Bilmek istediğin her şeye ulaş

Firdevs Merve, 

Öğrenci

Öğrenci Firdevs Merve inploid.com'da 0 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Mart 2015

Firdevs MerveSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Mart 2015

Firdevs MerveFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Mart 2015

Firdevs MerveMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Mart 2015

Firdevs MerveGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Mart 2015

Firdevs MerveSertaç Kunduz kişisini takip etmeye başladı

Sertaç Kunduz, Girişimci, @sertac

--

Şubat 2015

Firdevs Merve  bu yazıyı beğendi:

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI GERÇEĞİ

2010

Bütün kâğıt paraların üzerinde, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” yazıyordu. Dikkat edin; “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” değil, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” !!!
İlk önce, bir baskı hatası olduğunu düşündüm. Ama, hepsi de hatalı olamazdı ya. Gerçekten hata değilmiş. Bu durum, Merkez Bankası’nın tarihsel gelişimi ile ilgiliymiş.
Merkez Bankası, 1930 yılında çıkan bir kanunla karma yapıda bir anonim şirket olarak kurulmuş. Banka kurulduğunda devletin payı sadece %15 imiş ve ilk isminde “Türkiye” ibaresi de yokmuş.
Banka kurulduğunda, hisseleri halka ilân ile satılan, çok sayıda yerli ve yabancı ortağı olan karma yapıda bir anonim şirket görünümündeymiş. Bankanın adına “Cumhuriyet” kelimesi, o zamana kadar para basma hakkını elinde bulunduran Osmanlı Bankası’ndan farklı olduğunu ve Cumhuriyet döneminde kurulduğunu göstermek için konulmuş.,
Anlayacağınız ilk kurulduğunda “Cumhuriyet Merkez Bankası” imiş. “Türkiye” ibaresi çok sonradan eklenmiş!
Ne var ki devlet payının sadece %15 olması ve karma yapıda bir anonim şirket özelliği taşıması dolayısıyla, bankanın adında yer alan “Cumhuriyet” kelimesine devlete aidiyetini gösteren “İ” harfi ilâve edilmemiş.
Sizin anlayacağınız Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait değil. Türk Liralarını basıyor ama Türkiye Cumhuriyeti’ne ait değil. Karma yapıda, bir anonim şirket.
İLK ORTAKLARI KİMDİ?
1930 yılında devlet payının sadece %15 olduğu Merkez Bankası’nda, başka pay sahipleride varmış. Merak ettim, geri kalan %85 pay acaba kimlere aitti? Hepsi yerlimiydi, yoksa yabancılarda var mıydı aralarında? Eğer varsa bu yabancılar hangi ülkenin vatandaşlarıydı ve hangi dine mensuptular? Uzmanlar, orada kal demişlerdi. Kalmıştım ama sormuştum, devlet payı hâlâ aynı oranda mı? Öyle ya hala Cumhuriyeti değil, Cumhuriyet yazıyor banknotların üzerinde. Hayır, demişti uzmanlar. Gerçi anonim şirket olma özelliği aynen devam ediyor ama, devletin payı epey yükseldi! %51’i Hazine’nin, %21’i de Ziraat Bankası’nınmış. Geri kalan %28 kimin?
Dedik ya Anonim. Yani, irili ufaklı herkesin payı var vede Merkez Bankası’nın kararlarında az veya çok, bu ortaklar da söz sahibi. Dolayısıyla %51 payı olmasına rağmen, tek başına hazinenin sözü geçmiyor, geçemiyor geçirtmiyorlar !!!
HAZİNEYE “KAPİK” YOK!
Alın size bir ilginçlik daha…
