Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgür Adem IŞIKLI, 

Web Developer

Web Developer Özgür Adem IŞIKLI inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

Heavy Metal ölüyor mu?

Ölüyor ve hatta öldü. Dünya üzerinde hala haksızlık var. Ancak bir şarkı bestelemek enstrümanı öğrenmeden kayıt sürecine kadar uzun ve sancılı bir iş. 140 karakter varken kimse bunla uğraşmıyor. Aylarca uğraşıp doyurduğun egoyu 100 like, 15 RT ve 1500 takipçi ile doyurabiliyorsun. =)) Sadece heavy metal değil, üretim ölüyor. =)
Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

Opeth'in en çok sevdiğiniz şarkısı hangisidir?

O kadar şarkısı var ve çoğu da farklı tür de kesin bir tanıt vermek zor. Albümü sorsan ona bile yanıt verilmez. =)) Bu soru ölümcül kitlenmeye sebep olur.
Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

4+4+4 ün öğrenciler üstündeki etkisi nelerdir?

4+4+4 her yanıyla elde kalacak bir sistemdir. Finlandiya Eğitim Sistemini biraz araştırdığınızda nedenleri daha iyi görülebilir. Fazla ve sürekli bilgi vermenin, ezberciliğin gelişmede işe yarayacağını zanneden pedagoglar çok ciddi bir yanılgı içerisindeler. Türkiye önümüzdeki 50 yıl boyunca bu sistemin acısını çekecektir.
Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

Türkiye'deki sınav sistemine güveniyor musunuz?

İlk KPSS skandalından sonra kaleme aldığım bir yazı. Özellikle atamaların güvensizliği üzerine kimsenin değinmediği bir nokta var; kullanılan programın arka planda ne yaptığını kimse bilmiyor, yazanlar hariç.

ozguradem.net/osym-ve-mebin-seffafligi/
Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

Less Css nedir? Performans bakımından etkili bir yöntem midir?

Performans hakkında bir şey söyleyemem ama geliştirme açısından oldukça yararlı olabilir bir sistemdir.
Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

Arama motoru nasıl yapılır?

Bildiğim kadarıyla Google'ın çalışma mantığı indexlemekten geçiyor. Yani sen bir kelimeyi arattığında Google dünya üzerindeki tüm sitelere tek tek bakmıyor. Bir siteye bir yazı eklediğinde o site Google'ı pingler. Google içerikteki anahtar kelimelere, <h1> etkiketleri arasındaki kelimelere, kalın yazılmış kelimelere ve daha bir kaç detaya daha bakarak o sayfayı indexler. Sonra bir arama da uygun sonuçları getirir. Tabi bu temel hali. Sürekli olarak Google botları sitelere bot yollayarak içerikleri tararlar. Bir sürü algoritması var. Ancak temel olarak bu şekilde çalışır arama motorları.
Ekim 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

Programcı mantığını kavramak, programlama dilinden bağımsız olmak nedir ve bu nasıl yapılır?

Programcı mantığını kavramak için derleyici ya da yorumlayıcı gibi düşünmek yeterlidir. Ancak şahsi görüşüm bazı insanların 6 yaşından sonra kendiliğinden bu mantığa sahip olduğunu düşünüyorum. Programcılık mantığı bir yerde "tasarlama" mantığıdır. Tasarımdan sadece grafik tasarımı aklınıza gelmesin. Tasarım genel manada bir sistemi tasarlamaktır. Bir sistemin çalışabilmesi için gerekli olan yapıları kurabilmek ve olası hataları önceden tespit edip önlem almaktır ve bu 0-6 yaş arasındaki eğitimle %90 oranında kazanılır. =)) Yani bizim ülkemizde büyük sistemlerin tasarlanmamasının hatası burada aranabilir.

Programlama dilinden bağımsız nasıl programcı olunur? Programcı bir dil kullanmak zorunda. Dilden bağımsız olmak çok zor. Ne kullanırsan kullan çok dil bilmekten ziyade bildiğin dili iyi kullanabilmek daha önemlidir.

Eylül 2012

Özgür Adem IŞIKLI bir yanıt verdi.

İmam Hatip Okulları ne kadar başarılı?

İHL başarılı mı araştırmasından ziyade Türk Eğitim Sistemi başarılı mı tartışmasını yapmak gerekir. Aşağıda ülkeler bazında eğitim sistemlerinin 2009 yılındaki başarıları gösterilmiştir.

İmam Hatip Okulları

Türkiye'deki eğitim sitemi ne yazık ki içler acısıdır. Burada bizim örnek almamız gereken Finlandiya eğitim sistemi ve öğretmen yetiştirme stratejisidir.

Finlandiya Eğitim Sistemi (Genel)
Finlandiya'da Okul Mimarisi
Bir Öğretmen Nasıl Yetiştirilmelidir? (Finlandiya İncelemesi)
Daha Fazla