize kazıyın. Sıcaklık gerçekten kokunun ortaya çıkmasını sağlar!CiltCilt
 3. Yanınızda sürekli bir vücut spreyi taşıyın ve ara sıra kullanın. Özellikle terleme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığınızda.Cilt
 4. Okula veya işe gitmeden önce sabahları duş almak, uykudan uyanarak duşa girmek vücudunuzu tazeler. Bunun için kalktığınızda ilk işiniz gece vücudunuzun yataktaki sıcaklıktan ötürü salgıladığı teri ve yağı üstünüzden atmak, mis gibi kokmak olsun.Cilt
 5. Vücut spreyinizi kullanmadan önce dolabında saklamak yerine çıkarken giyeceğiniz elbise üzerine koyun. Çünkü şişenin içinden çıkan kokunun bulacağı ilk adres yanındaki tekstil malzemesidir.Cilt
 6. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın ve yemeklerden sonra gargara uygulayın. Eğer bunu yapmazsanız diğer tüm yaptıklarınızı çöpe atmış olursunuz. Kötü nefes çok kolay hissedilen bir kokudur. Ayrıca sigara içmemeniz gerektiğini de anlayabiliyorsunuz.CiltCilt
 7. Giysilerinizi temiz tutun ve giyinin. Terli bir giysiyi kuruduktan sonra bile giymeyin.Cilt
 8. Giysilerinizin içine "biraz" kabartma tozu serpiştirebilirsiniz. Yoğun terleme durumlarında bu size yardımcı olur.Cilt
Öneriler
 • Duşta saç veya vücut için meyveli şampuan kullanabilirsiniz.
 • Tüy temizliğine dikkat etmeniz kötü kokuların azalmasında yardımcıdır.
 • Duş jeli alırken seçici olmalısınız. Onlarca kokulu duş jellerinden teninize uygun olanı seçin ve hep bunu kullanın.
 • Ayak kokusu probleminiz varsa bir ayak spreyi temin edebilirsiniz.
 • Sarımsak, soğan, çemen gibi gıdaları almayın çünkü terinizde bu koku ortaya çıkar :)
Kasım 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Astroloji Allah'a şirk koşmak mıdır?

Allah'ı bilmem ama astroloji bilime şirk koşmaktır.
Kasım 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Astroloji Allah'a şirk koşmak mıdır?

Tamamı değildir. Astroloji yıldızların pozisyonuna göre insanların karakterlerini tahmin etmeye çalışan bir eğlence türüdür. Bu kısmı tabii ki dinle çelişmez ama yıldız falı Allah'a şirk koşmak olur. İslam'da her türlü fal, kehanet yasaklanmıştır. Hatta fal bakarken cinlerle iletişim kurulduğuna inanılır. Geleceği bilmek dinen sadece Allah'a mahsustur, bildiğini iddia eden şirk koşmaktadır.
Kasım 2014

Fatma Nur Metin  bu yazıyı beğendi:

Kasım 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Pastafaryanizm nedir?

Bazı arkadaşların hala FSM’yi ve Pastafaryanizmi (Flying Spaghetti Monster/Uçan Spagetti Canavarı) bilmediklerini görüyorum. Bunun hakkında bilgilendirme yapmak boynumun borcudur...

Pastafaryanizm veya Uçan Spagetti Canavarı, Akıllı Tasarım iddialarına antitez olarak gökten inmiş kitaplı ve tek olma iddiasında olmayan tek tanrılı bir dindir. Oregon Eyalet Üniversitesi fizik bölümü mezunu olan Bobby Henderson'a 2005′te vahiy inmiştir.

Uçan Spagetti Canavarı bu dinin tanrısıdır. Bu dinin inananları kendilerine Pastafaryan demektedirler.

Pastafaryan inancındaki Cennet’te göze çarpan iki nokta vardır.

A) Uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla doludur.

B) Bir striptizci fabrikası vardır.

Ayrıca 8 tane “Eğer Yapmazsanız Çok Memnun Olurum” kuralı vardır.

1- Eğer benim Makarnavi varlığımdan bahsederken sofuluk taslamazsan, “ben senden daha kutsalım” gibi ahmakça davranışlarda bulunmazsan çok memnun olurum. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Gerçekten de o kadar kendini beğenmiş değilim. Ayrıca meselemiz onlar değil, o yüzden konuyu değiştirme.

2- Eğer benim varlığımı başka insanları bastırmak, buyruk altına almak, cezalandırmak, deşmek, ve/veya, yani işte, kaba davranmak için kullanmazsanız çok memnun olurum. Ben kurban talep etmiyorum, ve saflık dediğin suda olur, insanda değil.

3- Eğer başka insanları yargılamak için nasıl göründüklerine, veya nasıl giyindiklerine, veya nasıl konuştuklarına bakmazsan, veya, yani, iyi davran işte, tamam mı? Ha bir de şunu kalın kafalarınıza sokun: Kadın = insan. Erkek = insan. Aynı = aynı. Biri diğerinden daha iyi değildir, tabi konumuz moda değilse, zira kusura bakmayın ama onda üstünlük kadınlarda, ha bir de mor ile fuşya arasındaki farkı bilen bazı erkeklerde.

4- Eğer sizin ve karşınızdakinin yasal yaş sınırı ve ruhsal olgunluğa ulaşması koşuluyla sizi inciten, veya arkadaşınızın gönlünün ve iradesinin razı olmadığı ilişkilere girmezseniz çok memnun olurum. İtirazı olanlara ise şunu söyleyebilirim: gidin kendinizi s****! (özgün metindeki gibi sansürlenmiştir) . Eğer bu cevaptan hoşlanmazlarsa gidip televizyonlarını kapatsınlar, yürüyüşe falan çıksınlar.

5- Eğer başkalarının bağnaz, kadın düşmanı, nefret içeren fikirleriyle miden boşken yarışmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Önce yemek ye, sonra ne b** yersen ye!

6- Eğer Makarnavi varlığıma adamak üzere milyon dolarlık kiliseler/tapınaklar/camiler/sinagoglar/türbeler yapmak yerine parayı daha iyi amaçlarla harcarsan çok memnun olurum (istediğini seç) :

A: Fakirliği ortadan kaldırmak

B: Hastalıklara çare bulmak

C: Barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek, ve kablolu televizyon fiyatını düşürmek Ben karmaşık karbonhidratlı sonsuz kudretli bir varlık olabilirim, ama hayattaki küçük şeyleri severim. Bana inan. Sonuçta yaratan benim.

7- Eğer etrafta dolanıp herkese seninle konuştuğumu söylemezsen çok memnun olurum. O kadar ilginç biri değilsin. O kadar böbürlenme. Ayrıca sana insan kardeşlerini sevmeni söyledim, bu ipucu yetmiyor mu?

8- Eğer, ee, ilgilendiğin konuda, yani çokça kapütilasyon/kayganlaştırıcı/Kayzer Wilhelm gerektiren bir konuda, kendine yaptırmayacağın işleri başkalarına yapmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Eğer karşındakinin gönlü razı ise, (madde 4′e göre) yumul, ve Miki Fare aşkına, bir KONDOM TAK! Cidden, sadece bir lastik parçası. Eğer iyi hissetmeni engellemesini isteseydim onu dikenli olarak falan yaratırdım.

Dünyaya en son inen kitaplı dindir. Kutsal kitapları Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı'dır. Kitabı anlaşılabilir bir İngilizce'yle vahiy olduğundan yoruma, tefsire açık değildir. İnen son din olmasına rağmen sonuncu olma iddiasında da değildir. Bu dinin de diğer tek tanrılı dinler gibi, tanrıdan vahiy olduğu, Bobby Henderson'ın dinin peygamberi olduğu, kutsal kitaplarının da Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı olduğu, kitabın da bizzat peygamber efendileri tarafından dikte ettirilen vahiyler şeklinde olduğu bilffil kutsal kitaplarında şüpheye yer bırakmayacak şekilde yazılıdır.

Pastafaryan tanrısının en önemli özelliklerinden biri bütün dilleri bilmesi, anlamasıdır. Uçan Spagetti Canavarı'na hangi dilde dua ederseniz edin duanızı anlar ve aynı şekilde kabul görür ya da görmez (İngilizce ya da İtalyanca şartı yoktur. Zaten kutsal kitapları da bulmaca şeklinde yazılmamıştır. Her dile mükemmel bir şekilde tercüme edilebilir tanrısal mükemmellik ve basitlikte yazılmış bir kitaptır. Bu basitlik ve her dile çevrilebilme özelliği zaten kitabın gerçek vahiy olduğunun kanıtıdır.


Dinin diğer bir özelliği de diğer din mensupları ne hoş görülür, ne aşağılanır, ne tahammül edilir, sadece öyle oldukları kabul edilir ve herhangi bir mahalle baskısı bile yapılmaz. Hatta insanın hem başka bir dinden olup hem de Pastafaryan olmasına izin verilir.

Bu dinin en önemli sünneti baş örtüsüdür. Sadece kadınların değil erkeklerin de başlarını örtmesi Pastafaryan sünnetidir.

Pastafaryanlar ABD'de bile rahatlıkla başlarını örtememekte ve sünnetlerini uygulayamadıklarından kendilerini zulüm altında hissetmektedirler. Son yıllarda özellikle ABD'de başörtüsü savaşı vermektedirler.

Başörtülerindeki ufak farklılık, örtünün bezden değil de metalden olmasıdır. Pastafaryanlar türbanları metal file şekline olduğu için ötekileştirilmek istememekte ve bunun mücadelesini ne yazık ki neredeyse dünyanın her yerinde vermektedirler...
Kasım 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Bir başkasının hislerini paylaşmak gerçekten mümkün mü?

Bir başkasının hislerini paylaşmak çok kolay oluyor doğrusu. Özellikle mutluluğunu paylaşmak çok kolay, düşünsenize arkadaşınız geliyor çevresinde mutluluktan kelebekler uçuyor gibi bir aurayla. Gözlerinin içi gülüyor, isteseniz de istemeseniz de sizi de etkiliyor ve yüzünüz gülmeye başlıyor. Mutluluk bulaşıcı bir hastalık gibi paylaşılmaya çok elverişli bir his. Bir önemli tarafı da tüm hisler gibi paylaşıldıkça artıyor, yayılıyor.

Üzüntüyü paylaşmak ayrı bir durum, ben genellikle üzüntüyü paylaşmayı sevmiyor, bana bulaşmaması için elimden geleni de yapıyorum. İyilik olsun diye falan değil, kendimi korumak için ama üzüntü de paylaştıkça çoğalan bir his olduğu için paylaşılmaması, onun yerine tüketilmeye çalışılması daha iyi oluyor. Üzgün birinin biraz neşelenmesini sağlamak o üzüntüyü paylaşıp çoğaltmaktan daha iyi geliyor üzgün olanlara da.

Evet hisleri paylaşmak çok mümkün ama her zaman tüm dahil olanlar için en iyisi değil. . .
Kasım 2014

Fatma Nur Metin bir yanıt verdi.

Bir günlüğüne çocuk olsanız ne yapardınız?

Ben kendimi hala çocuk olarak gördüğüm için bunu cevaplayamıyacağım. Ayrıca Reha Erdemin bir filminde şu replik geçiyor. 'Çocukluk gökyüzü gibi. Hiçbir yere gitmiyor.' :)
Kasım 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Ataletten tam olarak nasıl kurtulabilirim?

Gerekli motivasyonunuz yok bunu sağlamak icin sunu düşün şöyle yap böyle yap demek karsıdan kolay, tamam diyeceksiniz ama yine yapmayacaksınız. Bu yüzden bence önce fiziksel şartları iyileştirin. Erken yatıp erken kalmak, düzenli beslenmek ve spor. Bunun sonucunda bedeninizde kullanıma hazır sağlıklı bir enerji olacak. İsteseniz de tembellik yapamayacaksınız. Ruh halinizde bu dönem için bir çöküntü varsa uyku ve yeme kısmını halletmeniz daha zor, o yuzden önce spordan başlayın ama benim tavsiyem bir salona gidin. Çünkü kendi kendinize asla programa uymayacaksınız. Salonda da mutlaka grup çalışmalarına kayıt olun, motivasyon sorununuzu antrenorlerinize söyleyin ve sizi zorlamalarını isteyin. Spor rutine girince, ardından uyku da düzene girer. Sonra tek yapmanız gereken öğünleri geçiştirmemek. (sağlıklı yiyin demiyorum düzenli yiyin diyorum) Bunlar tamamsa, sonra zihinsel aşamaya geçebilirsiniz. . .
Kasım 2014

Fatma Nur Metin bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Limited şirketlerin resen terki sonrası şirketi ihya sebepleri nelerdir?

Sayin Öcal,
Re'sen sicilden terkini olsa bile eğer tasfiye usulune uygun tamamlanmamissa; sirketin mal varligi, tahsil edemedigi alacaklari ya da borcu varsa sirkete karsi tasfiye memuru hasim olarak gosterilerek dava acilabilir.
Saygilarimla
Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Saygısızlık ve duyarsızlık.
Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Yurtta SİFONUN ÇEKİLMEMESİNE ! Yurtta ve TÜM YURTTA!
Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bir yanıt verdi.

Bugüne kadar bir türlü yapmayı beceremediğiniz şey nedir? Neden?

Her okul dönemi başında günlük tekrar yapıcağımı ve vize/final dönemi sıkışmayacağımı söylerim daha hala yapabilmiş değilim. Bir kez bile.Sebebi sanırım tembellik.
Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Aşık olmak ne değildir?

Sonsuza kadar değildir.( Mazallah )
Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bu yanıtı beğendi:

Aldatma (sadakatsizlik) affedilebilir bir suç mudur? Affedilse hangi şart ve durumlarda affedersiniz?

- hayır sevgilim sandıgın gibi değil sadece tensel bir iletişim vardı onunla aramızda
- senden ayrıyken eski fuckbody ımle görüştüm ama aklımda hep sen vardın
- senden ayrılınca 1 haftada 5 erkekle yattım barda kaç kişiyle öpüştüğümü hatırlamıyorum VB

Bu diyaloglara tanıklık edıyoruz. Hayır birde yazılı halde görün istedim affedilirmi ?
Temmuz 2014

Fatma Nur Metin bir yanıta alt yorum yaptı

Sizinle aynı fikirde değilim.Karşı tarafın dürüst olması karşı tarafla ilgili bri meseledir, benimle ilgili değildir. Dolayısıyla ne kadar dürüstlük talep etsem de bu insan ilişkilerinde realitede bir şey değiştirmez. Biz tabii ki güvenebileceğimiz kişilerle ilişki kurarız, işin doğası gereği bu kişileri seçer ve yöneliriz. Ama kişiler ve durumlarda zamanla farklılaşabilir. Yani yazdığınız cevaba 'Hırsızın hiç mi suçu yok?' diye sormaktan da kendimi alamadım maalesef. Aldatmak aldatan için bir özsaygı meselesidir. Çünkü davranışbilimcilerin de ifade ettiği üzere kişi kendisinde olmayan bir şeyi karşı tarafa veremez.Bu çok temel bir kuraldır.Kendisine de saygı duymayan bir birey ancak böylesi ilişki yaşadığı sevdiğini iddia ettiği kişiyi aldatabilir. Şükür ki hiç aldatılmadım.Ama aldattığını bildiğim arkadaşlarıma bile güvenim ve saygım azalıyor.
Sorunların kökenine inmeyi seven biriyim. Bu yüzden müsadenizle şöyle bir sorgulama yapmak istiyorum:
 • İnsan neden aldatır?
 • Aldatılan kişi, aldatıldığını bile fark edemeyecek kadar eşinden habersizdir de ondan mı?
Şahsen; -psikolojik sorunu olanlar hariç- sevgi ve ilgi gören kadın ve erkeğin aldatmayacağına inanıyorum.
Aldatan -evet- suçludur ama aldatılan da en az aldatan kadar suçludur.
Bir de meselenin şu yönü var:
Kişi ilgili ve sevgisini her daim gösteriyor ama karşı taraf ilgisiz ve sevgisiz!

Bu durumda da -tabirimi mazur görün- yanlış ata oynayan taraf yine suçludur bence! Kıymetini bilmeyen birine sevgi ve ilgi göstermeye devam etmek de nedir? Zorla güzellik olur mu?

Kısaca:
Aldatılmamak için;

1. Sevgiyi ve ilgiyi eşimizden eksik etmeyeceğiz!
2. Sevginin ve ilginin kıymetini bilecek kişiyi eş olarak seçeceğiz!
3. Zorla güzellik olmayacağını bilip "lütfen beni aldatmadan önce benimle konuş ve ayrıl" diyecek kadar da onurlu ve gururlu bir duruş sergileyeceğiz.

Evleneceği kişiye: "bir gün bana olan ilgini ve sevgini kaybedersen, bunu ilk paylaşacağın kişi ben olayım lütfen" diyen kişi ne güzel bir kişidir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kitaplar

3045 Kişi   268 Soru

Müzik

2922 Kişi   472 Soru

Sinema

3194 Kişi   300 Soru

Tiyatro

313 Kişi   31 Soru

Varoluş Hakkında

2856 Kişi   1061 Soru

Türkiye Sorunları

1144 Kişi   239 Soru

Filmler

3328 Kişi   192 Soru

Cinsellik

391 Kişi   115 Soru

Fotoğrafçılık

1914 Kişi   167 Soru

Fotoğraf Makinesi

357 Kişi   58 Soru

Mal

660 Kişi   367 Soru

Hayatın Anlamı

505 Kişi   48 Soru

Kadınlar

960 Kişi   357 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2161 Kişi   588 Soru

Astroloji

117 Kişi   30 Soru

Araştırma

126 Kişi   29 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3583 Kişi   280 Soru

Genel Hukuk

197 Kişi   100 Soru

Toplumbilim

63 Kişi   40 Soru

Zaman

173 Kişi   68 Soru

Mitoloji

103 Kişi   24 Soru

Yabancı Diziler

483 Kişi   64 Soru

İnsan Davranışları

3744 Kişi   962 Soru

Yabancı Filmler

924 Kişi   114 Soru

Aşk

1199 Kişi   293 Soru

Kişisel Gelişim

2000 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2416 Kişi   325 Soru

Yaşam

1203 Kişi   397 Soru

Dinler

1097 Kişi   328 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2341 Kişi   176 Soru