1211 Sayılı Kanun”la kurulan Merkez Bankası’nın görevleri arasında, ülke ve hükümet menfaatlerini gözetmek gibi bir ifade varmış. Ama, yakın bir zamanda çıkarılmış bu madde. Ne zaman mı? Kemal Derviş, ABD’den ithal edildikten sonra. Hani, Meclis’te IMF’nin dayattığı 15 günde 15 yasa görüşmeleri vardı ya, işte o zaman !!!
4. Maddenin, 25.4.2001 tarih ve 4651 Sayılı Kanunla değiştirilen şeklinde, öyle bir ifade konulmuş ki, gel de dokun, dokunabilirsen Merkeze.
O madde, şöyleymiş:
Bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Banka, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisi belirler.
Durun, daha bitmedi. Merkez Bankası Kanununda değişiklik yapılmasına dair 25 Nisan 2001 tarihli ve 4651 sayılı bu Kanun’un 56. Maddesi, 5 Kasım 2001 tarihinde yürürlüğe girmiş. Buna göre, Merkez Bankası, 5 Kasım 2001’den itibaren Hazine ile kamu kurum ve kuruluşlarına avans veremeyecek, kredi açamayacak bir hüvviyete büründürülmüş!
Düşünebiliyor musunuz?
Merkez Bankasındaki Hazinenin payı %51’dir ama, bankanın hazineye avans vermesi, ya da kredi açması engellenmiş!
Böylece bir anlamda başına buyruk bir hüvviyete büründürülmüş banka !!!
Bunu öğrenince, merakla sordum uzmanlara. Bu durumda hiç mi müdahale edilemez Merkez Bankası’na? Ne yani, devletten bağımsız bir kuruluş mu bu?
İşte dedi, olayın püf noktası bu soruda.
Devam etti; Evet, Merkez Bankası özerktir, ama bağımsız değildir. Türk Ticaret Kanununa tabidir. Hazine büyük ortak olarak eğer bir sakatlık görürse hesaplarını ibra etmeyebilir. Ya da olağanüstü kongre talebinde bulunur ve hesap sorabilir. Ama, her ne hikmetse, her kongrede ibra edilir bu hesaplar. Yani, aklarlar Merkez Bankası yönetimini, hesap sormazlar.
HAZİNENİN PAYI %55
Haa, 1930 yılında, yani Atatürk döneminde kurulan ve o yıllarda Devletin payının sadece %15 olduğu Merkez Bankası, hep böyle mi kalmış?
Elbette hayır!!!
Devletin ana damarı olan Merkez Bankası’nda 1931’den 1970’e kadar devletin %15, devlet dışındakilerin %85 hissesi vardı. 1970’de Devletin hissesi yüzde 51’e çıkarıldı.
2002’de iktidara gelen AK Parti Hükümeti ise, devletin payını %55”lere çıkardı.
Merkez Bankasında, Hazine ve Ziraat Bankası’nın dışında, başka banka ve kuruluşların toplam %13 hisseleri var. Hazine ve Ziraat’in toplam hisselerinin %74 olduğu düşünüldüğünde, geri kalan %12’lik hissenin kimlere ait olduğu bir sır gibi saklanıyor ve asla açıklanmıyor!!!
O hisseler, diğer bahsinde geçiyor ama o diğerler kimdir, belli değil!!!
YÜZDE 12 KİMLERİN?
Bu %12’de meselâ İngilizler’in, yada Rotschild veya Rockefeller ailelerinin payı var mıdır?
Yoksa niye açıklanmıyor?
Varsa niye açıklanmıyor?
Gördünüz ya, faizlerin yüksekliğinden ve cebimizdeki banknotlardan yola çıkıp, nerelere geldik?
Doğrusu, bu para denizinde kulaç ata ata yoruldum. Ve sordum kendi kendime,
Merkez Bankası bizim mi?
Bizimse paraların üzerinden niye “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” yazıyor?
Aidiyet eki olan “İ” nerede?
Ve ayrıca %55 pay sahibi olmasına rağmen, hazine, niye hesap soramıyor, faizleri niye düşürtemiyor?
Sözün özü; Özerkliğin de ötesinde bağımsızmı bu banka? Ya da kime, kimlere bağlı?
Hasan KARAKAYA / YENİ AKİT
Şubat 2015

Firdevs Merve  bu yazıyı beğendi:

Yüzleşebiliyorsan, bunlarla da yüzleş...

