Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fikret Yılmaz, 

Elektronik Mühendisi

Elektronik Mühendisi Fikret Yılmaz inploid.com'da 3 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Nisan 2017

Fikret Yılmaz bir yanıt verdi.

Mikrodenetleyici devre tasarımlarında eklenen harici kristal osilatör frekansı neye göre seçilmektedir? Bir proje için Atmega32 isimli Mikrodenetleyici kullanacağım yapacağım işlem en kaba tabirle seri haberleşme yoluyla bilgisayardan aldığım iki sayıyı toplayıp Lcd ekrana yazdırmak olacak. Bu örnek proje için kaç Hz lik bir kristal osilatör kullanmam gerekir?

Yapılacak is yoğunluğu ve işlem gücü arasında seçim yapmak durumundasın. Osilator frekansı arttıkça güç tüketimi artar. Senin uygulamana gelecek olursak karakter LCD sürmek için 4 Mhz yeterli fakat grafik LCD veya TFT süreceksen daha fazla işlem gücüne ihtiyacın olacak. Bu durumda da 48 Mhz olabilir.
Ekim 2014

Fikret Yılmaz bir yanıt verdi.

Elektrik Elektronik Mühendisliğinde okuyan ve meslek hayatına başlamak için Elektronikten yana tercih yapan bir mühendis adayı hangi konularda uzmanlaşabilir?

En kolay, ucuz ve kısa zamada sonuç aldıran yol Mikro işlemci ailelerinden biri ile uğraşmak. Benim gördüğüm kadarı en popüler aile şu an ARM üretici olarak ise NXP veya ST. Fakat elektroniik mikroişlemci değildir. Gördüğün derslere ve bu derslerden ilgini çekenlere göre devam etmen daha iyi olur. Matematik ve mantık problemlerinde iyi isen programcılık ilgini çekecektir.
Aralık 2013

Fikret Yılmaz bir yanıta alt yorum yaptı

fbakup versiyon 4 daha kullanılşı gözüküyor
FBackup yardımcıların sizi sorularıyla yönlendirmesiyle yedekleme işinizi kolayca tanımlamanızı sağlayan basit bir arayüze sahiptir. :
  • Nereye yedeklemek istiyorsunuz (hedefleriniz) .
  • Neyi, yedeklemek istiyorsunuz (kaynaklarınız) .
  • Nasıl yedeklemek istiyorsunuz (dosyaları sıkıştırarak tam yedek, veya sıkıştırmadan yansı yedek alabilirsiniz) .
  • Ne zaman yedeklemek istiyorsunuz (yedeklemeyi kendiliğinden başlayacak şekilde zamanlayabilir veya kendiniz istediğinizde başlatmayı seçebilirsiniz) .
Bulut Bilişim
Yedek işini tanımladıktan sonra Yedekle düğmesine (veya F6’ya) basarak işlemi başlatabilirsiniz. Eğer zamanlayıcıyı ayarladıysanız zamanı geldiğinde yedekleme kendiliğinden başlar. FBackup ile yerel sürücülerinizden (USB ile bağladığınız sürücüler de dahil) kolayca USB/Firewire aygıtlarına veya ağ sürücülerine yedekleme yapabilirsiniz... Yedeklerinizi yerden kazanmak için standart zip dosyaları olarak (tam yedekleme tipini seçtiğinizder) veya sıkıştırma yapmadan asıl dosyaların birebir kopyasını oluşturarak (yansı yedekleme tipini seçtiğinizde) saklayabilirsiniz.
Nisan 2013

Fikret YılmazYiğit Ünlü kişisini takip etmeye başladı

Yiğit Ünlü, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @interlude

Nisan 2013

Fikret Yılmaz bu yanıtı beğendi:

C++ veya diğer programlama dillerindeki Thread, Mutex ve Semaphore kavramları için kısa bir tanım yapabilir misiniz?

Semaphore, Thread ve Process kavramları sadece programlama dillerinin değil işletim sistemlerinin kavramlarıdır.

