Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme Uzmanı Fslbn E. inploid.com'da 0 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Tanrı bizi düşüncelerimizle (AKIL) birlikte yarattıysa, ona inanmamak yanlış mıdır?

Aklını kullanarak argümanlarıyla birlikte gerçekten tanrının yokluğunu ispatladıysan ona inanmalısın. Tanrı da bunu isterdi bence.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Doğru olarak bildiklerimiz aslında ne kadar doğru? Her konuda yalnızca tek bir doğru mu vardır?

Her zaman daha doğru vardır: Doğruluk "1" veya "0" değildir. Bu yüzden her zaman bir konu hakkında söylenen doğru söylemle çelişmeyen daha doğru bir şey söylenebilir.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

İntihar etmek kendimizi öldürmek mi? Düşüncelerimizden vazgeçmek onları öldürmek intihar etmek değil mi?

Benliğinden başka çıkarlar uğruna vazgeçmenin manevi anlamda bir intihar olduğuna katılıyorum. Fakat insanın kişisel evrimi sürecinde değiştirdikleri vardır. Bu değişimlerin intihar değil gelişim olduğunu söylemek daha doğru olur.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Hepimiz özgürüz diyoruz ama aslında özgürlüğe tutsak değil miyiz?

Eğer özgürlüklerinden vazgeçerek tutsak olmayı tercih edebiliyorsan özgürlüğe tutsak değilsindir.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Sıradanlık nedir?

İnsanların farklılıklarını törpüleyerek ortak kabule ulaşması demektir.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, 'yok''u ispat edebilesiniz?

Yokluk pratik olarak ispat edilebilir değildir. Bir şeyin olmadığını ispat edebilmek için olası her yere bakmış olmak gerekir. Evrende her yeri test etmeden bahsedilen şeyin olmadığını ispatlayamazsınız. (Tabi eğer evren dışında başka olasılık yoksa.)
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Özgürlüklerin sınırları var mıdır? Bu sınırlar nelerdir?

Doğal sınırı yeteneklerin, demokratik sınırı başkasının özgürlükleri.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Paradoks'u tanımlamaya kalksan kullanabileceğin en iyi örnek ne olurdu?

"Bu cümle yanlıştır." basit ve iyi bir örnek. Fakat ben paradokslara pek inanmıyorum. Pekala bir cümle doğru, yanlış veya anlamsız olabilir. Bu cümle 3. gruba giriyor. (Portal 2'de Glados'un Wheatley'e söylediği cümledir.)
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıta alt yorum yaptı

Yolun bitirilemez olması için bitiş noktasına ulaşamadan hızının "0" olması gerekir. Eğer hız "2"ye bölünerek "0" olabiliyorsa, yol da "2"ye bölünerek "0" olabilir.
Yukarda bahsedilen paradoks yanlış hatırlamıyorsam şu şekildeydi;
''Bütün Giritliler yalancidir, bunu bana Giritli bir sair söyledi.'' Epimenides söylemiştir bunu ve ismi de Epimenides paradoksu olması lazım.
Benim aklıma da ilk Zenonun paradokslarından biri geldi.
Bir şeyin belirli bir yolu gitmesi için önce o yolun yarısını gitmesi gerekir. O yolun yarısını gidebilmesi için de önce tüm yolum dörtte birini gitmesi gerekir. Dörtte birini gitmesi için o dörtte birlik yolun yarısını yani tüm yolun sekizde birini gitmesi gerekir. Yada şöyle dersem daha kolay olur. X yolunun bitmesi için önce X/2 bitmelidir. X/2nin bitmesi için önce X/4 bitmelidir. X/4ün bitmesi için önce X/8in bitmesi gerekir. X/8in bitmesi için önce X/16nın bitmesi gerekir.. Böyle devam eder. Yani aslında o yolu gitmek için sonsuz kere hamle yapmak gerekir. Bu da o yolu bitirilemez yapar.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Kendinin iyi ya da kötü biri olduğunu nasıl anlarsın?

Kesin sonuç çıkarabilir misin bilmem ama; senden hiç hoşlanmayan birine nasıl biri olduğunu sor. Verdiği cevaplar arasında pozitif olan her şey gerçektir.
Eylül 2012

Fslbn E. bir yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

İşe yaramaktan kasıt ülkenin gelişmesiyse, ülke gelişmesini çok daha hızlı sağlayacak sistemler vardır. Fakat bu sistemler risk barındırır. Örneğin monarşik düzenlerde hızlı ilerlemek de hızlı gerilemek de çok olasıdır. Bir liderden diğerine çok derin farklar oluşabilir.

İşe yaramaktan kasıt ülkenin gelişmişlik düzeyini korumaksa, cevap "evet" olacaktır. Demokrasi diğer yönetim biçimlerine göre en az risk barındıran sistemdir. Yani demokrasi ile ilerlemek veya gerilemek diğerlerine göre çok daha yavaş olur. Demokrasi genel olarak gücün odaklanmasını ve belli sınırların dışına taşmasını engeller. Bu da iktidarın el değiştirmesinden dolayı ortaya çıkacak farklılığın azalmasına sebep olur.
Daha Fazla