Alev...
Boğularak öldürüldü. Hakim, çantasında bulunan doğum kontrol hapını ve vücudunda piercing olmasını tahrik unsuru saydı. Öldüren kocasına cezada indirim yapıldı.
Arzu...
Eşi izlediği porno filmdeki oyuncuya benzetti, öldürüverdi. Üstüne cezasında ağır tahrik indirimi aldı.

Medine...
Dedesi ve babası diri diri toprağa gömdü. Gerekçeleri; erkeklerle çok gezmesiydi. Gömülürken bilinci açıktı.
Melek...
Hamileydi, dayak yiyordu. Bebeğini sokak köşesinde doğuruverdi. Ardından evin tuvaletine zincirlediler. Bulduklarında kurtlanmış vücudu 30 kilo geliyordu.
Bu saydıklarım senaryo değil, gerçek olaylar. Şimdi biraz devam edelim...
Hani tecavüze idam cezası gelsin diyorsunuz ya; size bu cezayı uygulayan ülkeleri söyleyeyim.
İran, Sudan, Afganistan...
Şimdi bir daha düşünün, oralar çağ mı atlamış?
İnsan haklarının esamesinin okunmadığı bir sistemde şiddet her daim prim yapar. Bunu da sadece eğitim çözer. Anlık çözümleri olmaz bu tür sorunların.
Gel bir de kadının sistemde yerine bakalım;
Türkiye'de müsteşar kadın sayısı 1. Oran demiyorum, %1 değil. Bildiğin 1. (Yazıyla BİR)
Kadın Vali sayısı 1. Bu da oran değil, yazıyla BİR.
Kadın İl Milli Eğitim Müdürü sayısı 2.
Kadın İlçe Eğitim Müdürü sayısı 5.
Üst düzey memuriyette kadının yer bulabildiği oran %9.27.
8 milyon kadın çalışıyor. Kayıt dışı çalışan kadın sayısı ise 4 milyon. 1/3 oranı tarım sektöründe. %80'lik kısmı ücretsiz aile işçisi olarak değerlendiriliyor.
Okuma yazma oranında bir detaya dikkat çekmek gerek. Okuma yazma bilmeyen her 5 kişiden 4 kişisi kadın.
"Cadıyı yakın" diye anıran ortaçağ köylüsü gibi idam mastürbasyonun hiç bir işe yaramayacak.
Çocuğuna "kız gibi ağlama" diyeni, gelininin bekaretini sorgulayan aileyi, "tecavüz kaçınılmazsa zevk alacan" sözüne güleni, ve bu tür ayrımcı davranışları yapan herkesi karşına alıp, durdurabiliyor musun? Bir tanesini durduranınız bile azdır. Hatta aranızda bu verdiğim üç örneği canlı canlı yaşayıp, rahatsız bile olmayanlar var eminim.
Hadi yüzleşebiliyorsan, bunlarla yüzleş.
Şubat 2015

Firdevs Merve  bu yazıyı beğendi:

Engelli Siyaset

Haziran ayında yapılacak olan milletvekili genel seçimleri öncesi adaylar ortaya çıkmaya başladı. Yozgat' ta da engelli kontenjanından aday olmak için başvuru yapan engelli aday Yücel Danış ile AKP Yozgat il başkanı Harun Lekesiz arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

