Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökçen Orhan, 

Girişimci

Girişimci Gökçen Orhan inploid.com'da 0 soru sordu, 13 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Kasım 2015

Gökçen Orhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ben yazarken çok keyif aldım, umarım siz de okurken keyif alırsınız. :) Günde 60 Milyon $ geliriyle, Pablo Escobar'ın hikayesi ve girişimci yönü.

Tarihin En Büyük İllegal Girişimcisi : Pablo Escobar | Kafa Tech

"Pablo Escobar kimdir?” Biz de bu soruya mütevazı cevabımızı verip, okuyucularımıza Escobar’ın farklı bir yönünü anlatacağız. Pablo Escobar tarihin en büyük
Kasım 2015

Gökçen Orhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

İçerik pazarlaması nedir? Nasıl yapılır? Ve size neden lazım?

Yeni Başlayanlar İçin İçerik Pazarlaması | Kafa Tech

Geleneksel pazarlamanın dezavantajları, içerik pazarlamasına derinlemesine bakış, içerik pazarlamasının geleneksel pazarlamaya karşı avantajları, içerik
Nisan 2014

Gökçen Orhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu 50 Özellik Tanıdık Geliyorsa Girişimci Olabilirsiniz Demektir

Girişimcilik, özellikle ülkemizde belki de en prestijli günlerini yaşıyor şu sıralar. “
İcat çıkarma! ” lafını üretmiş bir millet olarak, fikir üreten ve uygulamaya çalışan “farklı” bünyelere hiç olmadığı kadar saygı gösteriliyor diyebiliriz. Bundan cesaret alan tüm girişimciler de, eşsiz karakterlerini sonuna kadar yansıtıyorlar. Delilikle dahilik arasındaki ince çizgide giden bu karakter özellikleri, ister istemez bir takım alışkanlıklar, marjinal fikirler ve uygulamalar ile kendini gösterebiliyor. Ama sırf “fikrim var, fikrim var” diye mahallenin delisi gibi dolanıyorsunuz diye, girişimci olduğunuz anlamına gelmiyor tabi 399

Benden girişimci olur mu diyorsanız, sizde o kumaşın olup olmadığına dair aşağıdaki 50 maddeye göz atmanızı tavsiye ederim. Kendinizi doğrulamak için aşağıdaki bütün bütün maddelere uygun olmanız gerekmiyor ama, eğer birçoğuna sahipseniz, mutlaka girişimci olmanız gerektiğine dair güçlü bir gösterge edinebilirsiniz.
1. Bir türlü başkasının işinde çalışamayan bireylerin olduğu bir aileden geliyorsunuz. Baba/Annenizin kendi işi var.
2. Statükodan nefret ediyorsunuz. Sürekli, insanların yaptıkları şeyleri “neden” yaptığını sorgulayan birisiniz. Karakterinizde birşeyleri daha iyi ve daha farklı yoldan yapmak için müthiş bir azim var.
3. Kendinize güveniyorsunuz. Karamsar ve kendine acıyan bir girişimci görebilir misiniz? Nihayetinde, siz kendinize güvenmiyorsanız, başkaları neden güvensin? Birçok girişimci bazen aşırı sayılabilecek iyimserliğe sahiptir.

Devamı için : bit.ly/1hug8ıx
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Internet'ten alışverişin yaygınlaşması, satış elemanı, pazarlama elemanı gibi çalışanları nasıl etkiler?

Sektörden sektöre farklılık gösterir. Tüketici her yerde görebileceği ya da görmesine ihtiyaç olmayan ürünleri (kitap, akıllı telefon vs.) internet üzerinden almaya devam etse de, "gözümle görmeden almam" anlayışı birçok sektörde etkisini daha uzun süre sürdürecek gibi.

İşte bu sektörlerde, sanal gerçeklik tatmin edici boyuta ulaşmadan, satış elemanının fonksiyonu çok da değişmez diye düşünüyorum. Zaten pazarlamacılar Şaman'ın da bahsettiği gibi işlerine dijital repertuvarlarını artırmak ve teknolojinin nimetlerinden faydalanabilecek stratejiler geliştirmek suretiyle devam ederler.

Diğer yandan, her ne kadar B2C internet alışverişinin yaygınlaşmasıyla küçülse de, B2B de yakın oranda artış gösterecektir. Ayrıca gizli işsizlik sonucuna katılmıyorum, çünkü internet ve teknoloji yok ettiği sektör ve mesleklerin yerine yenilerini koyuyor.

Sadece işsiz kalmamak için geniş bir vizyona ve yeniliğe açık olmaya ihtiyaç var.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıta alt yorum yaptı

Rica ederim. Benim hedefim de aynı yönde, bir blogda yazıyor olmamın nedeni de bu zaten. Türkiye'de paylaşım kültürü dışarıya göre çok gerilerde. Herkes bildiği en ufak şeyi sır gibi saklıyor, ya da zahmet edip paylaşmıyor. Başka biri, bizim bildiklerimizle bir şey başarıp önümüze geçecek diye ödümüz patlıyor! Ya da bugüne kadar benim gözlemlerim bu şekilde. Sina Afra, Serkan Ünsal gibi birkaç figür haricinde, Türkiye startup ekosisteminde, tavsiyelerde bulunan, tecrübelerini paylaşan kimse yok. Hal böyle olunca, startup'ın bile ne demek olduğunu anlamamış insanlar olması şaşırtıcı gelmiyor bana. Milletin girişimci olmayı eticaret sanması gayet normal, çünkü farklı projelerin önünün açıldığı pek söylenemez.

Tabi burada yatırımcının da yanlışları var. Birçok yatırımcının vizyonu "1 yıl içinde 1 koyup 5 alayım" dan öteye gitmediği için, farklı iş modelleri, deneysel girişimler ortaya çıkmıyor. Inovasyon kelimesinin son 1-2 yılda dillere pelesenk olduğu canım ülkemde, herkes şov maksatlı "yenilik yapın, cesur olun, girişimci devrimci olur." diyor ama, iş elevator pitch yapmaya gelince, iş modelin olmamış demekten, bana burdan kısa vadede ekmek yok diye düşünmekten çekinmiyor.

Bu cevabı gören tüm girişimci arkadaşlarıma elimden geldiğince danışmanlık yapmayı teklif ediyorum. @gokcenorhan twitter handle'ından bana sorularını yöneltebilirler.
Düşündüm. Bolca araştırdım. Hayır olmadım, venturro henüz tam anlamıyla oturmadı ve ekibimi internetten bugün tanışacağım insanlardan oluşturmayı pek sağlıklı bulmuyorum. Angel.co için ise, üzgünüm ama Türkiye'deki startuplar kimsenin pek umrunda değil gibi görünüyor. Girişimcilerin global vizyona ihtiyacı var. Sürekli okumaya, kendilerini her anlamda geliştirmeye ve özellikle Türkiye'deki pixel pixel grafikleri olan uygulamaları üretenlerin, Steve Jobs'ın mükemmeliyetçi vizyonunu kavramaya ihtiyacı var. Tamam Lean Startup olayını anlıyorum ama, derme çatma birşey yapıp da kimsenin yatırım yapmasını ya da desteklemesini beklememeli, gecesini gündüzüne katıp çalışmalı. Ben girişimcilere önerilerimi bu blog yazımda (bit.ly/1t2BSeK) derledim, inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki konularda da, fikrin geçerliliğini test etmek için birçok yöntem var, A/B Split testing ve validation process ve alfa yayını gibi. Bunları araştırmanızı öneririm.
Nisan 2014

Gökçen OrhanMüge Çevik kişisini takip etmeye başladı

Müge Çevik, Bilgisayar Mühendisi, @mugecevik

Nisan 2014

Gökçen Orhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Girişimcilik Hakkında Kimsenin Bahsetmediği 4 Gerçek

Son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de girişimcilik rüzgarı esiyor. İnternet sayesinde her gün, sıfırdan milyarder olanların hikayeleri ve “
bir fikir buldu zengin oldu” haberlerine ulaşabiliyoruz. Bu anlamda “girişimciyim” demek belki de hiç olmadığı kadar havalı hale geldi. Kariyerinde zorluklar yaşayan, daha iyisini hakettiğini düşünen ve herhangi bir nedenle kendi işini yapmak isteyenler için çanak vaziyeti gören bu kitlesel histeri, aslında girişimcilik dünyasında yaşananları biraz gölgede bırakıyor diyebiliriz. Nedeni de, girişimciliğin her zaman olduğu gibi, “sıfırdan birşey yaratmanın” sancılarına bugün de sahip olduğu gerçeği.

Seksenlerde aklınız eriyorduysa, ya da televizyonda en azından bir kere Seksenler dizisine denk gelip izlediyseniz, “
SSK’lı iş” kavramına çok da yabancı değilsiniz demektir. O zamanlarda toplum tarafından kabul gören, sadece herhangi bir yerde sigortalı çalışmaktı. Fakat bugün, insanların daha fazla istediği... Devamı için : bit.ly/1t2haxc
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

İnovasyon ile ilgili en etkili cümle ne olabilir sizce?

Aklıma gelenlerin en iyisi : "yenileşme"
Nisan 2014

Gökçen Orhan bu yanıtı beğendi:

inploid neden hala beta sürümde bu kadar uzun süredir test aşamasında olmasının sebebi nedir?

Inploid sürekli geliştirilen bir platform, bazı özellikler (tartışma, post sayfaları, vs.) süreç içerisinde ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda eklenmiştir ve ekleniyor. Beta ibaresinin olması ya da olmaması büyük bir fark ifade etmiyor bizim açımızdan ancak eklemeler, özellikler ve tüm yenilikçi geliştirmeler kendi içinde yeni testler ve denemeler yapılması gerçeğini doğuruyor. Her ne kadar bizler bir çok testi gerçekleştirsek de bazen kullanıcı davranışlarında öngörmediğimiz hatalar olabiliyor. Beta ibaresi bu tarz hataların oluşabileceğini siz kullanıcılarımıza bildirmek için orada tuttuğumuz bir kelime, ancak sistemin büyük hatalar içerdiği anlamında değil, olabilecek küçük hataları affetmeniz anlamında :). Nitekim sistem bizim açımızdan oldukça sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

İnternet başında nasıl para kazanabilirim?

Yapacağınız en maliyetsiz iş blog yazmak olur. Dikey iş modellerinin revaçta olduğu bu zamanda blogunuzun alanı da dikey olmalı. Yani spesifik bir konunuz olmalı. Sonrasında blogunuzun trafiğini artırarak, google adsense gibi reklam programlarında yayıncı pozisyonunda işlev görebilir ve gelir sağlayabilirsiniz. Ama unutmayın, bahsettiğim şeyler, çok zaman ve emek ister.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Facebook'da açtığım sayfanın üye sayısını nasıl arttırabilirim?

Yapmanız gereken birçok şey var hangisinden başlasam bilemiyorum. Şöyle yapmayı önerebilirim; blog yazımda (bit.ly/1erglu5) facebook sayfa yönetiminin nasıl olması gerektiğinden bahsettim. Eksik kalan noktalarda bana direk mesajla veya buradan sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Öncelikle olaya üye sayısını artırmak olarak değil de, gerçekten içeriğinizi merakla takip eden bir kitle oluşturmak olarak bakmak gerekiyor. En başta gelen şey, kitlenizi anlamanız ve onların facebook sayfasında görmek isteyebileceği şeyleri paylaşıyor olmanız. Geri kalanı yazıda da olmalı.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Bir girişim kurmayı düşündünüz mü? Girişim kurma adımlarını öğrenmek için neler yaptınız? Angel.co, venturro.com gibi girişimcileri bir araya getiren bir siteye üye oldunuz mu? Bu sitelerden fayda sağladınız mı? Girişimcilerin sizce neye ihtiyacı var?

Düşündüm. Bolca araştırdım. Hayır olmadım, venturro henüz tam anlamıyla oturmadı ve ekibimi internetten bugün tanışacağım insanlardan oluşturmayı pek sağlıklı bulmuyorum. Angel.co için ise, üzgünüm ama Türkiye'deki startuplar kimsenin pek umrunda değil gibi görünüyor. Girişimcilerin global vizyona ihtiyacı var. Sürekli okumaya, kendilerini her anlamda geliştirmeye ve özellikle Türkiye'deki pixel pixel grafikleri olan uygulamaları üretenlerin, Steve Jobs'ın mükemmeliyetçi vizyonunu kavramaya ihtiyacı var. Tamam Lean Startup olayını anlıyorum ama, derme çatma birşey yapıp da kimsenin yatırım yapmasını ya da desteklemesini beklememeli, gecesini gündüzüne katıp çalışmalı. Ben girişimcilere önerilerimi bu blog yazımda (bit.ly/1t2BSeK) derledim, inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki konularda da, fikrin geçerliliğini test etmek için birçok yöntem var, A/B Split testing ve validation process ve alfa yayını gibi. Bunları araştırmanızı öneririm.
Ocak 2014

Gökçen OrhanErtuğrul Çağlar kişisini takip etmeye başladı

Ertuğrul Çağlar, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @ertucaglar

Aralık 2013

Gökçen Orhan bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de inovasyonun önündeki temel engel nedir?

Türkiye diye başlamışsan soruya ben bunu memleket meselesi olarak görürüm, bu aralar Milli olan her şey bende alınganlık şeklinde tepkiler yaratıyor... İnovasyon her alanda olabilir malum, lakin Türkiye'de yenilikçilik ne demektir ne yazsak boş, şu hikaye üzeriden gidelim;

Bu insanların önüne çıkan engeller olabilir mi mesela;

Günün birinde memleketimin mektep medrese görmüş hendese eğitimi almış pırıl pırıl zekaları, tertemiz yürekleri,

-yok yapamayız,
-intihar olur,
-yok çok büyük yatırım lazım lafları ve alantrikli hayalkırıklığı procesi olan Fluence üzerine, bir gün kıllanırlar;

-Lan elektrikli araba bal gibi de yapılır işte, o kadar da değil derler ve 20. 000 dalır bütçeynen, e hadi yapıverelim, du bakalım neler olacak, derler ve hikayesi;

Güççük bir alıntı vereyim de okuyasınız gelsin, Aziz Nesin sevenler, bakın tam size göre ha:)

''... her ürününün yerlisi olsaydı kötü mü olurdu tabi ki olmazdı, en azından
gümrüklerde sürünmezdik,

- "pilin içinde çin'in ucuz elektriğini Türkiye ye kaçak mı sokuyonuz lan" diyen gümrük muhafaza amirimizle tanışmazdık.

-BMS in ne olduğunu anlatmak için 12 gün boyunca kapı kapı, birim birim, amir amir, süründükten sonra, pes etmek üzereyken "pc deyin, verirler çocuklar" diyen çaycı teyzeyi tanımazdık. (45 saniyede verdiler, gümrük de 0 mış)


-Elektronik ekipmanımızı görüp, yan odaya "abi gel aradığımız adamları buldum" diye çığıran ve elimize 3 usd lik mause tutuşturarak yapın bunu yoksa kargoyu 15 günden önce nah alırsınız diyen PTT kargonun saygın müdürü ile muhatap olmazdık.


-Arabaya binip "lan siz niye bu boş işlerle uğraşıyorsunuz, araba beyni tamir edip parayı götürsenize" diyen sanayi sitesi başkanı (belediye başkanından forsludur) hafızamıza kazınmamış olurdu. yani... .

Trafiğe çıkmaya izin yok, TSE ye gitmek bir sürü başaramayacağımız prosedürden geçmek 300 bin lira test belge vs parası ve 2 yıl zaman harcamak istemedik. yasaları öyle güzel yapmışlar öyle muhterem abileri de oralara oturtmuşlar ki yap da gör günü dercesine, ''


Bir benzinli Fiat Linea nın, 20. 000 dolar bütçeyle(ilk prototip maliyet) nasıl elektrikli hale getirildiğinin, gayet profesyonel, gayet emniyetli, resmidir;

Menzil 200 km. , batarya ömrü 600. 000 km. , performans orjinalinden yüksek, şanzımanlı, ;

forum.donanimhaber.com/m_75242831/tm.htm

Girişimcilik

Girişimcilik

Girişimcilik

Girişimcilik

Girişimcilik

Girişimcilik
Aralık 2013

Gökçen Orhan bu yanıtı beğendi:

Yayında olan ve yatırım aradığınız girişiminiz var mı?

Krumb (krumbapp.com)

Krumb Nedir?
Krumb sahip olduklarını sunabileceğin & ihtiyacın olanları arayabileceğin konum bazlı mikro-ilan uygulamasıdır. O an bulunduğun yerde, etrafında bırakılan tüm ilanları görüp harekete geçebileceğin bir mobil uygulamadır.
Mikro - İlan
Krumb Feed’de ya da eşleştirme sayesinde ulaştığın mikro-ilanların detay sayfalarını gezebilir ve iletişim kurabilirsin. Bunlar bir başlık ve anahtar kelimeleri, altında detay bölümü (isteğe bağlı) ve fotoğraflar içerir.

Nasıl Çalışır?
Krumb ile ilan yaratmak için kategorilere ve sayfalarca yazıya ihtiyaç duymazsın. Birkaç cümlede özetleyeceğin ilanın, Krumb Feed’de yer alır ve etrafındaki herkes tarafından ulaşılabilir hale gelir. Krumb'larına fotoğraf ve detaylı bilgiler ekleyebileceğin gibi, üstelik yazmaya bile vaktim yok dersen, senin için sesle ilan oluşturma özelliği de mevcuttur!

Oto-Pilot
Krumb oto-pilot fonksiyonunun temel amacı, aradığın nihayet karşına çıkmadan önce unutmanı önlemektir. Bu yüzden özel bir otomatik eşleştirme algoritması ile çalışır. Mikro ilanını aklına geldiğinde oluşturursun. Algoritma bırakılan Krumb'ı anahtar kelimelere çevirerek, etrafındaki alanda otomatik olarak arama yapar ve eşleşme olduğunda sana haber verir. Aynı zamanda seni de eşleştirme havuzuna dahil ederek, ulaşılabilir kılar.

Krumb Feed
Krumb feed, etrafında bulunan fiziki alanda, görebileceğin, detaylarını inceleyip iletişime geçebileceğin ve yorum yapabileceğin tüm ilanları içeren bir akıştır. Ayrıca ilanlardaki anahtar kelimelerin her biri için özelleşmiş feedlerde aradığını bulabilir, insanların ne arayıp& sunduklarına göz atabilirsin. Böylelikle arama yapman, takip etmen veya takip edilmen önemini yitirir. Önemli olan tek şey nerde olduğun ve ne aradığındır.

Tag Feed
Akışta gördüğün mikro-ilanların hashtaglerinden birini seçtiğinde, o hashtag’e ait tüm ilanları özelleşmiş bir feed ekranında görürsün. Böylece özel aramlarını aynı kategoride yaparsın.

Krumb Kan Gönüllüleri
Uygulama, kullanıcı profillerinde yeni bir standart yaratarak, insanları kan grubunu elektronik varlığına eklemesi ve kan ihtiyacında gönüllü olması konusunda teşvik eder.

Uygulamanın tamamen sosyal sorumluluk alanında olan bu modül ile, mevcut kullanıcı kan ihtiyacı olduğu konusunda bir ilan oluşturduğunda, çevrede kan grubu eşleşen tüm gönüllülere mesaj gider. Gönüllüler iletişim isteğini kabul ettiği takdirde, iletişim bilgileri ihtiyaç sahibine iletilir ve işlem arama/mesaj/uygulama içi mesajlaşma yoluyla hemen o anda ve aynı fiziksel alanda tamamlanır.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bu yanıtı beğendi:

Sizce bir video eğitim sitesi nasıl düzenlenmelidir?

Bu konuda udemy.com geliştirmelerini oldukça faydalı buluyorum (yerli bir girişim ancak Amerika'ya taşındılar : )). Bazıları bu tarz sitelerde var ama yine de hem kendi bakış açımı hem de olabilecekleri topluca iburada listedim:
  • Videolarda olabildiğince çekim standardizasyonu olmalı (zor biliyorum ama). Yani, video hazılayanlar belirli çekim ve arayüz kurallarına mutlaka uymalı. Bu konuda envato.com sitelerinin neredeyse tamamı çok ayrıntılı kurallar içeriyor örneğin ve çıkan sonuç ortada.
  • Dersi kaydeden, dersi izleyenler ile interaktif olarak konuşabilmeli, mesajlaşabilmeli.
  • Videoyu hazırlayan, dersi izleyen herhangi bir kişi talep ederse, gerçek zamanlı olarak ekrandaki bir alana yazıp çizerek veya konuşarak izleyene ek ayrıntılı bilgi verebilmeli. Bu bilgi aynı zamanda videonun zamanlaması ile senkronize olarak kaydedilmeli diğer izleyiciler için. Bu özellik ek olarak ücretlendirilebilir de hatta.
  • Olabildiğince fazla cloud depolama çözümüne destek vermeli (Dropbox, SkyDrive, Google Drive, SugarSync, vb.).
  • Video izleyenleri ayrıntılı geribildirimde bulunabilmeli video ile ilgili, hatta her video için standart bir geribildirim anketi ve ek notlar bölümü konabilir. Bu yorumlar asla silinmemeli -yazan haricinde- ve e-ticaret sitelerindeki dükkan puanı mantığı ile, video yayıncısının sıralamasına direkt etki etmeli.
  • Video izlerken belirli zamanları özel olarak dikkatimi çekti ise veya işaretleyip not almak istersem buna izin vermeli ve hatta bu bilgiyi OpenGraph, vs. entegrasyonu ile sosyalmedya hesaplarıma göndermeme de izin vermeli. Bu sayede sitenin yayılımı da desteklenebilir ve elbette ki benim için özellikle önemli olan bir anı başkaları ile paylaşmama olanak sağlar.
  • Farklı platformlardan dosya almamı ve/veya göndermemi sağlamalı. Yani youtube, vimeo, vs. gibi sitelerde önceden yayınladığım bir ders videosunu da buraya ekleyebilmeliyim (üzerinde düzenleme yapabilirsem de süper olur hatta) ya da buradan gönderebilmeliyim.
  • Hangi videoları, hangi saniyeye kadar izlediğimi hatırlamalı.
  • Videoları izleme tarzım ile ilgili, tüm kullanıcılar için ve bana özel, ayrı ayrı bilgi vermeli. Şu videoyu 10 dk'da izlediniz, şunu birkaç kez tekrar ettiniz, şunun 15. sn'sinde notlar alıp yeniden izlediniz, vs. gibi.
Bazıları biraz uç istekler oldu ama ben hayalimdekini canlandırdım şimdilik : ) .
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Yazılım bilgisi olmayan birisi internet girişimcisi olamaz mı? Proje yönetimi için yazılım bilgisi şart mıdır?

Öncelikle kullandığınız programları ileri düzeyde kullanamıyorsanız, görsel anlamda projeyi tasarlamayı planlamayın, iyi kodlanmış bir projeyi, amatör bir görselliğin mahvetme şansı yüksektir.

Öncelikle söylemekte fayda var, proje yönetimi için yazılım bilgisi şart olmamakla birlikte, sürekli "elinizin altında olabilecek" bir yazılımcı bulabilmek zordur. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi, telefonla şurası olmamış, burasını böyle yapalım diyerek, haftada maksimum 2 gün buluşarak bir projenin bitmesi zordur. Burada iki faktör var, süreç uzasa da proje bitirilemez mi? Bitirilir. Fakat girişimcilik, duygusal bir roller-coaster olduğu için, girişimcilerin dayanması süreç uzadıkça zorlaşır ve sonuçlanmama olasılığı artar. İkincisi ise, uzadıkça uzayan projelerin, başkasının aklına gelme ve sizden hızlı davranılarak piyasaya sürülme ihtimali yüksektir.

Bunun haricinde, "proje yöneticisiyim" demeniz için, yazılım bilmeseniz de en azından yazılım mantığına hakim olmalısınız. Analitik düşünebilmeli ve program dilinin sizin projeniz için neleri mümkün kılabileceğini anlıyor, yazılımcınıza, onun anlayacağı şekilde anlatabiliyor olmanız gerekir. Aksi takdirde, sizin söylediğiniz çerçevenin dışında bir fikre olmaz diyen yazılımcınız, sizi gerçekten olmayacağına inandırır. Çünkü o yazılımsal düşünüyordur ve çözüm bulamamıştır. O noktada çözüm sizde olmalıdır.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Web tasarımında Photoshop mu yoksa Fireworks mu daha kullanışlıdır? Hangisini tavsiye edersiniz?

Ben Photoshop'u daha kullanışlı buluyorum ve beni sınırlamıyor olması da önemli bir özellik. Dünyada da web tasarımında standart photoshoptur. Ama dönemsel olarak flat design modası olduğu için, paint'te bile yapılabilir tasarımlar : ) (şaka yapıyorum tabi)
Daha Fazla