Semaphore kavramını tanımlamadan önce Process ve Thread kavramlarını bilmeliyiz:


Process

Process, bir bilgisayar programının çalıştırıldığındaki, yani RAM bellekte tutulup komutlarının (instruction) işlendiği halidir. Programın çalışan vaziyetine process diyebiliriz. Kendisine ait kod segmenti, yığın segmenti ve veri segmenti bulunur. Bir process en az bir threade sahiptir.

Thread

Thread'ler bir processe bağımlı halde çalışan kod parçalarıdır. Bir processin içinde birden fazla thread var olabilir. Kullanıcıya daha iyi yanıt süresi temin etmek için kullanılabilir. Okulda en çok duyduğum örneklerden biri olarak MS Word kullanırken bir yandan yazım denetleme yaparken bir yandan menülerle oynayabiliyoruz. Bunu sağlamak için menüleri yöneten farklı bir thread, yazım denetleme işini yapan farklı bir thread vardır. Processin kendisi de bir thread'dir.

Semaphore
Semaphore aynı kaynağa birden fazla process'in veya thread'in erişmesi gerektiği durumlarda mutual exclusion (mutex) sağlamak için kullanılır. En rahatından mutex tanımını burada gördüm: eksisozluk.com/show.asp?id=1522491

Semaphore şuna benzer. Bir toplulukta gece vakti ancak ve ancak bir kişi nöbet tutacaktır. Nöbet tutmak isteyen bir kişi nöbet süresince ayakta kalacak ve uyuyamayacaktır. Ortama gelen başka bir kişi ise uyumak zorundadır. Nöbetçi nöbet tutmak için sembolik bir obje olarak örneğin bir ışın kılıcına sahip olmalıdır. Gelen kişi öncelikle ışın kılıcının boşta olup olmadığına bakar. Eğer boşta ise nöbet tutan kimse yoktur ve nöbete başlar, değilse yatar uyur. Nöbeti biten nöbetçi ışın kılıcını aldığı yere koyar ve evdeki herkesi ( ya da sıradaki kişiyi ) uyandırır ve kendisi uyur.
Bu örnekteki nöbet, kaynağı, ışın kılıcı sayısı semaphore'ın başlatılma sayısını( yani kaç kişinin nöbet tutacağı veya kaynağa kaç processin erişebileceği ) tek kişinin nöbet tutması ise mutex'i temsil ediyor.

Nisan 2013

Fikret YılmazElektrikli Araçlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektrikli Araçlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Fikret YılmazBaku kişisini takip etmeye başladı

M S, Endüstri Mühendisi, @Baku

Legend...

Nisan 2013

Fikret Yılmaz bu yanıtı beğendi:

FPGA programlamada kullanılan VHDL veya Verilog dilleri için normal programlama dillerindeki gibi derleyiciler kullanılıyor mu? Bu derleyicilerin çalışma prensibi nedir? C gibi standart bir programlama dili ile FPGA programlanabilir mi?

Öncelikle Merhabalar,
FPGA yani programlanabilir entegre devrelerin programlama aşaması için sizinde belirttiğiniz gibi VHDL veya Verilog kullanılmakta. Fakat unutulmamalıdır ki VHDL ve Verilog tam olarak programlama dili sayılmazlar. Bunlar hardware definition language ailesinin üyeleridir. Peki C ve ya C++ dilleri FPGA programlama da kullanılıyor mu sorusuna cevabım evet, kullanılabilirlerdir. Fakat unutulmamalı ki (pure) C ve C++ bu tarz programlama/tasarım ya da hardware definition işlemlerini yapmak için yalnızca temel oluşturur. Handel-C örneğinde olduğu gibi. Ayrıca C++ sınıfları ve makrolardan oluşan SystemC dili de FPGA programlama da kullanılıyor diye biliyorum. Fakat buradaki temel nokta Handel-C ile SystemC arasındaki fark.Handel-C sentez metodolojisine sahiptir ve FPGA için geliştirilmiştir fakat SystemC ile sentez yapılamaz. Ayrıca bu örneğe* Catapult-C de dahildir. Son yıllarda C-to-FPGA Araçlarıda internet üzerinden kolayca bulunabiliyor,üstelik açık kaynak kodlu proje olarak geliştirilen ve Verilog içerisinde C kodlarını compile etmeye yarayan araçlarda var. Gelelim derleyici konusuna Verilog için Icarus kullanılıyor Icarus hem similatör hem compiler görevi görmekte. Ayrıca Verilog için CVC, VSC, Verilog-XL gibi simülasyon araçlarıda geliştirilmiş. VHDL için ise açık kaynak kodlu bir proje olarak geliştirilen GHDL kullanılıyor. Ayrıca VHDL için Aldec Active-HDL, ModelSim Altera, ISim, Simili gibi derleyiciler de mevcut.


Not : Tam olarak uzmanlık alanım olmamak ile birlikte sorunuza verebileceğim tek cevap bu. Yanlış veya hata var ise kusura bakmayın.
Nisan 2013

Fikret Yılmaz bir yanıt verdi.

Assembly nasıl öğrenilir?

PC assembly için 8086 instruction setini al (Google "8086 instruction set" yazarak ulaşabilirsin). Sonra komutların ne yaptığını anlamak için işlemci içerisindeki akumulator, flag, register ve vector gibi parçaların ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını öğrenmen gerek. Bu parçaların ne işe yaradığını anlayınca tüm komutların ne yaptığını ve C++ gibi dillerde işlerin nasıl yürüdüğünü anlayabilirsin.

Eğer farklı bir işlemci veya microcontroller için assembly öğrenecek isen o aileye özel bilgilere ulaşman gerekir.
Nisan 2013

Fikret Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Assembly nasıl öğrenilir?

Bence ilk başta işlemcinin mimarisinin yada en azından işlemcinin içerisinde işlerin nasıl döndüğünü yalayıp yutup instruction set'deki instructionların ne iş yapacaklarını bu şekilde öğrendikten sonra instructionların öğrenilmeye çalışılması gerek diye düşünüyorum. Yani ilk başta donanım sonra yazılım.
Mart 2013

Fikret Yılmaz yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2012

Fikret Yılmaz bir yanıt verdi.

Dokunmatik ekranların çalışma mantığı nedir? Parmağımızın ekran üzerinde nereye dokunduğunu nasıl anlıyor?

Yüzey dalgalı dokunmatik ekranlara en iyi örnek amazon\kindle touch. Dokunmatik ekranı infrared ile çalışıyor.  link: amazon.com%2fkindle-touch-e-reader-touch...
Mayıs 2012

Fikret Yılmaz bir yanıt verdi.

Tasarruf ve verimliliği arttıran akıllı şebekeler (smart grid) hangi alanlarda kullanılabilir?

Güneş panelleri, rüzgar türbinleri vb. yenilebilir kaynakları ile şebekeye elektrik satmaları için smart grid uygulmalarına ihtiyaç var. Ayrıca smart grid enerji dağıtım şebekesinin verimini arttırmak ve kullanıcıları bilinçlendirmek için kullanılmakta.
Mayıs 2012

Fikret Yılmaz bir yanıt verdi.

İnfrared/Kızılötesi ısıtıcılar elektronik devrelere zarar verir mi?

İnfrared ısıtıcıdan çıkan infrared ışın çarptığı cismi ısıtır. Cismin emildiği (soğurulduğu)ışık kadar ısınır. Gelen ışık elektronik aletler tarafına yansıtılabilirse elektronik infrared ışığın aletler herhangi bir zararı olmaz. Hiç bir zaman için %100 yansıtma mümkün olmamaktadır. Günümüzde elektronik devreler infrared ışık ile lehimlenebilmekte. 
Daha Fazla