819

Adaylığını açıklarken oldukça heyecanlı olduğu görülen Yücel Danış, AKP' den aday oldum deyince ortalık karıştı. İl başkanı Harun Lekesiz partinin adını doğru söylemiyorsun diyerek, tepki gösterdi ve toplantıyı terk etmek istedi. Olay karşısında şaşıran aday Yücel Danış, parti ismini tekrarlayarak yine AKP dedi. Çünkü olayı anlamamıştı ve parti ismini gerçekten yanlış söylediğini düşünmüştü. Oysa AKP yerine Ak Parti demesi gerekiyordu. Çünkü cumhurbaşkanı Erdoğan başbakan olduğu dönemde partisinin kısaltılmış adının AKP değil Ak Parti olduğunu söylemişti. O tarihten beri muhalefet partileri Adalet ve Kalkınma Partisi' ne AKP derken, AKP' liler de Ak Parti diyorlar. Aslında bu olay siyasetimizin ve siyasetçilerimizin hallerini ve tahammülsüzlüklerini gösteriyor. Aday Yücel Danış belki heyecandan belki de bu kadar detay bilecek kadar politize olmadığından, istenmeyen şekilde hitap ediyor. İl başkanı o anda sabırlı bir şekilde biz partimize bu şekilde hitap ediyoruz diyebilirdi. Ama o böyle davranmayıp toplantıyı terk etti. Engelli kontenjanı açıp, engellilere ayrıcalık tanınırken, istemeden yapılan bir hata için, engelli adaya küçük bir sabır bile gösterilemedi.

webtv.hurriyet.com.tr/haber/akp_107301? h. . .
Şubat 2015

Firdevs Merve bir yanıt verdi.

"Beyaz Zambaklar Ülkesinde" adlı kitabın, Atatürk'ün zamanında okullarda okutulmasını emretmesine rağmen ülkemizde halen az bilinir olması eğitim sistemimizin ne kadar güçsüz, amaçsız bırakıldığının göstergesi değil midir? Bu kitabı okuyanlar kitap hakkındaki fikirlerini yazabilirler mi?

Ben o kitabı yaklaşık bi 5 yıl önce falan okumuştum şimdi 15 yaşındayım. Fakat sorduğum bi çok arkadaşım kitabın ya adını duymamış ya da duymuş ama okumamış.
Ben o kitabı okuduğumda çok severek okumuştum ve cok da doğru, okunması gereken, bizim için çok da onemli şeyler içeren konusuyla hayran da kalmıştım açıkçası. Benim herkesin okumasını ve okutmasini Önerdiğim kitaplardan da biri. Hem kolay okunusuyla ilkokullarda bile rahatlıkla okutulabilir.
Şubat 2015

Firdevs MerveEğitim konu başlığını takip etmeye başladı.

Eğitim

Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmes...

Şubat 2015

Firdevs MerveHacettepe Üniversitesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi 1967 yılında Başkent Ankara'da devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversitenin altı kampüsü bulunmaktadır. Bunl...

Şubat 2015

Firdevs MerveÖğrencilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Öğrencilik

Maaşı olmayan bir meslektir. Çok sıkıcıdır.

Şubat 2015

Firdevs MerveÜniversiteler (Türkiye) konu başlığını takip etmeye başladı.

Üniversiteler (Türkiye)

Üniversite ya da diğer adıyla yükseköğretim, üniversitelerde ve meslek yüksekokullarda 2 yıllık yapılan öğretimdir.

Şubat 2015

Firdevs MerveEge Üniversitesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Ege Üniversitesi

Koordinatlar: 38.4539°N 27.2117°E / 38.4539; 27.2117 Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 9 Mart 1956 t...

Şubat 2015

Firdevs MerveFırat Üniversitesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Fırat Üniversitesi

Elazığ merkezde bulunan üniversite, ilk olarak 1967 yılında Elazığ Yüksek Teknik Okulu olarak açılmıştır. Aynı yıl içinde Ankara Üniversites...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Hacettepe Üniversitesi

301 Kişi   7 Soru

Öğrencilik

2363 Kişi   123 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Ege Üniversitesi

183 Kişi   6 Soru

Fırat Üniversitesi

69 Kişi   1 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru